LeraLera

Выход Из Отпуска.

Postări Recomandate

LeraLera

Здравствуйте.Я выхожу из отпуска по уходу за ребёнком.3 года назад меня принимали на работу в школу на 3 часа информатики и как лаборанта.И дали на один год биологию,потому что не было кому вести.Зарплату я получала за все 9 часов(не как за замену),налоги с меня снимали.Только в трудовую не записали.В декрет я вышла с 9 часов.Теперь директор говорит,что даёт мне только те часы,на которые меня принимали.Т.е. информатику и лаборанта.А биологию не дают.Насколько я знаю,мне должны предоставить после отпуска работу,равносильную той,которая у меня была до декрета.Подскажите,пожалуйста,кто в этом случае прав и на что я могу рассчитывать?(На сколько часов?)Я понимаю,что биологию мне могут и не дать,так как появился специалист,но у меня есть диплом математика.А математик пенсионер.Помогите мне,пожалуйста.Очень вам благодарна.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
andry0304

Am incercat sa-i raspund doamnei in privat dar nu e posibil!

Imi cer scuze de la d-nul Popa, dar as putea eu sa-i raspund doamnei in privinta acestei probleme, stiu ca nu am dreptul sa o fac in acest compartiment.

Imi cer scuze initial ca scriu in romana! Cunosc foarte bine Codul Muncii si Legea Invataminatului, pentru ca activez ca profesoara si director adjunct in scoala. Situatia ta e urmatoarea, daca ai fost primita ca laboranta, cu inscrierea in carnetul de munca, atunci directoarea trebuie sa-ti dea locul de laborant, fiindca daca a fost cineva luat in locul tau, trebuia sa fie pe perioada concediului tau de maternitate.Ai dreptul garantat ! Orele pe care le-ai avut nu este nimeni obligat sa ti le dea.Daca ai fost primita ca profesoara, atunci trebuie sa ti se dea un salariu, daca exista ore disponibile! Daca exista alti profesori, aici se acorda prioritate celora cu calificarea mai mare (adica grad didactic) si vechime in munca. Modificarea cu privire la pensionari nu a intrat inca in vigoare! Sper ca ai inteles! O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Здравствуйте.Я выхожу из отпуска по уходу за ребёнком.3 года назад меня принимали на работу в школу на 3 часа информатики и как лаборанта.И дали на один год биологию,потому что не было кому вести.Зарплату я получала за все 9 часов(не как за замену),налоги с меня снимали.Только в трудовую не записали.В декрет я вышла с 9 часов.Теперь директор говорит,что даёт мне только те часы,на которые меня принимали.Т.е. информатику и лаборанта.А биологию не дают.Насколько я знаю,мне должны предоставить после отпуска работу,равносильную той,которая у меня была до декрета.Подскажите,пожалуйста,кто в этом случае прав и на что я могу рассчитывать?(На сколько часов?)Я понимаю,что биологию мне могут и не дать,так как появился специалист,но у меня есть диплом математика.А математик пенсионер.Помогите мне,пожалуйста.Очень вам благодарна.

 

Вас не могут уволить или сократить, так как по закону запрещается увольнение женщин, имеющих детей в возрасте до шести лет (ст. 251 ТК).

Работа учителем биологии считалось для вас как по совместительству (то есть необязательно записывать в трудовой книжке). В вашем случаи если вы желаете, директор обязан принять вас обратно на должность учителя биологии.

Также смотрите: http://mama.md/index.php?showtopic=93692

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LeraLera

 

Вас не могут уволить или сократить, так как по закону запрещается увольнение женщин, имеющих детей в возрасте до шести лет (ст. 251 ТК).

Работа учителем биологии считалось для вас как по совместительству (то есть необязательно записывать в трудовой книжке). В вашем случаи если вы желаете, директор обязан принять вас обратно на должность учителя биологии.

Также смотрите: http://mama.md/index...showtopic=93692

Спасибо большое за ответ

 

Am incercat sa-i raspund doamnei in privat dar nu e posibil!

Imi cer scuze de la d-nul Popa, dar as putea eu sa-i raspund doamnei in privinta acestei probleme, stiu ca nu am dreptul sa o fac in acest compartiment.

Imi cer scuze initial ca scriu in romana! Cunosc foarte bine Codul Muncii si Legea Invataminatului, pentru ca activez ca profesoara si director adjunct in scoala. Situatia ta e urmatoarea, daca ai fost primita ca laboranta, cu inscrierea in carnetul de munca, atunci directoarea trebuie sa-ti dea locul de laborant, fiindca daca a fost cineva luat in locul tau, trebuia sa fie pe perioada concediului tau de maternitate.Ai dreptul garantat ! Orele pe care le-ai avut nu este nimeni obligat sa ti le dea.Daca ai fost primita ca profesoara, atunci trebuie sa ti se dea un salariu, daca exista ore disponibile! Daca exista alti profesori, aici se acorda prioritate celora cu calificarea mai mare (adica grad didactic) si vechime in munca. Modificarea cu privire la pensionari nu a intrat inca in vigoare! Sper ca ai inteles! O zi buna!

Спасибо за ответ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Am incercat sa-i raspund doamnei in privat dar nu e posibil!

Imi cer scuze de la d-nul Popa, dar as putea eu sa-i raspund doamnei in privinta acestei probleme, stiu ca nu am dreptul sa o fac in acest compartiment.

Imi cer scuze initial ca scriu in romana! Cunosc foarte bine Codul Muncii si Legea Invataminatului, pentru ca activez ca profesoara si director adjunct in scoala. Situatia ta e urmatoarea, daca ai fost primita ca laboranta, cu inscrierea in carnetul de munca, atunci directoarea trebuie sa-ti dea locul de laborant, fiindca daca a fost cineva luat in locul tau, trebuia sa fie pe perioada concediului tau de maternitate.Ai dreptul garantat ! Orele pe care le-ai avut nu este nimeni obligat sa ti le dea.Daca ai fost primita ca profesoara, atunci trebuie sa ti se dea un salariu, daca exista ore disponibile! Daca exista alti profesori, aici se acorda prioritate celora cu calificarea mai mare (adica grad didactic) si vechime in munca. Modificarea cu privire la pensionari nu a intrat inca in vigoare! Sper ca ai inteles! O zi buna!

 

Ati omis prevederile art. 251 CM....

Se interzice concedierea femeilor care au copii în vîrstă de pînă la 6 ani inclusiv si in cazul “cind a fost incheiat, vizînd salariaţii ce prestează munca prin cumul, a unui contract individual de muncă cu o altă persoană care va exercita profesia, specialitatea sau funcţia respectivă ca profesie, specialitate sau funcţie de bază”;

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LeraLera

Спасибо большое за ответ

 

 

Спасибо за ответ

dar cînd va întra în vigoare modificarea cu privire la pensionari?mulţumesc

 

Am incercat sa-i raspund doamnei in privat dar nu e posibil!

Imi cer scuze de la d-nul Popa, dar as putea eu sa-i raspund doamnei in privinta acestei probleme, stiu ca nu am dreptul sa o fac in acest compartiment.

Imi cer scuze initial ca scriu in romana! Cunosc foarte bine Codul Muncii si Legea Invataminatului, pentru ca activez ca profesoara si director adjunct in scoala. Situatia ta e urmatoarea, daca ai fost primita ca laboranta, cu inscrierea in carnetul de munca, atunci directoarea trebuie sa-ti dea locul de laborant, fiindca daca a fost cineva luat in locul tau, trebuia sa fie pe perioada concediului tau de maternitate.Ai dreptul garantat ! Orele pe care le-ai avut nu este nimeni obligat sa ti le dea.Daca ai fost primita ca profesoara, atunci trebuie sa ti se dea un salariu, daca exista ore disponibile! Daca exista alti profesori, aici se acorda prioritate celora cu calificarea mai mare (adica grad didactic) si vechime in munca. Modificarea cu privire la pensionari nu a intrat inca in vigoare! Sper ca ai inteles! O zi buna!

dar cînd va întra în vigoare modificarea cu privire la pensionari?mulţumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

dar cînd va întra în vigoare modificarea cu privire la pensionari?mulţumesc

 

 

dar cînd va întra în vigoare modificarea cu privire la pensionari?mulţumesc

Din cite cunosc proiectul e inca in parlament.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stacey

Добрый день. очень прошу что влажу со своей проблемой, надеюсь на вашу помощь. до декрета у меня была одна заработная плата, но пока я находилась в отпуске по уходу за ребенком руководство поменялось. и сейчас когда я обговаривала с новым руководством мой выход на работу, мне предложили зп намного меньше той что была. является ли это нормальным, и как поступить. заранее благодарю.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LeraLera

Din cite cunosc proiectul e inca in parlament.....

Спасибо

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Добрый день. очень прошу что влажу со своей проблемой, надеюсь на вашу помощь. до декрета у меня была одна заработная плата, но пока я находилась в отпуске по уходу за ребенком руководство поменялось. и сейчас когда я обговаривала с новым руководством мой выход на работу, мне предложили зп намного меньше той что была. является ли это нормальным, и как поступить. заранее благодарю.

 

Здравствуйте,

Ваш работодатель не имеет право снижать размер вашей заработной платы без вашего письменного одобрения (в соответствие с ст. 68,140 ТК)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

 

Здравствуйте,

Ваш работодатель не имеет право снижать размер вашей заработной платы без вашего письменного одобрения (в соответствие с ст. 68,140 ТК)

Если работодатель откажет вашем претензиям, тогда решить данный вопрос сможете только через суд.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stacey

благодарю вас!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
liubasha

Добрый день...если продлить отпуск по уходу за ребенком с 3-ех до 6 лет...мое рабочее место сохраняяется или это на усмотрение руководства? а также есть ли у мамы права на продление отпуска по уходу за малышом? благодарю за ответ

 

и еще вопрос по мед страхованию в случае продления отпуска по уходу за ребенком...мед полис не является действительным? или действует до исполнения 6-ти лет ребенка? спасибо огромное за ответ!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Добрый день...если продлить отпуск по уходу за ребенком с 3-ех до 6 лет...мое рабочее место сохраняяется или это на усмотрение руководства? а также есть ли у мамы права на продление отпуска по уходу за малышом? благодарю за ответ

 

и еще вопрос по мед страхованию в случае продления отпуска по уходу за ребенком...мед полис не является действительным? или действует до исполнения 6-ти лет ребенка? спасибо огромное за ответ!

 

1. При неоплаченом отпуске по уходу за ребенком с 3-ех до 6 лет ваше рабочее место сохраняется

2. Да у вас есть право на неоплаченый отпуск по уходу за ребенком с 3-ех до 6 лет(не зависит от желания руководства)

3. При неоплаченом отпуске по уходу за ребенком с 3-ех до 6 лет мед. полис не действует(должны сами его оплачивать).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
liubasha

Спасибо огромное....теперь все понятно!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum