konfety

Vopseste-Ti In Mod Natural Parul!

Postări Recomandate

konfety

Am crezut ca aceasta tema este deacum,dar dupa o aprofundare am vazut ca nu-i si am hotarit sa o public,la mn parul nu-i vopsit si nici nu a fost.Insa cireodata atit de tare im-i doresc o nuanta noua- un look nou.....ca cu chin ma retin.Ma mindresc cu parul meu si nu as dori sa-l stric,si fire sure nu am inca e superb,deci anul trecut am hotarit sa caut pe net ceva despre parul vopsit natural,si am incercat 2 metode:(cu musetel,si cafeea)am vrut o nuanta mai inchisa,intradevar a functionat,am ramas incintata si zatul repede sa luat de pe par, fata hnna,iar mustelul mai mult mi-a dat o stralucire,in rest nu prea am vazut schimbari,cred ca merge blondelor!

Vopsea p-ru nuante deschise:

Musetelul poate fi un "instrument" foarte util pentru blondele care isi doresc o nuanta cat mai naturala, dar si pentru cele care vor sa isi deschida culoarea parului. Potrivit motherearthnews.com, pentru a obtine infuzia de musetel, toarna o ceasca de flori de musetel intr-un litru de apa. Lasa musetelul sa fiarba timp de o jumatate de ora, apoi ia-l de pe foc si lasa-l la racit. Ulterior, strecoara-l cu un tifon.
Spala-te pe cap cu samponul tau obisnuit. Dupa samponare si clatire, foloseste ceaiul de musetel pentru a-ti clati iarasi parul, timp de 15 minute. Pentru a-l putea refolosi, stai cu capul deasupra unui vas, in care sa se scurga ceaiul. La final, sterge parul si infasoara-l cu un prosop. Ramai cu solutia de musetel timp de 15 minute pe par, apoi clateste-te cu apa curata. Daca nu te deranjeaza mirosul, nu este necesar sa te mai clatesti.
Sucul de lamaie este un alt ingredient important pentru cele care doresc sa isi deschida culoarea parului. Toarna sucul a doua lamai intr-un litru de apa. Foloseste amestecul pentru a-ti clati parul, la fel ca in cazul ceaiului de musetel.
7f0501535d1c.jpg

Nuante roscate:

Henna este o planta cu proprietati puternice de colorare, motiv pentru care este folosita de mii de ani pentru vopsirea parului, a pielii si chiar a textilelor. Substanta activa continuta de aceasta planta actioneaza prin colorarea proteinelor, de aceea este si foarte eficienta in vopsirea parului, care este compus in mare parte din proteine. Pigmentul continut de henna se depune pe firul de par si contribuie la netezirea cuticulei, ceea ce are ca rezultat un par stralucitor si rezistent.

Nuantele pe care le obtii folosind henna sunt intotdeauna roscate, rosiatice. Desi exista in comert diverse nuante de henna, acestea sunt obtinute prin combinarea plantei henna cu diversi aditivi. Un lucru foarte important este acela ca henna 100% naturala nu iti poate colora parul in negru! De aceea, "henna neagra" nu este nici pe departe o metoda naturala de vopsire a parului.
55a1e40e1991.jpg

Nuante inchise:

Daca iti doresti un par ceva mai inchis la culoare, cafeaua iti poate fi de ajutor, potrivit scribd.com. Pentru a obtine o solutie care sa iti poata colora parul, fa un litru de cafea foarte concentrata (dar fara zahar, bineinteles). Lasa amestecul sa fiarba cateva minute, apoi ia-l de pe foc, lasa la racit si strecoara-l. Clateste-ti parul de cateva ori si lasa cafeaua sa actioneze timp de un sfert de ora.

0e07ce8847bb.jpg

Coji de nuca pentru parul castaniu. Cu ajutorul cojilor de nuca, in cantitate depinzand de lungimea parului, parul castaniu capata o nuanta intensa si un luciu deosebit. Aveti nevoie de: 2-3 cani de coji de nuca pisate, putin ulei de masline, putin otet de fructe, putina apa fierbinte si 1 pensula lata. Cojile se dau prin rasnita de cafea pana se transforma intr-o pulbere fina. Apoi se amesteca pe rand cu otetul, uleiul si apa fierbinte, obtinand o pasta care se lasa sa stea 15 minute. Se mai adauga putina apa in pasta si se aplica in mod egal pe parul spalat si zvantat, cu ajutorul unei pensule. Se lasa sa actioneze o vreme la cald, acoperind capul cu o casca de plastic. Se verifica din cand in cand culoarea parului, iar cand s-a obtinut nuanta dorita, se spala bine parul.

f6326e29b7a7.jpg

Sursa:eva.ro

Cred ca este o matoda ff buna de astuparea firelor despicate,si unei nuante noi,si rezultatul difera de la par la par,la unii mai bine la unii mai rau!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KaTeHa

да, здорово пользоваться натуральными красителями, но...

все же нужно отметить некоторые минусы окрашивания. как мастер я с ними сталкиваюсь периодически...

1) оооочень ограниченная палитра оттенков, невозможность предвидеть будущий оттенок волос

2) продолжительность окрашивания (часто это долгая процедура), всякие кашицы, листики, которые пачкают все вокруг

3) самое главное, на мой взгляд. после использования натуральных красителей, чаще всего, волосы могут непредсказуемо вести во время салонного окрашивания или хим. завивки. например, завивки может не получиться вовсе. или при выходе в блонд из более темного оттенка можно получить оранжевый (в лучшем случае), или даже голубой, зеленый (при обесцвечивании) результат.

последнее, правда, чаще встречается при окрашивании красителями на солях металлов. такими как Палетт или Рябина.

но лично у меня был случай, когда женщина, окрашенная хной собралась в блонд. обычный волос мягко выходит в желтый и светло-желтый... у нее же оттенок шел только через оранжевый. в итоге перед тонированием она была абрикосового цвета. естественно, это сказалось на окончательном цвете. вместо очень светло-русого мы получили бежевый:)

Partajează acest post

Link spre post
konfety

да, здорово пользоваться натуральными красителями, но...

все же нужно отметить некоторые минусы окрашивания. как мастер я с ними сталкиваюсь периодически...

1) оооочень ограниченная палитра оттенков, невозможность предвидеть будущий оттенок волос

2) продолжительность окрашивания (часто это долгая процедура), всякие кашицы, листики, которые пачкают все вокруг

3) самое главное, на мой взгляд. после использования натуральных красителей, чаще всего, волосы могут непредсказуемо вести во время салонного окрашивания или хим. завивки. например, завивки может не получиться вовсе. или при выходе в блонд из более темного оттенка можно получить оранжевый (в лучшем случае), или даже голубой, зеленый (при обесцвечивании) результат.

последнее, правда, чаще встречается при окрашивании красителями на солях металлов. такими как Палетт или Рябина.

но лично у меня был случай, когда женщина, окрашенная хной собралась в блонд. обычный волос мягко выходит в желтый и светло-желтый... у нее же оттенок шел только через оранжевый. в итоге перед тонированием она была абрикосового цвета. естественно, это сказалось на окончательном цвете. вместо очень светло-русого мы получили бежевый:)

Ai mare dreptate nu la toti merge! :girl_impossible: La mn mama pe par sur a incercat henna :))) a iesit orange culoarea si spalacita si mi-a spus ca nu-i comod si greu se spala deaea- niciodata nu am incercat henna,in schimb de cafea am ramas surprins placuta,minusul doar ca treb multa cafea si mult de stat cu ia in cap vre-o 3 ore l-am tinut! :rolleyes: Cu coaja de nuca voi incerca numaidecit cind se va incalzi si chiar voi posta rezultatele!

Partajează acest post

Link spre post
micaela

Cu coaja de nuca voi incerca numaidecit cind se va incalzi si chiar voi posta rezultatele!

atentie la coaja de nuca, contine iod si usuca ff tare parul

cind eram mica, aveam par gras si l-am clatit o data cu ceai din frunze si coji de nuca - s-a uscat asa de tare si era aspru iar radacinile oricum se ingrasau :blush:

Partajează acest post

Link spre post
konfety

atentie la coaja de nuca, contine iod si usuca ff tare parul

cind eram mica, aveam par gras si l-am clatit o data cu ceai din frunze si coji de nuca - s-a uscat asa de tare si era aspru iar radacinile oricum se ingrasau :blush:

ooo nam stiut de asta,da poate din cauza asta si treb de adaugat ulei si otet de mere!

Partajează acest post

Link spre post
micaela

ooo nam stiut de asta,da poate din cauza asta si treb de adaugat ulei si otet de mere!

probabil din cauza asta...

oricum eu as face mai intii o incercare pe o suvita de par si apoi pe tot parul

eu asa faceam cind imi vopseam parul cu o vopsea noua, stringeam niste fire de par de pe pieptene si le vopseam, par verde inca nu am avut chiar daca amestecam citeva culori

Partajează acest post

Link spre post
konfety

probabil din cauza asta...

oricum eu as face mai intii o incercare pe o suvita de par si apoi pe tot parul

eu asa faceam cind imi vopseam parul cu o vopsea noua, stringeam niste fire de par de pe pieptene si le vopseam, par verde inca nu am avut chiar daca amestecam citeva culori

:girl_crazy: ,asa si voi face!ms :val14:

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

и хна обладает дубильными свойствами, т.е. подсушивает волосы и кожу головы.

Partajează acest post

Link spre post
konfety

Eu cu vre-o 10 min mi-am spalat parul,am folosit receta cu coaja de nuc,am facut cum scrie acolo,doar ca am tinut doar 30 min.....dar inainte de a mil vopsi l-am fotografiat asa ca voi posta mai incolo niste poze cu rezultate....nustiu cum la altii dar parul e la fel de normal ca si inainte si chiar putin mai moale(cred ca datorita uleiului de masline)un minus a fost ca mi-am murdarit plmele ff tare lacul meu rosu sa facut in bordeau :girl_crazy: si ca nazlo nici nu se ia,si pielea de pe frunte putin ma ustura....in rest tat ok,cred ca daca faci acest lucru rar,nu tare dauneaza parului!Dar astept rezultatele! :dance4:

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Exact, eu mi-am vopsit de vre-o doua ori parul cu hena si am spus ca imi ajunge. Dupa aia a trebuit sa-l repar un timp indelungat cu diferite masti si uleiuri pentru ca foarte tare l-a uscat. Prefer vopseaua fara amoniac.

Partajează acest post

Link spre post
konfety

Buna seara dragele mele! :val14: iaca si rezultatul! :girl_pinkglassesf: sunt incintata are o nuanta mai vie la cei 30 min cred ca sa vopsit destul de bine:

Aici parul meu inaintea vopsirii 7acecf09c1aa.jpg84f0ad5d73df.jpgIar acum va prezint parul dupa vopsire,pozele facute 2 min in urma:dc28e3969a6c.jpg7b11c9c69b1d.jpg918a49fb525c.jpgeu im-i inchipui ce era dac tiniam mai mult :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
vkusnaia

Foarte bun rezultat! Esti indrazneata, eu m-as teme sa fac asa experimente, da rezultatul intradevar e frumos.

Partajează acest post

Link spre post
konfety

Foarte bun rezultat! Esti indrazneata, eu m-as teme sa fac asa experimente, da rezultatul intradevar e frumos.

Ms :dance4:

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

Ана, мне кажется, немного лукавое фото:) фото до сделано на дневном свету без вспышки. фото после - со вспышкой:) естественное, волосы на фото блестят:) для качественного сравнения фото должны быть сделаны в одних условиях:)

волосы, безуловно, шикарные:) и до, и после:)

Partajează acest post

Link spre post
konfety

Ана, мне кажется, немного лукавое фото:) фото до сделано на дневном свету без вспышки. фото после - со вспышкой:) естественное, волосы на фото блестят:) для качественного сравнения фото должны быть сделаны в одних условиях:)

волосы, безуловно, шикарные:) и до, и после:)

Miine voi face o poza afara,in locul cela....care a fost pina!Cu parere de rau sa uscat cam tirziu!Ms de compliment :kiss:

Partajează acest post

Link spre post
lina

nu am inteles de ce a iesit fire gri- sur?

Partajează acest post

Link spre post
konfety

Nu am idee cred ca nu prea se vede ca-ci am facut poza noaptea,dar azi am facut o poza a parului la zi,65a5614b644e.jpgcred ca-i mai adevarata,intradevar "spiska"m-ai infrumuseteaza! :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
jagoda

la mine la monitor bate in verde

Nu am idee cred ca nu prea se vede ca-ci am facut poza noaptea,dar azi am facut o poza a parului la zi,

Aici nuanta e mai clara.

Partajează acest post

Link spre post
konfety

la mine la monitor bate in verde

Aici nuanta e mai clara.

Nu nu bate in verde,in roscat :girl_crazy: da la zi mai bine totul se vede si clar! :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
lina

nu cred ca tr sa pui accent pe culoare

poate incerci anume pe luciu?

ai frumos par, bogat si des

e cret?

Partajează acest post

Link spre post
konfety

nu cred ca tr sa pui accent pe culoare

poate incerci anume pe luciu?

ai frumos par, bogat si des

e cret?

Cum e pe poza,nu-i fac nimic,dar nu-i tare cret dupa parerea mea(pufos si valuros)))!Ms de compliment :kiss:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum