tiulipan

Эм Эм Эм Inaintea Cuvintelor

Postări Recomandate

tiulipan

Buna ziua. As vrea sa cer un sfat de la dumneavoastra.

Fetita mea are 4 ani si 2 luni. Acasa vorbim rusa la gradi in romana vorbeste si de la un timp incoace am observat ca cind vrea sa pronunte repede ceva - ori ca se gindeste cum se numeste cuvintul ori altceva dar incepe cu эм эм эм ( asta in chirilica am scris)

cam e deranjant la auz acest caz.

as vrea sa spun ca citeodata vorbeste limba amestecata cu rusa si romana

sfatuiti-ma va rog mult.

mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AlexandrinaTurcanu

Buna ziua. As vrea sa cer un sfat de la dumneavoastra.

Fetita mea are 4 ani si 2 luni. Acasa vorbim rusa la gradi in romana vorbeste si de la un timp incoace am observat ca cind vrea sa pronunte repede ceva - ori ca se gindeste cum se numeste cuvintul ori altceva dar incepe cu эм эм эм ( asta in chirilica am scris)

cam e deranjant la auz acest caz.

as vrea sa spun ca citeodata vorbeste limba amestecata cu rusa si romana

sfatuiti-ma va rog mult.

mersi anticipat

Buna ziua.

In primul rind t/e sa se respecte o lege, deci daca ea comunica cu cineva in rusa, sa nu treaca nici intr-un caz la romana discutind cu persoana data (indiferent daca aceasta cunoaste ambele limbi ).E foarte important sa i se explice fetitei cu cine si in ce limba sa vorbeasca. Cei din mediul fetitei tot t/e sa decida in ce limba comunica cu ea si sa-si respecte decizia. Atunci cind copila vorbeste cu Dvs rusa si apoi trece la romana, t/e s-o opriti si sa-i spuneti cum e corect sa-si exprime gindul in rusa iar in romina ar fi corect sa vorbeasca de ex. la gradi.

La caeasta virsta vocabularul micutei nu e suficient de dezvoltat in ambele limbi ( si pentru a se determina in ce limba sa-si exprime gindul si ce cuvinte sa rosteasca, ea zice "эм эм" cistigindu-si timp pentru a se gindi ) din motiv ca nu s-a respectat legea de a vorbi doar intr-o limba cu o persoana si apare fenomenul de comunicare in ambele concomitent.

Daca in asemenea cazuri nu se tine cont de cele scrise mai sus, poate aparea bilbiala pe fon de bilingvism sau frica de a vorbi, neincredere, etc...

Insa acest "эм" poate fi rostit de copii si voluntar pentru a atrage atetia asupra sa, sau din motiv ca i-a placut cum suna acesta la cineva din copii.

La moment nu e nimic grav, e suficient sa respectati cerintele de mai sus...

Partajează acest post

Link spre post
tiulipan

Va multumesc mult pentru raspuns :val14:

Partajează acest post

Link spre post
AlexandrinaTurcanu

Va multumesc mult pentru raspuns :val14:

Cu placere...))

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum