vulpita

Acte Necesare Pentru A Depunde Dosarul La Obtinerea Cet.romane!

Postări Recomandate

vulpita

Buna!cine imi spune si mie ce acte trebuie de depus pentru cetatenie romana?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acta

Buna!cine imi spune si mie ce acte trebuie de depus pentru cetatenie romana?

http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=113663 acte necesare pentru depunerea dosarului

Este asa tema si nu una http://mama.md/index.php?showtopic=91484 cu foarte multa informatie utila.

Partajează acest post

Link spre post
neea

Девочки, кто подскажет какие документы нужны для подачи на гражданство?

Первая ссылка не работает, а 3 с половиной болталки "Redobandirea cetateniei" я пока не осилю ))

я по бабушке буду делать, то есть мне нужно

1. свидетельство о рождении бабушки

2. свидетельство о рождении мамы

3. мое свидетельство о рождении

4. справки от нотариуса (они обычно сами знают какие)

5. молдавский казиер?

еще что-то?

Partajează acest post

Link spre post
livicutsa

Юля, вот список

-Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată;

-Pasaport + copie legalizata

-Cazier judiciar din România;

-Cazier judiciar din Republica Moldova

-Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici, străbunici), foşti cetăţeni români;( Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere ! )

-Declaraţie personală, autentificată la notar sau Sectia Consulara din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;

-Declaraţie personală autentificată la notar sau Sectia Consulara din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;

-Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la Secţia Consulara a Ambasadei României în Republica Moldova, Chişinău, prin care solicită rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în Republica Moldova; Această declaraţie notarială este supusă taxelor consulare (60 euro);

-Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;

-Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;

-In cazul minorilor de peste 14 ani este necesar consimţământul minorilor pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte;

Partajează acest post

Link spre post
acta

Девочки, кто подскажет какие документы нужны для подачи на гражданство?

Первая ссылка не работает, а 3 с половиной болталки "Redobandirea cetateniei" я пока не осилю ))

я по бабушке буду делать, то есть мне нужно

1. свидетельство о рождении бабушки

2. свидетельство о рождении мамы

3. мое свидетельство о рождении

4. справки от нотариуса (они обычно сами знают какие)

5. молдавский казиер?

еще что-то?

Юля, тебе понадобится гораздо больше документов, чем ты написала.

1) свидетельство о рождении/смерти бабушки, дедушки и их свидетельство о браке/разводе

2) свидетельство о рождении мамы, папы и их свидетельство о браке/разводе

3) твое свидетельство о рождении, браке

4) справка о несудимости молдавская

5) справка о несудимости румынская

6) декларации от нотариуса

7) свидетельство о рождении ребенка(если хочешь, чтобы ребенок тоже получил гражданство)

Если бабушка, дедушка умерли, то нужно только свидетельство о смерти с указанием даты и места рождения.

Вроде все. Если что, девочки исправят.

Partajează acest post

Link spre post
Liviu

Buna !
vreau sa stiu daca bunelul este decedat si am certificatul de deces iar la bunica am certificatul de nastere , mai este nevoie si de certificatul lor de casatorie ? sau in cazul in care bunelu este decedat trebuie doar certificatul lui de deces si de nastere a bunicii

Partajează acest post

Link spre post
Goluboglazka89
В 03.07.2013 в 17:12, acta сказал:

Юля, тебе понадобится гораздо больше документов, чем ты написала.

1) свидетельство о рождении/смерти бабушки, дедушки и их свидетельство о браке/разводе

2) свидетельство о рождении мамы, папы и их свидетельство о браке/разводе

3) твое свидетельство о рождении, браке

4) справка о несудимости молдавская

5) справка о несудимости румынская

6) декларации от нотариуса

7) свидетельство о рождении ребенка(если хочешь, чтобы ребенок тоже получил гражданство)

Если бабушка, дедушка умерли, то нужно только свидетельство о смерти с указанием даты и места рождения.

Вроде все. Если что, девочки исправят.

Подскажите если дедушка родился в 1943 году то нужно доставать из архива документы его родителей??

Partajează acest post

Link spre post
acta
В 17.01.2019 в 13:54, Goluboglazka89 сказал:

Подскажите если дедушка родился в 1943 году то нужно доставать из архива документы его родителей??

Конечно, если вы делаете гражданство по линии дедушки. Гражданство можно получить по линии родственников, рожденных на территории Румынии до 28 июня 1940 года

Partajează acest post

Link spre post
Goluboglazka89

Спасибо большое 

Partajează acest post

Link spre post
Viktor101

Bună! Am adunat toate documentele pentru depunerea dosarului la obținerea cetățeniei românești. Și acum, câteva zile în urmă, mi-au spus niște cunoscuți că dacă am pașaport rusesc, no să pot obține cetățenia română. Cel rusesc nu-mi trebuie. Peste o săptămână plec acasă și sunt programat la depunere. Nu pot găsi informația necesară. E al treilea forum unde dau aceasta întrebare. Sper că cineva o să-mi poată ajuta cu un sfat bun și informație completă. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum