elleanor

Masa De Furşet

Postări Recomandate

elleanor

Cine a fost deja in postura de naşă şi a pregatit masa de furşet, daţi-mi si mie, vă rog, indicii, recete, căci din ceia ce văd în poze, majoritatea sunt fără recete. Vă voi fi foarte recunoscătoare.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cara

Felicitari cu nanasia! Noi cind am fost acum pe data de 9 iunie nanasi, de asemenea ne farimam capul cu masa de primire a oaspetilor si noi de asemenea ne-am oprit la ideea cu fursetul... deci, ce a fost la noi:

- canape din cascaval taiat cubulete pe felioare rotunjoare nu groase de castraveti putin sarati, cu betisor infipt

-canape din felioare de peste rosu si alb afumat, invirtite tubulet-trubochka pe masline sau olive fara simbure, cu betisor

-felioare ultra subtiri de carne cruda afumata (prosciuto crudo) invirtite si ele sub forma de tubulet, cu betisor pu canape

-tartine ultra-mici, felioare mici de bruschette Maretti cu pasta pu tartine(eu am folosit peste-ton cu putina maioneza, verdeata si sare dupa gust, ca sa se primeasca asa o pasta), este comod ca iai una si o pui pe toata in gura, atit de mica este

-am luat de la patiserie, dulciuri-tartalete cu pomusoare, de asemenea micute, ca sa o poti minca cu mina

-fructe-felii de diferite culori, aranjate frumos pe tava cu betisoare de canape infipte

-cutie de bomboane

-sampanie, vin, coniac, suc, apa

Masa am aranjat-o intr-asa fel incit la o margine am pus farfuriile de servit una peste alta, furculite in caz ca cineva ar dori sa manince din farfurie(dar tinind-o in mina), servetele... In partea cealata bautura, cu pahare de tot tipul alaturi...Si am finisat sa o impodobesc cu un buchet de trandafiri de la noi din gradina...

sper sa va fiu de folos si succese!

Partajează acest post

Link spre post
elleanor

Multumesc mult! Sa stii ca deja mi-am imaginat cum arata tot... si pare foarte gustos... Dar de unde ai luat carne cruda afumata? Se vinde si la noi? Stiu ca unei cumetre de-ale mele i-au trimis din Italia ceva asemanator.

Partajează acest post

Link spre post
Krasavita

Buna fetelor.La mine masa de furshat a fost asa.Toate farfuriele patrate si

o farfurie cu fructe

o farfurie cu ciocolata

o farfurie cu prajituri micute din cuptorul fermecat si frumos aranjat

Asa cum farfuriele erau mari am pus cite 2-3 feluri intr-o farfurie..

Pe o peceana(TUK)unsa cu unt si jumate cu ikre rosii si negre si verdeata

Piine neagra taiata cam de o gura unsa cu maioneza si pe deasupra pus pepene si o crevetka

Pe un batisor pus cashkaval taiat patrat si rosii(ceri)si o maslina

si caskava ras cu mainez si verdeata invalacit t in shunca taiata foarte subtire si infipta cu betisor

Tot pe betishor cirnat taiat patrat cu oua fiert de dorit de peripelina si pepene taia patrat

Piine neagra o dati prin razatore,topiti unt apoi luati peste rosu felii si o invalaci se primeste ca o floare,muieti floare din peste in unt apoi in pine numai fundul pe deasupra la floare puneti icre rosii foarte usor se face..

Parca asta-i tot bautura de tot felul cind au venit fii si oaspetii lor am turnat la toti sampanie apoi deam cine ce dorea,asa fursetul a fost cind au venit oaspetii nostri innainte de a pleca la nunta si dupa nunta deacum am asezat lumea la masa ca de obicei,miine voi incerca sa pun niste poze ..

Partajează acest post

Link spre post
elleanor

Krasavita, multumesc mult! Desi e totul detaliat, astept si pozele.

Partajează acest post

Link spre post
Krasavita

85496b85ea4c.jpgnu se vede toata masa da ori cum

Partajează acest post

Link spre post
Krasavita

b0301821709e.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Krasavita

b0301821709e.jpg

d3a2f410d258.jpg

d3a2f410d258.jpg

542f3c65a3e5.jpginainte de a ne duce la nunta/am stat toti in picioare

7cf5d11672ce.jpgsi dupa nunta cind ne-au adus acasa

19319b549665.jpgacasa dupa nunta

Partajează acest post

Link spre post
Cara

Multumesc mult! Sa stii ca deja mi-am imaginat cum arata tot... si pare foarte gustos... Dar de unde ai luat carne cruda afumata? Se vinde si la noi? Stiu ca unei cumetre de-ale mele i-au trimis din Italia ceva asemanator.

Gasesti la nr.1 fara probleme in sectia salamuri...

Partajează acest post

Link spre post
elleanor

85496b85ea4c.jpgnu se vede toata masa da ori cum

E foarte frumos... la fel si tu... Dar cealalta masa ai pregatit-o tu? Si cand? Nu m-am gandit din start ca voi avea atata treaba.

Partajează acest post

Link spre post
elleanor

Felicitari cu nanasia! Noi cind am fost acum pe data de 9 iunie nanasi, de asemenea ne farimam capul cu masa de primire a oaspetilor si noi de asemenea ne-am oprit la ideea cu fursetul... deci, ce a fost la noi:

- canape din cascaval taiat cubulete pe felioare rotunjoare nu groase de castraveti putin sarati, cu betisor infipt

-canape din felioare de peste rosu si alb afumat, invirtite tubulet-trubochka pe masline sau olive fara simbure, cu betisor

-felioare ultra subtiri de carne cruda afumata (prosciuto crudo) invirtite si ele sub forma de tubulet, cu betisor pu canape

-tartine ultra-mici, felioare mici de bruschette Maretti cu pasta pu tartine(eu am folosit peste-ton cu putina maioneza, verdeata si sare dupa gust, ca sa se primeasca asa o pasta), este comod ca iai una si o pui pe toata in gura, atit de mica este

-am luat de la patiserie, dulciuri-tartalete cu pomusoare, de asemenea micute, ca sa o poti minca cu mina

-fructe-felii de diferite culori, aranjate frumos pe tava cu betisoare de canape infipte

-cutie de bomboane

-sampanie, vin, coniac, suc, apa

Masa am aranjat-o intr-asa fel incit la o margine am pus farfuriile de servit una peste alta, furculite in caz ca cineva ar dori sa manince din farfurie(dar tinind-o in mina), servetele... In partea cealata bautura, cu pahare de tot tipul alaturi...Si am finisat sa o impodobesc cu un buchet de trandafiri de la noi din gradina...

sper sa va fiu de folos si succese!

Nu prea inteleg la canape din peste rosu si alb... ... ... ,deci, o felie de peste rosu + maslina combinat cu o felie de peste alb + maslina/oliva, sau cum?

Partajează acest post

Link spre post
Cara

deci ele erau amestecate, maslina+felie peste rosu sau maslina+felie peste alb si tot asa numai ca deja cu olive, sper ca m-ai inteles)

Partajează acest post

Link spre post
Krasavita

E foarte frumos... la fel si tu... Dar cealalta masa ai pregatit-o tu? Si cand? Nu m-am gandit din start ca voi avea atata treaba.

Multumesc :poka1: In doua nopti am dormit o 1ora,tot mam pregatit ca nu dovedeam,da mincarea am facut mai mult usoara citeva feluri de cirnaturi bune si peste,ruletul,lam dat prin masinka de taiat,3feluri de salata,julien in cuptor,raciturile soacra mi lea facut aripi capcionate gata cumparate mai mult am cumparat,am avut undeva 11feluri.M-a ajutat mult sora si mama,care am asezat in farfurii care era taiat numai innaite de a desbraca mireasa am trimeso pe mama sa-mi aseze masa totul iam pregatit care vesela si cum sa-mi aranjeze masa scris pe foaie,eu am stiut ca neamurile ne vor duce acasa ca auzisem ca se pregatesc cu diferite hohme sa ne faca,si din partea mea nu era frumos ca sa nui asez la masa deacea si mam gatit insa acum nu toti fac asa dar noi am cununat prima oara deacea am vrut sa fie super..

Partajează acest post

Link spre post
elleanor

Multumesc :poka1: In doua nopti am dormit o 1ora,tot mam pregatit ca nu dovedeam,da mincarea am facut mai mult usoara citeva feluri de cirnaturi bune si peste,ruletul,lam dat prin masinka de taiat,3feluri de salata,julien in cuptor,raciturile soacra mi lea facut aripi capcionate gata cumparate mai mult am cumparat,am avut undeva 11feluri.M-a ajutat mult sora si mama,care am asezat in farfurii care era taiat numai innaite de a desbraca mireasa am trimeso pe mama sa-mi aseze masa totul iam pregatit care vesela si cum sa-mi aranjeze masa scris pe foaie,eu am stiut ca neamurile ne vor duce acasa ca auzisem ca se pregatesc cu diferite hohme sa ne faca,si din partea mea nu era frumos ca sa nui asez la masa deacea si mam gatit insa acum nu toti fac asa dar noi am cununat prima oara deacea am vrut sa fie super..

Felicitari! Frumos, original si calitativ.

deci ele erau amestecate, maslina+felie peste rosu sau maslina+felie peste alb si tot asa numai ca deja cu olive, sper ca m-ai inteles)

Cam asa si mi-am imaginat. Multumesc mult!

Partajează acest post

Link spre post
Krasavita

423ef9bd25a6.jpgam cununat pe 06.09.2012

e21096261715.jpgmasa de furset am facut aproape ca si cea de anul trecut...

302ac1adb5d9.jpgsi dupa nunta me-am asezat oaspetii la masa caci mau adus acasa...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum