Vizitator pocket1

Cum Sa Scapi De Vecina Prea Curioasa?

Postări Recomandate

Vizitator pocket1

Ne-am mutat de un an in casa noua. Atit de mult am astept sa avem cuibusorul nostru. De mica am fost educata ca trebuie sa te impaci cu vecinii.

Mai pe scurt nu am nici o scapare de vecina. De fiecare data cind o intilnesc ma intreaba unde ma duc sau de unde vin. E genul de persoana foarte curioasa si e la curent cu toate birfele din bloc. Ei traiesc foarte bine dar cind vine la mine parca ii scapata, isi baganasul peste tot locul. Sincer nu glumesc insa mai in fiecare zi are nevoie de cite ceva si vine la mine. De la inceput am fost cu ea amabila insa de la o vreme poate ca din cauza ca a inteles gresit amabilitate de vecina ma da jos. A inceput sa se intereseze si de viata noastra personala. Vreau sa pastrez relatia buna de vecina, insa nu imi doresc sa mio fac prietena deoarece nu avem absolut nimic in comun. Uneori am senzatia ca traiesc la camin, cind face mincare , sta cu usa deschisa, tot coridorul inclusiv si la mine in hol miroase a mincare sau uneori fum, parca as trai la camin. De la o vreme ascult in coridor daca nu este si apoi ies din casa. Sotul ma sustine si singur cauta sa fuga de ea uneori ne ridem de aceasta situatie.

Inteleg ca vecinii trebuie sa se ajute insa eu nu ii sint sora, sa ma impart de fiecare data cu ea. Din cauza ca nu imi trebuie dusmani pe etaj o rabd, insa daca sincer nu mai am rabdare. Azi de exmplu a venit de vreo 5 ori si a batut la usa, insa nu iam deschis ca in fine sai deschida sotul si ea sal intrebe daca sintem acasa ca ei ii urit si sa vina la noi.

Stiu asta nu este o problema..........dar voi cum scapati de astfel de veceni.......in situatia mea ce credeti ca trebuie de facut?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Seemoon

Si noi recent ne-am mutat la casa noua si am nimerit peste niste vecini care asculta muzica de sar geamurile. I-am rabdat o data, de ori, etc dar este prea de tot, cu atit mai mult ca camera copilului nostru este chiar linga ei, sotul le-a facut observatie la care am primit o replica stranie si cu mari pretentii: De ce imi stricati intimitatea, eu am tot dreptul sa ma relaxez asa cum vreau eu si nu ma intereseaza nimik. Ce poti sa-i mai spui unei persoane care nu are 7 ani de acasa si care nu isi da seama ca mai traiesc si alti oameni pe acel etaj. Asa ca compatimesc autoarea cu o vecina "bagareata", la noi situatia e alta dar tot legata de vecini.....

Partajează acest post

Link spre post
mama

oooo va inteleg fooooaaarte bine :girl_wacko: noi la casa pe care o construim avem asa vecin barbat care tre sa stie tot, sa vada tot, cit costa de unde e luat, si nu numai intreaba dar si pune a lui "5 banuti" , ca nui asa sau pe dincolo ca el stie unde e mai ieftin, ca celalalt lucru e de prisos. mesterii care lucreaza la noi numai il vad si se fac verzi de nervi, da eu........ce ma mai irita, de ca om nui rau dar manerile astea...

cum lupt: la inceput taceam dar faceam cum vroiam, el insista ca nus corecta si tre sa fac altfel, sotul la fel asculta toate discursurile lui dar facea asa cum vroiam noi, pina mam prins ca nu vreau sa merg la casa daca era deja ora cind vecinul sa intors de la servici, dar mam gindit ca am de trait acolo o viata si tre sa fac ceva ca nu poate continua asa, sa am inceput sai spun direct (el e in virsta fata de mine are 50) ca nu vreau asa ca aici eu cred ca tre sa fie altfel, ca mam sfatuit cu mesterii si au zis ca asa e mai bine, si cite insista cu diferite pareri eu ziceam nu si punct. si incet cu incet sa indepartat acum cind ne ducem inca nu locuim la casa ne salutam din masina cu mina si atit, vine foarte rar nu se da cu parerea ca stie ca numi place, dar a mai ramas un punct cu care abia incep sa lupt cind ii vine cineva in ospetie il duce la noi sii face excursie prin casa, ograda (nu avem poarta inca) innebunesc nu alta pai ce eu ma duc cu oaspetii mei pe la vecini in excursie?

Si noi recent ne-am mutat la casa noua si am nimerit peste niste vecini care asculta muzica de sar geamurile. I-am rabdat o data, de ori, etc dar este prea de tot, cu atit mai mult ca camera copilului nostru este chiar linga ei, sotul le-a facut observatie la care am primit o replica stranie si cu mari pretentii: De ce imi stricati intimitatea, eu am tot dreptul sa ma relaxez asa cum vreau eu si nu ma intereseaza nimik. Ce poti sa-i mai spui unei persoane care nu are 7 ani de acasa si care nu isi da seama ca mai traiesc si alti oameni pe acel etaj. Asa ca compatimesc autoarea cu o vecina "bagareata", la noi situatia e alta dar tot legata de vecini.....

Partajează acest post

Link spre post
olya

Stiu asta nu este o problema..........dar voi cum scapati de astfel de veceni.......in situatia mea ce credeti ca trebuie de facut?

Chiar nu e o problema. Ii dati de inteles vecinei ca mai rarut e mai dragut.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Eu am avut o situatie asemănătoare. O vecină a cam îndesit-o pe la noi și orice lucru nou din casă îl critica. De genul - de ce ați ales culoarea aceasta, mai bine făceați ca la mine. Uite acolo mai bine făceai altfel, uite totul e bine dar aici nu-mi place etc etc....O vreme tăceam amabil, până m-a ajuns la os și i-am luat tactica. Făceam exact același lucru la ea acasă și o, minune!!, am scăpat de ea))))))

Partajează acest post

Link spre post
Bombonica

La noi e casa pe pamint cu ograda comuna, shi avem o multime de vecini shi vecine. Seara mai deschideam usha sa se faca un pic de curent prin casa, da vecinile stateau cu copii afara shi nu aveau unde in alta parte decit fix in prag la noi, shi stateau cu gura cascata sa vada ce avem in casa. De parca la mine in coridor se schimba ceva nou in fiecare zi, urmareau orice miscare. Pe urma in bucatarie la fel, seara nu puteam aprinde lumina, ca se uitau pe geam, mai nu veneau sa imi ajute la pregatirea mincarii. Pina saptamina trecuta am cumparat shi am pus o perdea deasa la usa ca sa nu mai vada nimik, cind deschid usha. Insa shi asha ma trezesc de multe ori cu copii lor incaltati la mine in mijlocul casei. Ma aprind de furie. Au ograzile lor mari incapatoare sub casele lor, Nuuu ele oricum isi aduc scaunelul shi stau in fata casei noastre cu copiii shi o galagie.

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

Vecina Dvs. ce virsta are? E casatorita,are copii?

In general o persoana educata ar trebuie mai intii sa telefoneze si apoi sa sune la usa. Explicati-i ca sunteti obositi dupa serviciu, pur si simplu nu-i deschideti mereu usa, ca va deveni un obicei pentru ea si o sa va manipuleze viata.

Partajează acest post

Link spre post
AStela
:girl_crazy: :girl_crazy: :girl_crazy: :girl_crazy: si noi sintem pe pamint ograda comuna , sintem 4familii , una din familii au neintelegeri cu restul 3familii , si iata domnul in cauza cind ne prinde pe cite unul , ne tine morala cite o ora , noi asa fugim de el , nici sa te certi nu poti , vreai relatii de prietenie , dar nici sa-l sustii in toate prostiile care le viseaza noaptea nu poti , procedam asa si noi ca autoarea , ne uitam sa nu fie prin ograda si iesim

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator pocket1

Vecina Dvs. ce virsta are? E casatorita,are copii?

In general o persoana educata ar trebuie mai intii sa telefoneze si apoi sa sune la usa. Explicati-i ca sunteti obositi dupa serviciu, pur si simplu nu-i deschideti mereu usa, ca va deveni un obicei pentru ea si o sa va manipuleze viata.

"Prietena mea" pentru ca asa fac glume cu sotul........este foarte tinara are intre 24-25 ani. Are 2 copii , asa ca sta toata ziua acasa, si poate pare banal dar o inteleg ca ii este trist. Din cauza ca are niste parinti sus pusi ( asta e alta istorie) nu este obisnuita sa primeasca refuzuri, am senzatia ca e inconjurata doar de oameni ligusitori care incearca sa se imprieteneasca cu ea. Indiferet de virsta pe care o are e genul de vecina care dupa ce isi termina lucrul prin casa sta afara si ii la curent cu birfele din bloc........discutiile pe care le am cu ea sint , cum sa ma exprim mai corect " ca la piata"......da asta de unde ai cumparat, da in camera aceea ce ai, da vesela de unde o ai, ca acela ia adus cadou eftin, da citi bani sau pus pe masa etc. toate in stilul acesta.

La inceput nu ma deranja, pentru ca nu este nimeni perfect, asa ca mam gindit ca fiecare are neajunsuri........dar toate au fost pina la momentu in care avind niste probleme familiale eram putin preocupata de acesta, la care ea de fiecare dat cind ma intilnea ma intreba daca sau rezolvat. Ca sa scap de ea iam raspuns " Uite cind totul se va rezolva am sati spun, dar nu ma mai intreba, pentru ca imi sint neplacute aceste intrebari" Pe moment mi sa parut intelegatoare, insa totul a fost doar pe moment, pentru ca find intrun cerc de oameni ( la care ea ma invitat si nu am avut nici o scuza ca sa nu ma duc), ea " tam nisam" incepe sa discute despre problema mea la masa fata de toti oamenii necunoscuti mie si ca ea uite sa consultat cu un cunoscut si ce sfaturi imi da. Pe moment mi sa ridica singele in cap, deorece nu mia placut sa se discute despre ceva, ce pe mine ma doare. La prima vedere uitinduma la ea, mam lut in miini si multumindui de " ajutor" si "sfaturi" la care nu apelasem iam raspus ca totul va fi bine si sa inchide tema. Venind acasa am avut o isterie........pentru ca dadusem cu capul in bara .......dorind sa merg pe coridor normal. fara ca ea sa ma dea jos, si socotind-o un "om" iam dat ceva mai multe detalii de viata mea..........si uite acum ea chipurile retraieste , si ii pune la curent pe toti.....ca sa gasim solutii. Una era daca ea tete a tete discuta cu mine si alta stind la masa cu niste oameni. Mama mea, mi-a dat un sfat ca ar fi bine so pun la punct.......si poate deschizind unele carti mio voi face prietena. Insa daca sincer nu am avut curajul. De aceasta si mii ciuda, nu pe ea dar pe mine..........pentru ca fiind amabila si dorind permanent sa am relatii bune uite unde am ajuns. Insa tot eu imi raspund ca in viata este imposibil sa fii buna pentru toti.

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Eu cred ca ar trebui sa o luati Dvs. la intrebari inainte ca ea sa reuseasca sa deschida gura. :) Astfel, incit sa se sature sa tot raspunda. Adresati-i intrebari de "tot soiul", chiar si banale, astfel incit sa se gindeasca inainte de a va pasi pragul ca nu, nu merg acolo ca ma ia vecina la intrebari. :)

Partajează acest post

Link spre post
AmarettKa

În primul rând cred că ar fi bine să încercaţi să vorbiţi cât mai rar cu ea. La întrebările despre viaţa Dvs. personală nu răspundeţi, sau pur şi simplu spuneţi că e bine şi evitaţi detaliile.Cu încetul veţi rezuma discuţiile la salutări banale. Dacă ea va căuta să vină în ospeţie şi dvs nu doriţi, spuneţi-i amabil că nu vă simţiţi chiar bine şi aţi dori să vă odihniţi.

Şi nu uitaţi principalal regulă: nu discutaţi problemele voastre personale sau din familie, lucru cu ea si nici pe ale ei.

Succese!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator pocket1

Va multumes fetelor de sfaturi.......uneori te simti mai usor cind vorbesti.........

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

eu tot am asa o vecina, fiul ei de 9 ani ii la fel ca ea, ea vine de dimineata sa bata la usa da el la amiaza, amindoi imi trezesc fetele peste o zi, mai inainte o rabdam, da dupa mi-a sarit o data tsandaras i m-am dus sa ma descarc pe ea. I-am spus ca sunt amabila si o rog amabil sa nu mai "zakalibeasca" cind o sa imi fie dor de ea o sa o sun. De atunci gata, ne vedem numai pe afara citeodata. Ah ce bine e fara ea. Sotul ride, parca o vad cum statea cu tel in mina si astepta makar un bip ca sa poata veni.

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

of fwetelor, voi macar vecine tinere aveti, dar eu am aici o baba de 76 ani care numi da pace. a ramas doar so trimat mai departe. am incercat toate metodele, dar nu ajungea si basta....cind o vedeam afara mi sentuneca in ochi.... si am bruscato si am refuzatos si de deschis nu iam deschis, si nimic nu ajuta. iesirea a venit stiti prin ce?))))))))))))) avem o vecina noua!!!)))))))))))))))))))

Partajează acest post

Link spre post
olya

of fwetelor, voi macar vecine tinere aveti, dar eu am aici o baba de 76 ani care numi da pace. a ramas doar so trimat mai departe. am incercat toate metodele, dar nu ajungea si basta....cind o vedeam afara mi sentuneca in ochi.... si am bruscato si am refuzatos si de deschis nu iam deschis, si nimic nu ajuta. iesirea a venit stiti prin ce?))))))))))))) avem o vecina noua!!!)))))))))))))))))))

Mă tem să nu par nepoliticoasă))))) ...s-a dus baba la Sf. Petru sau de-acum o bate la cap pe vecina cea nouă?

)))

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

of deati sti de cite ori a fost dusa pe la toti sfintii, of!!!)))))))))))))))))acum sarmanica vecina asta noua... e mult mai tinerica ca mine si pare a fi mult mai educata-omenoasa ca mine, asa ca are sarmana companie.))))))))))))))))))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator galina

.......eu alt ceva nu pot intelege, sint vecini cu o situatie financiara mult mai buna, si parca tei uita ca totul e bine la ei.....dar nu...cind se intilnesc nu se satura sai vorbeasca pe altii, parca nu ar avind viata lor......inseamna ca totul tine de latura lor..........

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

sincer nu inteleg care este problema - nu-ti place? - nu discuta!

treci pe alaturea si te saluta...in casa n-o invita, daca suna la usa si se face singura invitata, spunei ca faci sex cu sotul sau faci baie sau daca nu ai scuze, pursi simplu nu te misca din prag, vorbeste ce are de vorbit si fa-te ca inchizi usa

daca are macar ceva creeri in cap (ce m-ar mira), atunci va intelege.....daca nu - i-o spui direct)))))

cel mai bine este, daca vrei sa ai relatii bune cu vecinii - atunci sa nu ai nici-o relatie deloc, doar sa va salutati si gata

daca va primblati impreuna cu copii afara - afara sa ramina...nu duceti discutiile in casa

nu incercati sa va faceti prieteni printre vecini - prietenia vine de la sine, fara efort si cu simpatie reciproca ))

Partajează acest post

Link spre post
olya

cel mai bine este, daca vrei sa ai relatii bune cu vecinii - atunci sa nu ai nici-o relatie deloc, doar sa va salutati si gata

...

nu incercati sa va faceti prieteni printre vecini - prietenia vine de la sine, fara efort si cu simpatie reciproca ))

Spune-i asta vecinului mei, care veșnic găsește motive pentru a invita la ”un pahar de jin”)))))))))))))))))))))))))))) și taaaare se mai supără în caz de refuz)))), devine cel mai jignit om din lume!

Partajează acest post

Link spre post
Feeria

смешная история! :girl_crazy: :girl_crazy: :girl_crazy:

а почему бы не подружиться?!видно же что она очень хочет)может у нее нет подруг...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator bella

cel mai bine este, daca vrei sa ai relatii bune cu vecinii - atunci sa nu ai nici-o relatie deloc, doar sa va salutati si gata Mia placut ideea, asta este cred ca ceea mai corecta propunere

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Eu nu văd care e problema... Sincer.. sau poate eu sunt needucată.. comunic cu cine doresc, fără invitaţie în casa mea nu vine pracitc nimeni, la noi aşa e primit chiar şi între rudele apropiate... nu mai zic de cei străini, desigur nici eu nu mă duc la nimeni dacă nu mă chiamă... Acum cînd locuim în casa noastră nu am invitat nici o vecină niciodată.. .. ca să nu dau motive de discuţie apoi.... da, discutăm, dar afară. Pentru mine casa mea e "moia creposti", e un loc cum pentru alţii e doar dormitorul.. soţul îmi zice uneori că e prea de tot.. dar aşa sunt eu.. nu îmi închipui să mă trezesc cu vecine sau copii străini prin mijlocul casei .. nu ar fi pentru mult timp..

..Îi daţi de înţeles întrun mod civilizat că nu prea aveţi timp liber... sau că doriţi să petreceţi timpul doar cu soţul, şi totul fără mari scuze.. asta e culmea să ai frică să ieşi din casa ta..

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum