Vizitator Букина

Лучше Впасть В Нищету, Голодать Или Красть, Чем В Число Блюдолизов Презренных Попасть

Postări Recomandate

Vizitator Букина

Лучше впасть в нищету, голодать или красть,

Чем в число блюдолизов презренных попасть,

Лучше кости глодать, чем прельстица страстям,

За столом у мерзавцев, имеющих власть.

Омар Хайям

много знакомых говорят что нужно лизать (ж)попу ,да бы подняться по лестнице.

а также по жизни лизать пятую точку тем людям где ищешь выгоду или тебе что -то нужно, больше это относиться к мат. благам.

я с этим не согласна и согласна с Омаром, ну бесят меня лизоблюды и сама такой не была..

сейчас появилась семья, дети и амбицию другие,смогу ли я переломить себя и для своего благосостояние применить этот метод,не знаю.

а как у вас обстоят дела по этому поводу?

приходилось ли вам это делать и считаете ли вы что это в наше время порой необходимо и надо сунуть свое " Я" в ту же пятую точку и начинать лизать попы только уже чужие.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Букина

много знакомых говорят что нужно лизать (ж)попу ,да бы подняться по лестнице.

а также по жизни лизать пятую точку тем людям где ищешь выгоду или тебе что -то нужно, больше это относиться к мат. благам.

я с этим не согласна и согласна с Омаром, ну бесят меня лизоблюды и сама такой не была..

сейчас появилась семья, дети и амбицию другие,смогу ли я переломить себя и для своего благосостояние применить этот метод,не знаю.

а как у вас обстоят дела по этому поводу?

приходилось ли вам это делать и считаете ли вы что это в наше время порой необходимо и надо сунуть свое " Я" в ту же пятую точку и начинать лизать попы только уже чужие.

Partajează acest post

Link spre post
taina27

Может просто не стоит искать везде выгоду? Сама не зарекаюсь, что ради ребенка не пойду на унижение в ситуации жизни и смерти. Пока Бог миловал. Стараюсь обходить стороной людей, которые, поднявшись по карьерной лестнице, ждут унижений и преклонений. Всегда, или почти всегда, можно найти альтернативу, бороться за свои права честно.

Partajează acest post

Link spre post
olika85

мы свегда зависим от кого-то

Partajează acest post

Link spre post
Ируля

Ну, на мой взгляд, воровать не лучше...

Смотря что подразумевается под понятием "лизать попу". Улыбаться начальству по утрам и отвечать вежливо , даже когда тебя начальник достал не считаю чем то ужасным. Это так- со стороны

Хотя хорошо, что я сама себе начальник на работе )))))

Partajează acest post

Link spre post
Aries

зависеть и лизать кое-что - разные вещи , имхо :)

Всегда есть альтернатива. Но... Ох уж этот НО)) Человеку часто легче сделать именно то о чем говорит автор и оставаться зависимым, нежели поднять свою пятую точку и изменить что-то в своей жизни. И пока он НИЧЕГО не делает, ему ничего и не надо на самом деле. Устраивает все или устраивает до какой-то определенной степени и напрягать себя чел не хочет.

А вас почему это тревожит? Есть шанс попасть в такую ситуацию? Если вы в самом начале пути, то мне непоянтно зачем выбирать такой путь)

Пы.Сы. И еще меня очень бесят люди которые хотят, поощряют, всячески способствуют унижению и пресмыканию другого человека только потому что они занимают какой-либо пост или достигли более ощутимых финансовых высот чем остальные. Прям тошнит от таких недоделаных.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Pe lingai, patronul ii vede de la o posta si nu tot timpul aceste persoane sunt acceptate.

Nu cred ca aceasta calitate e primordiala si rezolva totul, daca esti un tontalau si nu faci nimic decat sa te lingusesti, pai nu iese nimic din asta.

Un om care cunoaste ceea ce face si isi face lucrul la nivel va fi mereu apreciat (poate mai putin decat ne dorim, dar lucrul lui la sigur va fi apreciat).

N-as dori sa trec cumva prin asa experienta caci nu coincide cu valorile pe care mi le-am propus...

Partajează acest post

Link spre post
Aries

Un om care cunoaste ceea ce face si isi face lucrul la nivel va fi mereu apreciat (poate mai putin decat ne dorim, dar lucrul lui la sigur va fi apreciat).

вот)

+100

Partajează acest post

Link spre post
tasham

Pe lingai, patronul ii vede de la o posta si nu tot timpul aceste persoane sunt acceptate.

Nu cred ca aceasta calitate e primordiala si rezolva totul, daca esti un tontalau si nu faci nimic decat sa te lingusesti, pai nu iese nimic din asta.

N-as dori sa trec cumva prin asa experienta caci nu coincide cu valorile pe care mi le-am propus...

eu nu sunt de acord - cindva am avut un job la care tineam foarte mult, de fapt era ceva ce mi-am dorit toata viata - dadeam si sufletul pentru el - si aveam si succese, dar cind ceva mai serios vreo deplasare sau ceva era trimisa alta persoana - eu am fost la sef sa intreb care-i treaba - si el o zis ca nu are pretentii la munca mea dar "you have to learn to kiss people's asses if you want to make a career" :sorry: ... eu asa nu am putut - job-ul l-am pierdut dupa vreo 2 ani - la fine seful mi-a zis ca asa si nu am invatat lectia :sorry: una din colegiile care a stiut ce si cum - acum este sef de sectie asa ca totul depinde de sef si atmosfera creata de el in colectiv - sistemul valoric asa zice eu :blush:

da in general moldovenilor tare le place pup-curizmul- cu asta departe ajungi si nu doar in cariera :blush:

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Tasham, nu zic, sunt dobitoci de astea. Sotul meu tot a lucrat cu asa un dobitoc, Insa seful nu putea face nimic, pentru ca avea nevoie de el ca lucrator, iar pup-curul nu facea ceea ce facea sotul meu, doar stia cum sa galgaie din pahar impreuna cu seful. Si acel pup-cur, mai facea si intrigi intre lucratori... mai pe scurt, sotul cand imi povestea, nu-mi venea sa cred. Acum are alt sef si e foarte apreciat.

La mine la serviciu: fac tot ce pot si chiar mai mult decat trebuie, insa nu vad acea apreciere si motivatie care ar trebui sa fie. La adunari, ii lauda pe pup-curi. Dar cand ajunge vorba de ceva serios, el vine personal si ma pupa in fund pe mine si colega mea, el stie ca mai mult nimeni s-o sa faca acest lucru.

Asa ca sunt perioade cand cineva ii pupa fundul la sef, dar viata ii pune si pe sefi in poza si sunt nevoiti si ei sa pupe fundul la lucratori.

Intro perioada eram, satula de aiurelile lui si de lucru tensionant, am scrie cerere de eliberare (chiar si m-am certat cu el)... apoi a urmat o luna de rugaminte ca sa ma intorc inapoi. M-am intors, doar ca aveam deja careva conditii, el era de acord cu cele cerute de mine (asa s-au creat circumstantele).

Eu ma suparam si imi era foarte dureros la inceput sa vad astfel de comportament, dar pe urma am inteles ca pup-curii ajung pana la o etapa si atat... Si nu cred eu ca seful tine doar pup-curii, va dati seama ce ar fi din acea intreprindere, firma daca vor lucra numai niste necompetenti? De lucratori buni au nevoie toti.

Partajează acest post

Link spre post
Aries

"you have to learn to kiss people's asses if you want to make a career" :sorry: ...

какие ж откровенные начальники бывают))

смотри какую статейку нашла))

The Shameless Guide to Kissing Ass and Getting Paid

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator strekoza

Жизнь часто ставит в положение, которое можно назвать и пополизанием и преклонением. Ради ребенка заткнешься перед дурой!-врачом, или чиновником-бюрократом. Ради ребенка не нахамишь оборзевшей пенсионерке. А для себя - всегда можно найти выход и не ломать себя.

Partajează acest post

Link spre post
morozka

Жизнь часто ставит в положение, которое можно назвать и пополизанием и преклонением. Ради ребенка заткнешься перед дурой!-врачом, или чиновником-бюрократом. Ради ребенка не нахамишь оборзевшей пенсионерке. А для себя - всегда можно найти выход и не ломать себя.

Как раз таки ради ребенка перед дурой - врачом затыкаться нельзя.. Да речь собственно не о "не ответить на хамство", а о пресмыкании перед вышестоящими ради выгоды. Меня Бог миловал, я не сталкивалась с необходимостью. Вернее, получалось так что, обычно меня сразу понимают как типичного казахского акына "что вижу, то пою" и даже начальство не ждало дифирамбов в свой адрес. Либо менялась работа (такое было один раз, ушла практически сразу). Вряд ли смогла бы себя поломать настолько чтобы изменить характер (а это уже характер), хотя пути господни неисповедимы...

Partajează acest post

Link spre post
Радуга

у меня если и были стычки с начальством, то исключительно по причине моей бараньей части натуры :rolleyes:

а по теме... кхе... а вот не броневичка какого-то? :girl_crazy: потому что я и зарабатывать могу и гибкость за прогиб не считаю. плохие запахи не выношу, мне там делать нечего :girl_crazy: или речь о чем-то другом?

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

Acum rezolva totul in primul rind cumatrismul, apoi aia care toarna bine si sunt tare loiali conducerii si pe ultimul loc aia de rind care pur si simplu lucreaza insa nu exceleaza in alt mod.

Daca doriti o cariera in MD, trebuie sa fiti in primele 2 categorii

Acum rezolva totul in primul rind cumatrismul, apoi aia care toarna bine si sunt tare loiali conducerii si pe ultimul loc aia de rind care pur si simplu lucreaza insa nu exceleaza in alt mod.

Daca doriti o cariera in MD, trebuie sa fiti in primele 2 categorii

Partajează acest post

Link spre post
tasham

bun articol :girl_crazy: pacat ca nu am avut asa licbez la timpul potrivit :blum: un lucru e adevatat tot ce faci trebuie de facut cu placere - chiar si pupatul curului :yahoo:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum