Vale13

Procedura Noua Privind Eliberarea Cazierului Judiciar

Postări Recomandate

Vale13

Asa cum la depunerea cererii de adoptie, solicitantii trebuie sa anexeze la lista de documente si cazierul judiciar, vreau sa va informez ca de ieri a fost lansat un nou serviciu care se refera la eliberarea acestor documente. Pentru mai multe detalii, faceti referinta la urmatoarele link-uri:

http://itmoldova.com/2012/09/05/astazi-a-avul-loc-lansarea-serviciului-electronic-e-cazier/

Astăzi a avul loc lansarea serviciului electronic e-Cazier

5 septembrie 2012

Astăzi, 5 septembrie, a avul loc ceremonia de lansare a serviciului E-Cazier, proiect elaborat de Ministerul de Intenre, în parteneriat cu Centrul de Guvernare Electronică.

La eveniment au participat Dorin RECEAN, Ministrul Afacerilor Interne al R. Moldova, Stela MOCAN, Directoarea executiva a Centrului de Guvernare Electronica, alti reprezentanti ai Centrului de Guvernare Electronica si ai MAI.

Acum poţi depune cererea pentru obţinerea cazierului judiciar şi online. Poţi accesa serviciul e-Cazier de oriunde şi oricând, 24 de ore din 24, şapte zile din şapte. Prezenţa fizică la ghişeu a persoanelor va fi necesară doar pentru a ridica certificatul. Pe viitor, cazierul judiciar va putea fi recepţionat direct la domiciliu.

Cazierul judiciar este un act, care certifică dacă o persoană fizică sau juridică este condamnată, sau dacă au fost luate măsuri cu caracter penal împotriva acesteia.

„Începând cu ziua de azi, cetățenii își vor putea comanda un cazier judiciar de acasă, fără a fi nevoiți să se deplaseze la Chișinău și, totodată, evitând cozile interminabile de la Direcția Informare și Evidență Operativă”, a menționat Dorin Recean.

Ministrul a declarat că, odată cu lansarea acestui serviciu nou, s-a dorit simplificarea procedurii de obținere a cazierului judiciar, care este un act necesar pentru majoritatea cetățenilor. „Veți putea comanda acest cazier în regim online, de acasă, de la birou, sau de oriunde aveți un calculator și acces la internet. Mai mult, veți putea plasa o comandă și la cele peste 400 de terminalele de plăți electronice din țară, care acceptă acest serviciu”, a spus ministrul Recean. Ministrul de Interne a adăugat că Banca de Economii și Victoriabank pot accepta cereri de perfectare a cazierului judiciar. Potrivit ministrului, tot aici se poate achita și taxa de perfectare: 60 de lei pentru eliberarea certificatului timp de o zi şi 30 de lei – timp de 10 zile calendaristice.

„Pentru a obţine cazierul judiciar, solicitanţii vor accesa portalul www.servicii.gov.md, secţiunea e-Cazier, unde vor introduce IDNP-ul. În cazul în care ei nu deţin un IDNP, pot completa cererea cu datele personale din orice document care le atestă identitatea. Vor confirma apoi datele şi vor printa recipisa cererii întregistrate. Cu ea vor putea achita taxa la bancă sau la terminalele de plată, în decurs de şapte zile. Cazierul judiciar va fi ridicat la data indicată în recipisă, la Direcţia Informaţii şi Evidenţe Operative a MAI sau la comisariatele de poliţie”, a explicat șeful DIEO a MAI, Eugeniu Ursu.

„Prin lansarea acestui serviciu public electronic va creşte transparenţa în actul guvernării, se va diminua corupţia şi se va debirocratiza sistemul”, a declarat Stela Mocan, directoarea Centrului de Guvernare Electronică..

Pe viitor, cetăţenii vor putea plăti on-line pentru cazier, folosind serviciul de plăţi electronice.

Mai multe detalii despre serviciul e-Cazier poţi obține consultînd acest infografic sau accesînd link-urile şi filmuleţele de mai jos:

Eliberarea cazierului judiciar persoanelor fizice

http://www.servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=b60f9e3e-8405-4535-aeba-015b54423588

Eliberarea cazierului judiciar persoanelor juridice

http://www.servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=2f0fa770-6455-40e2-aff7-83ddfbb7704a

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
twingirls

Vale, merci de informatie

Am completat azi cererea online si sper pana marti sa am cazierul la myina de la Comisariatul Raional

Partajează acest post

Link spre post
Anushka

Ludmila, daca nu ma gresesc, de urgenta (adika intr-o zi) cazierul se ridica doar la Directia informatii si evidente operative, iar in in comisraiatul raional se elibereaza cele depuse pentru 2 saptamini.

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Ludmila, daca nu ma gresesc, de urgenta (adika intr-o zi) cazierul se ridica doar la Directia informatii si evidente operative, iar in in comisraiatul raional se elibereaza cele depuse pentru 2 saptamini.

Anushka, merci de informatie

Imi trebuie pana la sfarsitul lunii septembrie, myine merg sa achit la Banca de Economie, si voi vedea cand imi vor scrie sa ridic cazierul

Credeam ca procedura dureaza cateva zile, dar e ok si 2 saptamani

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Deci, am ramas dezamagita total de serviciile lor online.....Speram si eu ca voi economisi timp, dar m-am inselat,. :girl_impossible:

Pe 8septembrie am indeplinit cererea online, pe 10septembrie am achitat la Banca de Economii, iar in Ordinul de Incasare era scris ca pe 20septembrie pot ridica cazierul judiciar la Comisariatul de Politie din Anenii-Noi, str....si ora. Mai mult n-am atras atentia la nimic.

Astazi, cu dispozitie, am mers dupa cazier. Au verificat la cancelarie, si mi-au spus ca ei primesc posta doar luni, ca pe numele meu nu este cazierul. Mi-au spus sa vin luni, dar ei nu garanteaza ca cazieerul va fi. Am stat, am intrebat, am discutat.....m-am revoltat, dar in zadar. Si tot tinand in myina Ordinul de la Banca de Economii, observ ca sub adresa si ora primirii a cazierului scrie Limba:RO. Iar eu in cererea online am cerut sa fie in limba rusa, si la banca cand am achitat am prezentat foaia printata a cererii.

Am mers la banca unde am achitat, si ei au confirmat ca cazierul tot ce-i posibil sa fie in romana si ca ei nu tin minte nimic....Acum ma gandesc ce sa fac? Le-am intrebat si pe cele de la Comisariat si pe cele de la Banca, iar ele mi-au raspuns:"daca va fi in romana, puteti merge sa-l traduceti si sa-l legalizati" :swoon::angry: .(Mai usor mi-ar fi sa merg sa stau in rand ) Mai pe scurt bani aruncati in vant!!! Mai mult nu mai apelez la serviciile lor. Inainte de a oferi asa servicii trebuiau sa planuiasca tot cum trebuie. Mai erau oameni care in zadar au venit sa-si ridice cazierele. :sorry:

Partajează acest post

Link spre post
Vale13

Deci, am ramas dezamagita total de serviciile lor online.....Speram si eu ca voi economisi timp, dar m-am inselat,. :girl_impossible:

Pe 8septembrie am indeplinit cererea online, pe 10septembrie am achitat la Banca de Economii, iar in Ordinul de Incasare era scris ca pe 20septembrie pot ridica cazierul judiciar la Comisariatul de Politie din Anenii-Noi, str....si ora. Mai mult n-am atras atentia la nimic.

Astazi, cu dispozitie, am mers dupa cazier. Au verificat la cancelarie, si mi-au spus ca ei primesc posta doar luni, ca pe numele meu nu este cazierul. Mi-au spus sa vin luni, dar ei nu garanteaza ca cazieerul va fi. Am stat, am intrebat, am discutat.....m-am revoltat, dar in zadar. Si tot tinand in myina Ordinul de la Banca de Economii, observ ca sub adresa si ora primirii a cazierului scrie Limba:RO. Iar eu in cererea online am cerut sa fie in limba rusa, si la banca cand am achitat am prezentat foaia printata a cererii.

Am mers la banca unde am achitat, si ei au confirmat ca cazierul tot ce-i posibil sa fie in romana si ca ei nu tin minte nimic....Acum ma gandesc ce sa fac? Le-am intrebat si pe cele de la Comisariat si pe cele de la Banca, iar ele mi-au raspuns:"daca va fi in romana, puteti merge sa-l traduceti si sa-l legalizati" :swoon::angry: .(Mai usor mi-ar fi sa merg sa stau in rand ) Mai pe scurt bani aruncati in vant!!! Mai mult nu mai apelez la serviciile lor. Inainte de a oferi asa servicii trebuiau sa planuiasca tot cum trebuie. Mai erau oameni care in zadar au venit sa-si ridice cazierele. :sorry:

Twingirls,

imi pare rau pentru tota aceasta "odisee" atat de negativa. Atunci cand am postat acel mesaj am avut speranta ca intr-adevar vea sa fie un serviciu bun destinat celor care au nevoie sa se foloseasca de el! Incerc acum sa aflu ce se poate face cand se ajunge in atare situatii, pentru ca nici asa nu ar fi corect sa se inchida treaba. Din pacate descoperim ca, pe langa aparate, mai este nevoie de seriozitate si profesionalizm din partea celora care stau in spatele acelor aparate!!

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Deja m-am resemnat, tot ce doresc e acum sa obtin cat mai repede cazierul in limba rusa.

Azi am mers totusi si l-am luat de la Comisariatul Raional pe cel in romana. Inainte de asta am trimis o scrisoare, si iata ce mi s-a raspuns cazier@mai.gov.md:

"Buna ziua. Daca in ordin de incasare a numerarului este indicata limba romana, certificatul de cazier judiciar va fi perfectat in limba romana. Pentru a opera corectarea solicitata dumneavoastra va puteti adresa in Comisariatul de politie, dar dureaza 10 zile, sa sa va prezentati la Directia informatii si evidente operative a MAI (mun. Chisinau, str. Iacob Hincu, 3A) pentru a opera corectari pe loc."

Cel mai interesant e faptul ca cazierul e ca numarul cererii pe care am completat-o online nu corespunde cu numarul inscris in ordinul de incasare de la Banca de Economii. (Cerere inregistrata: 1209BULU006826; iar pe ordinul de la Banca: 1209BULU007009). Am copie printata a cererii unde scrie clar ""Rusa""

Cred ca majoritatea solicita caziere in l.romana; ca azi la Comisariat mai erau cativa care si-au ridicat cazierele corect perfectate tot prin internet solicitate.

Voi merge miercuri dimineata sa incerc sa-mi rectific cazierul.

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Iata si pozele

7038342e969c.jpg

cd4652ca078a.jpg

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Deci am fost ieri la Directia informatii si evidente operative a MAI .

Doamna-consultant mi-a spus sa achit o alta cerere(sa merg direct la Banca de Economii, sau sa fac singura cererea la terminalul din incinta cladirii). Cand i-am zis de raspunsul pe care l-am primit pe mail, mi-a luat cazierul in limba romana, s-a retras pentru 5min si s-a intors cu cazierul in limba rusa!!! :kiss:

In sfarsit am obtinut cazierul in limba de care aveam nevoie. :dance4:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator vale13

Deci am fost ieri la Directia informatii si evidente operative a MAI .

Doamna-consultant mi-a spus sa achit o alta cerere(sa merg direct la Banca de Economii, sau sa fac singura cererea la terminalul din incinta cladirii). Cand i-am zis de raspunsul pe care l-am primit pe mail, mi-a luat cazierul in limba romana, s-a retras pentru 5min si s-a intors cu cazierul in limba rusa!!! :kiss:

In sfarsit am obtinut cazierul in limba de care aveam nevoie. :dance4:

Bravo 'twingirls'! Deci, se poate!! Cu un pic de rabdare, dar fara ca sa renuntam la perseverenta, vom scapa si de incompetenti! ;)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum