lumipupsic

Cererea De Veliberare (Demisie)

Postări Recomandate

lumipupsic

Buna ziua! In cazul in care o persoana a depus cerere de eliberare de la serviciu din propria dorinta (demisie) - este oare in drept aceasta persoana sa-si retraga aceasta cerere? Daca da, atunci Va rog sa-mi explicati care e procedura, ce trebuie de scris in cerere si in cit timp de la depunerea celei de eliberare. Va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
kristino4ka

Пишите заявление на увольнение, отрабатывайте 14 календарных дней, в этот период вы имеете право передумать и аннулировать свое заявление, все равно в эти 2 недели приказа на увольнение по собственному желанию не будет. Приказ будет произведен в последний рабочий день с выдачей вам копии приказа и оригинал трудовой книжки.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua! In cazul in care o persoana a depus cerere de eliberare de la serviciu din propria dorinta (demisie) - este oare in drept aceasta persoana sa-si retraga aceasta cerere? Daca da, atunci Va rog sa-mi explicati care e procedura, ce trebuie de scris in cerere si in cit timp de la depunerea celei de eliberare. Va multumesc anticipat!

Buna ziua,

Pînă la expirarea termenului de 14 zile, salariatul are dreptul oricînd să-şi retragă cererea sau să depună o nouă cerere, prin care să o anuleze pe prima. În acest caz, angajatorul este în drept să-l elibereze pe salariat numai dacă, pînă la retragerea (anularea) cererii depuse, a fost încheiat un contract individual de muncă cu un alt salariat.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Buna ziua,

Pînă la expirarea termenului de 14 zile, salariatul are dreptul oricînd să-şi retragă cererea sau să depună o nouă cerere, prin care să o anuleze pe prima. În acest caz, angajatorul este în drept să-l elibereze pe salariat numai dacă, pînă la retragerea (anularea) cererii depuse, a fost încheiat un contract individual de muncă cu un alt salariat.

Mersi mult, dar initial nu am scris despre toate "pietrele subacvatice": persoana data se afla in concediul anual de odihna si a fost impusa sa scrie cerere de eliberare (cum se face la noi acum in foarte multe firme)chiar inprima zi a concediului. Stiu ca in aceasta perioada nu au voie sa-l elibereze, dar in acest caz termenul de 14 zile pentru anularea cererii de demisie mai este valabil si dupa concediu?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Mersi mult, dar initial nu am scris despre toate "pietrele subacvatice": persoana data se afla in concediul anual de odihna si a fost impusa sa scrie cerere de eliberare (cum se face la noi acum in foarte multe firme)chiar inprima zi a concediului. Stiu ca in aceasta perioada nu au voie sa-l elibereze, dar in acest caz termenul de 14 zile pentru anularea cererii de demisie mai este valabil si dupa concediu?

14 zile sunt 14 zile care curg chiar si in timpul concediului..... dupa asa zisul " concediu" persoana data deja nu se mai considera salariat la intreprindere

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Ca exceptie ar putea fi faptul daca dupa concediu persoana revine la munca fara a fi eliberat din functie şi el îşi continuă activitatea de muncă fără să-şi reafirme în scris dorinţa de a desface contractul individual de muncă, eliberarea acestuia nu se admite. Asadar, dupa concediu acesta trebuie sa lucreze macar o zi nestingherit plus sa aiba martori ca a lucrat in ziua aceea sau careva probe si atunci angajatorul nu-l va mai putea concedia (daca totusi angajatorul il va elibera dupa ziua lucrata atunci persoana poate fi restabilita in funtie pe cale judecatii)

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Va multumesc foarte mult!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum