LumDeco

Eruptiilor Sub Scutece / Опрелости

Postări Recomandate

LumDeco

Prima data, am devenit mamica unei superbe fetitze in 2010, iar timp de o luna ma pregatesc sa devin pentru a doua oara. Pe parcursul a doi ani, am mai invatat din greselile mele, am mai ascultat de sfaturile parintele si am mai facut singura niste experimente.

Multe mame tinere se lovesc de problema eruptiilor sub scutece. Asa mi s-a intimplat si mie, pina cind mama mea m-a impus sa folosesc ULEI FIERT SI RACIT. Dar nu e un ulei simplu, ci se prepara intr-un timp mai indelungat si in ierburi lecuitoare. Receta pentru scutece

I - se i-au florile de sunatoare uscate si se taie marunt intr-un borcanel, apoi se acopera cu ulei de floarea - soarelui, si se acopera sa nu patrunda aburi sau apa. Punem recipientul la fiert cam 4 ore la foc mic, la baia de aburi. A doua zi se filtreaza bine si se foloseste ( el il mai las la macerat cam 14 zile, mi se pare ca are efect mai bun)

Uleiul se recomanda impotriva alergiilor, eczemelor, iritatiilor. Asupra pielii are doar efecte vindecatoare, cu un rol important si in combaterea senzatiilor de durere, usturime sau mancarime.

Receta pentru cort

I - Folosim metoda de mai sus , numai ca adaugam si flori de melissa uscate in combinatie cu flori de sunatoare. Au efecte de calmare, antiseptice. Eu il folosesc in fiecare zi pentru corp la bebe pina la 6 luni, se poate si mai mult.

Are numai ca un singur neajuns. Petele de ulei de pe hainute se scot foarte greu, in schimb efectul e miraculos si nici cea mai buna si scumpa crema nu va va da asa bun rezultat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
leto

La sigur ca nici cele mai scumpe creme pentru copii nu dai=u asas rezultate, deoarece ele toate contini diferite adosuri , conservanti care nu sunt deloc bine pentru copii. Multumesc de reteta.:)

Partajează acest post

Link spre post
toria881

Multumim pentru idee. Eu folosesk ulei fiert fara adaosuri shi la fel ajuta.mama m-a svatuit,zice ka asha ne facea noua kind eram mici.dar ku ierburi imi imaginez ka o sa ajute shi mai mult.

Partajează acest post

Link spre post
Vikuseayka

У нас опрелости появились в больнице от дисбактериоза.нас спас крем Деситин.одно плохо его трудно дастать.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum