Vizitator rabufnesc

Cumnatul M-A Pus Intr-O Situatie Neplacuta

Postări Recomandate

Vizitator rabufnesc

Sunt o femeie peste 30 de ani, am un sot de treaba, grijuliu si impreuna avem un copil, mai pe scurt suntem o familie implinita. Totul e bine, pina cind in peisaj apare fratele sotului, un fustangiu fara pereche, care nu are nici un principiu de moralitate. Cumnatul n-a prea facut studii, dar are o afacere care ii aduce un venit bun si isi permite sa cheltuie cu femei usuratice, desi e casatorit si are un copil. Ceea ce ma deranjeaza cel mai mult e ca si-a permis sa vina la noi in ospetie cu amanta sa, fara ca sa se sinchiseasca macar. I-am spus sotului ca sa-i zica ca nu e binevenit aici cu ea(tipa stia ca perfect ca amantul ei are familie), caci asta inseamna ca ma pune pe mine in situatia s-o mint pe cumnata mea, cu care ma inteleg bine. Mai mult n-a mai venit, dar cind eram cu sotul la o terasa, hop si frate-sau iar cu amanta mai mult dezbracata linga noi (sotia lui fiind plecata la tara). Fara nici un fel de simt, o cuprindea si o saruta in fata noastra. Nici nu va inchipuiti ce dezgust aveam, am facut o grimasa acra :angry: ca imediat a remarcat si apoi l-a intrebat pe sot ce m-a apucat, de parca nu era clar.

Eu sunt o persoana cu norme si principii etice si nu pot ingadui ca sotul sa-si insele sotia , mai ales de fata cu lumea. Sotul e total de acord cu mine, dar nu vrea sa se amestece, ca sa nu-si strice relatiile cu fratele. Am zis ca-i spun cumnatei, daca el intentionat se afiseaza cu fufa lui, dar sotul mi-a interzis sa ma bag. Cu ceva timp in urma cumnata mi s-a plins ca sotul ei o neglijeaza, permanent ii face reprosuri, ii cauta nod in papura de la orice fleac si chiar erau pe punctul sa divorteze, dar pina la urma s-au impacat. Cumnatul desi isi inseala sotia, e un tip foarte gelos si posesiv. Sotia lui ca sa iasa din casa chiar si la magazin, trebuie sa-si ceara voie de la el. Mi-e mila de ea, atit de mult o injoseste, dar el se distreaza. Abia de ma retin sa nu-i spun tot si sa-i deschid ochii, dar sotul categoric a zis sa nu ma amestec intre ei, e viata lor si lasa sa se descurce singuri. Dupa faza de la terasa sotul a avut o discutie cu fratele sau si i-a zis sa se gindeasca ce face, sa se gindesca la familie, copil, dar lui nici nu-i pasa. Sotul mai mult nu vrea sa se implice, dar nici nu vrea sa se certe cu el ca-i este frate, deci sunt in relatii bune. Pe mine ma mustra constiinta ca stiu adevarul, dar trebuie sa-l ascund de cumnata mea, cu care ma intilnesc des, deci intrun fel stau la mijloc: nu vreau sa-l indepartez pe sot de frate, dar nici nu pot vedea cum e inselata cumnata...Cum sa reactionez?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nikusi4ka83

я бы не смогла молчать.............но это я

грустная история, и финита не за горами

Partajează acest post

Link spre post
radazavas

Нуу, в дом с любовницей - это, канеш, слишком, такой бы номер у меня не прошел.

Но и сообщать кумнате я бы тоже не стала. Сестре или брату сообщила бы...

Editat de radazavas

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

este posibil sa va certati si cumnata pina la urma

intr-adevar e bine cum spune sotul - sa nu va amestecati

dar i-as spune si sotului si cumnatului direct ca nu vreau sa particip cu in asa ceva

asa ca fiecare aparte

vrea sa vina, sa vina, dar singur

Partajează acest post

Link spre post
AniLorak

imi imaginez cit de obijduitor ii va fi cumnatei sa afle ca toata lumea era la curent, si autoarea, cu care este in relatii bune, nu i-a spus nimic, in orice caz sa fi fost eu in asa situatie (doamne fereste, sa nu zic intr-un ceas rau) asa as reactiona

mare porc mai este fratele sotului autoarei, daca se prezinta in fata rudelor cu amanta, :girl_impossible: ,e clar ca nu se teme deloc de reactia sotiei care poate sa afle totul de la aceleasi rude

Partajează acest post

Link spre post
MamaDeBaietel

Nici intr-un caz nu trebuie sa va implicati. Sa va spun experienta mea. Intr-o dimineata ma suna cumnata moarta de plins ca sotul ei (fratele sotului meu) a inselat-o si asta nu stiu a cita oara ca ea e distrusa si etc etc. Eu i-am spus ca daca as fi in cazul ei as divorta. Dupa care ea imi spune ca nu mai poate vorbi la telefon ca a intrat el. Si eu fiind o fire emotiva am plins jumate de zi. Cind s-a intors sotul acasa eram pe jumatate moarta cu tensiunea foarte joasa, capul imi crapa de durere. Am inceput sa pling iarasi si sa il tot multumesc pe sot ca nu samana cu fratesu. El m-a linistit si mi-a spus sa ma calmez ca aceasta el deja stia doar ca nu mi-a spus fiindca stia cit de sensibila sunt. Si ce crezi? Peste o saptamina dupa ce au distrus-o psihologic si pe mama si toata familia vin in ospetie pupinduse si pipainduse peste tot ca chipurile au a doua luna de miere. Acum eu sunt dusmanul Nr1. Va trebuie sa treceti la fel prin asa ceva? Ascultativa sotul el va sfatuie ce e corect si nu mai cautati alte pareri.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Nici inurun caz nu-i spuneti nimic! Eu tot l-am vazut pe sotul unei prietene cu alta si el a impins-o si se facea ca mege singur. Eu nici nu m-am salutat cu el, m-am facut ca nu l-am observat si nici ei nu i-am zis. Iar peste ceva timp ei au divortat.

Ea daca va dori sa se chinuie cu un derbedeu, indiferent, o sa-i spuneti sau nu, ea o sa-l rabde, dar cum au scris si fetele ca, puteti deveni dusmanul nr.1.

Iar cumnatelului aveam sa-i zic foarte clar, dar mai bine sa-i zica sotul ca, in casa si in fata voastra sa nu apara cu diverse tarfe.

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

imi imaginez cit de obijduitor ii va fi cumnatei sa afle ca toata lumea era la curent, si autoarea, cu care este in relatii bune, nu i-a spus nimic, in orice caz sa fi fost eu in asa situatie (doamne fereste, sa nu zic intr-un ceas rau) asa as reactiona

Dar iti imaginezi daca cumnata inca nu e pregatita sa auda asa ceva si o apuca inima? Sau ii trasneste sotului cu farfuria in cap cum s-a facut in tema vecina?))) Asa ca autoarea n-ar trebui sa tulbure apa...

Acum mi-am adus aminte ca, mamei mele tot i se jeluia o vecina si i se plangea, iar mama mea a jelit-o si i-a zis ca inr-adevar l-a vazut pe sotul ei cu alta. Ea, nu s-a putut abtine si i-a zis sotului... a fost scandal, iar el enervat a venit sa clarifice lucrurile cu mama mea. De atunci, mama mea nu mai face astfel de lucruri bune, caci mai n-a ramas fara dinti:))

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
AniLorak

Acum mi-am adus aminte ca, mamei mele tot i se jeluia o vecina si i se plangea, iar mama mea a jelit-o si i-a zis ca inr-adevar l-a vazut pe sotul ei cu alta. Ea, nu s-a putut abtine si i-a zis sotului... a fost scandal, iar el enervat a venit sa clarifice lucrurile cu mama mea. De atunci, mama mea nu mai face astfel de lucruri bune, caci mai n-a ramas fara dinti:))

aici e alta situatie, el apare intentionat in fata rudelor, deci el se asteapta ca sa se afle despre plimbarile lui, aici nu evorba ca el tine in secret, si "hop" cineva l-a vazut totusi , pur si simplu se poarta ca un magar, si nu doar in privinta asta, ci si prin atitudinea lui fata de sotie ze de zi (autoarea a descris comportamentul lui recent de care se jeluie cumnata), altii inseala, dar macar isi duc sotiile in palme si le fac mofturile,

de aceea cred ca nu e corect ca sotia sa stea cu ochii legati, am zis ca Eu as fi recunoscatoare sa mi se deschida ochii :pilot: , mai mult mi-ar parea rau sa aflu ca am pierdut ani din viata traind in bezna ca o proasta, cind sotul se distreaza bine mersi si nici nu se sinchiseste sa ascunda de lume :blink: (ptiu, doamne fereste :secret: )

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

Aici e bat cu doua capete

1. nu ii spuneti, poate salvati familia, si ii mai vine mintea cumnatului in cap, dar daca afla sotia ca D-ra stiati tot rea ve-ti fi ca nu i-ati spus...

2. ii spuneti, incercati sa faceti mai bine, si se va primi ca din cauza D-ra s-a distrus familia...

se primeste ca oricum rea ve-ti fi, important dupa asta sa lamuriti situatia cu cumnata, si ce ar face ea fiind in locul D-ra.

Eu am asemenea caz in familie, cu verisorul meu. Sotiei lui nu ii spun nimic, nu cred ca am asa drept...desi ma maninca miinele, insa incerc sa-l influentez pe dinsul, sa ii spun ca nu e bine, si cum s-ar simti el in locul ei daca ar fi inselat...discutiile uneori ajuta, uneori ne certam din cauza asta..

oricum sunt cu inima impacata ca incerc sa fac ceva..

Partajează acest post

Link spre post
trec

Tacerea e de aur. Dar vorbiti foarte serios cu sotul sa va intilniti cu familiile reale, altfel si dvs ati putea sa veniti in companie cu un amant))) Glumesc, dar totushi e necesar ca linistea dvs sufleteasca si normele morale sa fie ocrotite.

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

Не надо им ничего говорить. Сами разберутся. Они могут и выяснить после этого отношения но потом помирится и вы виноваты будете. единственное что вы можете сделать это высказать свое негодование брату мужа когда он появится опять с какой либо фифой. Я бы если пришел в гости просто взяла бы и выгнала его, а там за столом в кафе вылила бы на него свой сок или что то еще. Что б он понял, что его в этом не поддерживают. И если он и блядует, то пускай это делает по дальше от вас.

Partajează acest post

Link spre post
Aries

афигеть, в дом еще притащил :swoon:

Я бы конечно же не стала б ничего говорить его жене, но ему я бы сказала все что я думаю о его кобелизме прям в ту секунду и прям при любовнице. Не вовлекая мужа своего и не сильно при этом морально страдая)

- Ой, как приятно познакомиться! А жену где забыли? Не порядок.. Щас позвоню, пусть тоже с нами порадуется милому знакомству.

точно в моем стиле)))

Partajează acest post

Link spre post
Юбочка из плюша

такое впечатление, что он ХОЧЕТ, чтобы вы его жене рассказали, иначе бы он скрывался со своими девицами. может он хочет с женой расстаться и не знает как, думает, что вы ей расскажете и она его бросит. я думаю у брата надо так прямо и спросить - типа чего ты с ними приходишь, хочешь, чтобы я рассказала жене твоей? и посмотрите на его реакцию

Partajează acest post

Link spre post
AniLorak

такое впечатление, что он ХОЧЕТ, чтобы вы его жене рассказали, иначе бы он скрывался со своими девицами. может он хочет с женой расстаться и не знает как, думает, что вы ей расскажете и она его бросит. я думаю у брата надо так прямо и спросить - типа чего ты с ними приходишь, хочешь, чтобы я рассказала жене твоей? и посмотрите на его реакцию

la asta ma gindesc si eu, ca doar nu crede ca toti vor tace :girl_crazy: , el o face intentionat

Partajează acest post

Link spre post
trec

а там за столом в кафе вылила бы на него свой сок или что то еще. Что б он понял, что его в этом не поддерживают.

Жириновский снова в моде)))

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

eu as fi invitat-o si pe cumnata, in ospetie ))))(in timp ce catelul acesta era cu amanta)

foarte josnic!magar!!!!!

eu in genere as inceta sa-l mai observ (in cel mai direct sens al cuvintului) si pe sot l-as preveni..... -" la-s sa fie fratele tau , dar pentru mine El nu mai exista."

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

intr-adevar se creeaza impresia ca el face tot posibilul ca cineva sa o informeze pe sotia lui ca o inseala, pentru ca asa sunt barbatii, sunt prea lashi ca sa spuna ei adevarul si sa recunoasca realitatea...

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

жене говорить не стоит

а вот поговорить с мужем,чтобы его брат не приходил с любовницей в ваш дом и не ставил вас в неудобное положенеи-да

Partajează acest post

Link spre post
sveta1985

Mai bine sa nu ii spuneti nimic cumnatei ca pina la urma tot dvs o sa fiti cea rea, si daca cumnatul e atit de fustangiu sotia lui abia acuma simte ca ceva nu este in regula ??Dvs aveti grija de familie, dar cumnatul cu fufe care stau cu coada ridicata pe la rude sa nu calce.Тише будешь - дальше едешь!

Partajează acest post

Link spre post
Ziurica

Da eu as spune. Femeia cheltuie timp din viata ei (timp pe care nu i-l va intoarce nimeni!!) pe un magar.

Ea oricum o sa afle.. si o sa ve intrebe - tu ai stiut, ai vazut si ai tacut? Imi pare ca asta-i mai grav.

Partajează acest post

Link spre post
Alyona

Eu sunt deacord cu majoritatea fetelor ca nu trebuie sa-i spune-ti nimic. Azi se cearta, maine se iarta, iar dvs o sa fiti devina (pt cain situatia data numai decit trebuie sa fie vinovat si cel mai usor este sa dai vina pe o persoana terta). Dar pe cumnatul dvs. l-as anina de aripi si l-as da cu picioarele la pamint. Vrea sa umble cu tirfe, n-are decit s-o faca, insa pe dvs, casa dvs, si compania dvs trebuie sa o stimeze si nu trebuie sa se afiseze cu cine s-ar nimeri. Apropo si de cumnata tot intrebati-l :)

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Atunci cind a venit cumnatul cu fufa lui la dvstra trebuia sa-o sunati pe cumnata si sa o invitati in ospetie.

Nu stiu ce sa va sfatui in cazul dv., dar eu as fi vrut sa stiu adevarul numaidecit.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

Atunci cind a venit cumnatul cu fufa lui la dvstra trebuia sa-o sunati pe cumnata si sa o invitati in ospetie.

Nu stiu ce sa va sfatui in cazul dv., dar eu as fi vrut sa stiu adevarul numaidecit.

exact!

la situația dată - totul depinde de ce relație sunteți cu cumnata....

de la o prietenă adevărată nu ași accepta așa o neînștiințare de ce prezintă soțul meu...

pentru aceasta și este o prietenă adevărată - să/mi spună în față adevărul crud!

dar dacă sunteți nu într-o astfel de relație - atunci decizia vă aparține...

poate pe departe întrebați cumnata cum ar reacționa ea dacă ar afla că soțul o înșeală...

sau poate ea are dubii deja în aceasta privință??

că toate femeile la un anumit timp - îți dau seama că ceva nu este bine...

poate cumnata dvoastră deja are dubii...

este mai grav dacă ea nimic nu îți dă seama - dar acesyea sunt cazuri foarte puține...

majoritatea nu doresc să vadă!! sau nici nu discută pe aceasta temă - doar în suflet țin...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator rabufnesc

Cind el a venit cu ea acasa, eu am ramas socata, nu credeam ca poate cobori la nivelul asta, nici nu am stat cu ei, sotul a ramas cu ei la bucatarie la o bere. Pe ea imi venea s-o apuc de par si s-o scot afara, abia de m-am abtinut. Asta a fost prima si ultima data cind a venit cu ea la noi, ca de mai venea, cred ca tabaram asupra lor. Acum il evit total pe cumnat, nici cu sotul nu vorbesc despre el, pur si simplu mi-e greata de asa tip de oameni si cu toate ca mi-e cumnat, il dispretuiesc ca om.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum