MamaDeBaietel

Genu Valga,coxa Valga -Cum Va Tratati?

Postări Recomandate

MamaDeBaietel

Salutare,

Am tot rasfoit temele forumului si nu am intilnit discutii pe aceasta tema. Si rog toti parintii ce au intilnit aceasta la copii lor sa imi spuna cum s-au tratat. Baiatului meu i-s-a pus diagnoza de displazie bilaterala la 4 luni. Trei luni am purtat curalusele Pavlik. Dupa tratament rezultatul a fost unul satisfacator conform pareri ortopedului. Si mentionez ca conform parerii publice mergem la unul din cei mai buni ortopezi. Cind am crezut ca s-au incheiat suferintele fiului meu a aparut altceva: tendinta la genu valaga, adica picioarele in forma de X si coxa valaga unghiul la sold e mai mare decit trebuie sa fie. La inceput cind doctorul mi-a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez ca unor copii de la sine le trece aceasta pina la 5 ani eram linistita dar cu trecerea timpului ma ingrijorez mai mult. El nu poate sari ca toti copii(nici nu prea are voie), nu poate alerga ca toti capii(adica liber, alearga foarte incordat si foarte repede se oboseste). Noi respectam intru-tocmai ce ne-a spus doctorita. Cind se aseaza e mereu cu picioarele desfacute ca la meditatii. Nu face efort fizic exagerat. Purtam incaltaminte ortopedica. Dar eu simt ca nu e destul. Unicul sport pe care poate sa il practice e inotul. Dar pentru copii la 3 ani e doar aici la Botanica la BlueBird, si imi e dificil sa il duc fiindca nu nimerim niciodata cu analizile. Cind avem certificatul ca nu are helminti nu sunt locuri cind sunt locuri nu putem sa colectam proba. Dat fiindca certificatul trebuie sa fie proaspat de doar 2 saptamini. Mai inscurt ghinion cu inscrierea aceasta. Deaceea il duc eu asa ocazional la bazin. Dar eu singura nu sunt o mare inotatoare nici vorba ca sa il mai invat si pe el ceva corect. Si un sport ca sa isi faca efectul trebuie executat corect, cred eu. Deaceea apelez la voi, ce ati mai facut sau faceti pentru ca puiutii vostri sa fie ca toti copiii?

Mutumesc

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maya_V

Copilul meu tot are tendinta spre genunchi in X, are 18 luni. N-i s-a spus ca nu se face nimic, doar se supravegheaza ca la multi copilasi dispare odata cu vartsa. Se mai poate de prescris incaltaminte ortopedica. Asta e parerea unui dintre cei mai buni ortopezi din Bruxelles, asa ca si ortopedistul dim MD cred ca a re dreptate :)

Partajează acest post

Link spre post
MamaDeBaietel

Copilul meu tot are tendinta spre genunchi in X, are 18 luni. N-i s-a spus ca nu se face nimic, doar se supravegheaza ca la multi copilasi dispare odata cu vartsa. Se mai poate de prescris incaltaminte ortopedica. Asta e parerea unui dintre cei mai buni ortopezi din Bruxelles, asa ca si ortopedistul dim MD cred ca a re dreptate :)

Probabil asa si va fi pentru genu valga, cel mai mult ma ingrijoreaza coxa valga dar speram ca se va indrepta de la sine. Merci pentru incurajare.

Partajează acest post

Link spre post
MariMargo

Buna seara VArog mult ,daca este cineva cu un stat bun, DACA vi sa spus ca e numai cazu de operatie, poate ATI recurs la alte metode si vau ajutat 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum