lumipupsic

Scutirea De Plata La Gradinita

Postări Recomandate

lumipupsic

Buna ziua! Am auzit ca unele categorii de parinti pot primi scutire de unele plati la gradinita. As vrea sa ma ajutati sa gasesc o baza legala sa solicit si eu o asemenea scutire ( in familie sintem un invalid de gr. 3 si un pensionar, ambii angajati la moment in cimpul muncii, avem 2 copii). Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua! Am auzit ca unele categorii de parinti pot primi scutire de unele plati la gradinita. As vrea sa ma ajutati sa gasesc o baza legala sa solicit si eu o asemenea scutire ( in familie sintem un invalid de gr. 3 si un pensionar, ambii angajati la moment in cimpul muncii, avem 2 copii). Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Buna ziuaa,

Cu aceasta intrebare e mai bine sa va adresati la primaria mun. Chisinau (ghiseul unic), deoarece astfel de scutiri se adopta prin deciziile consiliului local care nu se publica in Monitorul oficial. Din cite cunosc o categorie a persoanelor care se bucura de scutire la plata pentru gradinite sunt familiile cu mai mult de trei copii.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator miriam4rafael

Buna ziua. Spuneti-mi va rog frumos, cunoaste cineva, daca exista vreo baza legala care ar justifica perceperea banilor pentru asa-zisul ,,fond al gradinitei".In ultimele 3 luni ,copilul meu a racit foarte des si a mers la gradinita cite jumatate de luna (din fircare 3 luni). Inafara de bonul de plata pentru masa(care a coincis cu numarul de zile frecventate),mi s-a cerut sa achit ,,fundatia" integral ,adica 100 de lei si nu jumatate cum s-ar cuveni de fapt. La intrebarea mea ,unde sunt folositi acesti bani nu am primit nici un raspuns clar. Va rog frumos,daca cunoaste cineva, sa ma ajutati sa fac lumina ,sa inteleg si eu pentru ce platesc bani la gradinita.Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Spuneti-mi va rog frumos, cunoaste cineva, daca exista vreo baza legala care ar justifica perceperea banilor pentru asa-zisul ,,fond al gradinitei".In ultimele 3 luni ,copilul meu a racit foarte des si a mers la gradinita cite jumatate de luna (din fircare 3 luni). Inafara de bonul de plata pentru masa(care a coincis cu numarul de zile frecventate),mi s-a cerut sa achit ,,fundatia" integral ,adica 100 de lei si nu jumatate cum s-ar cuveni de fapt. La intrebarea mea ,unde sunt folositi acesti bani nu am primit nici un raspuns clar. Va rog frumos,daca cunoaste cineva, sa ma ajutati sa fac lumina ,sa inteleg si eu pentru ce platesc bani la gradinita.Multumesc anticipat.

Perceperea banilor in gradinita are loc ilegal, nu exista in acest sens nici o baza legala de percepere de la parinti a banilor in gradinitile publice.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator miriam4rafael

Va multumesc mult pentru raspuns!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum