ATI

Restaurantele Din Chisinau

Postări Recomandate

ATI

M-am tot uitat prin forum dar asa si nu am gasit o tema in care sa descriem restaurantele din Chisinau, care sint bune, unde merita de mers, cum este bucataria, deservirea, etc. Un fel de ghid pentru toti ce doresc sa petreaca bine timpul intr-un restaurant din oras.

Incep eu. In timpul vizitei noastre din ianuarie la Chisinau am fost prin citeva restaurante.

Restaurantul BUCUR, bucatarie italiana, insasi proprietarul-bucatarul este italian, Alessandro.

El insasi este meniul in piciore, caci spune singur ce este in ziua cutare la restaurant. Minusul este ca spune totul la rind si denumirile in italiana si pentru cei ce nu cunosc este mai greu de ales mincarea, si nici preturile nu le stii, le vezi doar la sfirsit pe nota de plata :blush1: .

Pizza, pastele sint gustoase, adevarate italiene, si am inteles ca insasi Alessandro le pregateste pe toate. Mai sint si diferite feluri din carene cu sosuri italiene. Deserturile, sincer, asa si asa. Preturile sint accesibile, o pizza sau o portie de paste undeva vreo 80-100 lei.

Restaurantul Robin Pub, stil irlandez

Deservirea lasa de dorit (dar poate ca noi am nimerit peste un chelner nu prea descurcaret), dar e suportabil, salatele asa si asa, mediu. In schimb carnea la gratar foarte gustoasa, recomand anume "svinnaia virezka na grile". Preturile, ca peste tot, o salata intre 30-80 lei, felul doi (carnea), in jur de 100 lei.

Restaurantul PANI-PIT, stil francez

Imi place mult acest restaurant, decorul este foarte agreabil, sint doua sali aparte pentru nefumatori si pentru fumatori. E bine. Deservirea buna, meniul variat, gustos. Salatele gustoase, carnea la fel. Preturi accesibile, pentru 4 persoane o cina costa in jurul de 900 lei (fara alcool).

Restaurantul CATMANDU, stil african.

Decor simpatic, chiar daca eu consider ca sint prea multe plante artificiale (ar putea pune mai multe plante verzi adevarate). Sint animale (reptile) vii, la dorinta este posibil de le mingiiat :val15: !

Lume (la o amiaza) practic nu era. Deservire normala, dar nu ne-a placut ca chelnerul a spus ca copii (eram cu copii la restaurant) sa nu faca galagie cac :yahoo: i mai sint clienti. Ni s-a parut straniu, caci cum am spus in restaurant era doar inca cineva intr-o sala indepartata, dar copii doar vorbeau mai tare, nu faceau asa mare galagie.

Mincarea este gustoasa, originala. Preturi: pentru 4 persoane (o sticla de vin inclusiv) 900 lei.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ATI

Continui cu restaurantele.

Restaurant-terasa (de iarna) MAGNOLIA, bucatarie europeana+moldovenea

sca (se afla linga circ).

Mincarea gustoasa, salatele la fel, ce-i drept cind am dorit sa comandam anumite feluri de salate, ni s-a spus ca se gatesc mult, vreo 30-40 min o salata!

Mincarea la gratar este gustoasa, eu comandasem un fel specialitate a casei si am ramas multumita.

In schimb desertul a trebuit sa-l asteptam 40 minute!!! Da, a fost gustos si-l recomand, "banana coapta sub ciocolata si cu inghetata", sotului i-a placut, dar sa stiti ca va trebui sa fiti rabdatori. Din vinuri, alegerea nu este prea mare, de la Purcari au doar 2 feluri si ambele la 450 lei sticla! Sincer, consider ca e cam scump pentru un vin care chiar daca este din 2003 dar nu este vin de colectie. Pentru 5 persoane o cina (cu vin) costa in jurul la 1400 lei.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Catmandu

ultima data cind am fost 1 an in urma era un miros oribil de la reptile :blush1: iti trecea pofta de mincare.Cum e acum la acest capitol?

Pot Recomanda restaurantul Vasabi-japonez,sushi si tepan-yaki sunt de calitate !!! Exact ca la Nori,doar ca portiile mai mari si preturile mai mici in jumate :val15:

Partajează acest post

Link spre post
Cris123

Mie ca bucatarie,anturaj si deservire imi plac "Cactus","Irish Pub(Dublin)","Orashul Vechi".

Partajează acest post

Link spre post
Lolly
Catmandu

ultima data cind am fost 1 an in urma era un miros oribil de la reptile :blush1: iti trecea pofta de mincare.Cum e acum la acest capitol?

Pot Recomanda restaurantul Vasabi-japonez,sushi si tepan-yaki sunt de calitate !!! Exact ca la Nori,doar ca portiile mai mari si preturile mai mici in jumate :da2:

Vasabi +1000 :val15::yahoo::son3:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Cel mai bun gratar mi s-a parut la Pegas de pe albisoara,sus e restaurantul iar jos cirnataria si magazinul.

Mi s-a parut foarte original vitel la gratar cu sos acrisor din portocale. :blush1:

Partajează acest post

Link spre post
ATI
Catmandu

Nu era nici un miros neplacut, restaurantul era bine aerisit.

Partajează acest post

Link spre post
atitasiki

Maestro (art club), Gok Oguz (gagauzesc), Caravana (uzbec), Beermania,

nu stiu cum se numeste..la valea trandafirilor dupa spitalul NR 1 este un restaurant cu terasa pe lac.

Partajează acest post

Link spre post
Lori

Mi-a placut restaurantul Pekin de la Botanica. Am ajuns la el cautand vre-un local liber pentru aniversarea casatoriei (era sambata, exact ca si 6 ani in urma si peste tot erau nunti). De afara nu prea produce impresie - imi pare ca e primul restaurant chinezesc deschis in Chisinau si stapanii nu prea au lucrat de atunci la aspectul sau exterior. E deschis in locul unei ospatarii sovietice. Design-ul interior insa e mai placut, multe elemente chinezesti, mese pentru diferit numar de persoane - si rotunde si patrate, totul este stilizat, muzica chineza. Pentru banchet sunt puse "şirme" (nu stiu cum e corect in romana) dupa care se ascund mese mari. Meniul este bogat, poti alege atat gustari vegetariene cat si cu diferite feluri de carne (pasare, vitel, porc), si fructe de mare. Sunt si mancaruri servite pe platou fierbinte (la foc). La solicitare, mi-au facut bucata aleasa de mine mai putin picanta decat este dupa reteta. Capitolul desert e cam saracut (vre-o 6 puncte) si la prima vedere nu aveam din ce alege, dar dupa degustare mi-a placut foarte mult - si cel ales de mine si cel al sotului. Chelnerii sunt amabili si placuti, bi-lingvi. Daca pentru noi era o masa de sarbatoare, alaturi au venit vre-o 3 familii de straini (vorbeau engleza fara accent, posibil americani) cu vre-o 3 copii de diferite varste - din cate am inteles, pur si simplu sa manance. Se vedea ca nu sunt pentru prima data, mi-am facut concluzia ca mancarea seamana cu alte chinezesti, deci nu e doar o parere subiectiva a mea. A, da, si preturile sunt destul de placute (am platit 400 lei la 2 persoane).

O alta descoperire a mea a fost al doilea restaurant Golden Lion ce se afla in sectorul Buiucani, la centrul Flacara. Este si mai frumos decat cel de la Rascani, si mesele in sala sunt aranjate mai optim. Am sarbatorit acolo Anul Nou corporativ, asa ca nu pot spune nimic referitor la meniu sau preturi.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Lori,impartasesc parerea referitor la Restaurantul Pekin-acolo am si mincat prima data broscute :girl_wacko: mincarea seamana bine cu originalul chinezesc.Spring Rolls tot sunt gustoase la ei.Cit despre deserturi,in Asia in general nu prea sunt practicate,orice restaurant asiatic va fi foarte sarac la acest capitol,dar bogat in ce privste varietatea de utilizare a legumelor.2 ani in urma proprietarii restaurantului erau 2 familii de chinezi.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

La capitol restaurante nu sînt clientă fidelă, doar la ocazii 8 martie, aniversarea căsătoriei ( cu soţul ), şi desigur diferite celebrări - zile de naştere a prietenelor, nunţi, cumătrii. Din cele fregventate aş menţiona Gok Oguz- sînt deosebite plăcintele. Pegasul - desigur carnea!!! Căsuţa vînătorului - deosebite sînt legumele la gratar ( şampinioane :girl_impossible: ). şi La Roma club bucătăria nu are ceva deosebit, doar că este mult şi gustos - dar îl preferăm cu soţul din motivul că se poate de dansat la Decadance -2 în 1 - şi mîncare şi distracţie, :curtsey: plus că nu este departe de casă!!

Partajează acest post

Link spre post
cil

Mie imi place sa merg "La Taifas",

mai ales cand avem oaspeti si delegatii din strainatate.

Ei sunt multumiti ca mancarea este traditionala si gustoasa.

Mie mi se pare haios ca la plecare te servesc cu un paharel de vin, ca la "botul calului"

Am fost si la cel francez "La bucherie" - este simpatic - deservire buna, insa preturi cam mari

Partajează acest post

Link spre post
vika4ka

Golden Lion 4 ever!!

Primul local care s-a deschis, nu cel cel recent :)

Imi place tot.. deservirea, oamneii,mancarea, anturajul..

Raman fidela Golden Lion! Iak asha! ))))

Partajează acest post

Link spre post
TES

sincer nu le cunosc pe toate cele numite mai sus, dar neparat voi merge la cel chinezesc...

:smile:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
sincer nu le cunosc pe toate cele numite mai sus, dar neparat voi merge la cel chinezesc...

:da2:

treci in vizita :smile: nu stau departe

Partajează acest post

Link spre post
m'amy
Am fost si la cel francez "La bucherie" - este simpatic - deservire buna, insa preturi cam mari

shi mie mi-a placut mult ''La busherie'', foarte gustos gatesc carnea...

am mai fost la ''El Paso'', mexican, gustos dar nu pe gustul meu, insa am auzit ca la multzi le place, anturajul este f placut, bucataria e originala, dar un pic picanta...

''La Roma'' club, gustos shi au pretzuri accesibile... foarte frumos cinta acolo, este muzica vie de la 20.00 pin la 23.00, suuuper!!!

Partajează acest post

Link spre post
peresmeshnik

Сразу скажу ,я не привередлива, как например мой знакомый, которому часто приходится возить деловых партнеров в ресторан на переговоры и он знает все подноготную. Мы с ним когда выбираем куда идти, только и слышу: нет, там вино не дали понюхать, там вилки не так положили и все такое. Мне главное что б было вкусно, быстро и красиво обслужили.

Хочу похвалить "Дублин", очень уютно , порции большие, все вкусно и не так уж дорого, ирландская музыка, но была там 3 года назад, сейчас про цены не знаю.

В "Какаду"(Катманду) возле Театра Оперы и Балета не понравилось, очень жалко было обезьянку и питонов, зал маленький, и если кто-то курит, то пипец(мне, я не курю)

Были 2 раза в ресторане "Флирт" по В.Александи выше Шт. чел Маре. Первый раз понравилось, в второй раз мы прокололись (вот что значит редко ходить в ресторан). Мы с мужем решили выпендриться и заказать рыбу(обычно мясо), а я , типа на диете, в качестве гарнира выбрала овощи , печеные на гратаре, так все нормально, вкусно, но потом принесли счет... Оказалось, нам принесли двойные порции рыбы и овощей, потому что в меню указан маленький граммаж, типа таких маленьких кусочков рыбы и такие маленькие порции овощей они не делают. Нафига тогда в меню указали, а рыба раза в полтора дороже мяса, да еще и в двойном размере. Хотя бы предупредили, может я такой маленький кусочек и хотела. Короче неприятно как-то было.

Partajează acest post

Link spre post
vika4ka
am mai fost la ''El Paso'', mexican, gustos dar nu pe gustul meu, insa am auzit ca la multzi le place, anturajul este f placut, bucataria e originala, dar un pic picanta...

Unde se afla "El Paso"? Tt ce este pican, si mai ales stil mexican imi place mult! :tongue:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Unde se afla "El Paso"?

str.Armeana 10

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
Unde se afla "El Paso"? Tt ce este pican, si mai ales stil mexican imi place mult! :girl_cry2:

"El Paso" e super!

iata si saitul lor

Partajează acest post

Link spre post
@niri

мне понравился ресторан-терраса Vatra Veche, расположен в очень красивом и спокойном месте

Partajează acest post

Link spre post
vika4ka

Mersi Crystal! nici nu m-am gandit ca poate sa aiba si site :))

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
Mersi Crystal! nici nu m-am gandit ca poate sa aiba si site :))

cu placere!

numai ca preturile din meniu sunt cam invechite :girl_cry2:

Partajează acest post

Link spre post
xiusca

noua cu sotul ne place foarte mult Cok Oguz si El Paso, e gustos si portia e asa de mare ca sigur te saturi. :superstition:

La Beer Mania e dragut si interesant, kavkazkaia plenita tot mia placut, dar deobicei vara stam des la Vatra Veche, acolo am facut zi ziua de nastere a fetei si sotului. :dans::kiss4:

Partajează acest post

Link spre post
Crystal

dar mie cu parere de rau mincarea de la Gok Oguz nu imi prieste, este prea grasa...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum