Vizitator endocrinolog

Noduli In Glanda Tiroida Si Sarcina

Postări Recomandate

Vizitator endocrinolog

post_offline.pngkarolincik

Buna ziua Dle doctor!

Am 31 ani.

Am o intrebare: eu am un nodul peste 1,5 cm. Vrea sa ramin insarcinata. Medicul spune ca sarcina poate influenta negativ aspura nodulului si ar fi bine sa ma operez inainte de sarcina.

Toti hormonii sunt in limitele normale. Scintigrafia a aratat ca nodulul este rece. Am facut si analizele la calcitonina, nivelul careia este 15 (nivelul trebuie sa fie mai mic de 13)..

Diagnosticul medicului: gusa multinodulara netoxica, nodul mare 13|8,5|22, bine vascularizat.

Intradevar este importanta operatia?

Multumesc anticipat!

Здравствуйте!

До беременности Важно разобраться с природой узла. Для этого необходимо выполнить пункцию этого узла и получить цитологическое заключение. В зависимости от цитологического заключения можно будет определится с дальнейшей тактикой лечения. Возможно это будет просто наблюдение, возможно операция. Наличие узла не является противопоказанием к беременности.

Для беременности важно значение гормона TSH, который говорит о функции щитовидной железы.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator karolincik

post_offline.pngkarolincik

Здравствуйте!

До беременности Важно разобраться с природой узла. Для этого необходимо выполнить пункцию этого узла и получить цитологическое заключение. В зависимости от цитологического заключения можно будет определится с дальнейшей тактикой лечения. Возможно это будет просто наблюдение, возможно операция. Наличие узла не является противопоказанием к беременности.

Для беременности важно значение гормона TSH, который говорит о функции щитовидной железы.

Multumesc frumos!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum