ircat7

Nu-Mi Este Clar? Îndemnizația De Maternitate

Postări Recomandate

ircat7

Buna ziua, am si eu o intrebare. Anul acesta am dat diploma fiind in a 6-a luna de sarcina, eram foarte ocupată cu nunta și nu mi-am luat diploma (pentru ca trebuia să îndeplinesc fișa de lichidare), cînd m-am eliberat era prea tîrziu, toată lumea a ieșit în concediu. Am zis că nu-i nimic, o iau în septembrie, la ce-mi trebuie. Luna a 7-a de sarcina am facut nunta. Acum sunt în a 30-a sapt de sarcina, e si normal ca nu sunt angajată, lucreaza soțul.....Pentru a primi îndemnizații știu că trebuie certificat că sunt șomeră, dar nu-l pot primi fără diplomă, trebuie să aștept pînă în septembrie. Și încă nu am reușit să-mi fac buletin cu familie nouă. Întrebarea mea este, nu va fi tîrziu dacă vom depune actele pentru îndemnizații la sfîrșit de sarcină, înainte de a naște? Voi primi toate plățile, sau am de pierdut că întirzii cu perfectarea documentelor? Mulțumesc mult...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua, am si eu o intrebare. Anul acesta am dat diploma fiind in a 6-a luna de sarcina, eram foarte ocupată cu nunta și nu mi-am luat diploma (pentru ca trebuia să îndeplinesc fișa de lichidare), cînd m-am eliberat era prea tîrziu, toată lumea a ieșit în concediu. Am zis că nu-i nimic, o iau în septembrie, la ce-mi trebuie. Luna a 7-a de sarcina am facut nunta. Acum sunt în a 30-a sapt de sarcina, e si normal ca nu sunt angajată, lucreaza soțul.....Pentru a primi îndemnizații știu că trebuie certificat că sunt șomeră, dar nu-l pot primi fără diplomă, trebuie să aștept pînă în septembrie. Și încă nu am reușit să-mi fac buletin cu familie nouă. Întrebarea mea este, nu va fi tîrziu dacă vom depune actele pentru îndemnizații la sfîrșit de sarcină, înainte de a naște? Voi primi toate plățile, sau am de pierdut că întirzii cu perfectarea documentelor? Mulțumesc mult...

Buna ziua,

Soţiile aflate la întreţinerea soţilor salariaţi care au dreptul la concediu de maternitate, ce include concediul prenatal şi concediul postnatal, beneficiază de indemnizaţie de maternitate. Soţia se consideră aflată la întreţinerea soţului asigurat dacă, la data apariţiei dreptului la indemnizaţie de maternitate, nu este angajată în muncă şi nu are venit asigurat.

În cazul în care soţia se află la întreţinerea soţului salariat, indemnizaţia de maternitate se stabileşte pe numele soţiei la locul de lucru de bază al soţului. Cuantumul lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 100% din venitul mediu pe ultimele 6 luni ale sotului. Indemnizaţia de asigurări sociale poate fi solicitată, în bază de acte justificative (buletinul de identitate şi adeverinţa de căsătorie și daca nu este carnet de munca prin declaraţia prezentată pe propria răspundere că nu este persoană asigurată). Indemnizatia poate fi solicitata, în termen de 12 luni calculat de la data îndeplinirii condiţiilor de stabilire a acestei indemnizaţii (adica din momentul in care ati implinit 30 saptamini de sarcina).

Varianta cu somer nu e pentru dvs. deoarece nu aveti un stagiu de cotizare în sistemul asigurărilor sociale de stat de cel puţin 9 luni din ultimele 24 de luni calendaristice.

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Multumesc mult pentru raspuns. Dar a mai aparut o intrebare, unde pot sa ma adrezes pentru a indeplini aceasta declaratie ca nu sunt persoana asigurata?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Multumesc mult pentru raspuns. Dar a mai aparut o intrebare, unde pot sa ma adrezes pentru a indeplini aceasta declaratie ca nu sunt persoana asigurata?

O faceti in forma libera si o dati sotului care o depune la locul sau de munca

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator olecica

buna ziua.in noiembrie mi sa terminat decretul de trei ani si lam prelungit la serviciu inca pe trei ani,din cauza ca nu are cine cu copilul.acum sint iar insarcinata,si vreau sa stiu cum va fi cu indemnizatiile la al doile copil,daca ma aflu deja in decret prelungit?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua.in noiembrie mi sa terminat decretul de trei ani si lam prelungit la serviciu inca pe trei ani,din cauza ca nu are cine cu copilul.acum sint iar insarcinata,si vreau sa stiu cum va fi cu indemnizatiile la al doile copil,daca ma aflu deja in decret prelungit?

Subiectul a afost deja discutat: http://mama.md/topic/97004/page__st__100#entry2322955

Partajează acest post

Link spre post
corincic

am si eu o intrebare, in septembrie anul trecut am fost redusa de la locul de munca..mai tirziu la sf de decembrie m-am pus la evidenta la agentia nationala pentru ocuparea fortei de munca, de atunci deja a 3 luna primesc indemnizatie de somaj. Intre timp eu am ramas insarcinata sunt in 3 luni de sarcina..si apare intrebarea cum o sa-mi primesc eu indemnizatia pentru copil dupa nastere, am sunat la casa nationala de asigurari sociale, acolo au zis ca beneficiez doar de 300 lei luna pentru copil daca nu voi avea 6 luni lucrate pina in momentul nasterii copilului, sau sotul poate sa-si ia concediu de paternitate si sa primeasca el indemnizatie...altfel imposibil.

e clar ca sotul nu va putea sta acasa..ca altfel din ce v-om trai...dar curios din indemnizatia care o primesc acuma...ea are vre-un rol pentru o viitoare indemnizatie?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

am si eu o intrebare, in septembrie anul trecut am fost redusa de la locul de munca..mai tirziu la sf de decembrie m-am pus la evidenta la agentia nationala pentru ocuparea fortei de munca, de atunci deja a 3 luna primesc indemnizatie de somaj. Intre timp eu am ramas insarcinata sunt in 3 luni de sarcina..si apare intrebarea cum o sa-mi primesc eu indemnizatia pentru copil dupa nastere, am sunat la casa nationala de asigurari sociale, acolo au zis ca beneficiez doar de 300 lei luna pentru copil daca nu voi avea 6 luni lucrate pina in momentul nasterii copilului, sau sotul poate sa-si ia concediu de paternitate si sa primeasca el indemnizatie...altfel imposibil.

e clar ca sotul nu va putea sta acasa..ca altfel din ce v-om trai...dar curios din indemnizatia care o primesc acuma...ea are vre-un rol pentru o viitoare indemnizatie?

Sotul dvs. poate primi indemnizatia de maternitate in locul dvs. de la serviciul sau in temeiul faptului ca dvs. nu lucrati. In ceea ce tine de indemnizatia de ingrijire a copilului(lunara) sotul dvs. o poate primi cu conditia ca are regim de munca partial adica mai putin de 40 ore pe saptamina(daca contractul de munca prevede acest numar de ore)

Partajează acest post

Link spre post
corincic

multumesc de raspuns

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator oleg

Buna ziua, spune-ti va rog, sotia este in a 25 saptamana de sarcina, trece la alta companie sa lucreze fara a pierde o zi. Poate aceasta companie sa achite indemnizatia de maternitate pe o perioada de 126 zile calendaristice, din venitul achitat de prima si a doua companie?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua, spune-ti va rog, sotia este in a 25 saptamana de sarcina, trece la alta companie sa lucreze fara a pierde o zi. Poate aceasta companie sa achite indemnizatia de maternitate pe o perioada de 126 zile calendaristice, din venitul achitat de prima si a doua companie?

Nu poate, va primi indemnizatia reisind din venitul mediu de la intreprinderea unde va lucra de fapt.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Buna ziua! am si eu o intrebare daca sotul lucreaza la o firma care nu este de stat ,firma nu doreste sa achite indemnizatia poate bunelul sa primeasca aceasta indemnizatie?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua! am si eu o intrebare daca sotul lucreaza la o firma care nu este de stat ,firma nu doreste sa achite indemnizatia poate bunelul sa primeasca aceasta indemnizatie?

care indemnizatie, de maternitate? Indiferent ca e firma de stat sau privata e obligata sa achite. Bunelul nu poate primi indemnizatia de maternitate in locul sotului.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum