Masha28

Verişoara Mea Vorbeşte Straniu...........

Postări Recomandate

Masha28

Verişoara mea a ,inceput sa vorbeasca foarte straniu, ea spune ca fata mea este fata ei şi ca copilul surorii sale şi fratele meu mai mic sunt copii mei. Ea a inceput sai spuna fetitei mele vino la mama dupa care mie nu mea placut şi eam cerut explicatie. Ea spune ca lumea este blestemata de Dumnezeu din cauza pacatelor noastre şi ca el nea pedepsit ca copii noştri sa se nasca prin la alte familii şi copii lor la noi sa se nasca. Este straniu dar noi cu ea eram foarte bune prietene şi acuma nu mai ştiu ce sa fac, eu eam povestit sotului şi el mea spus sa no mai primesc, insa intr-o zi a venit la noi şi sotul a venit mai devreme de la lucru şi sotul a inceput sai spue ce inseamna toate vorbele acestea ca fata noastra este fata lui , ea vazind furiea sotului sa exprimat foarte convingator ca cica eu nu am inteles-o bine şi ca nu este adevarat ceea ce am inteles eu. Nu a trecut mult şi ea ma sunat apoi a venit ear la noi bineinteles ca a inceput sa vie cand sotul nu era acasa şi a inceput sa vorbeasca iar straniu. Ea spune ca nişte prietene de ale ei ia facut vraji şi ca Maica Domnului a vindecat-o . Ea spune ca Maica Domnului traeşte printre noi şi ca este foarte batrina şi saraca. Cite odata spune ca a vindecat-o o femeie. Cind se inerveaza se face foarte ra şi blestema. Eu o intreb cine este cu adevarat Maica Domnului insa ea nu ştie nimic, ea nu ştie ca maica Domnului este mama lui İsus Hristos, mai inscurt despre biblie nuştie nimic. İnsa spune ca este foarte credincioasa . Nu mai ştiu ce sa cred deoarece eu sunt o hristianca de rind şi nu aş spune ca sunt fara pacate şi ca nu fac pacate sunt ca toata lumea cind pot ma duc la biserica şi multe nuştiu despre religiea noastra despre biserica insa nici nu pot sa spun ca nu ma tem de Dumnezeu, Eu ma tem de el şi ştiu ca exista dar nu pot sa cred ca o persoana care crede in Dumnezeu poate sa spuna aşa ceva ca Dumnezeu ne da copii noştri sa se nasca la altii şi ca apoi copii ne cauta pe noi. Ea spune ca fata mea pe ea o iubeşte mai tare pe ea decit pe mine deoarece ea este mama ei adevarata. Mai are o prietena care au nascut un baetel şi ea spune ca baetelul lor plinge mereu şi nu vrea sa manince şi ca nu-şi iubeşte parintii, Baetelul are 2 ani:))))) este comic dar şi foarte serios. Ea spune ca parintii acestui baietel vor sa-şi dee copilul ei şi ca ea sa caute mama adevarata a baetelului deoarece ea a vorbit cu maica domnului şi ea ea spus ca ea o sa gaseasca mama adevarata a baetelului şi copilul se va linişti. Vreau sa va spun ca ea vorbeşte aşa convingator de parca totul este adevarat. Este greu de crezut dar este adevarat. Spunetimi ce sa fac, sa ma indepartez de ea sau s-o ajut. Eu mam staruit s-o ajut dar fara folos deoarece ea totuşi vorbeşte aiurea. İnsa ea nu pare a fi nebuna , arata bine şi lucreaza educatoare. Este greu de crezut ca aşa o persoana ca ea poate sa vorbeasca şi sa gindeasca aşa. Ea şi pe mama ei o invinueşte , spune ca şi mama ei ea facut vraji. Ce sa fac.???

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
davidut

Cred ca ar trebui sa stea de vorba cu un psiholog

Nu a intrat in nici o secta?

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Ar fi bine sa fie consultata de psihiatru Dvs. Sunt psihiatru si pot sa Va spun ca chiar daca ideile doamnei sunt de ordin delirant, daca interventia este facuta rapid, situatia se va corecta intr-o saptamina - doua, poate si la domiciliu.

Daca nu se intervine, atunci aceasta stare (daca este starea psihotica, eu nu pot sa stiu din internet) - provoaca tulburari de gandire, care nu prea se corecteaza ulterior.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Прям как будто с моей свекрови написано.

Она считает, что она "укрепилась в вере", и она избранная, тоже несет странные вещи, и совершает странные поступки.

Я, наверное, вам не новость сообщу, но это психическое расстройство, ей не психолог нужен, а психиатр. Мою свекровь уже лечили лет 8 назад, вылечили, но это расстройство у нее было кажется из разряда шизофренических. А сейчас опять по новой, но что делать мы с мужем не знаем. И эти загибоны у нее выглядт как мания величия.

Постою, послушаю, что скажут другие, что делать-то? Как лечить, когда в прошлый раз лечили в стационаре и давали лекарства, а если не "класть" в лечебное заведение, то никак не возможно проследить за приемом лекарств.

Partajează acest post

Link spre post
katrynelly

İnsa ea nu pare a fi nebuna , arata bine şi lucreaza educatoare. Este greu de crezut ca aşa o persoana ca ea poate sa vorbeasca şi sa gindeasca aşa. Ea şi pe mama ei o invinueşte , spune ca şi mama ei ea facut vraji. Ce sa fac.???

la psihiatru si urgent,sa nu cumva sa inceapa a imparti si copii straini.

Partajează acest post

Link spre post
mamika

Sunt ideologii a unui grup religios, verificati aceasta ipoteza.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Ответила, а потом увдела сообщение Пеппы. теперь об этом думаю. А если это началось пол года назад, то уже поздно?

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Нет, лечить никогда не поздно, но нарушения мышления невозможно исправить никакими препаратами, к сожалению. Возможно убрать бредовые идеи, если таковые присутствуют, но не является возможным "склеить" "я" человека обратно, если произошло расщепление.

Partajează acest post

Link spre post
Aries

arata bine şi lucreaza educatoare.

ох.. На все 100% согласна с Пеппой.. Ей нужен психиатр , а не психолог(

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

Educatoare?!!!! Asta nu e de lasat. Adresati-va urgent la un medic, ce spune familia ei? Parintii?

Eu am o matusa, o doamna f culta si educata, e profesor si scrie carti pt copii, insa este scizofrenica. Primeste tratament de citeva ori pe an, citeodata tot anul cindse agraveaza. Sa "sclintit" saraca tot pe idei despre religie. Tot spune ca vorbeste cu sfintii si ei ii spun cine ii rau sau bun. Slava Domnului nu are nimik fata de copii. Ea acuma are crize f rar si deja singura stie ca trebuiue sa se izoleze si ia medicamente pina i se face mai bine. Acuma deja e la pensie. Sta acasa si de vreo 2 ani nu mai merge la biserica unde mergea cind i se agravau crizele.Citeste Biblia acasa singura.

Partajează acest post

Link spre post
Feeria

очень похоже что она секту посещает.....

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator masha28

Ea inainte a fost bactista dar nu mult timp, apoi a revenit la religiea de hristianca. Cel putin ea aşa spune. Cit despre psiholog eu iam spus sa se adreseze dar ea a spus ca a fost şi ca psihologul spune ca totul este in regula. Cite odata este foarte normala şi vorbeşte normal insa asta nu dureaza mult. Eu aş vrea ca s-o ajut insa nuştiu cum. Tin foarte mult la ea deoarece eram foarte bune prietene şi o ştiu bine, insa acuma sa fiu sincera ma tem de ea. Parinti are numai mama. Tatal ei a murit cind era mica, mama traeşte insa nu sunt apropieate deloc. Ea de la 15 ani a plecat de acasa şi pina acum traeşte singura. La mama ei o data pe an poate sa se duca cu surorile tot nu leaga bine. Ea a crescut intr-o familiea saraca şi mereu ea fost ruşine de parinti şi de surorile sale. Acuma le spune la toti ca ea este orfana din cauza ca ii este ruşine de surori şi mama. Mama ei este o femeie ca toate femeile şi surorile la fel sunt foarte normale şi nu aşa sarace cum se crede ea, ca la tara insa ei ii ruşine cu ei. Ea acuma are 31 de ani şi pina acuma nu a avut nici un prieten pentru ca ea fost ruşina din cauza familiii. Ea mereu se tine cu capul sus, adica vorbeşte foarte cult se imbraca la moda şi este foarte frumoasa insa mereu se crede foarte bogata cel putin aşa se arata catre cei care nu o cunosc. İnsa adevarul este ca nu este bogata şi ca traeşte lu leafa de educatoare. Acuma spune ca are un prieten dar nu mea facut cunoştinta cu el insa imi povesteşte multe despre ei pare a fi ca o poveste, eu sa fiu sincera nu cred in ceea ce spune insa prefer sa o ascult. Ma ingrijoreaza şi am sa incerc sa o conving sa mearga la un psihiatru. Va multumesc mult pentru sfaturile primite.

Partajează acest post

Link spre post
lina

am impresia ca ultimul post nicidecum nu se leaga cu 1

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

am impresia ca ultimul post nicidecum nu se leaga cu 1

:girl_crazy: cam asa impresie lasa :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Masha28

lina, deepmind ma scuzati dar eu in ultimul post am dat raspuns la cele mai de sus. Mai sus sa intrebat cite ceva şi eu am raspuns. Am scris şi viata ei a verişoarei pe scurt poate asta sa ajute la ceva poate din cauza stilului de trai pe care la avut sau pe care il are acuma, adica vorbeşte şi se comporta aşa straniu.

Partajează acest post

Link spre post
АНТАРЕС

Она живет с вами в турции?

ужастно что она работает с детьми!!!

Partajează acest post

Link spre post
lina

lina, deepmind ma scuzati dar eu in ultimul post am dat raspuns la cele mai de sus. Mai sus sa intrebat cite ceva şi eu am raspuns. Am scris şi viata ei a verişoarei pe scurt poate asta sa ajute la ceva poate din cauza stilului de trai pe care la avut sau pe care il are acuma, adica vorbeşte şi se comporta aşa straniu.

in primul rand vroiam multe sa scriu))

eu sa inteleg ca stati mai mult infara tarii, cu ce va incurca ea nu va inteleg

ea e tot a ceea care acum, citiva ani va temeati de vraja?

cititi postul a2 care ati scris de ras nu alta

ea este obligata sa va spui pe cine are si cu cine doarme?are 31 nu? ca si dvs

daca nu e intro secta, precis, si nu are abateri lasa tio in pace

ps creştina se spune

Partajează acest post

Link spre post
Masha28

in primul rand vroiam multe sa scriu))

eu sa inteleg ca stati mai mult infara tarii, cu ce va incurca ea nu va inteleg

ea e tot a ceea care acum, citiva ani va temeati de vraja?

cititi postul a2 care ati scris de ras nu alta

ea este obligata sa va spui pe cine are si cu cine doarme?are 31 nu? ca si dvs

daca nu e intro secta, precis, si nu are abateri lasa tio in pace

ps creştina se spune

Eu nu inteleg ce conteaza unde traesc eu pina acum sau unde am trait. Ma repet ca am trait in afara tarii multi ani insa am revenit la md. Apoi ma mai repet ca noi eram foarte bune prietene, ne spuneam totul una alteea intre noi nu erau secrete dar asta nu conteaza, pe mine nu asta ma ingrijoreaza nu ma ingrijoreaza faptul ca nu-mi spune cu cine este sau daca are pe cineva. Ea singura imi spune totul despre ea şi eu nu o trag nici o data de limba. Sa fiu sincera eu am familie şi nu ma intereseaza problemele ei de fata mare daca are pe cineva sau nu. Pe mine ma intereseaza sanatatea ei. Ea imi este ca o sora şi sa fiu sincera ea este cea care nu ma lasa in pace. Eu sunt la md de 9 luni de zile şi timp de 9 luni de zile ea nici o data nu ma chemat in ospetie, sigur ca mii obijduitor şi pe linga asta ea vine la mine in ospetie aproape in fiecare zi şi imi vorbeşte diferite nebunii ca fata mea este a ei şi t,a,m.....Ma ingrijoreaza sa nu-mi faca ceva fetei sau ea sa nu-şi faca ceva ca citeodata fata mea nu vrea sa se duca la ea şi ea incepe a plinge şi ese din casa. Mai inscurt sunt multe de spus. Ma tem pentru familiea mea şi bineinteles pentru ea. Ma repet ca eu tin la ea şi eram foarte bune prietene. de multe

ori vorbeşte fara sens vorbeşte ceva ce este denecrezut. Viata ei intima nu ma intereseaza. Şi nu eu nu o las in pace ci ea pe mine nu ma lasa in pace. Fiind intr-o aşa situatie nuştiu ce sa fac. Sa fug de ea tot nu pot dar mult aş vrea ca s-o ajut, toate rudele sau lasat de ea eu nu vreu s-o dau dupa uşa afara , nu pot. Cred ca nimanui nui va fi bine ca cineva sai spue ceea ce im,i spune ea mie.Daca nu va place postarea mea nu trebue sa raspundeti, eu nu implor pe nimeni ci do-ar am cerut o parere de la dumneavoastra. İnca o data ma scuzati daca am scris ceva care va suparat.

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Maria, necatand la toata stigma, care exista in Moldova fata de psihiatrie (hello, jurnalisti!) - ar fi bine sa convingeti pe sora sa vina la o consultatie. Poate la Catedra, poate la Dispensarul Psihoneurologic.

Exista doctori intr-adevar devotati.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Eu nu inteleg ce conteaza unde traesc eu pina acum sau unde am trait. Ma repet ca am trait in afara tarii multi ani insa am revenit la md. Apoi ma mai repet ca noi eram foarte bune prietene, ne spuneam totul una alteea intre noi nu erau secrete dar asta nu conteaza, pe mine nu asta ma ingrijoreaza nu ma ingrijoreaza faptul ca nu-mi spune cu cine este sau daca are pe cineva. Ea singura imi spune totul despre ea şi eu nu o trag nici o data de limba. Sa fiu sincera eu am familie şi nu ma intereseaza problemele ei de fata mare daca are pe cineva sau nu. Pe mine ma intereseaza sanatatea ei. Ea imi este ca o sora şi sa fiu sincera ea este cea care nu ma lasa in pace. Eu sunt la md de 9 luni de zile şi timp de 9 luni de zile ea nici o data nu ma chemat in ospetie, sigur ca mii obijduitor şi pe linga asta ea vine la mine in ospetie aproape in fiecare zi şi imi vorbeşte diferite nebunii ca fata mea este a ei şi t,a,m.....Ma ingrijoreaza sa nu-mi faca ceva fetei sau ea sa nu-şi faca ceva ca citeodata fata mea nu vrea sa se duca la ea şi ea incepe a plinge şi ese din casa. Mai inscurt sunt multe de spus. Ma tem pentru familiea mea şi bineinteles pentru ea. Ma repet ca eu tin la ea şi eram foarte bune prietene. de multe

ori vorbeşte fara sens vorbeşte ceva ce este denecrezut. Viata ei intima nu ma intereseaza. Şi nu eu nu o las in pace ci ea pe mine nu ma lasa in pace. Fiind intr-o aşa situatie nuştiu ce sa fac. Sa fug de ea tot nu pot dar mult aş vrea ca s-o ajut, toate rudele sau lasat de ea eu nu vreu s-o dau dupa uşa afara , nu pot. Cred ca nimanui nui va fi bine ca cineva sai spue ceea ce im,i spune ea mie.Daca nu va place postarea mea nu trebue sa raspundeti, eu nu implor pe nimeni ci do-ar am cerut o parere de la dumneavoastra. İnca o data ma scuzati daca am scris ceva care va suparat.

asta este parerea mea

ca sa raspund sau nu, nu dvs puteti sami spuneti

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Părerea mea e că femeia are nevoie de psihiatru şi urgent.

Partajează acest post

Link spre post
Feeria

а может ей надо в церковь сходить,с батюшкой на эту тему пообщаться?

ну и психиатр конечно же тоже необходим

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Fetelor, nu numai in alte religii spala mintile, dar si in religia noastra Cresina-ortodoxa.

Faza cu vrajeli e din religia noastra, daca sincer, nu cunosc alte religii care cred in asta...

Personal cunosc o doamna care avand copii, i-a lasat balta si s-a dus la manastire. A tarait incolo si porci, si gaini si tot ce a mai avut, iar copiii singuri munceau din greu la sat. Odata, ne intalnisem cu ea la statie si taaare multe brasoave ne-a mai zis. De vrajeli, ca vecina ii facea vraji, ca preotul nustiu care i-a scos toti nicuratii din ea, ca ea acum e fericita si implinita (dar arata ea foarte groaznic)... mai pe scurt, atatea ne-a povestit ca eu nu puteam dormi singura - ma temeam:)

Nici nu stiu ce sfat sa dau, dar nu cred ca ea va accepta sa mearga la psiholog sau psihiatru.

Eu, cred cva as intrerupe relatia. Lor pana intr-atat le spala mintile ca n-ai cu cine vorbi.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Am sfatuit-o sa plece la un psihiatru dar ea a spus ca nu are nevoe de el ca cu ea totul este normal, ba chear sa suparat pe mine din cauza asta. İnsa la biserica ea merge ,i regulat şi pe la manastiri se duce des, cel putin aşa ea spune.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Nici nu ma mir...

Eu ultima data cand am fost la manastire (la slujba) eram de vreo 14 ani si in perioada ceea taman se incepuse "bumul" cu scoaterea duhurilor rele din oameni. Atatea strasnicii am vazut... si unde se gandeau parintii mei? Ca dupa aceste strasnicii nu puteam dormi noaptea si aveam cosmaruri.

Iar intro perioada, la biserica Ciuflea, veneau niste calugari si faceau un fel de diagnostic "la necurati". Ei aveau niste obiecte din metal ascutite la varf si oamenii treceau cate unul, iar ei cu acest obiect te loveau in spate, burta... si daca omul simtea durerea in acea regiune unde te loveste - inseamna ca ai duhuri rele in tine. Maica'mea e foarte rabdatoare si nu prea a simtit dureri si le zicea ca nu simte nimic, la care ei foarte indignati i-au zis sa le arate mainile. Ea a intins mainile si ei i-au zis: "Eeeei, dap' necuratul s-a ascuns in unghii de asta nu-l putem gasi" (maica'mea avea unghii de cativa mm).

Eu dupa ce am auzit astfel de aberatii, i-am spalat deja eu mintile, i-am zis sa nu mai faca una ca asta. Foarte-foarte multa lume (mai ales cei ce au probleme si se simt nefericiti) nimersete in astfel de capcane. ca religia, nimeni nu spala mintile asa de puternic.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum