LILLIA

Dureri Dupa Extragere

Postări Recomandate

LILLIA

Buna ziua Doamna Ludmila, am nimerit cu durere mare de masea simbata si duminica trecuta, am baut nimesil pentru a putea fi in stare mai buna, luni am fost la stomatologul la care ma tratez de ceva timp (ma bucurasem foarte mult ca o gasisem in zi de sarbatoare \, caci nimeni nu lucrau), dumneaiei mi-a sugerat extragerea maselei , cica este de minte desi la mine sunt cite 7 dinti din toate partile, dar nu 8 ca sa cred ca e de minte, si plus la asta aceasta maseaua am tratat-o 3 luni mai devreme cu renghen facut, si am imbracat-o cu inca altele 3 pentru a le pastra pe mai mult timp deoarece erau prea mari plombele si paretii dintilor partial se rupeau.

Medicul a zis ca nu poate face nimic pentru a o pastra maseaua si deci a fost extrasa, apoi (medicul mi-a aratat si o punguta cu puroi la radacini) insa durerea insuportabila tot continua, a doua zi ne mai putind rabda am telefonat medicul si dumneaei mi-a zis sa beau ampicilina 500mg/ 4 ori vreo 3 zile si sa fac clatituri cu apa cu sare, asa si fac deja am 3 zile de antibiotic si am de gind sa mai beau inca 2 zile, dar situatia deloc nu se schimba, beau peste fiecare 4 ore ketanov si oricum durerea e mare, dar fara ketanov nu pot dormi noaptea nici 5 min, ma doare si maxilarul, cu greu pot minca ceva.

Cum credeti dvstra ce poate sa fie, si ce e de facut? Multumesc anticipat!

Editat de LILLIA

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taisafinscaia

Buna ziua si cu sarbatotea!Pacat ca treceti prin asa ceva.Posibil ca aveti alveolita,adica dureri postextractionale,dar e complicat de zis,fara a va vedea.Aveti necesitate de a cosulta chirurgul ce va extras dintele.dupa atitea preparate durerile ar trebui sa diminueze.Asa ca nu ezitati sa visitati neaparat chirurgul,dupa atitea explicatii pot sa zic ca nu e stabilita cauza durerilor si localizarea procesului.sucese1

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Va multumesc mult pentru raspuns rapid, defapt mai bine va scriam intrebarea eri deoarece astazi, miine si poimine chiar nu mai gasesc medicul care mi-a extras dintele. Spuneti-mi va rog daca sunt undeva stomatologi de garda in zile de odihna si sarbatoare?

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia

Desigur.La spitalul de urgenta neaprat sunt chirurgi maxilo-faciali de garda 24/24.Asa ca nu ezitati,adresati-va neaparat.Ce tine de clinici private,cunosc ca precis se lucreaza la noi la Podiac si astazi si mine,ce tine de alte clinici si cabinete private-nu posed informatia.dar puteti cauta pe google urgente in stomatologie si gasiti pe cineva.

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Ludmila Tanasieva , va multumesc foarte mult!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.