sasatc

Indemnizatia

Postări Recomandate

sasatc

In cazul cind am activat 3 ani la o institutie de invatamint, apoi am transferat la o alta institutie de invatamint unde am lucrat in jur de 6 ani si apoi iarasi transferat la institutia in care am activat primii trei ani. Peste o perioada de timp are loc lichidarea unitatii,salariatului la plata indemnizatiei pentru lichidarea unitatii i se va lua in calcul cei 3 ani lucrati de la inceput pina la transfer, tot la institutia in cauza sau nu? Daca da, care este prevederea legala, ca in Codul Muncii nu este nimic expres prevazut. Multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iao

Что у вас в трудовой книжке записано, то и будет считаться. Если первый период не записан, то можете сделать справку, что вы там работали.

Partajează acest post

Link spre post
sasatc

In carnetul de munca este inclusa perioada de lucru din anul 1989 pina in 1992 la liceu, din 1992 pina 2000 am activat la colegiu, apoi din 2000 pina recent iarasi la liceul care am inceput a activa, liceul s-a lichidat la moment...se va lua in calcul indemnizatia si pe anii 1989-1992 sau nu!? mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Iao

Да, должен считаться и тот срок. И независимо от того, существует еще предприятие/учебное заведение/фирма или же закрылось, вам должны учитываться все периоды, указанные в документах подтверждающих вашу активность в том или ином предприятии/уч.заведении/фирме. (трудовая книжка или справка)

А у вас какие-то проблемы с этим возникли или вы просто спрашиваете "на будущее" ??

Editat de Iao

Partajează acest post

Link spre post
sasatc

da a aparut o problema recenta, am activat in anii 1989-1992 in institutia data, apoi transferat si din 2000 iarasi activez pina in anul acesta a fost lichidata, dar la plata indemnizatii pentru lichidarea unitatii contabilitatea nu i-a in calcul anii 1989-1992 motivind ca am fost transferat... si nustiu dupa care prevedere legala sa ma bazez.

Partajează acest post

Link spre post
sasatc

O Alta intrebare:

In caz in care persoana s-a transferat la alta munca cu 2 luni inainte de lichidarea unitati, ea beneficiaza de indemnizatia cu privire la lichidare unitati sau nu!? Multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum