mary68

Nivelul Marit Al Prolactinei...ce Trebuie Sa Fac?

Postări Recomandate

mary68

Pe fon de Depoprovera primit in decurs de 9luni, a fost simtit dereglari ale ciclului menstrual. In urma efectuarii ultrasonografiei, a filometriei pentru a 9, 11, 13, 15, si a 17-a zi de ciclu sa stabilit ca pentru a 17-a zi este stopat procesul ovulatiei si incepe procesul invers. Iar in urma testului de hormoni nivelul prprolactinei a fost gasit foarte inalt 29,5.desi mi s-a prescris brompricriptina, femoston, morivital f dar si progesteron in a 18-26 zi de ciclu totusi am gasit informatii referitoare la tratamentul pe cale naturala,iar vifex agnus castus este una din plantele care ar regla nivelul hormonal la femei, as vrea sa stiu daca as putea primi extras din aceasta planta paralel cu tratamentul pe care il primesc? Care ar fi termenul aproximativ in care as putea ramine insarcinata? Si cit de majora poate fi aceasta problema

Uitasem de fapt sa metionez ca de cind am inceput tratamentul privind reglarea nivelului de prolactina pieptul meu este foarte tare si nu suporta nici o atingere. Durerea dispare doar in prima si a doua zia ciclului, perioada in care si pieptul se inmoaie, apoi aceiasi situatie... mai mult ca atit, pina la tratament menstruatia era de fapt de culore maronie si doar 4 zile, fara a fi abundenta, acum culoarea maronie apare doar la sfirsitul menstruatiei...iar i cetul cu incetul devine iar abundenta ca pina la folosirea depoproverului... este normal acest proces?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator endocrinolog

Buna ziua!

Сколько вам лет, рост и вес? Был ли набор веса на фоне приема Depo-Provera?

Все Ваши вопросы необходимо в первую очередь адресовать вашему доктору- гинекологу, назначившему данное лечение.

Что касается, повышения пролактина (кстати, приведите его норму) и болезненности молочных желез, скорее всего, связано это с побочными действиями препарата Depo-Provera.

Исследовался ли уровень TSH и макропролактина?

Забеременеть после Depo-Provera бывает сложно. Это может произойти и через 9-10 месяцев после окончания приема препарата, иногда через 18 месяцев. Как долго не принимаете данный препарат?

Vifex agnus castus принимать не рекомендую. Люди принимают его на свой страх и риск.

Partajează acest post

Link spre post
mary68

Multumesc mult pentru informatie la primirea depoproverului nu a fost luata in consideratie nici inaltimea nici greutatea. am primit acest preparat de trei ori cu efect pentru trei luni, adica 9 luni sub protectia preparatului. dela incetinirea efefectului preparatului a trecut deja 8-9 luni. am facyt test la LH -3,3. FSH-10,1. progesteron -5,1. estradiol-81,1. tiroxinaT4-10,3. Tsh-0,9, si desigur prolactina -29,1. acestea de fapt sunt rezultatele obtinute acu 2 luni in urma inainte de inceperea tratamentului. acum am repetat doar prola tina iar la 28.08 urmeaza sa iau rezultatul. am auzit si eu de imposibilitatea de a ramine insarcinata dupa depoprovera in urmatoarele 9 luni, dar 18 ma sperie detot.As vrea sa stiu cum az putea si prin alte metode sa stiu daca are lo sau nu ovulatia inafara de ultrazonografie...

Partajează acest post

Link spre post
mary68

Pe fonul depoproverului nu am adaugat nimic in greutate, forma si greutatea a ramas aceias, a fost dereglat doar ciclul menstrual dar si durata menstruatiei. am primit depoprovera la 26 ani, acum am 27, durerile la piept au aparut dupa inceperea tratamentului, pina la tratament lipseau. as mai vrea sa stiu da a acest preprat ataxa doar prolactina sau si alti hormoni? microprolactina nu am testat.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Depo-Provera не атакует никакие гормоны. Это серьезный, очень эффективный препарат, к сожалению, имеющий свои побочные эффекты. Одни из которых, увеличение концентрации пролактина и повышение чувствительности(появление болезненности) молочных желез. Препарат очень медленно выводится из организма. Поэтому и побочные действия тоже уходят постепенно.

Я спрашивал, про макропролактин - это так называемая неактивная часть общего пролактина. Какая норма для общего пролактина в той лаборатории, где вы сдавали анализ? Анализ на макропролактин определяется лишь в некоторых частных лабораториях Кишинева.

Исследованием менструальной функции, в том числе фазы овуляции, занимается врач гинеколог. Рекомендую обсудить с ним этот вопрос.

Partajează acest post

Link spre post
mary68

mii de scuze petru faptul ca va scriu in l.romia, pur si simplu imi vine foarte greu sa tastez in rusa, siapoi as putea face si greseli gramaticale, din care cauza am hotarit totusi sa scriu in romina. Pentru inceput vreau sa va spun ca testul la hormoni l-am facut in laboratorul Centrului Mamei si a Copilului in Kisinau, Normati ul in dependenta de virsta estede la 1,2 pina la19,5 in timp ce la mine a fost stabilit 29,1. Nu am facut testul la macroprolactina, nu mi sa propus acest fapt. Intradevar pieptul sa marit esential iar senzatia este de parca ar fi in primele zile dupa nastere cind copilul nu reseste sa manince mult iar secretia totusi se aduna ( Apripo am un copil de 8 ani dar inca imi amintesc acele sezatii), mie foarte frica ca s-ar putea ca din cuza acestui preparat sa nu mai pot avea copii, asta e importantul motiv care ma tine in panica... acum am facut testul repetat la prolactina la centrul diagnosic Modus Vivendi, abea de astept sa vad rezltatul... in cazul in care prolactina sia revenit totusi s-ar putea sa mai intirzie sarcina?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Это я извиняюсь, что не могу корректно ответить Вам на румынском языке...

Depo-Provera Вы принимали не долго. Будем надеяться все функции восстановятся и наступит беременность. В сложившейся ситуации не стоит все связывать с пролактином. Его значение совсем немного превышает норму. Важно, чтобы восстановился менструальный цикл, присутствовала овуляция и т.д.

Partajează acest post

Link spre post
mary68

Мне конечно стала но много лехче узнав о том что всё можно восстоновятся , и что возможно скоро будет и беременность. Я очени долго ждала прохождение этих возможных 9 мессецах в которым восстоновльвается организм, если препарат перестал воздеистваватть 05 января, вынодит что премерно 05 сентября и будет конец мучений. Спосибо ешё раз за вашего помощи. Нодеюси всё будет хорошо. :yes:

Partajează acest post

Link spre post
mary68

я получило резулитаты анализов, сечиас пролактин стал 215, хотелоси бы знати нормально чтоб в 2 месецах пролоктин снижался только до 215 из 29,1? в то время как норма 19,5?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Наверное, вы хотели написать 21,5. Это хорошее снижение. Хотелось бы посмотреть на значение макропролактина.

Какую дозировку Бромокриптина Вы принимаете?

Вы знаете, если уже принимаете Бромокриптин, в случае наступления беременности препарат нужно обязательно отменить.

Partajează acest post

Link spre post
mary68

первые две недели получило по 1/2 таблетку Бромокриптина в дени, после которого начело принимать по таблетку в дени два месеца, сечиас мне назначило опять по 1/2 - 2 х месец, у менеа в результатах нописоно 215( rezultatul densitate optica) правда здеси новерно другие меры (mUI/I) так как ( valori de referinta CUT-OFF la femei 70-640mUI/I)б незнаю что ето азначяет. Если чесно незнал о том что случае наступления беременности препарат нужно обязательно отменить, спосибо о придупреждение.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Следуйте назначениям врача.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum