Bulinika

Translucenta Nucala Mare

Postări Recomandate

Bulinika

Buna. MI s-a depistat translucenta nucala de 3,8 mm la 13 saptamani +1 zi de sarcina. Cine a mai avut translucenta nucala mare si a nascut un copil sanatos sau invers? Netul l-am rasfoit pe toate partile. Sunt ingrijorata si pina sa-mi faca amniocenteza mai am de asteptat, dar pina atunci stau doar cu gandul oare care va fi ultima decizie dupa amniocenteza :cry:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alima

Buna. MI s-a depistat translucenta nucala de 3,8 mm la 13 saptamani +1 zi de sarcina. Cine a mai avut translucenta nucala mare si a nascut un copil sanatos sau invers? Netul l-am rasfoit pe toate partile. Sunt ingrijorata si pina sa-mi faca amniocenteza mai am de asteptat, dar pina atunci stau doar cu gandul oare care va fi ultima decizie dupa amniocenteza :cry:

Nu tin minte exact cate mm am avut noi la acest termen, dar precis ca era limita de sus a normei. Asa ne-a spus Puiu S. Si me-a recomandat sa dau la 14-16 sapt. analize la HGC si alpha-fetoproteina. Si nivelul de HGc a fost cam scazut, dar fetita s-a nascut perfect sanatoasa, plus la aceea ca cind am nascut am avut 35 ani.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Mai consultati inca careva medici. Uneori sunt si greseli.

Pe o cunostinta de amea au speriat-o cu acest termen medical. Ea a mai consultat si alti medici si a mai facut ceva investigatii si totul era ok. Sper ca si la dvs. e totul ok! Nu disperati.

Partajează acest post

Link spre post
MuMu

daca s-a hotarit la amniocenteza nu cred ca este rost de consultat si alti medici

si nu va agitati inainte de vreme, inca nu ati facut amniocenteza dar va ginditi la decizia dupa

calm, gindire pozitiva si totul va fi bine numaidecit

Partajează acest post

Link spre post
Bulinika

Multumesc de incurajare, m-am hotarit la amniocenteza ca alta solutie nu este, aceasta analiza am inteles ca e sigura 99.9 %. Pina la 15-16 saptamani cam nu prea am ce face, ma refer la alte analize si oricum la acea perioada fac din nou ultrasonografia, dupa aia amniocenteza.

Partajează acest post

Link spre post
Concertino

foarte corect o sa faceti, nu disperati, totul tb. sa fie bine. Neaparat faceti amniocinteza !Si mai faceti inca o USG urgent, ducet-va la Cotorcea, la centrul german, ca-i fara rind mare, ziceti-le ca aveti o urgenta si motivul, si aparatul e foarte bun acolo

Succes!

Partajează acest post

Link spre post
Bulinika

foarte corect o sa faceti, nu disperati, totul tb. sa fie bine. Neaparat faceti amniocinteza !Si mai faceti inca o USG urgent, ducet-va la Cotorcea, la centrul german, ca-i fara rind mare, ziceti-le ca aveti o urgenta si motivul, si aparatul e foarte bun acolo

Succes!

Eu am facut uzi la centrul mamei si copilului, la o doamna, dupa care m-a trimis la Cotorcea. Trebuie sa fac din nou uzi la 15-16 saptamani. Din cate am inteles e acelasi Cotorcea si la centrul mamei si la centrul diagnostic german, cred ca la urmatorul uzi ma duc la el.

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Bulinika

Scuze, dar o intrebare, aparatul de la centrul diagnostic german e diferit de acela de la centrul mamei? daca e tot acelasi Cotorcea.

Partajează acest post

Link spre post
Denise

La CDG aparatul pt uzi e performant. Nu cred ca Cotorcea lucreaza pe un aparat similar la CMC. Plus avantajul e ca va faceti programarea si nu stati pe caldura aceasta la coada si Cotorcea la CDG e mai delicat.

Ati putea intre timp sa faceti triplul test, dar evident cel mai sigur e rezultatul amniocentezei. Eu am facut şi triplul test la CDG, dar de fapt ati putea să cereti indreptare de la medicul de familie pentru alfafetaproteina, estriol conjugat si mai este un indicator care se analizeaza. Acestea se fac gratis la. Centrul de Diagnostic Republican. Pe mine m-a costat circa 500 lei. Rezultatele acestei analize de asemenea indica deficientele din pdv genetic.

Scuze, dar o intrebare, aparatul de la centrul diagnostic german e diferit de acela de la centrul mamei? daca e tot acelasi Cotorcea.

Editat de Denise

Partajează acest post

Link spre post
MuMu

un USG veti face oricum inainte de amniocenteza, ei trebuie sa stie precis termenul

deacuma depinde unde doriti sa-l faceti la CMC sau la Centrul German

dar privitor la triplu test - bani in vint , el indica doar riscul

amniocenteza va fi cea mai informativa

Partajează acest post

Link spre post
Bulinika

un USG veti face oricum inainte de amniocenteza, ei trebuie sa stie precis termenul

deacuma depinde unde doriti sa-l faceti la CMC sau la Centrul German

dar privitor la triplu test - bani in vint , el indica doar riscul

amniocenteza va fi cea mai informativa

De triplu test nici nu mi-au zis medicii sa fac, deodata amniocenteza, pai USG fac la 15 saptamani jumate -16 saptamani, si poate reusesc tot la 16 saptamani sa fac amniocenteza, Ca pina la 18-19 saptamani sa vina rezultatul.

Partajează acest post

Link spre post
Miranda

Stiu ca amniocenteza se face dupa 16 saptamini, mai bine la 17 ca pina la acest termen cantitatea apelor inca este mica. Eu am facut la 17.5. Rezultatul se face 3 saptamini fix, dar ei spun ca daca ceva nu e in regula ei suna mai devreme.

Partajează acest post

Link spre post
Bulinika

Buna. Ieri am facut amniocenteza. Nu a durut, mai mare a fost frica :) Asa mi-au zis si mie, daca depisteaza ceva rau ma suna mai inainte, dar daca nu, peste 3 saptamani ma duc dupa rezultatul final. Sper sa fie bine.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum