Angel-A

Tonzilita Cronica

Postări Recomandate

Angel-A

Buna ziua Domnule Doctor!!!

Sper sa ne ajuta-ti shi pe noi cu un sfat.

Copil de 2 ani shi jumate, vara aceasta am facut o amigdalita lacunara acuta pe care am tratat-o 7 zile cu AB.Dupa amigdalita Becilina nu am pus-o deoarec am dat o pancreatita acuta.

Saptamina trecuta la consultatie la medic s-a depistat in git " гнойные пробки " (spre marea mea rusnie nu stiu termenul in romina), gitul nu era rosu, febra nu aveam.Ni s-a pus diagnoza tonzilita cronica. Ne deranja doar mirosul din gura. Am dat reumoprobele si frotiu din git.

Da, gitul l-am tratat cu gargare cu romanita shi Tantum verde, puroiul a fost scos de medic la polilinica.

Rezultatul reumoprobelor

-F reum. - neg

- ASLO - neg

- seromuc - neg

- PCR - 24

Frotiu

Sanus 107

Str Pyogenus 104

Candida negativ.

Penicilina - rez

Ampicilina - rez

Oxacilina - rez

Doxacilina - sen

Eritromicina - sen

Lincomicina - sen

Rimfapicina - sen

Amoxacilina - rez

Tetraciclina - sen

Ceftadizim - rez

Clindamicina - sen

Claritromosina - sen

Cefalexina - rez

Ceftriaxon - sen

Cefuroxim - sens

Spuneti-ne va rog ce trebuie sa facem in cazul nostru, ar fi binevenit eliminarea migdalelor, sau se poate de tratat fara interventie chirurgicala. daca da cu cum ar fi mai corect tratamentul

Va multumesc anticipat pentru raspunsul Dumeavoastra.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

Buna ziua Domnule Doctor!!!

Sper sa ne ajuta-ti shi pe noi cu un sfat.

Copil de 2 ani shi jumate, vara aceasta am facut o amigdalita lacunara acuta pe care am tratat-o 7 zile cu AB.Dupa amigdalita Becilina nu am pus-o deoarec am dat o pancreatita acuta.

Saptamina trecuta la consultatie la medic s-a depistat in git " гнойные пробки " (spre marea mea rusnie nu stiu termenul in romina), gitul nu era rosu, febra nu aveam.Ni s-a pus diagnoza tonzilita cronica. Ne deranja doar mirosul din gura. Am dat reumoprobele si frotiu din git.

Da, gitul l-am tratat cu gargare cu romanita shi Tantum verde, puroiul a fost scos de medic la polilinica.

Rezultatul reumoprobelor

-F reum. - neg

- ASLO - neg

- seromuc - neg

- PCR - 24

Frotiu

Sanus 107

Str Pyogenus 104

Candida negativ.

Penicilina - rez

Ampicilina - rez

Oxacilina - rez

Doxacilina - sen

Eritromicina - sen

Lincomicina - sen

Rimfapicina - sen

Amoxacilina - rez

Tetraciclina - sen

Ceftadizim - rez

Clindamicina - sen

Claritromosina - sen

Cefalexina - rez

Ceftriaxon - sen

Cefuroxim - sens

Spuneti-ne va rog ce trebuie sa facem in cazul nostru, ar fi binevenit eliminarea migdalelor, sau se poate de tratat fara interventie chirurgicala. daca da cu cum ar fi mai corect tratamentul

Va multumesc anticipat pentru raspunsul Dumeavoastra.

Nu e necesar de inlaturat amigdalele. Dar un tratament bun e necesar de efectuat. Adresati-va la un medic ORL in policlinica, care are posibilitatea de a efectua un lavaj a amigdalelor+fizioproceduri.

Partajează acest post

Link spre post
Angel-A

Merci mult pentru sfat!!!

Am orimit tratament de la medicul OrList

pufuri cu Bio-Verde, clatituri cu romanita shi shalfei, Lisobact.

Problema e ca Lisobactul nu-l putem ina primi dupa instructie, ( nu-l poate tinea sub limba), shi in intructiune este contraindicat copiilor sub 6 ani. Cu ce am putea inlocui Lisobactul?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Merci mult pentru sfat!!!

Am orimit tratament de la medicul OrList

pufuri cu Bio-Verde, clatituri cu romanita shi shalfei, Lisobact.

Problema e ca Lisobactul nu-l putem ina primi dupa instructie, ( nu-l poate tinea sub limba), shi in intructiune este contraindicat copiilor sub 6 ani. Cu ce am putea inlocui Lisobactul?

Cu nimic. Cel mai bine e spalaturile lacunelor cu antibiotic (se face numai de catre medic) si fizioproceduri la policlinica.

Partajează acest post

Link spre post
Angel-A

merci mult pentru sfat shi raspuns!!!

Partajează acest post

Link spre post
Angel-A

Buna seara!!! Noi dupa tratament iar avem dop de puroi in git, la policlinica asa shi nu l-au scos, ce sa fac cu gitul fetitei pina luni? Ne-au prescris gargare cu romanita shi salfei, shi Liugoli. O sa fie deajuns pentru tratament? Shi cum se poate de facut la D-voastra o consultatie

Merci mult anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Din pacate eu nu activez in RM. Incercati tratamentul dat. Daca nu reusiti rugati medicul sa faca spalaturi amigdaliene+ultrasunet+raze ultravolete.

Partajează acest post

Link spre post
Angel-A

Multumesc mult. pacat ca nu sunteti aici!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum