BabaYaga

Дизайн Квартиры Перед Ремонтом

Postări Recomandate

Ленуля

planul tehnic al instalatiilor sanitare mai tre sa fie, nu?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tibberoon

Ce anume ar trebuie să furnize designerul în afară de schițele 3D și planul tehnic al cablajului electric? A primit cineva de la designer și dimensiunile exacte ale mobilei ce trebuie amplasată în apartament și ceva mărci de teracotă/vopsea/laminat/uși ce trebuie folosite la reparație? Sau asta deja proprietraul decide cum transpune schițele 3D în practică? 

depinde de contract.

Noi am luat pachetul intreg + vizualizare in 3d.

Daca nu luati cu vizualizare nu are cum sa va propuna marci de teracota, tapete pentru ca nu stie ce anume ve-ti alege.

Dimensiunile exacte ale mobilei - neaparat. Asta cred ca e cel important. Mai important decit cum va arata mobila pentru ca tot voi in final ve-ti face la comanda sau ve-ti cauta ceva asemanator. 

Noi am primit si schitele la toata mobila la comanda. La fel si info despre teracota, tapete, obiecte de iluminat si ceva din mobila. 

Partajează acest post

Link spre post
ingerica87

depinde de contract.

Noi am luat pachetul intreg + vizualizare in 3d.

Daca nu luati cu vizualizare nu are cum sa va propuna marci de teracota, tapete pentru ca nu stie ce anume ve-ti alege.

Dimensiunile exacte ale mobilei - neaparat. Asta cred ca e cel important. Mai important decit cum va arata mobila pentru ca tot voi in final ve-ti face la comanda sau ve-ti cauta ceva asemanator. 

Noi am primit si schitele la toata mobila la comanda. La fel si info despre teracota, tapete, obiecte de iluminat si ceva din mobila. 

Tibberon, multumesc! Cu cine ati lucrat voi? Multumiti? Noi cautam activ sa contractam pe cineva sa faca designul+vizualizarile 3D si deja tot pachetul de retele.

Partajează acest post

Link spre post
Омежка

Tibberon, multumesc! Cu cine ati lucrat voi? Multumiti? Noi cautam activ sa contractam pe cineva sa faca designul+vizualizarile 3D si deja tot pachetul de retele.

Как правило дизайнеры интерьеров не знают нюансов по кухонной мебели, из-за чего часто ошибки в расположении розеток, высоты фартука и еще разных деталей. Не всегда, но в большинстве случаев. 

Partajează acest post

Link spre post
Lorenicanica

Согласна 100%!

Partajează acest post

Link spre post
ingerica87

Как правило дизайнеры интерьеров не знают нюансов по кухонной мебели, из-за чего часто ошибки в расположении розеток, высоты фартука и еще разных деталей. Не всегда, но в большинстве случаев. 

Omejka, absolut de acord. Venim la dvs pentru mobilă și desenarea prizelor, etc în bucătărie imediat ce am agreat designul. La prima etapă, am nevoie însă de conceptul apartamentului și de planificarea rațională a spațiului reieșind din necesitățile familiei + alegerea teracotei, laminatului, ușilor, culorii la pereți. 

Editat de ingerica87

Partajează acest post

Link spre post
Tibberoon

ingerica87 Noi am lucrat cu compania Apelsin - Vlada.

Dar ea deja nu lucreaza acolo si nu va pot sfatui pe cineva anume. Uitati-va pe facebook ca au lucrari.

Dar noi ne-am implicat mult in proiectare. Am schimbat teracota de citeva ori pentru ca ne interesa pretul ei in magazinele noastre si era prea scump. Deja cautam ceva dupa buget si ii aratam poze si ea desena exact cu modelul asta de teracota, tapete. 

Рая - согласна) У нас все нормально нарисовали. Ничего не переделывали. Единственное - у нас по проекту был фартук из мозаики и розетки она считала именно для него (размеры и т.д).

Потом мы поменяли на кабанчик а там уже размеры плит другие и розетки не встали идеально.

Но мы это и не заметили пока кто-то на форуме не написал что им такое не нравится))  

Partajează acest post

Link spre post
Helence

ingerica87 Noi am lucrat cu compania Apelsin - Vlada.

Dar ea deja nu lucreaza acolo si nu va pot sfatui pe cineva anume. Uitati-va pe facebook ca au lucrari.

Dar noi ne-am implicat mult in proiectare. Am schimbat teracota de citeva ori pentru ca ne interesa pretul ei in magazinele noastre si era prea scump. Deja cautam ceva dupa buget si ii aratam poze si ea desena exact cu modelul asta de teracota, tapete.

Рая - согласна) У нас все нормально нарисовали. Ничего не переделывали. Единственное - у нас по проекту был фартук из мозаики и розетки она считала именно для него (размеры и т.д).

Потом мы поменяли на кабанчик а там уже размеры плит другие и розетки не встали идеально.

Но мы это и не заметили пока кто-то на форуме не написал что им такое не нравится))

А можно узнать, во сколько вам обошёлся дизайн-проект? Можно и в личку если что.

Partajează acest post

Link spre post
Tibberoon

Елена - 15 евро/м2. Это со всеми чертежами по перепланировке, коммуникации, мебель и 3Д картинки.

Если метраж большой можно поторговаться. 

Наверное можно найти и дешевле. 

Нам понравилось с ней работать и по-этому кв.тоже там делали дизайн.

Знаю многих кто платят по 10 евро и потом только 50% делают в реальности так как в проекте.

Partajează acest post

Link spre post
Helence

Елена - 15 евро/м2. Это со всеми чертежами по перепланировке, коммуникации, мебель и 3Д картинки.

Знаю многих кто платят по 10 евро и потом только 50% делают в реальности так как в проекте.

Спасибо большое. Возьму на заметку.)

Partajează acest post

Link spre post
KsiuKS
В 12.02.2017 в 19:08, Tibberoon сказал:

а где можно посмотреть ее работы?

Спасибо заранее

Partajează acest post

Link spre post
sunyava12

Мы пользовались услугами дизайнера, так как купили новую квартиру и хотелось чтоб все было в лучшем варианте, мы даже ковролин под дизайн покупали, нашли прикольный интернет магазин рали натуральные, но безворсовые, чтоб легче чистились, в детскую взяли синтетический в виде футбольного поля, у нас как раз детская бежево-зеленых тонах.

Editat de abe

Partajează acest post

Link spre post
alihser

За дизайн-проектом лучше обращаться к профессионалам - тем, кто на этом специализируется. Мы обращались в компанию «Дизайн House», у них можно всегда заказать дизайн квартиры под ключ. Плюс они используют 3Д визуализацию, вы сразу увидите, как будет выглядеть ваша квартира.

Editat de Снежинка

Partajează acest post

Link spre post
ancriss17
В 07.07.2009 в 11:52, Cris123 сказал:

Девочки, кого интересует специалист/дизайнер по интерьеру и мебели (можно также составить и функциональный проект мебели на заказ) - могу пореккомендовать девочку. Есть портфолио, можно встретится, посмотреть работы, поговорить. Услуги и расценки варьируют. Можно просто проект интерьера заказать, можно заказать проект и выполнение ремонта под наблюдением самого дизайнера (что предполагает присутствие дизайнера в процессе ремонта, тесная работа с рабочей бригадой), можно заказать индивидуальный проект по мебели на заказ и выполнение заказа...

Цены за кв. метр и остальные услуги - очень приемлемые. Буквально на 50% меньше чем те что есть сейчас на рынке.

Если заинтересовало - пишите сюда -же, буду периодически заходить и проверять :-).

Координаты ????

Partajează acest post

Link spre post
krestik
4 часа назад, ancriss17 сказал:

Координаты ????

Вас дата не смутила 2009 года?

Partajează acest post

Link spre post
OceanDrive

Интересно  какие сейчас цены на дизайнеров.  Знакомая 2 года назад в новострое ремонт делала , так на 46 кВ.м  обошлось в 1.000 евро. Там все розетки..материалы..всякие мелочи были предусмотрены ... рабочим потом было очень удобно!!!  Интересно на новый дом 200 кв.м сколько стоит...

Partajează acest post

Link spre post
OceanDrive

Мне интересно еще вот что.. ну нарисует он все красиво  , нам понравится..но это ведь еще надо найти весь этот материал ( плитку...мебель... дизайнерские штучки разные... еще иди знай если найдешь сколько это будет стоить ))

Partajează acest post

Link spre post
geo
2 часа назад, OceanDrive сказал:

Интересно  какие сейчас цены на дизайнеров.  Знакомая 2 года назад в новострое ремонт делала , так на 46 кВ.м  обошлось в 1.000 евро. Там все розетки..материалы..всякие мелочи были предусмотрены ... рабочим потом было очень удобно!!!  Интересно на новый дом 200 кв.м сколько стоит...

Не страдайте чепухой. Получите проблемы, причем за свои же деньги.

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456
4 часа назад, OceanDrive сказал:

Мне интересно еще вот что.. ну нарисует он все красиво  , нам понравится..но это ведь еще надо найти весь этот материал ( плитку...мебель... дизайнерские штучки разные... еще иди знай если найдешь сколько это будет стоить ))

Если заказывать дизайн-проект,то к нему делают спецификацию материалов и список магазинов с артикулами ламината,плитки и мебели

Partajează acest post

Link spre post
Омежка
В 27.12.2018 в 13:10, OceanDrive сказал:

Я работаю с двумя дизайнерами. У кого большой опыт, то цена около 15-17 евро за м2. У кого стаж поменьше, то где-то 10-12. Хотя девочка очень опытная, долго работала на фирме проектировщиком, просто индивидуально начала работать недавно и пока нарабатывает клиентскую базу. Цена включает в себя все планы и визуализацию, подбор конкретных материалов. Но есть цены по городу и выше, особенно если обращаться в студию с большим опытом и серьезными проектами за плечами. 

В 27.12.2018 в 17:31, lenok123456 сказал:

Если заказывать дизайн-проект,то к нему делают спецификацию материалов и список магазинов с артикулами ламината,плитки и мебели

Да так должно быть, но бывает далеко не всегда. Либо не всегда учитывается бюджет, это важно обсуждать, но почему-то многим неудобно или стесняются, или не считают нужным. 

В 27.12.2018 в 15:56, geo сказал:

Не страдайте чепухой. Получите проблемы, причем за свои же деньги.

Можно подумать, что человек без опыта может учесть все детали, не ошибиться и не получить головную боль, особенно если делает ремонт в первый раз. 

Editat de Омежка

Partajează acest post

Link spre post
Felisha

salut, cineva a lucrat cu http://makani.design/ru/?

am citit toata tema,dar asa si nu am gasit nr la designeri sau macar denumirea studiourilor mai multa informatie se scrie in privat. Cine este mai demult pe acest forum si in aceasta tema poate faceti o lista cu citeva nume si contactele lor, ar fi util. Sau poate mai este vreo tema cu designeri de la noi din Chisinau pe acest forum si eu nu gasesc, daca se poate link.

Partajează acest post

Link spre post
Felisha

In 2012 o ruda a facut reparatie si a apelat la designer la studioul apelsin.md ca designer proiectul l-a facut Vlada dar nu a ramas multumita de loc, nu prea a luat in consideratie cerintele puse si facea lucrul de mintuiala mai repede sa termine si sa dea proiectu. Nu au fost specificate ce fel de materiale anume si de unde se poate de procurat, umblam si intrebam prin toate magazinele nu aveti ceva asemanator? Ca pret s-a achitat 17 sau 20 euro pe m2 pentru proiect daca nu gresesc. In realitate 60% s-a primit ca si in proiect in rest deja s-a facut cu ce gaseam la noi prin magazine si bugetul nu a fost unul mic pentru reparatie. In final am primit doar imagini facute 3d si niste schite dar cum de realizat acest proiect nu stia nici Vlada :(

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum