cebanu

Прикорм

Postări Recomandate

cebanu

Fetelor sorry daca ma-i ieste asa tema dar eu nu am gasit.

Deci de la ce virsta si de la ce incepem alimentarea copilului.Am auzit multi ca incep cu suc de mar-morcov de la 2 luni,ajutatima s-a ma lamuresc si eu ce este ma-i bine

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
September

Daca copilul este alimentat la san, atunci recomandarile medicilor sunt de a incepe diversificarea dupa 6 luni, pana la aceasta varsta copilul primeste prin laptele mamei tot ce ii este necesar pentru o crestere si dezvoltare normala. Daca copilul este alimentat artificial, incepeti diversificarea pe la 4-5 luni, in functie de dezvoltarea acestuia. Cel mai bine e sa va adresati la un pediatru pentru a stabili impreuna cand e mai rational de inceput diversificarea pentru copilul dvs. Sanatate multa!

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Acum sunt preocupata de introducerea mincarii suplimentare lui Mihaita. La ceilanti doi am inceput cu marul. Adica luam un mar si cu lingurita ii rodeam. Desigur am inceput cu foarte putin si treptat ajungeam la mai mult.

Am citit intr-o carte de sfaturi pn mamici(moldoveneasca

) ca e bine sa incepem cu sucurile. Si cum acum nu prea sunt fructe proaspete si ecologic crescute, foarte multi cumpara produse din magazine. Care firma va place mai mult. In cartea care o am se recomanda sucurile de la Orhei-vit - VITA BABY. Este chir si schema de introducere a produselor de la 4 luni.

A-ti procurat produsele acestei firme v-au placut?

Cum a-ti inceput voi sa introduceti mincarea diversificata?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Eu am urmat intocmai indicatiile pediatrului.Noi sucuri nu ma dat pina la 1 an, sucurile sunt un produs concetrat si acid pentru mucoasa firava a copilului.Daca copilul e normoponderal se incepe cu terci, NESTLE SAU HIPP (eu prefer) care contine doar 1 fel de cereale. Daca copilul are masa mai mare ca norma , ca in cazul nostru am inceput cu piure din legume, si anume cu morcov fiert si pasat in blender, cite un virf de lingurita , apoi jumate, apoi 1 lingura si tot asa, pentur a observa reactia daca nu este alergie, dupa morcov am intordus bostanelul, cartoful, brocolli s.a legume, apoi terciurile, dupa terci- piure de fructe, dupa- carnea de pui si vita, spre 1 an pestele .

VITA , m-am uitat pe amblaj scria ca sucurile constin 50% sirop sau zahar... ce nu e bine pentru copil eu prefer HIPP si NESTLE cum am mai zis, nu contin zahar cristalin si trec control riguros.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Eu inceput cu terciuri Hipp, apoi legume si apoi fructe...deoarece multe mame care intii au dat fructele, spuneau ca copilul refuza legumele si terciurile.

Sucurile Vita pt copii mi-au placut, nu bat asa la buzunar , piureuri la fel, dar luam si de la Hipp, fructele care nu cresc la noi in tara.

Si cind am introdus carnea, la fel luam din borcanas, acolo e totul dozat.

Dar fiecare caz e individual.

Consultati mai intii un pediatru.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Da, deacord cei ce incep cu fructele copii in mare majoritate de cazuri refuza apoi legumele.

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Noi am inceput cu fructele. De la inceput a fost combinatia: mar+banana, mai apoi: mar+banana+kiwi, si tot asa diferite combinatii. Mai apoi am trecut la legume FARA NICI O PROBLEMA. Fetita a acceptat foarte bine atit fructele, cit si zarzavaturile. Din legume, cel mai mult ii place: bostanel+morcov, bostanel+morcov+maza

re verde sau pastari.

Un punct foarte important: cind ii dai legume copilului, trebuie numaidecit sa aiba un component de culoare verde, adica aceal care contine cantitati mai importante de fibra ceea ce ajuta la tranzitul intestinal al micutului.

Partajează acest post

Link spre post
mariana

Sunt deacord cu introducerea lui vickey, mai rar asa pediatri care dau sfaturi de inceput cu sucul dupa un an de obicei ca si in cartea citita de Diana multi recomanda cu sucul de inceput. Chiar si pentru un om matur sucul ar fi bine sa-l prefaci cu apa dar pentru copil e produs greu IMHO

Noi am inceput cu legumele cate putin cartof, radacina de pantrunjel, telina, brocoli, conopida, ceapa, un pic de ulei. Eu introduc legumele albe, verzi, copilul e alergic. Acum mai adaug in supa bostanel, din bancuta. Legumele preparate acasa le fierb vrio 2 ore la fel se poate si pe abur de preparat.

Referitor la VITA. Eu nu prea ma uit la denumire, mie ami place sa intru in magazin si vrio jumate de ora nu ies de acolo caci citesc incredientele si apoi aleg ce sa iau. De la VITA am luat para si piersic dar la piersic am renuntat caci contine zahar si in genere in ultima vreme VITA face pireurile atat de suptiri ca mai degraba e un fel de suc cu pulpa de cat pireu.

Editat de liones

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Diana, noi deja am inceput cu diversificarile si parca merge bine. Am inceput cu morcov de la Hipp, nu zic ca este incintata dar maninca vreo 2 linguriti pline, ii dam si pireu de la Vita, am incercat cam de toate, insa avem mere si mi-i mai usor sa fac un mar prin blender si sa-i dau desi maninca tot putin cam 3 linguriti. La fel am inceput cu terciurile Винни cu hrisca i-am dat si din orez cu curaga, vad ca pe astea le papa bine. Cred ca in jumatate de luna trecem la supa de legume - conopida cu morcov, apoi adaugam cartoful si mai tirziu ceapa.

Partajează acest post

Link spre post
Aliska

Диана, кому-кому, ну а тебе, я больше чем уверена, что опыта в введении прикорма не занимать - ты ведь вырастила двоих старших деток :da2: . И это мы с удовольствием послушаем, что и как ты им вводила и на каких сроках.

А против соков и пюрешек фирмы VITA не имею ничего против, но старалась выбирать из этой серии только те, что совсем без сахара, или же с пониженым его содержанием. - перепробовав продукцию самых разных фирм, пришла к выводу, что лучшей нашей VITA ничего и нет - настолько у этих соков и пюре естественный натуральный вкус :da2:. Ну а может быть тебе все-таки попытаться найти более-менее "экологически чистые" яблочки? - к пимеру, может быть у вас имеются какие-нибудь родственники или знакомые из деревни, которые могли бы подбросить вам немного из своего урожая? :da2:

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Диана, кому-кому, ну а тебе, я больше чем уверена, что опыта в введении прикорма не занимать - ты ведь вырастила двоих старших деток . И это мы с удовольствием послушаем, что и как ты им вводила и на каких сроках.

А против соков и пюрешек фирмы VITA не имею ничего против, но старалась выбирать из этой серии только те, что совсем без сахара, или же с пониженым его содержанием. - перепробовав продукцию самых разных фирм, пришла к выводу, что лучшей нашей VITA ничего и нет - настолько у этих соков и пюре естественный натуральный вкус . Ну а может быть тебе все-таки попытаться найти более-менее "экологически чистые" яблочки? - к пимеру, может быть у вас имеются какие-нибудь родственники или знакомые из деревни, которые могли бы подбросить вам немного из своего урожая?

Vad ca trebuie sa explic de ce am intrebat. Ceilalti copilasi i mei i-am crescut, dar nu dupa o schema anumita. Am inceput cu marul, apoi piureua de legume, terciuri, ousorul, brinzica, iaurt apoi carnita, biscuit, supusoara....... De schem sa fiu sincera nu stiam, nu m-a anuntat nici medicul. Mi-a zis printre altele ce si cum trebuie. Acum sigur ca la urmatoarea vizita voi intreba medicul, dar mii interesanta si parerea altor mamici :da2:

Si de ce intreb despre scheme, vreau sa fac si eu sa cum zice cartea. Sper ca ma intelegeti.

Partajează acest post

Link spre post
Aliska

Diana, cred că schema descrisă de tine mai sus este una clasica - fetiţei mele, cel puţin, i-am introdus aceste alimente exact în ordinea pe care ai numit-o! Doar că, cum au mai spus şi fetele mai sus, acum pediatrii recomandă de început diversificarea nu cu fructe, ci cu pireuri de legume sau cu terciuri. Dar eu personal, cred că dacă medicii-dietologi nici pînă acum nu au hotărît cum e mai bine, şi îşi schimbă mereu radical recomandările, reiese că posibil acea schemă ideală nici nu există, şi cazul fiecărui copilaş trebuie analizat aparte!

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Dar eu personal, cred că dacă medicii-dietologi nici pînă acum nu au hotărît cum e mai bine, şi îşi schimbă mereu radical recomandările, reiese că posibil acea schemă ideală nici nu există, şi cazul fiecărui copilaş trebuie analizat aparte!

Aliska, posibil medicii moldoveni isi schimba parerea caci se invata de la colegii lor europeni. Dar in Europa este o schema fixa de mai multi ani deja.

Partajează acest post

Link spre post
blonditza

vicky, poate peste hotare exista o schema speciala,dar oricum pana au elaborat-o e posibil sa se fi produs si la ei schimbari. in plus, sunt de acord cu Aliska, ca fiecare cpil e un caz aparte si deci poate avea alte preferinte...

mama mea e pediatru de aproape 20 de ani... si da, noi am inceput diversificare cu mar ras.... cate un varf de lingurita la varsta de 3-4 saptamani (mar verde) si tot asa in crestere. acum dragosh poate manca 1-2 mere pe zi... singur... important e ca i-am dat de toate... mai ales de la 5 luni cand s-a autointzarcat... piureuri si sucuri cumparate i-am dat o singura data... si n-am dormit 2 zile si 2 nopti, asa ca de atunci ii fac acasa toate mancarurile... si terci, si piure (cartofi sau fructe) si sucuri... a propos de sucuri. la GH centru (la celelalte nu am atras atentia) poti sa-ti alegi fructele sau legumele si iti fac fresh pe loc.

am mai spus si in alta tema ca mama mea, cand era la practica a lucrat la fabrica de sucuri din orhei, si mi-a zis ca din aceleasi vase turnau si in sticlutele pentru copii si in pachetele pentru maturi... asa ca mai bine ii fac singura. in plus mere "nationale" sunt si acum in vanzare... la piata nu se aduc doar mere de import....

in orice caz schema noastra "personala" de crestere difera pe alocuri (mai mult sau mai putin) de schemele care se propun in carti sau la pediatri. dar daca sincer nu-mi fac griji, copilul meu e sanatos tun... deja alearga prin casa si face toate sotiile posibile.

stiti, eu ma gandeam... ce faceau oare strabunicile noastre? fara carti, fara scheme... nasteau pe deal, la prasit, si dupa ce se odihnea o vreme mergea mai departe... clar ca nu sustin ca ar trebui sa fim si noi la fel.. nuuuuuuuuuu, pentru ca-s alte timpuri... dar... oricum, cred ca copilul se dezvolta asa cum trebuie daca e lasat si el sa munceasca un pic.. chiar da rezultate... v-o spun din practica... (un exemplu rapid: picaturile de burta... i le dadeam deja cand se vedea ca-l doare tare si nu rezista, dar daca doar scancea si stiam ca-i de la burta.... se descurca singur)

poate cineva nu e de acord cu mine, dar va spun... asta o stiu din practica... cu propriul meu copil....

sanatate copiilor si mamicilor...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

blonditza,

si eu sunt medic si mama mea e la fel pediatru cu peste 25 ani experienta:) si ghici ce? dupa ce a vazut schema de diversificare aici, a trecut si ea pacientii la aceasta schema, toti sunt foarte multumiti. Citeste ce am scris eu, e clar ca fiecare copil e personalitate si in dependenta de cerintele lui se elaboreaza schema:

1. depinde daca copilul e normoponderal sau limita de sus a greutatii - in primul rind se tine cont de aceasta cind incepem diversificarea.

2.depinde daca copilul e pridespus la alergie.

3. daca e alimentat natural sau artificial.

Desigur schema are si modificari, doar progresul nu sta pe loc. Dar statistica vorbeste de la sine cred, % obejilor in Elvetia e mult mai mic ca in Moldova spre exemplu, iar obezitatea de unde vine? de la alimentatia incorecta, iar baza alimentatiei se face anume in copilarie. Si pancreatite reactive, gastrite la copii pina la 10 ani sunt cazuri sporadice aici , si care e % in MD?

Eu nu impun pe nimeni sa urmeze schema ce am urmat-o eu , eu am raspuns doar la intrebarea Dianei, fiecare mama alege ceia ce considera mai bine pentru propriul copil.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
stiti, eu ma gandeam... ce faceau oare strabunicile noastre? fara carti, fara scheme... nasteau pe deal, la prasit, si dupa ce se odihnea o vreme mergea mai departe... clar ca nu sustin ca ar trebui sa fim si noi la fel.. nuuuuuuuuuu, pentru ca-s alte timpuri... dar... oricum, cred ca copilul se dezvolta asa cum trebuie daca e lasat si el sa munceasca un pic.. chiar da rezultate... v-o spun din practica... (un exemplu rapid: picaturile de burta... i le dadeam deja cand se vedea ca-l doare tare si nu rezista, dar daca doar scancea si stiam ca-i de la burta.... se descurca singur)

poate cineva nu e de acord cu mine, dar va spun... asta o stiu din practica... cu propriul meu copil....

sanatate copiilor si mamicilor...

Clar ca nu sunt deacord, cum poti compara ce a fost pe timpul bunicilor si acum? cum era clima atunci? era asa radiatie solara? erau temperaturi peste 40 grade vara?seceta mai in fiecare an? Chimie si E-uri mai in fiecare aliment? Iar capitolul poluare? Si daca ne uitam si la statistia, citi copii nasteau bunicile noastre si citi supravetuiau? De exemplu ambele bunici au 1-2 copii decedati.. cauzele nu le pot spune , nu stiu, dar cazurile de deces infantil erau mult mai frecvente. Si generatia a 2? a bunicilor? sunt copii bunicilor 100 la 100% procente sanatosi? cam majoritatea din generaita 40-60 ani are hipertensiune, calculi, gastrite,ulcere etc...

Partajează acest post

Link spre post
blonditza

vicky, sorry, dar nu ama cuzat pe nimeni, cu ata mai mult pe tine sau orice alt medic... eu ziceam doar ca posibil ca aceasta schema sa fi avut si wa o anumita evolutie.. si in nici un caz nu am zis ca nu e buna de urmat. eu ziceam parerea mea strict personala, adica ce si cum am facut eu....

ok, poate nu am zis cum trebuie, dar eu nu am urmat vreo schema si am zis si de ce... pentru ca mama mea e singurul in care pot sa-mi incredintez copilul, si pot sa ascult sfatul, dupa ce am avut probleme in urma sfaturilor unui medic.... si aici iarasi nu acuz pe nimeni, pt ca cum ai spus si tu, fiecare copil e individual si paote acele sfaturi pe altul l-ar fi ajutat, copilului meu nu i-au ajutat, ba chiar erau sa-i faca rau....

de asta si am incredere doar in ceea ce-mi spune mama... si aici iar nu se exclude posibilitatea de a gresi...

de asta si ziceam eu am expus doar cazul meu... si o parere strict subectiva...

sincer, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, cu atat mai mult sa acuz... sorry daca m-am exprimat incorect si nu am fost, poate , inteleasa...

o zi buna!

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

blonditza,

posibil si eu nu am inteles corect ce ai zis sorry si eu. :girl_in_love:

Sunt sigura de1 lucru ca mamele vor doar binele copilului asa ca fiecare procedeaza cum ii spune inima si ratiunea.

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Am fost la medic, avem 6 luni. Iata cum mi-a zis sa incepem mincarea diversificata. Mai intai incepem cu piure de legume*(morcov+carto

f). Incepem de la o lingurita pe zi. Asa 2-3 zile. Apoi introducem treptat si brinza si sucul. Mi-a atentionat ca nu e bine sa se inceapa cu sucuri. Ele sunt prea acide pentru stomacelul copilului. Din luna a 7 introducem ouale, din luna a 8 - carnita, din 9 -pestele.

Partajează acest post

Link spre post
cassandra
Am fost la medic, avem 6 luni. Iata cum mi-a zis sa incepem mincarea diversificata. Mai intai incepem cu piure de legume*(morcov+carto

f). Incepem de la o lingurita pe zi. Asa 2-3 zile. Apoi introducem treptat si brinza si sucul. Mi-a atentionat ca nu e bine sa se inceapa cu sucuri. Ele sunt prea acide pentru stomacelul copilului. Din luna a 7 introducem ouale, din luna a 8 - carnita, din 9 -pestele.

Dar cum ramane cu terciurile?

Cand am inceput diversificarea cu Ionita (la 6 luni), am inceput cu terci de orez, non-glutenic si fara lapte, cate o l-ta pe zi; apoi am introdus banana proaspata, mar copt, piure de legume (mai intai o singura leguma, apoi cate 2, etc.). De la 7 luni - galbenus de ou 1/2, branza; de la 8 - carne si peste.

Sucuri a inceput sa bea de la 1 an jumate - nu-i placeau si nici n-am insistat, la fel si cu merele proaspete.

De la Vita ii placea mar cu frisca si piureul de piersica, iar sucurile - de-abia acum le-a dat de gust :)

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Eu sunt intru torul de acord cu Vicky ( am inceput si noi diversificarea exact asa, vad ca pediatrii din Europa sunt solidari in lucrurile astea ).

Am incepit la 6 luni, caci bebe era alaptat exlusiv la san si era peste limita la greutate.

NU -am dat nici un fel de produs lactat pana la varsta de 1 an, am evitat sa-i dau kiwi si alte fructe exotic ( inclusiv portocale sau mandarine) din cauza ca sunt alergogene puternice.

Pe vremea bunucilor nostri ( cum zicea Blonditza) nu erau asa multe alergii, si cum in ultiml timp tot mai multi oameni sufera de diferite forme de alergii e bine sa facem tot posibilul sa reducem riscul aparitiei lor la copii.

Introducerea unui aliment alergogen poate provoca alergii nu imediat, acestea pot aparea si peste cativa ani, iar pariii sa se intrebe de unde au venit asa din senin.

E FOARTE IMPORTANT sa se evite zaharul si sarea Mcar pana la un an.

In fond si la urma urmei fiecare e liber sa-si creasca copilul cum crede ca e mai bine, dar asta nu garanteaza sanatatea puiului.

Vremurile sa-u schimbat, pe mine ma m-a crescut de la 2 luni cu lapte de vaca si cris (манка), dar in ziua de azi un asa regim poate condamna bebele la un chin pe viata.

Partajează acest post

Link spre post
natella

мы начинали с овощных пюре собственного приготовления, так как именно сейчас еще овощи полны витаминов и пока еще есть разнообразие. Начинали с картошечки и кабачков + цветная капуста + брокколи, а ну и лучок понемножку, чуть позже морковка, тыковка. Варить можно или на плите или в пароварке, чуть добавляла масла растительного, можно оливкового - капельку совсем, и без соли

Partajează acest post

Link spre post
o.cristina
blonditza,

si eu sunt medic si mama mea e la fel pediatru cu peste 25 ani experienta:) si ghici ce? dupa ce a vazut schema de diversificare aici, a trecut si ea pacientii la aceasta schema, toti sunt foarte multumiti. Citeste ce am scris eu, e clar ca fiecare copil e personalitate si in dependenta de cerintele lui se elaboreaza schema:

1. depinde daca copilul e normoponderal sau limita de sus a greutatii - in primul rind se tine cont de aceasta cind incepem diversificarea.

2.depinde daca copilul e pridespus la alergie.

3. daca e alimentat natural sau artificial.

Desigur schema are si modificari, doar progresul nu sta pe loc. Dar statistica vorbeste de la sine cred, % obejilor in Elvetia e mult mai mic ca in Moldova spre exemplu, iar obezitatea de unde vine? de la alimentatia incorecta, iar baza alimentatiei se face anume in copilarie. Si pancreatite reactive, gastrite la copii pina la 10 ani sunt cazuri sporadice aici , si care e % in MD?

Eu nu impun pe nimeni sa urmeze schema ce am urmat-o eu , eu am raspuns doar la intrebarea Dianei, fiecare mama alege ceia ce considera mai bine pentru propriul copil.

salut fetelor, dar despre care scheva vorbiti??? dati-mi-o si mie, Am o fetita de 6 luni si jumatate si nu stiu, nu prea ma pot lamuri cu alimentatia asta diversificata.....ce?cind?cum?cu ce? eu am inceput cu pireu de mar -dar face constipatie....apoi i-am dat o picatura de suc de morcov proaspat stors si s-a normalizat, apoi i-am terci de grish si orez si le papa bine(fara lapte) si de citeva zile incerc cartoful dar nicidecum nu-i place....ce fac? m-am blocat nu stiu ce sa mai fac.....

Partajează acest post

Link spre post
Катя
По-немногу готовимся к прикорму,только вот совсем темное это для меня дело :tease:

Вопросов миллион.Подскажите,п

ожалуйста,как,что,ко

г

да,сколько,чего и т.п.Интересует все-от и до

А не рановато ли вам с прикормом. Я занаю что деткам на грудном вскармливании только после 6 мес.,вы вроде еще и алергики.

Вообще поочередность продуктов которые вводят в рацион ребенка во многом зависят от массы тела. Если она маленькая то начинают с каш, если на оборот большая то с овощей или фруктов.

Многие педиаторы советуют начинать с овощей а не с фруктов т.к. ребенок отдает предпочтение сладкому и если сначала ввести фрукты то он может отказатся на отрез от овощей.

Начинать нужно с маленького количества на кончике чайной ложки. Постепенно увеличивая количество. Водить нужно по одному продукту чтобы вовремя выевить алергию на тот или иной продукт. Водить чтото новое не чаще чем раз в полторы недели.

Partajează acest post

Link spre post
abe

я как "опытная прикормщица" уже два дня даю гречку безмолочную конечно, сегодня доведем дозу до3/4 кофейной ложечки, первый день на кончике второй половина сейчас чуть больше. (ребенок аллергик) поэтому кашу да и все остальное буду вводить не меньше 2-3х недель, не забываем о накопительной аллергии. планирую ввести в рацион хотябы две каши и тогда уже пробовать овощи, каши понятное дело безглютенные и никакой овясянки думаю до года минимум

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum