ihtus

Documente

Postări Recomandate

ihtus

D. Grigore, avem nevoie de ajutorul Dvs. Ne intereseaza in care documente este reflecatata pedeapsa pt cei care lasa copiii fara ajutor (fara sa le vatameze intr-un fel sau altul). In special pt mame ce isi lasa copiii nounascuti.

Anume lincuri la document, sau cel putin nr. si data.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

D. Grigore, avem nevoie de ajutorul Dvs. Ne intereseaza in care documente este reflecatata pedeapsa pt cei care lasa copiii fara ajutor (fara sa le vatameze intr-un fel sau altul). In special pt mame ce isi lasa copiii nounascuti.

Anume lincuri la document, sau cel putin nr. si data.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Buna ziua,

Articolul 163. Lăsarea în primejdie

(1) Lăsarea, cu bună-ştiinţă, fără ajutor a unei persoane care se află într-o stare periculoasă pentru viaţă şi este lipsită de posibilitatea de a se salva din cauza vîrstei fragede sau înaintate, a bolii sau a neputinţei, dacă cel vinovat ştia despre primejdie şi a avut posibilitatea de a acorda ajutor părţii vătămate, fie că el însuşi a pus-o într-o situaţie periculoasă pentru viaţă,

se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 200 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

(2) Aceeaşi faptă care a provocat din imprudenţă:

a) o vătămare gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;

b) decesul victimei

se pedepseşte cu închisoare de pînă la 4 ani.

Legile Republicii Moldova

985/18.04.2002 Codul penal al Republicii Moldova (în vigoare din 24.05.2009) //Monitorul Oficial 128-129/1012, 13.09.2002

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
marisa1

Buna ziua! spuneti-mi va rod, daca am primit de la arhiva (la cerere) ca pamintul pe care e casa este in proprietatea bunelului din 1958, dar de facto e inca de la stra-strabunei, e necesar de privatizat?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua! spuneti-mi va rod, daca am primit de la arhiva (la cerere) ca pamintul pe care e casa este in proprietatea bunelului din 1958, dar de facto e inca de la stra-strabunei, e necesar de privatizat?

nu am inteles care e statutul juridic a casei? e în proprietate privată?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

marisa1 (21 января 2013 - 19:32)

•  

pamintul oficial cui aparține?

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
marisa1

e proprietate privata, apartine bunelului

Partajează acest post

Link spre post
marisa1

cineva m-a rugat sa intreb, asa-ca nu stiu toate detaliile

Pamintul pe care e construita casa e scrisa pe bunel, si dupa moartea lui ramin urmasii, care nu stiu trebuie privatizat sau nu pamintul

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

cineva m-a rugat sa intreb, asa-ca nu stiu toate detaliile

Pamintul pe care e construita casa e scrisa pe bunel, si dupa moartea lui ramin urmasii, care nu stiu trebuie privatizat sau nu pamintul

Nu trebu ffiindca e deja proprietate privată (privatizare = dobibndirea dreptului de proprietate)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator marin

in caz de divort ,copii au ramas cu mama,cit e penisia alimentara  minima acordata pentru 2  copii 

spuneti va rog cum putem face ca un copil de 8 ani sa ramie cu tatal ,

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

in caz de divort ,copii au ramas cu mama,cit e penisia alimentara minima acordata pentru 2 copii

spuneti va rog cum putem face ca un copil de 8 ani sa ramie cu tatal ,

Daca persoana lucreaza e de 1/3 din salariu, daca nu reisin din cosul minim de consum pentru 2 copii

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator sv

spunetimi va rog daca am perdut titlul de proprietate unde ne putem adresasa facem altul. suntem de la singera

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

spunetimi va rog daca am perdut titlul de proprietate unde ne putem adresasa facem altul. suntem de la singera

Doar duplicatul la primarie

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.