amelie85

Ce As Putea Face?

Postări Recomandate

amelie85

Buna ziua d-na Aneta.

Ma adresez dvs. cu 2 probleme, mai bine zis cu ceva intrebari despre mine si copilul meu.

Incep cu copilul meu.

S-a nascut la 41 saptamini, nasterea a fost grea, a fost folosit vaacum-ul. Copilul nu a avut nici o hematoma, nimic, si plus cind a fost micut nu a dat dovada de vreo dereglare ceva pe fon nervos. La careva USG facute ni s-a spus ca are tensiune intracraniana marita, am urmat un tratament cu MgB6, Pantogam. Parca s-a mai linistit un picuts.

La moment avem 1.6 ani, copilul e un pic nervos, in ultima vreme avem probleme cu adormitul, daca inainte adormea in max 30 min, acum ne chinuim vreo 2 ore. Daca ceva nu-i place incepe sa fie agitat si nervos, striga sau poate incepe a plinge. E foarte sensibil, poate de la o simpla observatie sa inceapa sa plinga . Nu stiu asa de tare s-a schimbat in ultimul timp, de parca nu e copilasul meu. Mai transpira fff tare mai ales la picioruse, si plus tine picioarele indoite in virf ( sotul la fel asa le tine) nu stiu ce sa zic, e de la nervi sau ereditar de la taica-sau.

Mamika mea imi spune ca trebuie dus la o consultatie la neurolog, pentru a vedea de ce e asa nervos, si mai spune ca el nu vrea sa vorbeasca anume din cauza ca e incordat si necesita un tratament ceva p-u asi relaxa nervii, asta o sa-l ajuta la vorbit.

Nu spun ca nu vb, spune multe in limba lui, dar ceva mai clar pentru noi nu, cind e binedispus iti face circ nu alt, de aceea vroiam sa intreb de un neurolog ce e de facut? are oare legatura sistemul nervos cu faptul ca el nu vorbeste ? si daca e nevoie de urmat vre-un tratament?

Acum a doua problema sunt eu.

Ca si orice mamica, dupa primul an de la nasterea bebelusului simt ca sunt epuizata de puteri( dupa nopti nedormite).

Sunt foarte irascibila, foarte nervoasa, dimineata ma scol obosita deja. La o problema ceva ma aprind ff repede, ceva ce nu-mi era specific mie, mai pe scurt ma aprind de la un simplu cuvint. Si tare as vrea sa-mi aduc nervii in regula, caci vreau sa fiu sanatoasa pentru mie si p-u ai mei. De aceea vroiam sa va intreb daca imi puteti recomanda ceva, pentru a-mi intari sistemul nervos si pentru a ma linisti. Tare vreau sa-mi revin, caci de la supraoboseala ( pina la nastere am avut un serviciu fff solicitant) am ajuns sa-mi cada si parul fff tare, si daca sincer nici cheala nu vreu sa ajung.

Va rog frumos spuneti-mi parerea dvs.

P.S. Este sau nu recomandabil ca copilul sa priveasca TV sau nu?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Incepem cu copilul.

In primul rind USG nu este motivul de a pune diagnosticul de Hipertensiune intracraniana. Ea arata doar indirect unele semne, dar diagnosticul se pune din din combinatia a mai multor examinari.

Privirea televizorului la asa virsta de obicei este interzisa, mai ales inainte de somn. E greu, dar ar trebui sa faceti un ritual, un regim inainte de somn. De exemplu sera, mincare, baie, cititul povestei, somn. Cu timpul copilul se acomodeaza la sa un redim si cunoaste ritualul.

Despre transpiratie: cum este fontanele copilului? Administrati vitamina D?

Copilul e alaptat?

Copilul intelege cind va adresati lui? Executa comenzile?( de exemplu sa aduca ceva, sa arunce ceva la gunoi? )

Despre Dvs: incercati sa luati vitamine mai ales cele din grupul B si pina cind incercati cel mai simplu remediu Valeriana, fie pastile fie picaturi, dar nu mai putin de 2 saptamini. Si desigur aveti envoie de odihna, mai incercati sa lasati copilul cu alti membrii din familie.

Sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
amelie85

Buna ziua!

Incepem cu copilul.

In primul rind USG nu este motivul de a pune diagnosticul de Hipertensiune intracraniana. Ea arata doar indirect unele semne, dar diagnosticul se pune din din combinatia a mai multor examinari.

Privirea televizorului la asa virsta de obicei este interzisa, mai ales inainte de somn. E greu, dar ar trebui sa faceti un ritual, un regim inainte de somn. De exemplu sera, mincare, baie, cititul povestei, somn. Cu timpul copilul se acomodeaza la sa un redim si cunoaste ritualul.

Despre transpiratie: cum este fontanele copilului? Administrati vitamina D?

Copilul e alaptat?

Copilul intelege cind va adresati lui? Executa comenzile?( de exemplu sa aduca ceva, sa arunce ceva la gunoi? )

Despre Dvs: incercati sa luati vitamine mai ales cele din grupul B si pina cind incercati cel mai simplu remediu Valeriana, fie pastile fie picaturi, dar nu mai putin de 2 saptamini. Si desigur aveti envoie de odihna, mai incercati sa lasati copilul cu alti membrii din familie.

Sanatate!

Buna ziua.

Incercam sa introducem un nou regim, sper sa ne reuseasca.

Cit d-re intrebarile dvs. raspund:

• fontanela e inchisa
  • am incetat sa-i administrez vit D ( desi cred ca e o prostie de-a mea)
  • copilul intelege absolut tot ce-i spui, si executa la fel totul (sigur daca e binedispus)

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna seara! Consultati pediatrul despre necesitateaadministrarii vitaminei D.Posibil va trebui sa prelungiti.

aca copilul intelege totul, nu va ramine decit sa va ocupati de dezvolatrea lui , insa sa nu fortati. 10-15 min pe zi ocupatii conform virstei sunt destule la prima etapa.

Sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.