BabaYaga

Atelier Pentru Parinti - “Fără Palme! Cum Să Stabileşti Cu Dragoste Şi Respect Limitele Pentru Copii

Postări Recomandate

BabaYaga

Centrul Naţional de Prevenire a Abuzului faţă de Copii organizează

logo cnpac_120_120.jpg

Ateliere pentru părinţi

“Fără palme! Cum să stabileşti cu dragoste şi respect limitele pentru copii”

Ateliere de lucru săptămânale pentru părinţii care au copii cu vârste cuprinse între 3-6 ani

Bine ai venit!

Ce reprezintă acest atelier?

Invităm toţi părinţii care cred că bătaia NU este o soluţie pentru a stabili limite copilului său, ci mai degrabă dragostea şi respectul sunt cheia succesului spre o educaţie bună.

În cadrul atelierului vom discuta despre consecinţele bătăii şi alte metode de pedeapsă/disciplinare ale copilului care au repercusiuni negative în dezvoltarea acestuia şi cum poate o mamă/un părinte face faţă unor emoţii dificile (furie, neputinţă, vinovăţie).

La acest atelier părinţii vor învăţa să stabilească limite pentru copilul lor, ca rezultat al ascultării active şi înţelegerea emoţiilor, precum şi a aşteptărilor copilului lor. De asemenea, părinţii vor fi familiarizaţi cu metode constructive şi vor fi încurajaţi să practice competenţele noi învăţate.

Şedinţele au loc în grupuri formate din zece persoane. În timpul atelierului vom folosi următoarele metode de lucru: forum de discuţii, exerciţii în grup, activităţi bazate pe experienţe personale.

Care sunt avantajele pentru părinţii-participanţi la aceste ateliere?

La finalul atelierului vei fi capabil să:

• înţelegi motivele comportamentelor anterioare ca părinte în relaţia cu copilul;
  • conştientizezi consecinţele bătăii şi a altor metode neconstructive de pedeapsă/disciplinare ale copilului;
  • recunoşti emoţiile şi să le verbalizezi pentru propria persoana şi pentru alţii;
  • înţelegi sentimentele proprii şi gândurile care apar în situaţii dificile;
  • înveţi metode alternative de încurajare a copiilor de a interacţiona şi de a determina propriile limite;
  • practici modele noi de comportament învăţate în relaţia cu copilul;
  • reduci sentimentele de neajutorare şi neputinţă în situaţii dificile şi să creşti competenţa, ca părinte;
  • obţii sprijin şi să faci schimb de experienţă cu alţi părinţi.

Atelierele se desfăşoară săptămânal, în zilele de miercuri. În total vor fi 6 ateliere, câte 2 ore.

Adresa: or. Chişinău, str. Calea Ieşilor, 61/2, tel.: 022 75 88 06

Taxa de participare: 200 lei pentru 6 ateliere.

La ateliere vor participa doar părinţii.

Dacă sunteţi părinte şi sunteţi interesat să participaţi la aceste ateliere, vă invităm să trimiteţi formularul completat la adresa de e-mail office@cnpac.org.md. Formularul puteţi găsi pe pagina www.cnpac.org.md.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cil

este deja tarziu de inscris la acest atelier?

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

este deja tarziu de inscris la acest atelier?

Eu cred ca nu.

Eu am sunat la ei in data de 25 iunie cind a aparut tema pe forum. I-am intrebat daca e tirziu sau se mai pot trimite formulare completate.

Doamna mi-a raspuns ca se poate. La momentul cind eu am sunat nu aveau grupul intreg si nici o sesiune inca nu avuse loc.

Eu zic ori sa trimiteti formularul si ei oricum va vor raspunde inapoi pe mail, sau puteti suna si Dvs ;).

Partajează acest post

Link spre post
Marea4ika

Eu cred ca nu.

Eu am sunat la ei in data de 25 iunie cind a aparut tema pe forum. I-am intrebat daca e tirziu sau se mai pot trimite formulare completate.

Doamna mi-a raspuns ca se poate. La momentul cind eu am sunat nu aveau grupul intreg si nici o sesiune inca nu avuse loc.

Eu zic ori sa trimiteti formularul si ei oricum va vor raspunde inapoi pe mail, sau puteti suna si Dvs ;).

A trecut mai mult de o luna de la afisarea anuntului. Merita sa mai incerc sa ma inscriu? A ajuns cineva la vreunul dintre ateliere? :)

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

vreau si eu :)

mai e valabil?

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Fetelor, nu asteptati sa va raspunda cineva aici in tema. Sunati si faceti inscriere daca doriti sa participati.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Объявление от организатора:

В связи с малым количеством желающих и периодом отпусков, семинар перенесен на сентябрь.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum