NNN

Clasa 0

Postări Recomandate

NNN

Va rog sa scrieti cine cunoaste scoli cu clasele 0 pentru prescolari si in ce sector al orasului se afla. Ma intereseaza anume scoli romane. Mersi anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Barbi

Liceul moldo-turc Orizont. Se afla in sectorul Ciocana. Baiatul meu invata in clasa 0. Mai este clasa 0 si la liceul Promiteu.

Partajează acest post

Link spre post
katok

Interesant, dar ce reprezinta clasa 0? si pentru ce virsta e predestinata?

Partajează acest post

Link spre post
NNN

Liceul moldo-turc Orizont. Se afla in sectorul Ciocana. Baiatul meu invata in clasa 0.

Scrieti va rog si parerea Dvs. despre acest liceu, cit timp petrec copii la scoala, invata in fiecare zi sau nu, ce obiecte se predau prescolarilor... Si despre plata va rog.

Evident pentru cei care se pregatesc de clasa 1:) 6-7 ani

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Va raspund. Copilul merge cu placere. Invata 5 zile pe saptamina, de la 8.30 pina la 17.00 cu somn la masa de 2 ore. Au 5 lectii pe zi a cite 30 min. In fiecere zi cite 1 ora de engleza. Alte activitati - matemarica, dezvoltarea vorbirii, educatia fizica, muzica, arta plastica, scris-citit, familiarizarea cu natura. Si cercuri extrascolare la alegere (dansuri populare, sah, etno-folclor, ritmica). Maninca de 4 ori pe zi. Referitor la plata - 1300 euro contractul pentru invatatura, si 73 lei pe zi pentru mincare.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

si mie mi-i interesant ce reprezinta clasa 0 la ziua de azi ))))

eu am frecventat clasa 0 ))))

tin minte ca aveam sala de recreare cu jucarii, sala de clase, sala de dormit, veceu aparte si sala unde ne dezbracam....mai ce va decit la gradinita...

mincam in cantina scolii cu toti impreuna si ne jucam pe coridoarele scolii...

lectiile erau ca la toti....numai ca noi si mai dormeam

un fel de gradi-scoala )))

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Da, de la 6 ani (poate inca nu impleniti), in baza de testare.

si mie mi-i interesant ce reprezinta clasa 0 la ziua de azi ))))

eu am frecventat clasa 0 ))))

tin minte ca aveam sala de recreare cu jucarii, sala de clase, sala de dormit, veceu aparte si sala unde ne dezbracam....mai ce va decit la gradinita...

mincam in cantina scolii cu toti impreuna si ne jucam pe coridoarele scolii...

lectiile erau ca la toti....numai ca noi si mai dormeam

un fel de gradi-scoala )))

Este sala de clasa si dormitorul. Maninca la cantina liceului. Li se da voie sa aduca jucarii si jocuri de masa. De 2 ori pe zi ese la plimbare.

Partajează acest post

Link spre post
Copiimei

Copilul meu nu a frecventat grădiniţa, ne-am străduit să obţinem maximum de la toate centrele private disponibile. Am hotărît să plecăm în 0 (zero) toamna 2012. Clasa 0 este la PROMETEU şi ORIZONT(MOLDO-TURC ciocana).

Dileme:

1) Prometeu 4 zile pe săptămînă, 3 sau 4 ore pe zi;

2) ORIZONT-5 zile de la 8-00 pînă la 17-00 (cu somn la amiază),

Am ales ORIZONT din recomandările prietenilor, colegilor, rudelor, dat fiind faptul că, copiii lor au început de la instituţia respectivă. Dar nu am luat în consideraţie că ei toţi au început de la clasa 1. Care este diferenţa? Vă explic:

Încep de la avantajele ORIZONT-ului clasa 0.--

a)Toată ziua de implicare în studii;b) părinţii pot avea timp liber programat;c)lecţii de limbă engleză în fiecare zi;d) numărul mic de copii în clasă-pînă la 20.

Dar nu Vă faceţi iluzii deşarte!!! Vă exprim opinia separată pe acest subiect:

Clasa 0 în acest liceu este o catastrofă. De ce ?

1) au fost angajate "doamne profesoare" în acest an psihic neechilibrate, nu ştiu să lucreze cu copiii, nu au capacitatea de a conveţui paşnic cu elevii;

2) dacă copilul DVS este pregătit la un nivel net superior, nimeni nu-i va acorda atenţia să progreseze în continuare, va fi stopat ca să-l ajungă ceilalţi, politică promovată în toate şcolile obişnuite "de stat". Au tupeul să se numescă liceu privat, dar mentalitatea este cu carenţe vădite, la nivelul "sovietic";

3) "profesoarele", credeţi-mă, au un limbaj totalmente nepedagogic, copii sînt numiţi cu folosirea elementelor din regnul animal;

4) apare problema la copii cu somnul, unii nu doresc să doarmă, aici "stimaţii pedagogi"-ruşine, impun un comportament chiar prin violenţă fizică!!! (demonstrat) .(Discuţia cu administraţia nu aduce roade scontate----Răspuns: Dar poate copilul DVS spune minciuni??? Nu poate să fie aşa ceva!! Ele sînt profesoare cu recomandări (AHA ! a sunat cumătrul ).

Atunci de ce refuzaţi camerele video în clase şi dormitor?? Intimidăm copiii??? Sau "profesorii" ..

5) organizarea unor matinee-----zero (la grădiniţe nivelul de pregătire este super).

6) doleanţele părinţilor-------speranţe efemere.

7) canalul cu desene animate MINIMAX le oferă mai multă informaţie decît şcoala;

8) cînd aude de şcoală copilul are stress, pe cînd anterior dorea să studieze, să participe activ la activităţi.

Acum îmi pare foarte, foarte, foarte rău că, am adus copilul în clasa "0" la acest liceu. Recunosc că, în alte clase situaţia este alta, dar în ZERO este ZERO. Acum am devenit deştept, voi căuta un profesor ADECVAT dar nu liceu fiţos.

Am ajuns la concluzia că, liceul poate să se numescă "SUPER PUPER MEGA BUN", dar dacă profesorul pentru clasele primare este necompetent, agresiv limitat, luaţi-vă rămas bun de la viitorul intelectual şi psihologic al copilului.

SÎnt părinţi care acceptă orice, numai să ştie că, copilul lor este la "şcoală de elită", şi cînd îi întrebi unde învaţă copilul lor, răspund cu aroganţă şi fală:: MOLDO-TURC!!!

În concluzii: nu chinuţi copilul cu clasa "0", lăsaţi-i la grădiniţă, puteţi să Vă ocupaţi în paralel la centre de pregătire timpurie, este varianta ideală, apoi se duc direct în clasa "1".

În învăţămînt primar elementul privat are specific "MALDAVENESC", sumele nu sînt exagerate-1300 euro, dar eficacitate ZERO.

Unicul avantaj al acestui liceu este limba engleză studiată intens.

Partajează acest post

Link spre post
VasileMD

Ion, spuneti-ne va rog la cine sunteti in clasa? la d.Maria sau d.Mariana?

Partajează acest post

Link spre post
evca

В каких школах есть нулевые классы?

Может кто-то знает , где можно получить такую информацию?..

Partajează acest post

Link spre post
Burundu4ok

Знаю есть на старой почте в 46 школе. Но уже занятия будут с сентября

Partajează acest post

Link spre post
Tremon

Сомневаюсь что кроме Prometeu и Orizont есть еще где-то, но я тоже посижу и послушаю.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

В каких школах есть нулевые классы?

Может кто-то знает , где можно получить такую информацию?..

Попробуйте позвонить в Directia de invatamint. 

Partajează acest post

Link spre post
Malyshka

В болгарском лицее, на Рышкановке есть 0 класс

Partajează acest post

Link spre post
Daiana2

Buna ziua,  sa reinviem aceasta postare.

Va rog frumos sa raspundeti, care stie ce scoli sunt in Chisinau cu clasa 0 in afara de Prometeu si Orizont? Poate in scolile de stat?

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Strliia

Dragi părinți care au avut copil în clasa 0,am nevoie de un sfat. Băiatul meu e din aprilie 2012,acum vara terminăm grupa pregătitoare și stam la dubii sa-l dam in clasa 0 sau totusi clasa 1?

Partajează acest post

Link spre post
Him
4 часа назад, Strliia сказал:

Dragi părinți care au avut copil în clasa 0,am nevoie de un sfat. Băiatul meu e din aprilie 2012,acum vara terminăm grupa pregătitoare și stam la dubii sa-l dam in clasa 0 sau totusi clasa 1?

а осталось ещё такое понятие как нулевой класс?

это в саду?

Partajează acest post

Link spre post
alya
4 часа назад, Strliia сказал:

Доброго времени суток! Если Вы сомневаетесь, отдавать ли ребенка в 1 класс, то обратитесь на Вероника Микле 4, там психо-педагогическая комиссия, оценивают уровень готовности ребенка к 1 классу. Причем, речь идет не столько о педагогическом уровне развития ребенка, а о психологическом. Мой ребенок прошел эту комиссию, т.к. в 6 лет (он - летний) пошел в 1 класс.

Нулевого класса, насколько я знаю, не существует. Есть курсы подготовки к школе, знаю точно, что в русских школах такое практикуется (занимаются с учителем, который возьмет их в 1 класс потом), но это 1-1,5 часа 2-3 раза в неделю. В румынских 2 года назад не нашла. Удачи Вам!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum