veronicutza

Noduli In Glanda Tiroida

Postări Recomandate

veronicutza

Buna ziua! am 35 ani, greut. 48 kg, talie 160 cm, un copil.

Recent la examenul USG mi-au gasit un fibroadenom in sin (9mm) si 2 noduli in glanda tiroida:

descriere: gl. tiroida ecostructura neomogena, ecogenitate usor crescuta. Lob. dr. 14.6x13.9mm, Lob. st. 15.7x13.5mm. Istm 3mm in lobul drept nodul 6.2 mm, usor vascularizat perinodular. Lobul sting nodul 5mm usor vascularizat, contur clar. ganglionii limf. cervicali nu-s mariti.

alte boli si stare generala: varice recidivant gr.I (2 scleroterapii si o operatie), sterilitate 2 ani, stare de om bolnav de timp indelungat (somnolenta, slabiciune, nevrozitate, ameteli, oboseala), dureri de cap frecvente, anemie (periodic corectez cu fier). De la med. din policlinica am inteles ca nodulii in cazul meu nu necesita opertie, nu trebuie mai departe cercetati, analize la hormoni nu trebuie sa dau si m-a indicat un curs de iodomarin.

As vrea si parerea Dvs,: ce schimbari in organism duc la aparitia nodulilor? Este corect oare asa tratament sau totusi trebuie sa mai examinez ceva?

Va multumesc anticipat!!!

Veronica

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
veronicutza

Buna ziua! am 35 ani, greut. 48 kg, talie 160 cm, un copil.

Recent la examenul USG mi-au gasit un fibroadenom in sin (9mm) si 2 noduli in glanda tiroida:

descriere: gl. tiroida ecostructura neomogena, ecogenitate usor crescuta. Lob. dr. 14.6x13.9mm, Lob. st. 15.7x13.5mm. Istm 3mm in lobul drept nodul 6.2 mm, usor vascularizat perinodular. Lobul sting nodul 5mm usor vascularizat, contur clar. ganglionii limf. cervicali nu-s mariti.

alte boli si stare generala: varice recidivant gr.I (2 scleroterapii si o operatie), sterilitate 2 ani, stare de om bolnav de timp indelungat (somnolenta, slabiciune, nevrozitate, ameteli, oboseala), dureri de cap frecvente, anemie (periodic corectez cu fier). De la med. din policlinica am inteles ca nodulii in cazul meu nu necesita opertie, nu trebuie mai departe cercetati, analize la hormoni nu trebuie sa dau si m-a indicat un curs de iodomarin.

As vrea si parerea Dvs,: ce schimbari in organism duc la aparitia nodulilor? Este corect oare asa tratament sau totusi trebuie sa mai examinez ceva?

Va multumesc anticipat!!!

Veronica

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Veronica, buna ziua!

К образованию узелков в щитовидной железе может вести аутоиммунный тироидит - аутоиммунное заболевание. Действительно, в операции нет необходимости. Однако нужно наблюдать узелки в динамике - 1 раз в год делать УЗИ щитовидной железы. Перед назначением любого лечения (Йодомарин) рекомендуется сдача крови на гормоны. Исследуется TSH, anti-TPO. Возможно, потребуется другое лечение, либо просто наблюдение, без назначения лекарственных препаратов.

Partajează acest post

Link spre post
veronicutza

Veronica, buna ziua!

К образованию узелков в щитовидной железе может вести аутоиммунный тироидит - аутоиммунное заболевание. Действительно, в операции нет необходимости. Однако нужно наблюдать узелки в динамике - 1 раз в год делать УЗИ щитовидной железы. Перед назначением любого лечения (Йодомарин) рекомендуется сдача крови на гормоны. Исследуется TSH, anti-TPO. Возможно, потребуется другое лечение, либо просто наблюдение, без назначения лекарственных препаратов.

Buna ziua Dle Doctor!

Va multumesc pentru consultatie. Intre timp am fost inca la un endocrinolog privat si el a cerut sa dau analize la vre-o 8-9 hormonii, adica la tot completul de hormoni. Dvs. ati scris doar de TSH si anti-TPO? Pentru diagnoza doar acestea doi trebuiesc sau este nevoie de completul standart de hormoni, care nu-s ieftini deloc :scratch_one-s_head:?

Va multumesc!!!! :bye:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Добрый день!

Сложно сказать, сколько гормонов нужно исследовать в Вашей ситуации. Доктору в реальной жизни всегда виднее чем через интернет. Как я писал выше, для скрининга заболеваний щитовидной железы обычно достаточно TSH, anti-TPO. В некоторых случаях назначаем более полный спектр гормонов, но никак не 8-9 показателей.

Partajează acest post

Link spre post
veronicutza

Buna ziua Dle Doctor, Va multumesc mult de consultatie si Va urez sanatate!!!

Editat de veronicutza

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator karolincik

Buna ziua Dle doctor!

Am 31 ani.

Am o intrebare: eu am un nodul peste 1,5 cm. Vrea sa ramin insarcinata. Medicul spune ca sarcina poate influenta negativ aspura nodulului si ar fi bine sa ma operez inainte de sarcina.

Toti hormonii sunt in limitele normale. Scintigrafia a aratat ca nodulul este rece. Am facut si analizele la calcitonina, nivelul careia este 15 (nivelul trebuie sa fie mai mic de 13)..

Diagnosticul medicului: gusa multinodulara netoxica, nodul mare 13|8,5|22, bine vascularizat.

Intradevar este importanta operatia?

Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
veronicutza

Добрый день!

Сложно сказать, сколько гормонов нужно исследовать в Вашей ситуации. Доктору в реальной жизни всегда виднее чем через интернет. Как я писал выше, для скрининга заболеваний щитовидной железы обычно достаточно TSH, anti-TPO. В некоторых случаях назначаем более полный спектр гормонов, но никак не 8-9 показателей.

Добрый день доктор! В продолжении моей переписки ... Недавно сдала ан. крови на гормоны Tiroxina libera FT4 - 15.6 Tireotropina TSH- 2.1 Anticorpi TPO 93.0 Вроде результаты не плохие но, не могли бы вы прокоментировать ... И надо ли еще что-то сдавать в связи с тем что беременность не наступает?

С благодарностью, Вероника

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Вероника, добрый день!

Да, результаты анализов не плохие. На данный момент никакого лечения не нужно.

Невозможность забеременеть не связана с щитовидной железой.

Partajează acest post

Link spre post
ilank

buna ziua domnul doctor! Recent am facut si eu un USG al glandei tiroide la care mi s-a depistat un mic chist coloidal de 4,7mm. E pentru prima oara cind ma confrunt cu asa ceva, respectiv n-am nici cea mai mica idee ce ar trebui sa fac mai departe! Tin sa mentionez ca sunt insarcinata. Medicul imagist mi-a zis ca trebuie sa beau iodomarin pe toata perioada sarcinii. Intrebarea mea este, cit de grava este prezenta acestui chist? Ce ar trebui sa fac in cazul meu, mai tre sa dau ceva analize, mi s-ar putea administra ceva tratamente acum in perioada de sarcina? Sau deja dupa nastere ar fi un moment mai potrivit pentru toate investigatiile?

Partajează acest post

Link spre post
ilank

sorry, acum mi-am dat seama ca tre sa fac tema aparte! sorry inka o data! :give_rose:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum