Vizitator twingirls

Sotul Meu Doreste Inca Un Copil

Postări Recomandate

Vizitator twingirls

Sotul meu doreste baiat.

Sotul meu doreste inca un copil.

In octombrie 2008 am nascut 2 fetite duplex, prin cezariana. Imi iubesc enorm copiii, sunt aerul si privirea mea, sunt caldura si soarele, sunt viata mea. Evident ca in jur se bucura multi pentru noi, dar si invidia nu lipseste

De cand le-am nascut toti in jur ne zic :"mai faceti 2 baieti si gata". Sotul tare si-a dorit baiat, pe fete le iubeste mult, o simt in atitudinile/privirile/faptele/vorbele lui.... dar vrea totusi si baiat. L-am intrebat de nenumarate ori ce va face daca vor fi iar 1-2fete??? El zice ca le va creste, ca principalul e sa fie sanatoase.

Eu nu sunt pregatita pentru o alta sarcina, pentru alta nastere, pentru alti copii....si nici nu stiu daca voi fi vreodata. Vreau sa ies la servici, sa ma recreez....vreau schimbari in viata...

.

4-5 luni pe an= ma aflu cu fetele la tara la mama(vara asta le-am dat la gradinita, sotul a ramas peste hotare, eu cu fetele la tara)

7-8 luni pe an= le petrecem langa sot, in Rusia. El lucreaza, eu cu fetele stau acasa. La gradinita nu le iau in Rusia, caci nu au cetatenie. Vom depune dosarul peste 1 luna, dar va dura ceva timp pana vor primi cetatenia........asa ca ~ 1an vor mai sta acasa cu mine....

Iar sotul ma tot bate la cap ca vrea baiat. Dupa nastere mi-am pus sterilet, sotul insista sa-l scot.

I-am zis ca poate peste vreo 5ani.....ca acum nu-s pregatita, iar el imi zice ca fetele atunci vor avea 9-10ani si va fi diferenta mare intre copii.....

Nu stiu ce sa fac ca sa-l conving sa ma lase in pace. Am trecut prin multe cu copiii timp de 3 ani(mai ales in primele 18luni de viata) si tare ma tem ca nu voi rezista nici fizic , nici moral dupa inca o nastere....

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Неженка

Гость, я вас понимаю,ваше нежелание и неготовность рожать,тут с одним выбиваешься из сил, а с двумя бы вообще сошла с ума.

Мое мнение, не хотите-и не рожайте! не кончит же он в вас силой. 21 век, пейте таблетки или еще что...что значит,он хочет?! это чистой воды эгоизм!

Для меня это вообще нонсенс,если честно,как можно кого-то принуждать да еще к такому серьезному шагу.

И о каком еще пока ребенке идет речь,когда младшие в сад не ходят?! Короче, очень странно,что вы вообще задумываетесь как это его,бедненького,переубедить...

Села бы рядом, взяла бы его за ручки беленькие и объяснила,что физически устала, недосыпы, таскания, психологически не готова- постоянно с малыми детьми в четырех стенах, слезы,капризы, воспитание, с др людьми толком не пообщаешься, в люди не выйдешь...дурдом!!! сама от этого сейчас только отошла,вспоминаю с содроганием.

Если он вас любит,и если он не законченный эгоист и параноик-поймет!

Если нет-пусть чешет лесом!! ему легко рассуждать,он с ними толком и не возился, мужики они до 5 лет ребенкиных чаще побоку,так,как в анекдоте "есть такой зверь "папатут".

Так что подумайте о себе,и о малышках,кстати,им нужна добрая,веселая и довольная жизнью мама,а не забитое существо,которое кроме пеленок и готовки с уборкой ни фига не видит!

Partajează acest post

Link spre post
Tremon

Eu aş incerca să-i ofer sotului posibilitatea de a rămîne cu copii singur macar o ora pe zi. шnventati-va o oarecare ocupatie - cum ar fi cursuri de calificare, orice cu sotul meu asa o lectie ar trece :girl_crazy: . Asta i-ar fi o scoala)). Iar daca tot o tine morţiş, atunci - nu stiu... :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
Natusia

Я так хорошо вас понимаю. Мне на пример, очень тяжело далось материнство. Я поняла что люблю своего ребенка лишь после того как ему исполнился год. А раньше все делалось на автомате лишь бы он не плакал. Я так боялась его плача... что у меня волосы стояли дыбом.....ужасно...а когда болел, то вообще съедала себя угрызениями совести...- что это я виновата :shout: .Муж работает до 9. А я весь день с сыном одна. Живу вне Кишинева, здесь люди только начали строится .Нет ни соседей ни возможности одной с ребенком выезжать.Только в воскресенье, когда муж не работает.

А тут на днях он говорит мне что хочет девочку :shout: .А я больше не хочу. Я на работу хочу. Я чувствую что схожу с ума...А он еще одного ребенка хочет..

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Bine. Barbatii deseori sunt egoisti. Dar ce va costa sa ziceti ca ati scos steriletul... si va mai trece ceva timp. Si poate peste citiva ani veti mai dori sa deveniti mama iarasi , nu fiind impusa de sot )))

Вы не поверите. Но наверное я сумасшедшая мамаша. ))) Я б очень хотела третьего. Прям щас, еще не оклемавшись после своих погодков ))) Очень и очень хотелось бы дочку ))))

Partajează acest post

Link spre post
olya

Dragă autoare, să înțeleg, că dacă soțul Dvs își dorește un băiat și al 3-lea copil va fi fată, va insista asupra al 4-lea? ș a m d....

Partajează acest post

Link spre post
Радуга

хаха 3 раза )) я б на месте мужа тоже б хотела еще мальчика и утверждала бы, что если вдруг будут девочки, то лишь бы здоровые - вырастим. и опять бы проедала б плешь жене, мол роди мне сына :girl_wacko: а че, удобно ) 5 месяцев в году холостяк - не подумайте чего плохого, но банально жить одному, когда нет покорми-переодень-искупай-погуляй (и то рееедких) - это ж праздник блин клинтон

автор, что - страшно зависеть от мужа, сидя дома? еще бы... слушайте-ка Вы себя, причем всегда!

Partajează acest post

Link spre post
Радуга

нет ничего хуже для женщины, чем отсутствие у нее четкой позиции по конкретным вопросам, подкрепленные зависимостью от мужчины и страхами... что бы она не делала при этом, прогибаясь - все будет ее верно вгонять в депрессуху и еще бОльшую зависимость и страхи. четкая позиция - уже пол дела. плюс помощь мамы - еще четверть, остальное от веры зависит (в себя, в Бога, в лучшее - не важно)

Partajează acest post

Link spre post
Радуга

и таки тема должна звучать не еще одного ребенка, а конкретно СЫНА. мужчина с тараканами на тему своей полноценности по признаку наличия сына. пока не добьется - не успокоится, с вами или без Вас, если заартачитесь рожать ему до упора мальчика, и то не факт, если его не переглючит после третьей девочки... какбе не самый печальный глюк )) много таких мужчин. вопрос в том, почему Вы оправдываетесь за свой выбор? вы до свадьбы обсуждали его заморочку? потому что Ваша тема тоже отчасти касается ощущения себя полноценной женщиной... родив двойню - Вы ощущаете, что состоялись в жизни, как женщина через материнство? мне кажется, что нет... может, по причине усталости, может, потому что муж гнет свою линию и Вы ведетесь, мол как так - не смогла родить сына.. нет такого?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator twingirls

Eu aş incerca să-i ofer sotului posibilitatea de a rămîne cu copii singur macar o ora pe zi. ...... :girl_impossible:

Sotul deseori petrece ore in sir cu copiii, mai ales cand se aduna prea multe treburi casnice iar el are timp liber: ori se joaca in casa/in ograda cu ele sau merg la terenul de joaca. Au fost cazuri cand eu cu una din fetite stateam in spital, iar el- acasa cu cealalta fetita, veneau doar in vizite....Uneori, mai mergeam la plimbari/cumparaturi si-l lasam cu ele pe 2-3-4ore. Asa ca nu-l sperii eu pe dansul cu asa ceva....Ba dimpotriva, ele il asculta si se distreaza impreuna...iar cand ii zic seara ca m-au epuizat toata ziua- sincer, nu ma prea crede....

Bine. Barbatii deseori sunt egoisti. Dar ce va costa sa ziceti ca ati scos steriletul... si va mai trece ceva timp. Si poate peste citiva ani veti mai dori sa deveniti mama iarasi , nu fiind impusa de sot )))

Sotul are deja 34 de ani, asa ca nu mi-ar fi usor sa ma prefac ca mi-am scos steriletul- lucru pe care nici nu mi-l doresc....Eu vreau ca el sa inteleaga ca-s om si nu masina de facut copii....

Dragă autoare, să înțeleg, că dacă soțul Dvs își dorește un băiat și al 3-lea copil va fi fată, va insista asupra al 4-lea? ș a m d....

Soacra mea il sustine!!! Unde cresc 2 copii, poate creste si al treilea si al patrulea.... :scratch_one-s_head::girl_wacko: Deseori la masa ne zice"eu am crescut 4 copii, toti unul dupa altul, cu diferenta de 1-2ani si lucram, si reuseam pe toate sa le fac......"

и таки тема должна звучать не еще одного ребенка, а конкретно СЫНА. мужчина с тараканами на тему своей полноценности по признаку наличия сына. пока не добьется - не успокоится, с вами или без Вас, если заартачитесь рожать ему до упора мальчика, и то не факт, если его не переглючит после третьей девочки... какбе не самый печальный глюк )) много таких мужчин. вопрос в том, почему Вы оправдываетесь за свой выбор? вы до свадьбы обсуждали его заморочку? потому что Ваша тема тоже отчасти касается ощущения себя полноценной женщиной... родив двойню - Вы ощущаете, что состоялись в жизни, как женщина через материнство? мне кажется, что нет... может, по причине усталости, может, потому что муж гнет свою линию и Вы ведетесь, мол как так - не смогла родить сына.. нет такого?

Da, el intotdeauna si-a dorit baiat. Chiar daca timp de 8 luni toti medicii imi ziceau ca-s fete...el s-a convins doar in sala de nastere de asta...E foarte atasat de fetite, ele il asculta, are mai mare autoritate fata de ele....dar intrebarea "cand mai cream inca un copil" ma face depresiva.

Am lucrat mult pana la sarcina, impreuna, am apartamentul meu, sotul- pe al sau(pe ambele le dam in chirie acum).

Am facut 3 avorturi :sorry: (la 20 si la 22ani- am baut pastile, ultimele 2 av. le-am facut in Moscova), m-am lasat convinsa ca nu era timpul, nu aveam casa, nu aveam masa, nu aveam nimic al nostru....lucru si iar lucru....Mi-e rusine si deseori simt ca viata ma pedepseste pentru asta.

Multumesc Domnulu ca la 26 de ani mi-a daruit 2 fetite minunate!!!

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly

poti face si 5 copii,atita timp cit ambii soti o fac din dragoste si dorinta.

va doresc intelegere,dragoste si ...acord comun

Partajează acest post

Link spre post
Tremon

Atunci nu va ramane decat sa jucati spectacolul cu "steriletul si infertilitatea")))) Mai ales argumentind toate astea cu numarul de avorturi. Si treptat sa va pregatiti moral de al treilea copil, fiindca din spusele Dv-ra sotul e un tata bun si nu va renunta la ideea de a avea un baiat (sau poate doi :girl_crazy: ).

Partajează acest post

Link spre post
Energia V

Trebuie sa va m-ai odihniti , doi copii deodata e foarte greu eu bine o stiu. Expicatii sotului ca nu sunteti pregatita nici psihic si nici fizic. Eu personal nu mai vreau alti copii, ei i-mi i-au toate puterile, eu am doi baieti si sunt foarte activi si nici de sot nu asculta .El vede toata situatia si nici el nu vrea altii la moment dar poate si el ar vrea o fetita, il vad atasat de fetite mici de parca ar vrea o fetita dar nu spune si e bine asa. Poate peste vreo 10 ani ma voi gindi dar la moment va fi si mai greu decit acum.

Partajează acest post

Link spre post
klara

и таки тема должна звучать не еще одного ребенка, а конкретно СЫНА. мужчина с тараканами на тему своей полноценности по признаку наличия сына. пока не добьется - не успокоится, с вами или без Вас,

ооо, Ань , вспомнила свою соседку, у нее 4 девочки и пятый ребенок - мальчик. Он так хотел мальчика! и она каждый год рожала, и рожала, и рожала... в итоге появился мальчик - цело достигнута - супружника и след простыл...

Partajează acest post

Link spre post
Idilia

У моей подруги - семь сестёр, тоже папанька всё пытался наследника заиметь...

Partajează acest post

Link spre post
irenna

ооо, Ань , вспомнила свою соседку, у нее 4 девочки и пятый ребенок - мальчик. Он так хотел мальчика! и она каждый год рожала, и рожала, и рожала... в итоге появился мальчик - цело достигнута - супружника и след простыл...

мавр сделал свое дело - мавр может уходить

Partajează acest post

Link spre post
klara

мавр сделал свое дело - мавр может уходить

да-да, а было это лет 12 назад (когда последнии родился). Бедная женщина с детьми с голоду бы померли, если бы ее брат не перетащил сначала ее, а потом и всех деток во Францию. И вот недавно- па-рам-пам-пам!!! , объявился папаша, желающий деток увидать, особенно НАСЛЕДНИКА!

подробностей не знаю.. старшая дочка просто написала в письме соседке, которая с детьми в свое время нянькалась, что имели они его в виду...

Потому мужчины, в теории хотящие чего-то там, и не прилагающие усилия для того, чтобы создать условия для реализации хотения - а не пошли бы они .... по известному маршруту.

Partajează acest post

Link spre post
nasta

si soul meu mai doreste un copil, si de fiecare data imi zice, dar singur intelege ca mai tre de asteptat, pina mai creste un pic fetita. Asa ca mai am un an, doi de odihna

Partajează acest post

Link spre post
saherezada

А вы ему скажите, что в России за второго ребенка и более дают материнский капитал)) Так что пусть подождет годик пока вы получите гражданство)) А потом можно за роды и мат. капитал получить)) Может ради такого согласиться подождать, тем более вы через месяц документы подаете)) Удачи!

Partajează acest post

Link spre post
Winter

La twingirls fetele sunt cumintele, calme... Eu cind spun sotului ca vreau fata, el uneori imi spune - dar nu tii de ajuns acesta (baiat 3+ ani, de o seama cu fetitele twins).

Cit despre dorinta de baiat. Am rude, unde au facut 7 fete si ultimul baiat. Dar era o familie mizerabila, tot parintii s-au despartit, copiii mari nu s-a ales nimic din ei, cei mici au ajuns in strada, inclusiv "mostenitorul".

Sustin ideea! Acolo p/u nastere dau bani grei, nu bataia de joc de la noi...

А вы ему скажите, что в России за второго ребенка и более дают материнский капитал)) Так что пусть подождет годик пока вы получите гражданство)) А потом можно за роды и мат. капитал получить)) Может ради такого согласиться подождать, тем более вы через месяц документы подаете)) Удачи!

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

mie sotul cind mi-a facut aluzii referitor la al treilea copil, i-am zis asa: Dragul meu, alege - o mama sanatoasa la doi copii sau o mama bolnava la trei?

a reflectat si s-a dezis de idee )))

cei drept eu deja am biat...dar nu asta-i principalul

problema-i la sot...de ce tine el asa de tare sa faca baiat?....nu se simte barbat implinit? (stiti vorba aia ruseasca despe casa si fecior)

Partajează acest post

Link spre post
Xiqy

Я так хорошо вас понимаю. Мне на пример, очень тяжело далось материнство. Я поняла что люблю своего ребенка лишь после того как ему исполнился год. А раньше все делалось на автомате лишь бы он не плакал. Я так боялась его плача... что у меня волосы стояли дыбом.....ужасно...а когда болел, то вообще съедала себя угрызениями совести...- что это я виновата :shout: .Муж работает до 9. А я весь день с сыном одна. Живу вне Кишинева, здесь люди только начали строится .Нет ни соседей ни возможности одной с ребенком выезжать.Только в воскресенье, когда муж не работает.

А тут на днях он говорит мне что хочет девочку :shout: .А я больше не хочу. Я на работу хочу. Я чувствую что схожу с ума...А он еще одного ребенка хочет..

Dar sotul a asistat la nastere sa vada cu ce se maninca...ca la asa termen mic cere deja al doilea...asta nu-i du-te si fa-mi o supa...si apoi puneti-l sa mai citeasca literatura despre termenul optim intre sarcini, inteleg atunci cind pe neprins de veste....dar asa programat, mie imi pare ca ar trebui sa astepte sa se duca 1-l la gradinita macar.

Editat de Xiqy

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Winter, m-am amuzat mult citind zilele trecute ca fetitele mele-s ""cumintele"". :rolleyes::girl_impossible: Nu e nici pe departe adevarat....dar asta-i alta tema....

Ce-i drept sotul tace, sunt aici, in Moscova, cu fetele, de aproape 3saptamani. Seara vine obosit de la servici, iar fetele cauta joaca si atentie din partea lui, epuizandu-l la maximum. Sper sa mai uite pe un timp indelungat de alta sarcina/alta nastere...

Am gasit un compromis: in fiece duminica sotul are grija de fete toata ziua; iar eu ies la servici, la fostul meu servici(9:00-18:00). Asta cu conditia ca le pregatesc bucate diferite si multe de sambata seara :girl_crazy: , ceea ce mie imi convine.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum