Ineta

Franceza Din Clasa 1

Postări Recomandate

Ineta

Azi in mai toate scolile se preda engleza ca prima limba straina, dar pe mine m-ar interesa in ce licee in afara de "G.Asachi" si "M.Eminescu" se preda franceza din clasa intii? Mai avem pina la scoala 2 ani, dar as vrea sa tatonez terenul de pe acum.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noela

Ineta, acestea sunt unicele optiuni, de ce cautati altceva, mai ales ca locuiti la Botanica?

voi tot la 6,5 va gatiti de scoala? eu am optat pentru Eminescu, desi voi veni de la Ciocana

Partajează acest post

Link spre post
Ineta

Ineta, acestea sunt unicele optiuni, de ce cautati altceva, mai ales ca locuiti la Botanica?

voi tot la 6,5 va gatiti de scoala? eu am optat pentru Eminescu, desi voi veni de la Ciocana

Natalia, la Asachi sunt foarte multi copii in clasa, plus ca e departe de casa, iar Eminescu e varianta de rezerva. Stiu ca la Eminescu se formeaza doar o clasa 1 francofona, iar noi nu suntem tocmai de pe sectorul lor. De aceea voiam sa mai vad alte optiuni. Dar voi de ce ati ales anume acest liceu, daca nu e secret?

Partajează acest post

Link spre post
Noela

Asachi si Eminescu sunt in totalitate egale, mai mult sunt in concurenta de zeci de ani - eu am absolivit acest liceu si stiu despre ce vorbesc, deci daca sunteti de pe sector nu are rostul sa va uitati la Asachi. Au acelasi program, sunt ambele francofone sustinute de Francofonie, si au cate 2 clase francofone. Dar si la Eminescu situatia nu e mai buna in ceea ce priveste numarul de copii. E adevarat in clasa anglofona (una) sunt mai multi decat in cele francofone (31 sau 37 anul acesta) respectiv la francofoni nus tiu dar cred ca se ridica tot la 30.

De ce am ales - eu tot vreau francofonie - evident engleza isi are rolul ei si fara ea nu se poate dar fracofonia are dreptul la existenta - deci din 2 optiuni eu aleg Eminesu din 3 considerente - e liceul meu si majoriateta cadrelor didactice inca sunt cei "vechi", e mai simplu sa ajungi dimineata la Botanica decat in Centru si un factor toto important - bunica e alaturi :))

Eu mai studiez alte optiuni, adevarul e insa ca nu prea am ce alege.....

si inca ceva - nu stiu daca in ziua de azi se mai uita cineva la sector - dar clasele francofone au concurs/testare la intrare - deci ideea e mai curind sa treci testarea decat sa fii de pe sector

Partajează acest post

Link spre post
Noela

da voi de ce vreti francofonia - ca vad ca lumea nu se prea arunca

Partajează acest post

Link spre post
oxanika

La copilul meu in clasa-35elevi. Franceza o fac cu 2 profesoare, in 2 grupe. Asa mai merge, mai dovedeste sa o asculte sau explice(cind in grupa 17 copii)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum