kessary

Как Было У Вас?

Postări Recomandate

kessary

Привет всем. Решила поделиться о наболевшем и узнать,как с этим "наболевшем" обстоят дела у других.)) Заранее извините если не по теме,просто не знаю куда писать, решила открыть новую тему.) Я как и все безумно хочу попасть в Канаду. Она меня привлекает на столько,что сплю и вижу как я уже туда лечу).Но...Хочу описать стадии,которые я сейчас прохожу. Уверена многие меня поймут.Так вот,как только появилась такая мысль как иммиграция в Канаду,конечно же я загорелась на столько,что сразу же начала изучать тонны статей о Канаде,перечитала море форумов)),короче говоря искала все самое необходимое и полезное по этому делу.Затем это состояние возбуждения перешло в новую плоскость,а именно в состояние осознания.В этой стадии я начала понимать(изучив нужную информацию),что иммиграция в общем то,не такая уж роскошь и все возможно,что это на столько близко,что можно рукой подать. А потом наступает стадия сомнения.))В которой я сейчас прибываю к сожалению....Тут то меня одолевают мысли, а именно страх перед всеми этими нюансами со сбором документов, страх,что не потянем в финансовом плане, а что если не найдем работу или доступное жилье,так как не у всех есть возможность взять много денег туда с собой, а что если пожалеем уехав туда,а как быть с имуществом(продать родной дом рука не поднимается). :girl_impossible: :girl_impossible: :girl_impossible: :girl_impossible: Проще говоря одолевает так называемая "совковость",боязнь перед новым и неизведанным,ведь всегда легче идти по проторенной дорожке,чем свернуть скажем налево))).А с другой стороны понимаешь,что будущего здесь нет,что нужно идти вперед и стремиться к своей мечте. Другие ведь едут и счастливы там и о возвращении даже не помышляют.Канада - это моя мечта. Мысли в голове о ней каждый день.)))

Расскажите как было у Вас? Были ли у Вас такие мысли ,или это только я сума схожу))) :girl_crazy: :girl_crazy: :girl_crazy:

P.S. Заранее извините за длину и сумбурность сообщения. Просто я передать не могу что у меня в душе творится. :girl_wacko: :girl_wacko: :girl_wacko: :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Eu inca nu sunt in Canada, dar curand vom pleca.

La mine e un pic altfel... Eu eram acea persoana care refuza sa accepte acest lucru, adica emigrarea. Sotului meu i-a trebuit jumatate de an sa ma convinga la acest subiect si inca o perioada ca sa me convinga sa fiu aplicantul principal:)))

Totul a decurs incetisor, caci intre timp au parvenit careva probleme ce necesitau rezolvarea lor. Dupa aceasta, iarasi ne-am apucat de Canada... In acest timp, cat ne ocupam de documente, cursuri, am avut ocazia sa simt ce inseamna cand sotul a ramas fara lucru pentru o perioada (din cauza inchiderii proiectului) si ca pe salariul meu de prof, departe nu ajungi. Aici a fost momentul decisiv si pentru mine era clar - Canada!

Toate etapele le-am trecut... evident cu emotii, cu multa grija si mult efort depus (ca si la toti:))).

Eu si pana acum umblu la cursuri, caut info, citesc multe de toate - ma stradui sa aflu cat mai mult despre tara in care vom trai. Nu-mi fac iluzii si nu visez cu ochii deschisi, mereu ma pregatesc pentru orice, chiar si cel mai rau. Sotul ma ocaraste la acest subiect, iar eu stiu ca mai bine sa fiu pregatita la orice, decat sa plang si sa aiuresc acolo caci mi-am imaginat cu totul altfel.

Cred ca fiecare isi face un algoritm si niste planuri, ce si cum vor face... asa si eu, mi l-am facut pe al meu. Oricum, totul e subiectiv... si multe lucruri se pot petrece altfel decat ne-am imaginat noi.

Unicul lucru ce as putea sa zic, ca nu trebuie nimic de idealizat (in orce lucru sunt + si -).

Kessary - casa se poate de vadut dupa ce o sa va stabiliti in Canada si o sa intelegeti ca acolo e locul vostru si ca nu vreti sa va intoarceti. Prietenii nostri asa au facut... Dupa ce au gasit de lucru, au inteles ca in SUA e viitorul lor, au vandut apartamentul si au achitat prima rata pentru casa.

Frica este la toti, la mine tot persista... am valuri, uneori sunt sigura ca totul va fi ok, alteori ma ia o frica nebuna...

Partajează acest post

Link spre post
Felicity

О да Катя! Это все было и у нас! И мы все тоже только начинаем! И кусочки сомнений остались! И страх..и куча всего и..но. Нам наша репетитор по франсе сказала:* Не бойтесь и никого не слушайте! Учите язык и все у вас получится*

Мы загорелись* Канадой в прошлом году..весной..Был кризис настолько сильный, что мы поняли одно..Мы тут нафик никому не нужны..ни стране..а на тот период и семье! И никто! Никто из близких нас не поддержал!И не поддерживает до сих пор! Что конечно же очень тяжело! Но нам настолько тяжело и невыносимо тут жить! Что извините полный капец!

И мы пошли учится на приоритеты...в этом году получили дипломы..(правда незнаем что делать с мужниным мясником :scratch_one-s_head::girl_crazy: ) учим язык уже 5 месяцев...работаем для стажа потихоньку...живём в общем. Было все...даже кризис в отношениях с мужем..и даже его уход...это был кошмар полный для меня...Но..время прошло.Всё наладилось. Теперь цель одна!

И каждый раз...когда летит в небе самолёт..я поднимаю голову ..смотрю и думаю...:*И я так же полечу в Канаду с семьёй! Я и!** :raduga: :raduga: :raduga:

Partajează acest post

Link spre post
Helеn

А чего вы боитесь? Вас там никто жить не заставит. Дом не продавайте. Сделайте все от вас зависящее, получите визы, поезжайте, а не понравится - возвращайтесь.

Так лучше, чем потом всю жизнь жалеть, что не попробовали осуществить свою мечту. :)

Нюансы с документами - это меньшее чего стОит бояться. Даже на нашем форуме столько инфы, что вполне можно справиться. :)

Partajează acest post

Link spre post
Натка

Как поговаривал один мудрый человек - К жизни надо относиться как к игре.

Не стоит воспринимать переезд как переход в иное пространство. Я полностью согласна с Леной, лучше попробовать, чем жалеть. Воспринимайте это как очередное жизненное приключение :) И все у Вас получится легко и непринужденно

Partajează acest post

Link spre post
kessary

Девчонки,спасибо ,что ответили на мой крик души.Я полностью согласна,что нужно попробовать. Так,что будем дерзать.))))

Partajează acest post

Link spre post
kessary

И каждый раз...когда летит в небе самолёт..я поднимаю голову ..смотрю и думаю...:*И я так же полечу в Канаду с семьёй! Я и!** :raduga: :raduga: :raduga:

Про летящий в небе самолет,это Вы верно подметили.)))У меня те же самые мысли.)

И как проходит обучение языку?? Удается? Муж еще не плюется? :blum::blush:

Partajează acest post

Link spre post
Winx

Приветик. А я хочу сказать вам Катерина спасибо за эту темку и за ваше сообщение. Тоже самое и я испытываю на данном этапе...., страх перед неизвестностью......Уже мужу голову заморочила Он согласен на переезд, и он больше ЗА чем я, НО я главный апликант....И мне психологически тяжелее, так как ответственность вся на мне. или я преувеличиваю, не знаю....На сегодняшний день Канада для меня не просто мечта, это уже цель и если я ей не осуществлю, то точно буду жалеть об этом всю жизнь....(Это я себя еще больше мотивирую).

И мне всегда представляется картина не как мы летим на самолете, а как мы уже в аэропорту в Монреале и нас встречают наши знакомые....

Удачи нам и вам всем кто к этому стремится!!!

Partajează acest post

Link spre post
Ianochka

Вы не переживайте так) Мы сейчас ждем когда нас пригласят на интервью, уж с документами вы точно разберетесь)) Я сейчас тоже стала боятся "А что будет, если...", но муж меня успокаивает и говорит что вместе мы сможем все)

Partajează acest post

Link spre post
Winx

Iata asa si al meu asa spune, ca principalul ca vom fi impreuna....Ceea ce la moment nu este, si din aceasta cauza suferim ambii.

Partajează acest post

Link spre post
kessary

Я очень рада,что темка оказалась нужной. Тут скорее речь не о Канаде самой,а о психологическом состоянии. :rolleyes: Страх перед неизвестным следует за нами всегда и везде,разница лишь в том,что кто-то кидается в этот омут неизвестности ,а кто-то не решается. Все у нас получится. Удачки тем кто уже начал свой путь к мечте и тем кто только начинает. Я из тех кто именно начинает.)))) Ничего не бойтесь все будет хорошо и даже замечательно. Всех целую. :kiss: :kiss: :kiss:

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Fetelor, cele care inca n-ati trecut interviul, sa nu credeti ca toata responsabilitatea e doar pe umerii vostri. Eu am fost aplicant principal (desi tare nu vroiam), sotul m-a convins caci acumulam mai multe puncte dupa anumite criterii. Si la interviu, am fost interogati ambii la fel. Bine ca sotul mergea la orele de franceza (eram intro grupa).Pregatirea trebuie sa fie din partea la ambii, nu -unul se pregateste, altul - se relaxeaza. Din acest motiv apar multe certuri si cand veti fi in Canada, la fel, cel ce a stat si n-a facut nimic - se va simti tare aiurea comparativ cu cel ce a invatat si se descurca.

Si evident, cel mai important lucru e SUSTINEREA si intelegerea si restul se rezolva incetisor.

Partajează acest post

Link spre post
Ianochka

Fetelor, cele care inca n-ati trecut interviul, sa nu credeti ca toata responsabilitatea e doar pe umerii vostri. Eu am fost aplicant principal (desi tare nu vroiam), sotul m-a convins caci acumulam mai multe puncte dupa anumite criterii. Si la interviu, am fost interogati ambii la fel. Bine ca sotul mergea la orele de franceza (eram intro grupa).Pregatirea trebuie sa fie din partea la ambii, nu -unul se pregateste, altul - se relaxeaza. Din acest motiv apar multe certuri si cand veti fi in Canada, la fel, cel ce a stat si n-a facut nimic - se va simti tare aiurea comparativ cu cel ce a invatat si se descurca.

Si evident, cel mai important lucru e SUSTINEREA si intelegerea si restul se rezolva incetisor.

sunt de acord că trebuie să înveţe ambii, la noi soţul e principal, dar învăţăm împreună la fel (la soţul meu se primeşte mai rău şi eu îl ajut)

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

sunt de acord că trebuie să înveţe ambii, la noi soţul e principal, dar învăţăm împreună la fel (la soţul meu se primeşte mai rău şi eu îl ajut)

Foarte bine faci:))) Prietenii nostri cand au trecut interviul (ea era AP), ea s-a blocat, ii era foarte dificil sa se descurce si iata AS foarte frumos a luat situatia in maini si ofiterul a ramas tare multumit. Situatii sunt diverse si unde se pregatesc ambii si sunt practic intrun pas - atunci e foarte usor sa contezi pe sot/sotie si nu te simti asa de stresat sau ca este responsabil doar AP.

Noi cand ne pregateam de interviu, il intrebam pe sot "N-ai sa te superi pe mine, daca cumva pravalesc interviul?" Eu tot simteam o presiune parca... si lui sotul meu ii trebuiau ore ca sa-mi explice ca noi vom trece cu bine si totul va fi ok si nici de cum nu se va supara pe mine:)))

Partajează acest post

Link spre post
Ianochka

Foarte bine faci:))) Prietenii nostri cand au trecut interviul (ea era AP), ea s-a blocat, ii era foarte dificil sa se descurce si iata AS foarte frumos a luat situatia in maini si ofiterul a ramas tare multumit. Situatii sunt diverse si unde se pregatesc ambii si sunt practic intrun pas - atunci e foarte usor sa contezi pe sot/sotie si nu te simti asa de stresat sau ca este responsabil doar AP.

Noi cand ne pregateam de interviu, il intrebam pe sot "N-ai sa te superi pe mine, daca cumva pravalesc interviul?" Eu tot simteam o presiune parca... si lui sotul meu ii trebuiau ore ca sa-mi explice ca noi vom trece cu bine si totul va fi ok si nici de cum nu se va supara pe mine:)))

principalul e că împreună aţi trecut cu bine))) şi noi sperăm că vom trece)

Partajează acest post

Link spre post
Felicity

Про летящий в небе самолет,это Вы верно подметили.)))У меня те же самые мысли.)

И как проходит обучение языку?? Удается? Муж еще не плюется? :blum::blush:

нет)) нам нравится язык) хочется быстрее его выучить. но уж как получается.так мало часов в сутках)

Partajează acest post

Link spre post
kessary

нет)) нам нравится язык) хочется быстрее его выучить. но уж как получается.так мало часов в сутках)

Да,понимаю...))) Уверенна,что есть продвижения...)) :dance3: :dance3: желаю Вам удачки.) :dance4: :dance4: :dance4:

Partajează acest post

Link spre post
Deea18

Buna seara tuturor. Citesc aceste mesaje si in multe dintre ele ma regasesc. Sunt si eu una dintre voi, cele care in cuplu a fost aleasa _ aplicantul principal, si ca si multe dintre voi la inceput ma opuneam categoric - nu pentru ca nu realizam ca aici chiar nu are nevoie nimeni de noi, realizam eu asta foarte bine si 3 ani in urma, dar mai mult ma opuneam acestei idei de plecare pentru ca vedeam unele vise realizate aici deja (casa mare, serviciu, masina, etc). ......DAR, pana cand aproape un an in urma a plecat sora mea, cu care in ultimii ani aveam o relatie super frumoasa, cu care ultimii 2 ani inainte de a pleca am stat impreuna, ca o familie spaniola, tiganeasca, cum vrem asa o numim , adica multi la un loc, pentru ca noi eram in constructie. In scurt timp dupa ce ne-am mutat toti impreuna, sora mea a nascut, si papusa mea impreuna cu cel mic si scump al sora-mii au crescut impreuna, au mancat impreuna, au dormit, s-au jucat,..... totul impreuna si mi se parea ca plecarea lor o sa fie peste multi, multi ani, dar... nu a fosta asa sa fie si cand a ajuns momentul, si cel mic abia incepuse sa strige nanu, nana, Duta,... trebuiau sa plece. Imi amintesc cu groaza drumul spre aeroport, noaptea, eu in fata cu sotul meu, si imi curgeau lacrimile, ca la un cricodul si sora-me in spate langa sotul ei si intre cei 2 buburuji ai nostri mici plangea si ea, nu o vedeam, imi era frica sa intorc capul, dar o simteam cu tot spatele, starea si tensiunea care era in masina. Apoi am ramas singura......, ca un copil abandonat, si plangeam la servici ascunsa in subsol, dar nu eu eram cea care suferea de fapt, ci fetita mea, care era abea clasa 1, un pui de om si credeam eu ce intelege ea, dar fetelor a facut depresie, si in cateva zile mi-a spus fiind in baie ambele, mami ,va rog sa-mi faceti o surioara sau un fratior, pentru ca eu am ramas singura. anul asta am hotarat si noi sa aplicam pentru Canada. Acum suntem abia la faza cu franceza, imi dau seama ca o sa dureze, dar imi doresc atat de mult sa fiu acolo, unde e bucata cealalta a sufletului meu, si a fiicei mele, ca sa nu se cheme unul pe altul prin skype - Duta mea, si Dudutu meu, dar sa se cuprinda si sa se pupe cand or vrea ei.

Doamne, am impresia ca am scris o casa de cuvinte, dar totodata ma simt atat de usurata pe suflet si imi pare bine ca mi-am expus cumva emotiile. Merci pentru tema deschisa

Partajează acest post

Link spre post
sungirl89

Tocmai am dat in lacrimi, citind postarea Dvs . Va doresc mult succes si sa va integrati cu persoanele dragi cit mai curind posibil! :val16:

Partajează acest post

Link spre post
kessary

Buna seara tuturor. Citesc aceste mesaje si in multe dintre ele ma regasesc. Sunt si eu una dintre voi, cele care in cuplu a fost aleasa _ aplicantul principal, si ca si multe dintre voi la inceput ma opuneam categoric - nu pentru ca nu realizam ca aici chiar nu are nevoie nimeni de noi, realizam eu asta foarte bine si 3 ani in urma, dar mai mult ma opuneam acestei idei de plecare pentru ca vedeam unele vise realizate aici deja (casa mare, serviciu, masina, etc). ......DAR, pana cand aproape un an in urma a plecat sora mea, cu care in ultimii ani aveam o relatie super frumoasa, cu care ultimii 2 ani inainte de a pleca am stat impreuna, ca o familie spaniola, tiganeasca, cum vrem asa o numim , adica multi la un loc, pentru ca noi eram in constructie. In scurt timp dupa ce ne-am mutat toti impreuna, sora mea a nascut, si papusa mea impreuna cu cel mic si scump al sora-mii au crescut impreuna, au mancat impreuna, au dormit, s-au jucat,..... totul impreuna si mi se parea ca plecarea lor o sa fie peste multi, multi ani, dar... nu a fosta asa sa fie si cand a ajuns momentul, si cel mic abia incepuse sa strige nanu, nana, Duta,... trebuiau sa plece. Imi amintesc cu groaza drumul spre aeroport, noaptea, eu in fata cu sotul meu, si imi curgeau lacrimile, ca la un cricodul si sora-me in spate langa sotul ei si intre cei 2 buburuji ai nostri mici plangea si ea, nu o vedeam, imi era frica sa intorc capul, dar o simteam cu tot spatele, starea si tensiunea care era in masina. Apoi am ramas singura......, ca un copil abandonat, si plangeam la servici ascunsa in subsol, dar nu eu eram cea care suferea de fapt, ci fetita mea, care era abea clasa 1, un pui de om si credeam eu ce intelege ea, dar fetelor a facut depresie, si in cateva zile mi-a spus fiind in baie ambele, mami ,va rog sa-mi faceti o surioara sau un fratior, pentru ca eu am ramas singura. anul asta am hotarat si noi sa aplicam pentru Canada. Acum suntem abia la faza cu franceza, imi dau seama ca o sa dureze, dar imi doresc atat de mult sa fiu acolo, unde e bucata cealalta a sufletului meu, si a fiicei mele, ca sa nu se cheme unul pe altul prin skype - Duta mea, si Dudutu meu, dar sa se cuprinda si sa se pupe cand or vrea ei.

Doamne, am impresia ca am scris o casa de cuvinte, dar totodata ma simt atat de usurata pe suflet si imi pare bine ca mi-am expus cumva emotiile. Merci pentru tema deschisa

:dance4: :dance4: :dance4::val08: :val08: :yahoo::val18: :val18: :val18: :val18: :val16: :val16: :val16:

Partajează acest post

Link spre post
Deea18

merci mult. sa dea Dumnezeu sa ne reuseasca la toti ceea ce ne-m pus in gand!!!

Partajează acest post

Link spre post
kessary

merci mult. sa dea Dumnezeu sa ne reuseasca la toti ceea ce ne-m pus in gand!!!

Mersi mult,draga mea!!! :val14: :val14: :val14::kiss1: :kiss1: :kiss1:

Partajează acest post

Link spre post
Maklaren

Вы не переживайте так) Мы сейчас ждем когда нас пригласят на интервью, уж с документами вы точно разберетесь)) Я сейчас тоже стала боятся "А что будет, если...", но муж меня успокаивает и говорит что вместе мы сможем все)

Яна, мы тоже ждем приглашения на интервью, пришло пока только то что мы в очереди! И это очень радует ))) Ждем на весну приглашение! Сегодня началась сессия, отказов нет...но строго так с первого дня.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Da, de azi s-a inceput sesiunea. Prietenii nostri au fost azi la IOM sa vorbeasca cu cei ce au fost la interviu si au ramas cam descurajati, caci din 5 perechi ce au trecut interviu, la 4 din ei au mai cerut niste documente de prezentat caci le lipseau, iar pe o pereche i-au trimis sa dea TFQ.

Mi se pare ca din cauza asta si erau cam duri ofiterii, caci lumea nu era suficient pregatita, adica nu avea tot necesarul din lista ceruta de documente.

Asa ca, cei ce veti sustine in curand interviul, pregatiti-va cat mai bine si toate actele cerute sa fie prezentate.

Succes la toti! Noi tot tinem pumnii pentru prietenii nostri si am vrea sa treaca cu bine interviul:)))

Partajează acest post

Link spre post
Ianochka

Яна, мы тоже ждем приглашения на интервью, пришло пока только то что мы в очереди! И это очень радует ))) Ждем на весну приглашение! Сегодня началась сессия, отказов нет...но строго так с первого дня.

мы тоже ждем и надеемся на весну))) но нам не приходило насчет очереди письмо

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum