Vizitator Sister

Cu Ce Sa-Mi Ajut Surioara

Postări Recomandate

Vizitator Sister

Am o surioara. Una singura(Ln). Are studii, e desteapta, e fumoasa, tanara….Si nu stiu cum s-o mai ajut…

Ea are 25ani, eu am 29.

De mica mereu era cu pretentii: asta nu-i place/asta nu-i trebuie….Era suparacioasa, mereu lasam de la mine, doar ca sa-i fac pe plac si sa fie fericita. Au fost multe lucruri la care am renuntat eu si parintii, pentru ca ea sa fie satisfacuta…si oricum mai intotdeauna nu era. De ex. eu nu am fost la Balul de Absolvire (de la Universitate); mi-am cumparat rochie si pantofi, am dat bani pentru sarbatoare; dar cu 5zile inainte de Bal, sora m-a sunat si plangea atat de tare ca in ziua respectiva prietenul ei tot are Bal de Absovire la liceu (trebuia sa fie cu 2zile mai tarziu, parintii erau cam intr-o criza financiara si ne intelesesem ca-i voi da pantofii si rochia ca sa mearga si Ea)…Dupa multe plansete, am renuntat eu la Bal, si , deci, Ln a mers la Balul de la liceu; i-am facut iarasi ei pe plac…S-au despartit. Si oricum mereu ne-a reprosat mie si parintilor faptul ca parintii intotdeauna ii ziceau ca eu niciodata nu le-am creat probleme, ca eu is linistita, iar ea opusul etc…Le-am zis parintilor sa inceteze cu asa vorbe, ca devenea si mai complexata si mai suparata pe viata. Cred ca 90% din vina e totusi a noastra : a parintilor si a mea, a educatiei si deprinderilor cu care se obisnuise……

Dar nu asta e problema cea mai grava acum. Au fost multe….

Ea s-a casatorit….Sotul- Cr, un tanar destept de la facultate, insistent, care obtine ceea ce-i trebuie prin orice modalitate. O casatorie care de la bun inceput era clar ca nu are viitor…Deseori auzeam de certuri si chiar batai intre ei, deseori ii vedeam pe ambii cu myinele vinete, deseori ii lua actele/mobilul si o incuia in casa…Totusi s-au casatorit si au plecat peste hotare. Au trecut aproape 2 ani…Sora intr-un timp nu mi se jeluia(sotul meu i-a zis direct in fata sa inceteze cu jeluirile pe telefon, ca eu stau si retraiesc pentru ea + aveam si eu destule griji pe cap, 2 copii mici) imi spunea ca totu-i “normal”. Dar de vreo 5 luni imi tot suna/sau imi scrie/sau pe skype Ln imi tot spune ca nu mai rezista…E nervoasa, plange mereu, sotul nu o intelege si nu o sustine deloc. Calmantele nu o ajuta, se teme sa nu devina dependenta de ele. Vrea sa vina acasa, sotul nu o lasa. Vrea o pauza intre ei, el e categoric impotriva. Peste o luna oricum vin in MD, fratele lui se insoara. Dar si aici apar probleme: sora vrea sa petreca aceste 2 saptamani libere la mama acasa; iar Cr, sotul ei- vrea ca ea sa stea mai mult la mama lui. Iarasi certuri, iarasi plansete, iarasi sunete. Iata si azi m-a sunat si-mi spune ca vrea sa lase totul: serviciul stabil si bunisor pe care il are, sa divorteze , sa vina acasa si sa se linisteasca sa consulte careva medici/ceva tratamente si-apoi sa decida ce sa faca mai departe cu viata ei. I-a zis si lui Cr ca are nevoie de un curs de linistire/sau de un psiholog …, dar el se uita la dansa si zîmbeste=ceea ce pe ea si mai tare o irita. Ea singura se teme ca in tempoul acesta va ajunge la casa de nebuni

Detalii sunt multe, mama lui tare se mai implica in viata lor personala,chiar si de la distanta; el nu stie a economisi banii(mereu imprumuta rudelor bani, fara intoarcere); cuvinte urate adresate unul altuia (ultima data Cr i-a zis “Ln, oamenii ca tine ard in iad”, ceea ce pe ea tare a suparat-o)plus el prefera sa se satisfaca singur, deci dupa cum am inteles : sex- cam o data pe luna. El considera ca asta nu e o problema intre ei, ca el se oboseste la lucru, dar cand vine acasa, in loc sa se odihneasca, sta pe internet pana seara tarziu. Ea, desigur, vede in asta o problema enorma…dupa cum imi zice “Am ajuns la 25 de ani, mai rau ca la 50”. Ea il roaga si-i tot zice de divort, el se rade si-i spune ca niciodata, ca el o va gasi oriunde va fi , ca el toata viata va sta prin preajma ei ca o umbra etc…

Ma intreaba ce sa faca, cum sa procedeze…mereu ma intreaba asta…iar eu niciodata nu stiu ce sa-i raspund. Ii zic doar sa se gandeasca bine si sa se linisteasca, sa decida singura si sa ia solutia potrivita - ca mai tarziu sa nu ne reproseze noua ca am sfatuit-o …. Cand aude ca-i spun sa se linisteasca incepe si mai tare sa strige si-mi spune “Sis, tu intelegi ca eu nu ma pot linisti singura, nu ma pot impune sa ma linistesc, nu pot si gata”

Mama cred ca va insuri la par cu totul din cauza asta…Deja nici nu mai vrea sa se implice; o asculta si-i spune doar sa faca ce vrea.

Nu stiu ce sa fac in cazul dat, dar intr-adevar ma tem ca se va termina tragic istoria. Tare mi-i jale de sora mea, si tare vreau sa-si gaseasca linistea si pacea sufleteasca

P.S: pe cand inca se intalneau(noiembrie 2009),Ln si Cr inchiriau un apartament, dupa o cearta aprinsa, el a incuiat-o in casa si a plecat; iar ea si-a taiat vinele. M-a sunat , plangea, era ora tarzie, copiii mei tot plangeau ca era timpul de culcare si nu intelegeam ce-mi spune. Apoi a deconectat telefonul si nu mai raspundea. Abia dupa 5zile am aflat ce facuse, noroc ca Cr se intorsese la apartament si cand a vazut-o = a chemat salvarea.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AStela

sora d-stra intradevar are nevoie de ajutor medical , nervii ii sint la pamint , nu sint medic si nu pot spune cu certitudine lucrul acesta , dar are intradevar nevoie de ajutor , dar copii are?

Partajează acest post

Link spre post
olya

Surioara ta are nevoie de psiholog. Nu cred că despărțirea va curma crizele ei.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Sister

Copii nu are, si nici nu vrea sa aiba de la sot, caci el i-a zis ca daca vor avea un copil, il va creste mama lui. Si-apoi ea singura imi zice ca cu asa nervi cum sa mai creasca si un copil...

Dar se simte singura, neajutorata si fara sustinere

Partajează acest post

Link spre post
AStela

poate nu am dreptate , dar eu vad astefel problema , toata copilaria a fost alintata de parinti, de d-stra , acum sotul sa inteleg nu pre ii sufla in bors si de la asta toate problemele , psihologul o sa puna totul la loc , poate merge si acolo unde este nu-i neaparat sa vina acasa . Ma scuzati poate prea dur am spus-o , dar ea s-a deprins sa fie pe a ei si acum probabil nu-i si crede ca nu este inteleasa , iubita , oricum este sora d-stra si daca cere inseamna ca are nevoie , poate mergeti d-stra in ospetie la ea , s-a mai linisti , important sa nu mai procedeze asa cum a mai facut-o ca nu se stie cu ce se va termina istoria

si eu am trecut printr-o criza psihologica , dar datorita numai copiilor am depasit-o

poate are rost sa incerce , nu-i neaparat soacra sa creasca copilul , numai daca ea singura nu vrea asta , cine poate s-o impuna sa-si dee copilul cuiva

Partajează acest post

Link spre post
mamika

As spune ca doar ea trebuie sa decida, in nici un caz d-stra, mai ales ca are o fire mai impulsiva si sa zicem ca e invatata mereu sa i se satisfaca poftele si capriciile, d-zeu stie ce este la ei in familie,poate are si ea o parte din vina, dar cred ca totusi ar trebui sa consulte si un psiholog ca crizele astea sa nu duca la ceia ce e mai rau, sau cind vin ei stati la o masa si discutati problema fata in fata poate are si el ceva a spune...

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

sora dstra se pare ca inca este infantila,nu accepta ca in continuare nu e centrul universului precum era in familie

cred ca in genere ii va fi foarte greu indiferent cu ce barbat,intradevar are nevoie de un psiholog sa se stabilizeze emotional,iar apoi va hotari singura daca are vreun viitor o astfel de casatorie

Partajează acest post

Link spre post
AStela

toate discutiile la masa rotunda o sa se termine cu ''da tu'' , ''da tu'' reprosuri si atit , nimeni inafara de psiholog nu le va ajuta si daca sotul va merge impreuna cu ea cel mai bine va fi , daca n-o va face atunci trebuie de gindit daca in genere are nevoie de ea

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Poate am sa fiu dura, dar sora d-ra se comporta ca un copil, are deja 25 ani, si-a creat familia, da nu vrea sa creasca si sa-si iei raspunderea de viata sa, e egoista. In loc sa hotarasca ceva in familie si sa faca ceva concret, ea numai va suna si se plinge, va face dureri de cap, ea nici nu vrea sa iei singura decizie, tot pe voi va intreaba. Nu puteti face nimic, si nu va faceti grije, cind intradevar va vrea ceva sa schimbe va lua o decizie buna pentru dinsa. Apropo, imi pare ca stare ei de astazi e creata de o situatie, ca ea nu poate manipula cu omul ei, ci el manipuleaza cu ea, si asta o irita cel mai mult psihologic.

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

Poate am sa fiu dura, dar sora d-ra se comporta ca un copil, are deja 25 ani, si-a creat familia, da nu vrea sa creasca si sa-si iei raspunderea de viata sa, e egoista. In loc sa hotarasca ceva in familie si sa faca ceva concret, ea numai va suna si se plinge,

aveti si dreptate,dar totusi un sot intelegator face muuuult, stiu dupa propria experienta

nu cred ca indiferenta lui e cea mai buna solutie,ba invers, si mai mult accentueaza instabilitatea emotionala a surorii

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Sister

........................sau cind vin ei stati la o masa si discutati problema fata in fata poate are si el ceva a spune...

Cu el e fara sens de discutat, am incercat de nenumarate ori si pe telefon, si cand erau in MD... imi raspunde mereu "la noi totul e bine, nu avem probleme, totul e ok" si gata, evita discutiile.

Se afla in Marea Britanie, asa ca nu pot merge in vizita oricat mi-as dori...Am si eu sot, 2 copii mici....

Referitor la psiholog.... acolo e foarte scump+ sotul nu o sustine in privinta psihologului; vrea sa mearga in MD la psiholog, dar asta inseamna ca trebuie sa ramana pe o perioada mai indelungata aici, si iarasi sotul e impotriva. Stiu asta sigur, caci n-o lasa nicaieri singura, chiar si atunci cand o chemam sa ma ajute cu copiii mici, veneau impreuna si statea pana seara tarziu, dar singura n-o lasa....

Poate am sa fiu dura, dar sora d-ra se comporta ca un copil, are deja 25 ani, si-a creat familia, da nu vrea sa creasca si sa-si iei raspunderea de viata sa, e egoista. In loc sa hotarasca ceva in familie si sa faca ceva concret, ea numai va suna si se plinge, va face dureri de cap, ea nici nu vrea sa iei singura decizie, tot pe voi va intreaba. Nu puteti face nimic, si nu va faceti grije, cind intradevar va vrea ceva sa schimbe va lua o decizie buna pentru dinsa. Apropo, imi pare ca stare ei de astazi e creata de o situatie, ca ea nu poate manipula cu omul ei, ci el manipuleaza cu ea, si asta o irita cel mai mult psihologic.

Stiu asta ........de egoism......incertitudine..... dileme si impasuri.....

Dar chiar nu stiu cum s-o ajut; cu vorba e imposibil, daca ii zic ca astea sunt probleme minore, ca sunt lucruri mai importante in viata si mai serioase decat fiecare mica suparare/greutate/problema pe care o are....ea imi reproseaza ca "noi niciodata nu am sustinut-o, ca mereu s-a simtit singura, ca nimeni n-a iubit-o niciodata...."; iar daca ii zic ca daca s-a decis sa divorteze, e hotararea ei....ca noi nu suntem nici Pro nici Contra...iarasi nu-i raspuns sbun din partea mea....

Partajează acest post

Link spre post
ALISA

Dar ce o incurca pe sora D-stra sa-i spuna sotului cind revin peste o luna in MD ca vor sta la mama lui si sa faca cum ii trebuie ei, adica sa se vada numai in MD si poate sa vina la parintii ei, poate ii spuneti sa mai rabde o luna si cind vine va fi mai usor de rezolvat problema pe loc si impreuna, incercati sa o convingeti ca 1 luna nu e asa de mult de rabdat...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Sora inca nu s-a maturizat de ajuns... Pentru ea acum e greu sa rezolve multe probleme casnice, pentru ca ea nu stie cum sa faca acest lucru... din simplu motiv, ca altii le faceau in locul ei. ea are nevoie de un psiholog s-o ajute sa vada problema si sa treaca peste ea.

Eu, daca as vedea ca sotul e dus cu pluta si nu vreau nici copii sa am cu el si care imi face zile fripte, as fi rabdat un pic pana la venirea in MD (pentru ca unii nenormali, pot sa-ti faca zile fripte. Aici trebuie un picut de teatru - cu nebunii nu trebuie sa te pui tare in poara) si apoi avea sa-mi fie pina'n cot de dorintele si capriciile lui. Ce o incurca pe ea sa mai rabde un pic, apoi sa vina acasa, sa consulte psihologul, sa vada ce si cum... s'apoi sa decida de ce are nevoie mai departe?

Un pic de rabdarica si se vor clarifica lucrurile.

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

Eu vad o copila alintata, care singura nu stie ce vrea. O copila careea mereu i sa permis totul si acuma ea elimentar nu stie ce a face o alegere, le vrea pe toate si tot odata nu stie ce vrea de fapt.

Daca vin pe doua saptamini, care e problema?! sa stea o saptmina la mama si una soacra. Psihologul nu o sa o ajute pina ea nu va lasa ideile aste cu "никто меня не любит, никто меня не ждет..."

Sotul tot nu procedeaza corect, da eu as asculta ce are si el de spus incazul dat ca sa inteleg de fapt adevarata problema.

Depresia e un lukru f urit si cu atit mai mult cind o ai departe de casa i tara straina, alaturi de persoana care ti-o creeaza. Multa putere dvs. in primul rind, spunetii mai apasat ce si cum sapocedeze. Poate ea singura e satula ca toti se poarta cu ea ca cu un copil, poate de asta si intreaba de atitea ori ce sa faca casa auda un raspuns. Poate chiar nu stie si va crede pe dvs. mai competenta, eu daca as avea o sora mai mare tot de ea as intreba tot. Ajutati-o. Spunetii ce ginditi si daca observati makar un pik de delegrare care ar duce spre ginduri negre din partea ei, bateti alarma inainte sa fie prea tirziu.

Daca ea are nevoke de atentie, da-tii cit puteti de mult.

Editat de Lyubasha

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Cu el e fara sens de discutat, am incercat de nenumarate ori si pe telefon, si cand erau in MD... imi raspunde mereu "la noi totul e bine, nu avem probleme, totul e ok" si gata, evita discutiile.

Se afla in Marea Britanie, asa ca nu pot merge in vizita oricat mi-as dori...Am si eu sot, 2 copii mici....

Referitor la psiholog.... acolo e foarte scump+

Ba din contra , acolo sint atitea organizatii si proiecte care ofera consultatii si intruniti cu psiholohul gratuite . Eu chiar cunosc pe cineva care avea dereglari psihice de la anorexie si a primit tratament gratuit la psihologii de acolo .

Partajează acest post

Link spre post
Lucky2011

Ваша сестра - избалованный ребёнок. Всю жизнь она получала то, что хотела. За неё Вы и Ваши родители всегда решали её проблемы. Она привыкла к этому.

Да, ей нужен психолог... но если она будет ждать от него какого-то волшебства и думает, что он за неё всё решит, то ничего не получится. Всё останется на своих местах.

Решать такие проблемы лекарствами (как она хочет) не стоит, так как во-первых, - успокоительные вызывают привыкание, во-вторых, - как только она их перестанет принимать, снова станет также себя чувствовать как и до.

Она должна сама за себя взять ответственность, должна сама решать все свои вопросы, не надеясь на советы и помощь окружающих, должна работать над собой. Ей в этом поможет НЕМНОГО психолог. Но она должна САМА захотеть и изменить себя и свою жизнь.

Вы ей помочь никак не можете. Пусть она САМА возьмёт жизнь в свои руки.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Sister

...................

Depresia e un lukru f urit si cu atit mai mult cind o ai departe de casa i tara straina, alaturi de persoana care ti-o creeaza. Multa putere dvs. in primul rind, spunetii mai apasat ce si cum sapocedeze. Poate ea singura e satula ca toti se poarta cu ea ca cu un copil, poate de asta si intreaba de atitea ori ce sa faca casa auda un raspuns. Poate chiar nu stie si va crede pe dvs. mai competenta, eu daca as avea o sora mai mare tot de ea as intreba tot. Ajutati-o. Spunetii ce ginditi si daca observati makar un pik de delegrare care ar duce spre ginduri negre din partea ei, bateti alarma inainte sa fie prea tirziu.

Daca ea are nevoke de atentie, da-tii cit puteti de mult.

Merci mult de raspuns si de sfaturile pe care mi le-ati dat.

Sper ca va mai rezista o luna si poate va ramane in MD pe o perioada mai indelungata, ca sa-si ridice moral si sa consulte psihologul. Dar astea toate, trebuie sa le faca singura, caci sotul ei nu considera ca ea are nevoie de psiholog si ca doar va arunca bani in vant....

P.S: eu vreo cateva zile/poate o saptamana nu voi avea acces la internet. La ora 5dimineata m-a sunat mama soacra, Stefan Voda, se simte rau, a luat-o salvare/ceva cu tensiunea, merg sa stau cu nepotul ei cel mai mic de 10ani(parintii lui sunt in Italia). Sotul meu tot nu e in tara, vine peste o luna....Of, ma epuizez si eu deja, toti vor ceva de la mine...Sper ca copiii mei de 3anisori nu-i vor da mare bataie de cap mamei (ii voi lasa la ea)

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

draga autor,pot sa va dau doar un sfat:CIND SPUI DA CELORLALTI AI GRIJA SA NU SPUI NU TIE INSUTI...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum