xeanca

Calcularea Indemnizatiei Pentru Ingrijirea Copilului

Postări Recomandate

xeanca

Buna ziua! Am asa o situatie: am avut o sarcina grea si din acest motiv am stat foarte mult in concediu de boala, cind s-a facut calculul indemnizatiei s-a luat in consideratie luna septembrie a anului 2011 fiindca era unica luna din ultimele 6 pe care am lucrat-o complet. Dar in acea luna din salariul meu de functie calculat a fost retinuta o suma pentru luna iulie, care mi-a fost achitata atunci eronat. In iulie eu fiind pe buletin, de la contabilitate s-au gresit si mi-au achitat si salariu si buletinul, greseala care au corectat-o in septembrie retinind ceea ce s-a achitat atunci in plus.

In certificatul de salariu prezentat la CTAS era scris salariu de functie septembrie XXX lei - XXX lei pentru luna iulie = XXX lei. Mie mi-au calculat din suma ramasa nu din cea initiala! E corect asa? Daca nu, ce as putea sa fac, caci s-a primit indemnizatia in jumatate cit ar trebui sa fie de facto.

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua! Am asa o situatie: am avut o sarcina grea si din acest motiv am stat foarte mult in concediu de boala, cind s-a facut calculul indemnizatiei s-a luat in consideratie luna septembrie a anului 2011 fiindca era unica luna din ultimele 6 pe care am lucrat-o complet. Dar in acea luna din salariul meu de functie calculat a fost retinuta o suma pentru luna iulie, care mi-a fost achitata atunci eronat. In iulie eu fiind pe buletin, de la contabilitate s-au gresit si mi-au achitat si salariu si buletinul, greseala care au corectat-o in septembrie retinind ceea ce s-a achitat atunci in plus.

In certificatul de salariu prezentat la CTAS era scris salariu de functie septembrie XXX lei - XXX lei pentru luna iulie = XXX lei. Mie mi-au calculat din suma ramasa nu din cea initiala! E corect asa? Daca nu, ce as putea sa fac, caci s-a primit indemnizatia in jumatate cit ar trebui sa fie de facto.

Multumesc anticipat!

Buna ziua,

In primul rind vreau sa va spun ca angajatorul din start a incalcat legislatia cind a retinut din salariu dvs. tocmai peste 2 luni plata gresit calculata pentru luna iulie. Conform art. 148 Codul Muncii angajatorul are dreptul să emită ordinul de reţinere în termen de cel mult o lună din ziua efectuării plăţii greşit calculate. Dacă acest termen a fost omis litigiul se va examina de către instanţa de judecată la cererea angajatorului sau salariatului.

In ceea ce tine de continut certificatului privind cuantumul salariului deja nu e corect din motivul mentionat mai sus. Necatind la toate, conform legislatiei in vigoare baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul mediu lunar din care au fost calculate contribuţiile de asigurări sociale conform Legii bugetului asigurărilor sociale de stat. În cazul în care lunile luate în calcul (6 luni) sînt lucrate incomplet din motive întemeiate (concediu de maternitate, concediu pentru îngrijirea copilului, concediu medical, concediu din cont propriu etc.), la determinarea bazei de calcul se ia în considerare venitul asigurat din lunile calendaristice lucrate complet în perioada respectivă.

Astfel, retinerea din salariu nu prezinta temei de reducere a cuantumului venitului asigurat pentru luna septembrie in certificatul despre venitul asigurat pentru 6 luni, deoarece aceasta luna(septembrie) a fost lucrata complet de dvs., iar retinerea din salariu doar a compensat plata gresita pentru luna iulie.

In cazul dat trebuie sa va adresati angajatorului cu o cerere de corectare a erorii in certificat, in caz ca va refuza puteti sa-l contestati in instanta de judecata.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
xeanca

Multumesc pentru raspuns rapid!

Deci vinovat e angajatorul si el trebuie sa-mi dea alt certificat de salariu in care sa fie scris corect suma? Dar voi putea sa modific dosarul care deja este depus la CTAS si este calculata deja indemnizatia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Multumesc pentru raspuns rapid!

Deci vinovat e angajatorul si el trebuie sa-mi dea alt certificat de salariu in care sa fie scris corect suma? Dar voi putea sa modific dosarul care deja este depus la CTAS si este calculata deja indemnizatia?

da, veti putea si chiar veti primi recalculul pentru lunele trecute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
xeanca

Multumesc mult-mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum