Bombonica

Limba Amortita, Pierderea Gustului

Postări Recomandate

Bombonica

Buna ziua,

nu shtiu la cine sa ma adresez (credeam ca la ORL, dar mi s-a spus ca la stomatolog).

Doamna Людмила Григорьевна, de 2 -3 zile am o problema, cam amuzanta, dar deranjanta.

Limba mi-a devenit lipicioasa, parca are ar avea un strat ceva lipicios ce nu-mi permite sa simt gustul mincarii, parca ar fi usor de tot amortita ca dupa o anestezie, eu o simt, dar gusturile le pierd, mai intii o parte de limba acum, parca se extinde pe intreaga limba. Noaptea, sau ziua in ultimul timp cind adorm, deodata imi curge saliva din gura. Nu shtiu cu ce e legat, nu sunt racita, parca ma simt bine, medicamente nu i-au, decit sorbifier dimineata, dar am mai luat sorbifier o luna , acum a doua. Ziele astea am avut ceva cu intenstinele de la mincare shi am luat 3 tablete de no-shpa. Ahh, da nu am mentionat sunt insarcinata 35 saptamini. Nu shtiu cu ce poate fi asta legat. Dar va rog foarte mult sa ma sfatuiti ce ash putea face, sau la ce medic sa ma adresez, sau ce analiza sa dau???

Multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taisafinscaia

Buna seara!Nu pre pot intelege fara sa vad,dar voi incerca.In cazul D-ra pot fi mai multe diagnoze,dar cea mai posibila imi pare o stare legata de perioada anume a sarcinii si cel mai corect ar fi sa Va aresati medicului ginecolog care Va duce sarcina.Este asa o stare in acest trimestru care se manifesta prin hipersalivatie nocturna,care desigur ca are ca rezultat o hiposalivatie diurna.De aici si limba lipicioasa.Apelati la obstetricianul D-ra si Va va ajuta sa rezolvati situatia.Succese si sarcina usoara!

Partajează acest post

Link spre post
Bombonica

Buna seara!Nu pre pot intelege fara sa vad,dar voi incerca.In cazul D-ra pot fi mai multe diagnoze,dar cea mai posibila imi pare o stare legata de perioada anume a sarcinii si cel mai corect ar fi sa Va aresati medicului ginecolog care Va duce sarcina.Este asa o stare in acest trimestru care se manifesta prin hipersalivatie nocturna,care desigur ca are ca rezultat o hiposalivatie diurna.De aici si limba lipicioasa.Apelati la obstetricianul D-ra si Va va ajuta sa rezolvati situatia.Succese si sarcina usoara!

Multumesc mult pentru sfat.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.