Dotzya

Debransarea Blocurilor Cu Datorii De Catre Apa-Canal De La Conducta Cu Aprovizionare De Apa

Postări Recomandate

Dotzya

Am citit intimplator acest articol saptamina trecuta, in ziua de luni 10 septembrie - http://wvw.protv.md/...-fara-apa.html.

Desi casa noastra nu era in lista din articol, eu ma asteptam sa avem aceeasi soarta - sa raminem fara apa. Astfel incit vineri sa avem lipit anunt pe usa de la scara ca luni pe 17 septembrie apa va fi deconectata.

In ziua de luni asa au si facut. Lucru interesant ca peste citeva ore au dat drumul la apa fierbinte :).

Azi e a 4-a zi, apa rece nu avem, apa fierbinte avem.

Care e logica sa lase apa fierbinte eu nu prea pot intelege. Datornicii oricum nu vor alerga sa achite datoriile, si oricum vor continua sa consume apa - FIERBINTE (altfel nu ai cum, iti trebuie la spalat, la bucatarie, la veceu..) care e cu mult mai scumpa, si astfel datoriile vor spori numai :(...

Eu ma intreb daca mai sunt persoane pe forum care locuiesc in blocuri la care s-a oprit apa ?

Cum faceti fata situatiei ? La fel e ca la noi cu apa fierbinte sau au oprit-o de tot?

Ce masuri se pot intreprinde vizavi de Apa-Canal sau asociatie ne avind datorii ? Pentru ca au de suferit si cei care nu au datorii la apa :(.

Habar nu am ce de facut ((( ...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LILLIA

Intradevar ce logica :scratch_one-s_head: ca lumea sa se ingloade si mai tare in datorii.

Cred ca doar prin judecata va veti face dreptate.

Iata eu nu pot intelege oare nu se poate de debransat de la caldura, apa calda, rece pe cei care nu o platesc de ani de zile si ii lasa sa acumuleze datorii de 10.000, 15.000 lei si mai mult, si apoi sa ii lipseasca de aceste serviicii pe toti locatarii inclusiv si pe cei fara datorii. Ei ar trebui cu politia sa intre in locuintele datornicilor si sa le taie tavile si gata probl e rezolvata fara ca altii sa sufere.

Partajează acest post

Link spre post
jagoda

Logica e stranie, dar totusi exista. Apa canal scapa de datorii, in schimb Termocom isi va umple lista de datornici.

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Cu logica asta m-am clarificat un pic acum seara, discutind cu o mamica din blocul vecin ... caci sunt citeva blocuri in regiune in aceeasi situatie.

Ideea e ca apa canal a sistat aprovizionarea cu apa catre anumite asociatii dar nu si catre termocom. Cica apa calda care vine prin tevi nu vine direct de la apa canal. Apa canal are "un singur robinet" cu apa rece ... de acolo pleaca si catre termocom. Acesta din urma o incalzeste si de la el apa calda vine la noi. Acum m-am lamurit cu apa calda ...

Cu judecata, hm ... mai vedem, nu stiu, nici macar nu suntem stapini pe apartament, il luam in chirie ...

Partajează acest post

Link spre post
lina

Intradevar ce logica :scratch_one-s_head: ca lumea sa se ingloade si mai tare in datorii.

Cred ca doar prin judecata va veti face dreptate.

Iata eu nu pot intelege oare nu se poate de debransat de la caldura, apa calda, rece pe cei care nu o platesc de ani de zile si ii lasa sa acumuleze datorii de 10.000, 15.000 lei si mai mult, si apoi sa ii lipseasca de aceste serviicii pe toti locatarii inclusiv si pe cei fara datorii. Ei ar trebui cu politia sa intre in locuintele datornicilor si sa le taie tavile si gata probl e rezolvata fara ca altii sa sufere.

eu tot nu pot intelege, mai ales in cazul proprietarului

dar contor ce nu se poate pune?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum