crenguta

Repromed*

Postări Recomandate

crenguta

Este un centru medical nou. Denumirea centrului nu necesita vreo lamurire cu se se ocupa. Aici lucreaza o mare parte din medicii de la Centrul de Planificare Familiala. Asi vrea sa aud pareri despre centru si preturile de acolo, daca ati fost pe-acolo. O sa va zic si eu, caci (din pacate) am fost nevoita sa fac acolo o procedura... si procedurile care vor urma, daca bani o sa mai avem...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crenguta

Faceam la Centrul de Planificare familiala inseminatii, ceea ce ma costa: 180 lei, achitati in casa, procedura de inseminare (nu conta daca o zi sau doua zile la rind imi facea procedura), iar la androlog pentru prelucrarea spermei - 150 lei daca iesea o portie si 180 daca se primeau 2 portii. Si plus ma costau medicamentele pentru stimulare in dependenta ce foloseam si monitorizarea la USG - foliculometria.

Luna aceasta medicul mi-a zis ca nu mai poate sa-mi faca procedura acolo, ci trebuie sa vin la Repromed. Mai mult ca atat: am pierdut luna trecuta degeaba, facind stimulatie si ajungand cu o zi inainte de inseminatii ca sa-mi spuna medicul ca nu putem face procedura ca nu mai au necesarul in centru.

M-am gandit bine-nteles ca la Repromed vor fi alte preturi (poate dublu sau cel mult triplu). Am ramas trasnita cand mi-a zis 1600 lei pentru o procedura, iar daca am de facut 2 zile la rand - atunci a doua zi procedura costa 800 lei. Deci total 2400 lei. :shok::mega_shok:

Deci : 330 - 400 lei la Centrul de Planificare Fam., iar la Repromed 2400 lei aceeasi procedura - cam 6 - 7 preturi!!!

Partajează acest post

Link spre post
Vetocka

к сожалению,они работают не в нашу пользу,все дорого на много.и меня ждет процедура в конце месяца,так что,пользуются они нашим положением

Partajează acest post

Link spre post
crenguta

Fetelor, nu-mi ajung cuvinte sa-mi exprim indignarea... Dar atunci FIV cat ar costa la Repromed??? Deci nu mai avem nici un centru de stat cu preturi cat de cat rezonabile. Si asa avem multe cupluri care nu-si permiteau costurile pentru FIV de la centrul de stat. Dar acu ce sa mai vorbim. Practic pe multi dintre noi ne lipsesc de posibilitatea de a avea un copil. Ne lipsesc de aceasta speranta... Nu stiu personal daca-mi mai permit sa fac asa proceduri la Repromed. Ar trebui sa lucrez 2 ani ca sa-mi permit o procedura FIV...fara nici o garantie de reuşită... Si de inseminatii nu stiu câte o sa-mi mai pot permite...

Partajează acest post

Link spre post
Florista

fetelor vas da un sfat inainte de a face fiv la chisinau, mergeti la o consultatie la kiev macar un uzi simplu sa faceti sa vedeti ca cu endometru e bine, nu stiu de ce dar nu vad medicii nostri nimic - miemi imi pare rau pentru 4 ani si banii pierduti la CPF - care ma asteapta acum la ei sa fac fiv. Dar dupa kiev am inteles imediat- nici nu am reusit sa ies din cabinetul medicului - ce am tras acesti 4 ani la noi e totul in zadar. la noi fac ghisteroscopii ca un simplu avort nu dau nimic tratament - pur si simplu taie de pe endometru ce nu le place lor, dupa care apar chisturi si polipi pe care nui vad la ecografie. stiu citeva cazuri reale acuma recente - pe toate fetele ne asteapta la fiv la chisinau - dar mergind la kiev la o simpla consultatie asa un buchet pe endometru la toate au gasit - am impresia ca la noi ii intereseaza numarul de fiv facute si banii restul nimic. Acolo practic nimeni nu intra in protocol fara lista de analize date si verificate, ghisteroscopia practic la toti se face - asta e si plusul lor de fivuri reusite. Scriu si imi buhnesc lacrimi si mii mila de noi toate, si cind ma gindesc ca tot ce am facut aici a fost in zadar dar miam stricat sanatatatea la maxim de la 6 anestezii si pachete de medicamente operatii si analize aiurea date. Iar acum la kiev incep tot de la zero. Succese fetelor daca aveti intrebari va raspund la toate, sau cititi tema despre kiev acolo am mai scris.

Partajează acest post

Link spre post
Florista

26000 лей в кассу, + 300 каждому в конце где то общая 2000, плюс узи и консультация раз в 3-4 дня там не знаю сколько стоит и лекарства 20000.

Partajează acest post

Link spre post
crenguta

26000 лей в кассу, + 300 каждому в конце где то общая 2000, плюс узи и консультация раз в 3-4 дня там не знаю сколько стоит и лекарства 20000.

Acestea sint preturi la Repromed? Ma refer la 26000lei. Caci medicamentele pentru fiecare pot avea in final pret variabil.

Si apoi: какого хрена, pentru ce trebuie de dat fiecaruia inca cate 300 lei??? In centrele private din start tre sa dispara problema de a da bani si medicilor individual. Pai din banii platiti in casa au si medicii salariu. Si imi imaginez cat costa o consultatie acolo... :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
starlait

Хочу тоже оставить сообщение по поводу нового мед центра. Я прохожу по естественному циклу. Делала два раза в Центре планирования семьи, третий раз в репромеде.

Цены в центре планирования были такие пункция 3000 лей плюс 300 лей отдельно платили. Подсадка 5000 лей плюс 300 лей отдельно.

В этом центре пункция 5000 лей (повысили грамотно цену за счет того что на пункцию идут все, а на подсадку не всегда), подсадка обошлась в 5800 лей. Дополнительно не платишь врачам по 300 лей как это было раньше. У них оборудование все новое. И конечно сервис и палаты на высшем уровне. Мне понравилось. Сейчас жду результата. Всем удачи.

В моем случае я не увидела огромной разницы в цене.

В репромеде я не платила врачу на руки ничего. Все в кассу. У них там везде камеры. НУ кроме палат, операционной......

Partajează acest post

Link spre post
starlait

Вы заплатили в кассу 10800 лей? и больше ничего?

как они считают ?

да, только 10800 лей. Как они считают не знаю, прайса не видела ))))) мне цену озвучил врач, у них там имеется журнал где они фиксируют всех пациентов, какие процедуры и сколько стоит. Я глянула в журнал, в моем случае - это установленная цена при подсадке в естественном цикле.

Дают подписывать какие то бумаги, данные паспортов женщины и мужчины заносят.

Editat de starlait

Partajează acest post

Link spre post
Florista

слава богу что никому в руки не надо платит, а сколько стоит консультация, узи. И кто делает узи там. паспорта и до сих пор просили и бумаги все тоже подписывали.

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly

ну девочки,это только начало...пока конечно никто дополнительно в карман брать не будет...пока шок пройдёт,от повышения цен...а потом,кто знает...за Эко в ЕЦ не так уж и повысили,но зато за Эко и за ИИ прибавили офигенно...

не могу найти через гугл их сайт. :blush: По идее такое заведение должно его иметь. Врач из ЦПС уже отправляет на анализы не к ним в лабораторию, а в репромед. Перед тем, как сдавать очень хочется узнать цену вопроса, т.к в др частных лабораториях выходит более 500 лей. Единственное, что пока знаю, что в субботу не работает лаборатория.

я тоже ничего не нашла,и тоже подумала что а надо бы им иметь....а про анализы это вообще "супер",конечно цены на анализы будут отличатся от цен в ЦПС,я думаю будет примерно как в других частных лабораториях...

короче всё для людей!!!

Partajează acest post

Link spre post
gnv

А я вот не понимаю,почему они все процедуры перенесли туда? И почему категорически не хотят ничего делать в ЦПС? Врач настойчиво отсылает всех в клинику. Была я в ЦПС на прошлой неделе,врач говорил,что приём в клинике стоит 200 лей. 200 и 30 разница есть? Для меня лично это очень дорого. Тем более,что приходится часто ходить. И вообще,у кого добиться правды ,Законно ли они всё отменяют?

Partajează acest post

Link spre post
starlait

кто ваш лечащий врач?

а за сдачу мужского материала тоже платить надо?или за его переработку?

Мы за сдачу мужского мат-ла не платили ничего. Врач Сорич Наталья

Partajează acest post

Link spre post
mariuka

я тоже ничего не нашла,и тоже подумала что а надо бы им иметь....а про анализы это вообще "супер",конечно цены на анализы будут отличатся от цен в ЦПС,я думаю будет примерно как в других частных лабораториях...

короче всё для людей!!!

Этих лабораторий сейчас, как торговых центров..... С одной стороны хорошо, появилась возможность сдавать некоторые анализы, которых раньше не было и в помине, но цены действительно зачастую пугают. И вместо того, чтобы поддерживать на государственном уровне тот же ЦПС, ведь туда съезжаются со всей республики, открывается новый центр, у которого даже нет сайта. Единственное, что выдает гугл, это прошлогоднее упоминание о том, что учредитель репромеда невестка Хотиняну, чисто случайно так, и наша тема с mama.md. Что за центр такой, не нуждающийся в рекламе....

А я вот не понимаю,почему они все процедуры перенесли туда? И почему категорически не хотят ничего делать в ЦПС? Врач настойчиво отсылает всех в клинику. Была я в ЦПС на прошлой неделе,врач говорил,что приём в клинике стоит 200 лей. 200 и 30 разница есть? Для меня лично это очень дорого. Тем более,что приходится часто ходить. И вообще,у кого добиться правды ,Законно ли они всё отменяют?

На сколько я поняла, консультации в ЦПС не отменяются, только в какие-то дни те же врачи будут принимать и в пресловутом репромеде. И таки да, технично переадресовывают на репромед. Так что если только на прием, то можно и ЦПС. Но 200 лей за консультацию, это уже перебор... "специалисты" то те же. Любую законодательную базу, я так предполагаю, перепишут как надо.

Editat de mariuka

Partajează acest post

Link spre post
Paniri

fetelor vas da un sfat inainte de a face fiv la chisinau, mergeti la o consultatie la kiev macar un uzi simplu sa faceti sa vedeti ca cu endometru e bine, nu stiu de ce dar nu vad medicii nostri nimic - miemi imi pare rau pentru 4 ani si banii pierduti la CPF - care ma asteapta acum la ei sa fac fiv. Dar dupa kiev am inteles imediat- nici nu am reusit sa ies din cabinetul medicului - ce am tras acesti 4 ani la noi e totul in zadar. la noi fac ghisteroscopii ca un simplu avort nu dau nimic tratament - pur si simplu taie de pe endometru ce nu le place lor, dupa care apar chisturi si polipi pe care nui vad la ecografie. stiu citeva cazuri reale acuma recente - pe toate fetele ne asteapta la fiv la chisinau - dar mergind la kiev la o simpla consultatie asa un buchet pe endometru la toate au gasit - am impresia ca la noi ii intereseaza numarul de fiv facute si banii restul nimic. Acolo practic nimeni nu intra in protocol fara lista de analize date si verificate, ghisteroscopia practic la toti se face - asta e si plusul lor de fivuri reusite. Scriu si imi buhnesc lacrimi si mii mila de noi toate, si cind ma gindesc ca tot ce am facut aici a fost in zadar dar miam stricat sanatatatea la maxim de la 6 anestezii si pachete de medicamente operatii si analize aiurea date. Iar acum la kiev incep tot de la zero. Succese fetelor daca aveti intrebari va raspund la toate, sau cititi tema despre kiev acolo am mai scris.

У нас та же история. Несколько попыток в естественном цикле, две со стимуляцией. Результатов - ноль. В конце концов наши врачи додумались сделать гистероскопию и обнаружили, что с эндометрием не все в порядке. Неужели не могли сделать раньше? Столько лет ходили на ЭКО, а ведь проблему можно было выяснить в самом начале и решить ее. В общем, мы едем в Киев. Точнее, уже были на первой консультации. И жалеем, что не сделали этого раньше. Конечно, нет гарантии, что у Берестового у нас все получится. Но разница в подходе была заметна уже на первом приеме. Да и опыт знакомых, забеременевших с первого раза, обнадеживает.

Partajează acest post

Link spre post
БелаяСирень

Vetocka По поводу эко в натур.цикле, д-на Анжела мне называла ту же цену - 10 тыс примерно.

========

2400 лей за инсеминацию - это просто жуть.

Partajează acest post

Link spre post
Irisha12

Девочки здравствуйте, принимайте к себе. Наблюдаюсь у Парий. Была у нее в конце мая, узнавала про ЭКО в ест. цикле, почемуто она мне сказала 19000 лей, я испугалась. И еще при ЭКО в ЕЦ стимуляцию клостилбегитом делают?

Partajează acest post

Link spre post
Florista

Девочки здравствуйте, принимайте к себе. Наблюдаюсь у Парий. Была у нее в конце мая, узнавала про ЭКО в ест. цикле, почемуто она мне сказала 19000 лей, я испугалась. И еще при ЭКО в ЕЦ стимуляцию клостилбегитом делают?

нет в районе 10000 стоит, наверно потому что при стимуляции клостилбегитом могут много фоликулов и мне сказали что если будет больше 3-х яйцеклеток тогда проведут как эко с другой суммой и быть готовой на 16000 лей - но это в цпс было, здесь уже должно быть по другому если сказали 10000 то так, а если опять начинают эти игры - то не понятно.

а клостилбегит назначают чтоб было не один фоликул а два три четыре, фоликулы бывают пустые и нет яйцеклеток - а чтоб повысить количество фоликулов вот и назначают эти таблетки

Editat de Florista

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly

нет в районе 10000 стоит, наверно потому что при стимуляции клостилбегитом могут много фоликулов и мне сказали что если будет больше 3-х яйцеклеток тогда проведут как эко с другой суммой и быть готовой на 16000 лей - но это в цпс было, здесь уже должно быть по другому если сказали 10000 то так, а если опять начинают эти игры - то не понятно.

а клостилбегит назначают чтоб было не один фоликул а два три четыре, фоликулы бывают пустые и нет яйцеклеток - а чтоб повысить количество фоликулов вот и назначают эти таблетки

мне кажется что и тут будут цифры варьировать...ну пойдёшь ты на эко в ец зв 10000,а созреет много фоликов и прям перед пункцией тебе скажут что надо больше,за счёт инструментов-сред-катетеров-препаратов....ну и что ты будешь делать?это Молдавия девочки....может ещё сначала...а потом будет как в эко в цпс,только цены выше

Partajează acest post

Link spre post
Valeria

Я была на консультации у Мошина в ЦПС, он сказала что ЭКО будут делать только в Репромеде, причем они все перебираются туда, но в ЦПС будут только консультации в Репромеде он консультации не дает.

ЭКО в репромеде стоит 26000+ лекарства в моем случаем примерно он сказал 1500 евро т.е 22000 (не уверена если это можно было посчитать видя меня в перый раз) итого выходит около 48 000 лей. Единственное я не спросила УЗИ во время протокола включены в эту стоимость...

Дал сдать анализы на клетки киллеры и еще кучу, всего штук 5-6 и ествественно сказал , что сдавать надо в Репромеде.

вот теперь сижу думаю....

Partajează acest post

Link spre post
crenguta

Fetelor, daca face cineva FIV in Repromed, please, impartasiti-va cu impresiile, rezultatele!

Eu mi-am intrebat medicul referitor la rezultatele FIV in noul centru si mi-a zis ca rezultate pozitive deja au, ca lucrul practic merge in continuare doar in ca in centrul nou. Că la început se temeau ca va dura ceva timp sa se obisnuiasca cu aparatajul nou, dar cu aceasta nu au avut nici o problema si totul merce bine ca si in CPF.

Asi vrea sa vad pe cineva REAL care a avut rezultat pozitiv in Repromed.

Partajează acest post

Link spre post
Elena_MD
Статья старая, но к сожалению актуальная :scratch_one-s_head: про repromed и лекарства для эко. :sleep: :sleep:

Partajează acest post

Link spre post
crenguta

вот, вот... Кто-то карманы себе набивают на нашем горе. А могли бы в гос. центре сделать условия по лучше. Вот и приходиться платить за бессмысленный люкс. Лифт для 2 или 3 этажей(даже не успела посчитать), сенсорные лампочки в кабинетах, плазма у входа, обязательные бахилы(муха не пролетит без бахил :girl_crazy: ), тяжёлые, толстые и наверное жутко дорогущие двери... и это только то что я успела заметить один раз побывав там ( 5 минут в коридоре и 40мин. в одной из процедурных.) :scratch_one-s_head:

Partajează acest post

Link spre post
liana

Fetelor, daca face cineva FIV in Repromed, please, impartasiti-va cu impresiile, rezultatele!

Eu mi-am intrebat medicul referitor la rezultatele FIV in noul centru si mi-a zis ca rezultate pozitive deja au, ca lucrul practic merge in continuare doar in ca in centrul nou. Că la început se temeau ca va dura ceva timp sa se obisnuiasca cu aparatajul nou, dar cu aceasta nu au avut nici o problema si totul merce bine ca si in CPF.

Asi vrea sa vad pe cineva REAL care a avut rezultat pozitiv in Repromed.

Eu am inceput pregatirile pentru FIV in ciclu natural. Am asteptat azi medicul la CPF jumatate de zi ca mai apoi sa aflu ca ea nu o sa vina decit pe la orele trei-patru si m-am dus la Repromed de nevoie. Da,e frumos,curat, aer conditionat,dupa cum s-a scris mai sus - bahile, dar acest anturaj m-a costat 120 de lei (si asta inca cu "reducere" pentru ca o sa fac FIV la ei). Am mai aflat ca "multiubitul" nostru Radu Stratila face USG la punctie si transfer in noul centru.

Referitor la costul FIV in ciclu natural -11000 lei (5500 punctia si tot atita transferul)

Partajează acest post

Link spre post
Florista

mii interesant un lucru cind erau toti la cpf. erau momente cind urgent in 2-3 minute trebuiau sa faca punctia - ca foliculii ovulau - am vazut asa cazuri si in ciclu natural si fiv, repede se facea punctia ca erau toti pe loc. acuma unde trebuie sa alearga toti ca sa faca punctia. si daca Radu pleaca la repromed la eco - atunci cine face eco la cpf - trebuia 50 de oameni sa astepte pina vine. - cred e mai mare invalmaseala acolo - asa cum si a fost.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum