Vizitator Kris

Nu Mai Suport.....

Postări Recomandate

Vizitator Kris

Buna ziua.Situatia care o s-o descriu imi da in fiekare zi mari dureri de kap si nu stiu ce sa fak,kum sa procedez....Am 2 copii si o kasnicie deloc fericita.Toata problema konsta in sotul meu kare parca nici nu e parte a acestei familii.Toata ziua munceste,seara kind termina lukrul se apuka de baut,sta in fiekare seara pina tirziu ka nici nu mai tin minte kind ultikma oara l-am vazut sa vina treaz si devreme.Daca inainte dupa o betie il durea capul si-i era tare rau kiteva zile ka nici sa auda de bautura,akum vine spre dimineata beat,nu se trezeste bine si iar e ku berea in mina si asa de 3luni.Ba mail mult,prakrik toti banii kare-i face ii keltuie pe bautura,eu cind vreau sa iau bani imi zice ka-s banii lui,el ii face si el ii bea.Cind incerc sa discutam problema data,incepe a striga si nici nu-mi akorda atentie.Deja m-am saturat,nu stiu ce sa fac,inkotro s-o apuk ku 2kopii mici........

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersedes

Вы живете в его квартире?

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Nu lasati ideea de a discuta, daca va pasa de casnicie, nu poate fi asa ceva ne intemeiat, poate are probleme la servici, in caz contrar luati o pauza si plecati la parinti.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Gata, sotul dvs. a ajuns practic la ultima stadie a alcooloismului. Aici nu ai ce discuta. Deja tre de actionat...

Si de actionat cat se poate de repede. trebuie pus ultimatum: ori familia, ori bautura. daca alege bautura - copii subtioara si la parinti (ca oricum va veni, astea nu pot trai singuri), daca alege familia - la tratare urgenta!

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Taica-meu a suferit de alcoolism multi ani si ne usca mintile si cate vorbe si promisiuni, ca de maine nu bea tra-ta-ta si seara acelasi epizod, pana nu l-a apucat dureri groaznice de stomac si s-a speriat ca va da ortu popii. a sunat singur la centrul Incredere si s-a inteles cand sa se duca la codare.

Vreti sa asteptati pana ceva o sa-l sperie si intre timp sa distrugeti psihicul copiilor? maine, poimaine vor incepe batai si injurari, iar copiii sunt cei ce sufera cel mai mult! Nu lasati si nu asteptati ca el sa-si bea toti neuronii, ca pe urma o sa fie si mai greu.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Anastasia

Nu inteleg pe de o parte asa tip de mesaje. Dvă cind va intalneati cu viitorul sot el ce nu cinstea atunci? Nu cred ca asa situatie s-a creat in 2-3 luni...Ce pot sa spun.. Am trecut si eu prin astfel de situatie.Dar!!! Cind ne intilneam ieseam la discoteci,cu prieteni, la frigarui pe unde vrei. Si acolo vodka bere martini. Cinsteam ambii, era super!!! Si cind am nascut copil...el ce? tot la prieteni, distractii, etc. Am plecat...Barbatul meu atunci sa imprietenit cu un alkoolic...si beiau beiau... pina cind organismul nu putea dormi minca nimic... La salvat frate sau...cu picuratori injectii....acum e cel mai bun sot din lume.

Practic singur a venit la dezicere de alcool...Eu imi pastram nervii, si copilul departe de el...

Acum 2 zile imi povestea, si chiar in asa situatii iti vin ginduri de suicid...

Strasnic...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Si ce daca numai el lucreaza si acopera cheltuieleile? Tu ce, te bronzezi in acest timp la soare? Tu cresti si educii copiii, pe care, banuiesc eu, el nu prea ii vede si se ocupa de ei, caci nu-si poate revenii intre bauturi.

Nu cred ca discutiile si rugamitea frumoasa o sa-i schimbe atitudinea fata de alcool.

Ca sa nu descriu ce te asteapta, o sa-ti scriu cum a fost la noi:

Bauturi la sarbatori, apoi sarbatorlie erau mereu inventate (in fiecare zi cineva se nastea, se casatorea si murea - mereu erau explicatii). Si daca altii imbatindu-se se culca fara scandal, pai taca-meu nu se culca cu una cu doua, mereu cauta cearta. Eu mereu ma rugam ca el sa vina treaz sau tare beat (doar asa el se culca fara probleme si stricaciuni). Din cauza betiei, a fost alungat de la doua servicii desi are o profesie relativ buna unde poti face bani si trai decent.

A ajuns sa lucreze de unul singur, la chemari ( lucru ocazional) si cand nu erau bani el ii imprumuta, iar maica-mea ii intorcea caci ii era rusine de vecini, cunostinte pana a ajuns la un moment ca se saturase si i-a prevenit pe toti sa nu-i mai dea bani.

Inro zi a venit o cunostinta la noi, ca sa vada cum stau lucrurile la mama mea si daca se simte bine, caci taica-meu a zis ca-i trebuie bani pentru medicamente, caci mama mea si-a rupt mana (clar ca a minciunit).

A fost ingrozitoare acea perioada si nicio discutie, nicio rugaminte, absolut nimic nu-l astampara. Doar frica de moarte l-a mai linistit. Dar cati nervi pierduti si cate lacrimi si npoti nelinistite, ca ma duceam la scoala cu ochii rosii - caci tata a fcaut scandal:( Mi-i foarte trist sa-mi amintesc de asta si cred ca si copiilor tai le va fi dureros sa-si aminteasca de o astfel de experienta. Nu distruge psihicul copiilor, asta va fi o amprenta pe toata viata...

Partajează acest post

Link spre post
vladimirovna

Nu inteleg pe de o parte asa tip de mesaje. Dvă cind va intalneati cu viitorul sot el ce nu cinstea atunci? Nu cred ca asa situatie s-a creat in 2-3 luni...Ce pot sa spun.. Am trecut si eu prin astfel de situatie.Dar!!! Cind ne intilneam ieseam la discoteci,cu prieteni, la frigarui pe unde vrei. Si acolo vodka bere martini. Cinsteam ambii, era super!!! Si cind am nascut copil...el ce? tot la prieteni, distractii, etc. Am plecat...Barbatul meu atunci sa imprietenit cu un alkoolic...si beiau beiau... pina cind organismul nu putea dormi minca nimic... La salvat frate sau...cu picuratori injectii....acum e cel mai bun sot din lume.

Practic singur a venit la dezicere de alcool...Eu imi pastram nervii, si copilul departe de el...

Acum 2 zile imi povestea, si chiar in asa situatii iti vin ginduri de suicid...

Strasnic...

Stiti in situatia Dv-ra pot sa va zic ca va mers ..nu toti vreau sa se dezica de alcool...prieteni sunt multi la pahar dar la nevoie nu.. si cind omul nu vrea sal ajuti? nu poti sa faci nimic..vezi ca bea ca isi distruge viata..dar el parca intentionat o face..la toate vorbele si rugamintile sa nu mai bee...se jura ca de azi gata..si seara aceiasi poveste..si cel mai interesant ca de la bautura nu ii este rau..am in vedere ca la toti oamenii normal sa te doara capul..ameteli....nimic..eu vorbesc de situatia mea..

Partajează acest post

Link spre post
Concertino

Eu l-as lepada ,nici nu m-as uita inapoi.... O singura data traim si o singura copilarie au copiii nostri pentru a suporta scandaluri , pt. a-l vedea pe sot/tata beat si pt. a trai in miros de "peregar". Exista gradinite, exista locuri de munca. In asa cazuri intodeauna se gaseste cineva care va oferi o miina de ajutor (adapost, haine, jucarii, mincare sau chiar bani). Dar nici sa-ti irosesti viata plingind atunci cind cineva bea- nu-i treaba!

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

Eu l-as lepada ,nici nu m-as uita inapoi.... O singura data traim si o singura copilarie au copiii nostri pentru a suporta scandaluri , pt. a-l vedea pe sot/tata beat si pt. a trai in miros de "peregar". Exista gradinite, exista locuri de munca. In asa cazuri intodeauna se gaseste cineva care va oferi o miina de ajutor (adapost, haine, jucarii, mincare sau chiar bani). Dar nici sa-ti irosesti viata plingind atunci cind cineva bea- nu-i treaba!

Я понимаю что это было бы правильное решение, но у каждого своя ситуация. А если ей некуда идти? Родителям она в тягость с двумя детьми? А она пока нигде не работает?

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Nu inteleg pe de o parte asa tip de mesaje. Dvă cind va intalneati cu viitorul sot el ce nu cinstea atunci? Nu cred ca asa situatie s-a creat in 2-3 luni...

Cunosc o situatie, cind fata se intilnea cu un baiat care nu cinstea deloc. Se bucura si fata si viitorii socri, mirele nici la nunta macar nu a baut. Era codat, fata nu stia. Si peste 4 ani de casnicie l-a convins cineva ca nu-i va fi nimic pt o sticla de bere...

acum bea, si bea mult.... din pacate

si iata, cind se intilnea - nu a vazut

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Anastasia

Deci, l-am intrebat pe sot ce e de facut in asa situatie.. Mi-a raspuns ca cu orice argumente sa-l convinga sa se CODEZE.

M-am enervat si iam spus de ce oare barbatii fac asa ceva, ca avem si noi o viata si o irosesc pentru bautura....

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Sa inteleg ca el e de acord la codare? Sau eu ceva n-am inteles?

Daca e de acord, atunci foiti cat mai repijor pana nu se razgandeste.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Kris

Cind ne intilneam si chiar cit casatoriti servea ka un om normal la ocazii si nu erau tare dese....era un om destul de ok....Nu stiu ce l-a fakut sa se schimbe asa,poate prietenii,poate singur....De plecat,l-as parasi fara sa klipesk,dar unde ma pot duce eu ku 2 copilasi (cel mare 2anisori,mikutu jumate de an)?Ma linisteste gindul ka o sa kreaska si o sai dau la gradinita,eu sa ies la lukru si o sa plecam de la el,dar si speranta ka-si va da seama si totul va fi ca inainte........

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Asa mi-i de trist uneori, ca multi barbati se comporta aiurea si stiu ca sotiile lor o sa-i rabde doar din simplu motiv - ca au copii si nu au unde se duce:(( Poate parintii te pot ajuta cu ceva? Ca pana rabzi tu ca el sa-si dea seama, el o sa-si piarda toti neuronii in bautura si chiar daca un alcoolic cu stagiu incetineste sa bea, tot ca un alcoolic gandeste.

Ar fi bine sa poti face ceva mai devreme ca el sa nu reuseasca sa degradeze...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Kris

Va multumesc mult pt sustinere....Speram ka va fi soare si pe strada noastra....si ku siguranta va fi.... :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator irkka

Salut fetelor codarea da rezultate, daca bea cind e codat ce poate pati ce alte solutii mai pot fi al meu e slab de caracter singur nu poate lasa

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Eu nu pricep  in tipurile de codare. Stiu doar ca metodele cu "hipnoza" nu ajuta. In scurt timp, persoana incepe sa bea.

Taica-meu a fost codat multi ani in urma, nu stiu ce preparat i-a fost injectat, dar stiu ca a incercat sa bea alcool in timp ce lucra peste hotare (cineva l-a indemnat sa bea bere "0" alcool), dar cred ca nu s-a oprit incercarea doar la aceasta bere, ci a fost degustat si ceva mai puternic, ca din spusele unor cunostinte, lui i s-a facut tare rau, s-a speriat si s-a adresat la medic.

De atunci, periodic, se duce la consultatia medicului, reinnoieste injectia cind trece termenul si uite in asa mod se abtine de la bautura. El singur a recunoscut ca intelege cit de groaznic e sa fii alcoolic si ca nu vrea asta, dar de unul singur, lui ii este greu sa  lupte. Asa ca, vizita la medic aproape de sfirsitul "codarii" este obligatorie. De altfel, poate incepe sa bea.

Duceti-va la medic, el o sa va consulte, o sa va spuna totul ce sa faceti, cum sa va pregatiti inainte de "codare", cind sa venit la control de rutina, s.a.

Partajează acest post

Link spre post
Irkka

Eu nu pricep  in tipurile de codare. Stiu doar ca metodele cu "hipnoza" nu ajuta. In scurt timp, persoana incepe sa bea.

Taica-meu a fost codat multi ani in urma, nu stiu ce preparat i-a fost injectat, dar stiu ca a incercat sa bea alcool in timp ce lucra peste hotare (cineva l-a indemnat sa bea bere "0" alcool), dar cred ca nu s-a oprit incercarea doar la aceasta bere, ci a fost degustat si ceva mai puternic, ca din spusele unor cunostinte, lui i s-a facut tare rau, s-a speriat si s-a adresat la medic.

De atunci, periodic, se duce la consultatia medicului, reinnoieste injectia cind trece termenul si uite in asa mod se abtine de la bautura. El singur a recunoscut ca intelege cit de groaznic e sa fii alcoolic si ca nu vrea asta, dar de unul singur, lui ii este greu sa  lupte. Asa ca, vizita la medic aproape de sfirsitul "codarii" este obligatorie. De altfel, poate incepe sa bea.

Duceti-va la medic, el o sa va consulte, o sa va spuna totul ce sa faceti, cum sa va pregatiti inainte de "codare", cind sa venit la control de rutina, s.a.

la ce medic sa adresat tatal vostru

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Pe atunci, se numea centrul "Incredere", dar la ce medic a fost, nu stiu.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.