Ursulets90

Ajutat-Ma Va Rog Cu Un Sfat, Nu Stiu La Cine Sa Ma Adresez

Postări Recomandate

Ursulets90

Buna ziua, nu stiu la cine sa ma adresez si de aceea va scriu d-voastra. Vreau sa trag la raspundere un medic chirurg care a facut proceduri la copilul meu de 1 anishor, fara ca sa ceara acordul meu si mai mult ca atit fara ca sa-mi spuna ce va face si ce fel de procedura este. Medicul dat era fara manusi sterile, si nici macar nu si-a spalat miniile inainte de a se atinge de copilul meu. Spuneti-mi va rog sint careva drepturi care apara drepturile copilului, sau ce sa fac in asa caz???la cine sa ma adresez??? Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua, nu stiu la cine sa ma adresez si de aceea va scriu d-voastra. Vreau sa trag la raspundere un medic chirurg care a facut proceduri la copilul meu de 1 anishor, fara ca sa ceara acordul meu si mai mult ca atit fara ca sa-mi spuna ce va face si ce fel de procedura este. Medicul dat era fara manusi sterile, si nici macar nu si-a spalat miniile inainte de a se atinge de copilul meu. Spuneti-mi va rog sint careva drepturi care apara drepturile copilului, sau ce sa fac in asa caz???la cine sa ma adresez??? Multumesc anticipat!

Buna ziua,

Puteti sa va dresati catre ministerul sanatatii cu o plingere.... insa din start va spun ca e foarte greu de demonstrat ceea ce ati mentionat.....

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Ursulets90

Multumesc frumos,voi incerca.

Partajează acest post

Link spre post
Ursulets90

Buna ziua,

Puteti sa va dresati catre ministerul sanatatii cu o plingere.... insa din start va spun ca e foarte greu de demonstrat ceea ce ati mentionat.....

spuneti-mi va rog, exista vre-o lege pentru : daca medicul nu si-a cerut permisiunea mea sa faca ceva copilului meu. sau ce fel de legi trebuie eu sa stiu, caci am cautat pe net dar nu gasesc ceea ce ma intereseaza, si vreau sa trimit o scrisoare de plingere ministerului sanataii, dar trebuie sa mentionez care legi medikul le-a incalkat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
spuneti-mi va rog, exista vre-o lege pentru : daca medicul nu si-a cerut permisiunea mea sa faca ceva copilului meu. sau ce fel de legi trebuie eu sa stiu, caci am cautat pe net dar nu gasesc ceea ce ma intereseaza, si vreau sa trimit o scrisoare de plingere ministerului sanataii, dar trebuie sa mentionez care legi medikul le-a incalkat.

Buna ziua,

In primul rind pentru ca sa depuneti o plingere nu e necesar sa indicati norma legala incalcata de medic (acesta e lucrul juristilor din cadrul Ministerului). Dintre acte as putea va mentionez Legea ocrotirii sănătăţii nr.411-XIII din 28.03.95 (MO nr.34/373 din 22.06.1995) si in special CODUL CADRU DE ETICĂ (DEONTOLOGIC) al lucrătorului medical şi farmaceutic: http://www.ms.gov.md...ica-brosura.pdf

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Aniusa

Buna ziua. Va rog sa ma ajuta-to c o consultatie. In urma cu 4 ani am divortat si nu s-au impartit bunurile, daca dau in judecata pe fostul sot eu primesc jumatatea mea de bunuri? pentru care am muncit si eu? Am martori care cunosc ce bunuri au fost. Va multuesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Va rog sa ma ajuta-to c o consultatie. In urma cu 4 ani am divortat si nu s-au impartit bunurile, daca dau in judecata pe fostul sot eu primesc jumatatea mea de bunuri? pentru care am muncit si eu? Am martori care cunosc ce bunuri au fost. Va multuesc mult.

Conform legii deja a expirat termenul pentru a actiona in judecata pentru a imparti bunurile(termenul este de 3 ani- termen de prescriptie). Totusi, instanta poate sa va restabileasca in termen daca sunt motive temeinice prezentate de dvs. care ar explica depasirea termenului de 3 ani.

Partajează acest post

Link spre post
marisa1

Buna seara. Un apropiat are o astfel de situatie: de un an sotii nu traiesc impreuna, tata isi vede copii si in cursul saptaminii(dupa servici) si in zilele de odihna. Sotia cere divort, dar sotul se teme ca dupa divort nu-si va putea vedea copii (asa sunt amenintarile din partea sotiei). Sotia de mai mult de un an primeste antideprisante fara controlul medicului, si la stari de nervi zice ca se arunca de la etaj, isi alunga copii la sot, si multe alte lucruri face pe care o mama nu ar facea. Copilul de 11 ani plinge si se cere sa traiasca cu tata, copilul mai mic e la gradinita. Exista vre-o modalitate ca dupa divort copii sa ramina cu tata? si de la ce virsta copii pot alege cu ce parinte vrea sa amina dupa divort?

sau poate la divort sa fie obligata de judicator sa treaca un control medical psihologic, pentru a intelege pot copii sa ramina cu ea sau nu

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna seara. Un apropiat are o astfel de situatie: de un an sotii nu traiesc impreuna, tata isi vede copii si in cursul saptaminii(dupa servici) si in zilele de odihna. Sotia cere divort, dar sotul se teme ca dupa divort nu-si va putea vedea copii (asa sunt amenintarile din partea sotiei). Sotia de mai mult de un an primeste antideprisante fara controlul medicului, si la stari de nervi zice ca se arunca de la etaj, isi alunga copii la sot, si multe alte lucruri face pe care o mama nu ar facea. Copilul de 11 ani plinge si se cere sa traiasca cu tata, copilul mai mic e la gradinita. Exista vre-o modalitate ca dupa divort copii sa ramina cu tata? si de la ce virsta copii pot alege cu ce parinte vrea sa amina dupa divort?

sau poate la divort sa fie obligata de judicator sa treaca un control medical psihologic, pentru a intelege pot copii sa ramina cu ea sau nu

Domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului (dacă acesta a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.)

La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare în a cărei rază teritorială se află domiciliul fiecăruia dintre părinţi.

Sotia nu poate fi obligata de instanta de judecata sa treaca controlul psihologic.... doar examenul psihiatric insa doar la cererea medicului psihiatru(in baza un aviz care stabileste necesitatea lui) si intr-o procedura aparte.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
marisa1

Clar. Multumesc

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum