lumipupsic

Стены - Tapete Peste Fon

Postări Recomandate

lumipupsic

Fetelor, cineva dintre voi a lipit acasa tapete pe paretii care anterior au fost vopsiti cu emulsie+fon? Peretii in apartamentul nostru sint vopsiti cu asemenea fon, iar acum vrem sa lipim tapete. Mesterii (unii) spun ca trebuie de spalat peretii pina la tencuiala si apoi de dat clei dublu, alti mesteri zic ca daca luam tapete ce baza de fliselin (la care se unge numai peretele), poate sa nu treaca fonul prin tapete, alti mesteri zic ca peretii trebuie neaparat "gruntuiti". Sint in fata unei dileme , nu stiu pe cine sa ascult. Totodata nu vreau prea multa chimie suplimentara, avind un copil alergic in familie. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat! :help: Mersi anticipat!

Cer scuze daca cumva am dublat tema, dar nu am gasit raspuns la intrebarea data pe for.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
micaela

sotul meu cind trebuie sa schimbam culoarea fonului mai intii da cu grunt - pentru marirea aderentei la noul strat de emulsie si sa nu treaca culoarea, peretele se primeste aproape alb

presupun ca pentru tapete e la fel,

Partajează acest post

Link spre post
lilicikkka

Fetelor, cineva dintre voi a lipit acasa tapete pe paretii care anterior au fost vopsiti cu emulsie+fon? Peretii in apartamentul nostru sint vopsiti cu asemenea fon, iar acum vrem sa lipim tapete. Mesterii (unii) spun ca trebuie de spalat peretii pina la tencuiala si apoi de dat clei dublu, alti mesteri zic ca daca luam tapete ce baza de fliselin (la care se unge numai peretele), poate sa nu treaca fonul prin tapete, alti mesteri zic ca peretii trebuie neaparat "gruntuiti". Sint in fata unei dileme , nu stiu pe cine sa ascult. Totodata nu vreau prea multa chimie suplimentara, avind un copil alergic in familie. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat! :help: Mersi anticipat!

Cer scuze daca cumva am dublat tema, dar nu am gasit raspuns la intrebarea data pe for.

Buna, ma intereseaza cum ati procedat, caci si noi vrem tapete , dar peretii sunt deja cu fon????

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Buna, ma intereseaza cum ati procedat, caci si noi vrem tapete , dar peretii sunt deja cu fon????

Vai, ma ia groaza cind imi amintesc. Am ascultat mesterul care a zis ca peretii neaparat trebuiesc slefuiti, curatiti definitiv de fon, apoi dati cu grund, iarasi slefuiti, dati cu grund lichid , ca in final, cind aceste proceduri au dost finalizate, mesterul sa-mi zica ca nu poate veni, nu mai tin minte care era motivul. Am cautat alt mester care a ris de "perepetia" noastra si a zis ca era adestul de dat grund lichid peste fon. Peste un timp, cind am lipit tapete in alta odaie, tot peste fon, asa am si procedat. Acest grund este ca laptele, dar urit mirositor, face pe perete un fel de pelicula, sa-i zic asa, astupa fonul si face ca paretii sa nu absoarba cleiul. Se poate de dat intr-un strat sau doua. Dar paziti parchetul, daca se murdareste... e cam greu de spalat.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum