Morozan

Concediu Pentru A Avea Grija De Copil.

Postări Recomandate

Morozan

Buna ziua!! Mai intii as dori sa descriu situatia mea...Eu am fost concidiata citeva luni in urma...intre timp am ramas insarcinat si cu sotu am decis ca sa nu mai cautam un nou serviciu. Si as dori sa aflu raspuns la niste intrebari cum ar fi: putem sa primim indemnizatia de la serviu sotului??

Sotul poate sa-si ia concediu pe 3 ani pentru avea grija de copil in cazul in care eu nu lucrez???

Multumesc anticipat!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua!! Mai intii as dori sa descriu situatia mea...Eu am fost concidiata citeva luni in urma...intre timp am ramas insarcinat si cu sotu am decis ca sa nu mai cautam un nou serviciu. Si as dori sa aflu raspuns la niste intrebari cum ar fi: putem sa primim indemnizatia de la serviu sotului??

Sotul poate sa-si ia concediu pe 3 ani pentru avea grija de copil in cazul in care eu nu lucrez???

Multumesc anticipat!!

Bunza ziua,

Intrebarile dvs, au fost deja discutate in cadrul subforumului deaceea raspuns la dinsele le gasiti pe: http://mama.md/index.php?showtopic=96177 http://mama.md/index.php?showtopic=95880

Partajează acest post

Link spre post
Morozan

Buna ziua!!! din cite am inteles din subformurile mentionate ...eu ne lucrind am dreptul la indemnizatia cuvenita pe 127 de zile in funtie de salariu sotului....dar nu am inteles una....cind sotul trebuie sa iasa in concediu de maternitate la 30 de saptamini sau dupa nasterea copilului.???Deoarece noi dorim ca dupa ce se naste copilul sa avem ambii grija de el...sotul ce trebuie sa faca???

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua!!! din cite am inteles din subformurile mentionate ...eu ne lucrind am dreptul la indemnizatia cuvenita pe 127 de zile in funtie de salariu sotului....dar nu am inteles una....cind sotul trebuie sa iasa in concediu de maternitate la 30 de saptamini sau dupa nasterea copilului.???Deoarece noi dorim ca dupa ce se naste copilul sa avem ambii grija de el...sotul ce trebuie sa faca???

Sotul dvs. nu-si poate lua concediul de maternitate fiindca este concediu destinat doar femeilor (mamelor) dar poate sa primeasca indemnizatia de maternitate. Dupa ce se naste copilul sotul dvs. poate sa-si ia concediu de ingrijire a copilului pina la implinirea a 3 ani + indemnizatia lunara care constituie 30% din salariul mediu al sotului pentru ultimele 6 luni.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum