lucianna21

Bubite Pe Corp La Bebe De 2Luni

Postări Recomandate

lucianna21

baietelului meu de 2luni i-a aparut niste bubute stranii.la inceput erau ca niste piscaturi,mai apoi s-au facut cu apa.mi s-a parut ca e vorba de o intepatura,caci sint doar pe o minuta si o dadeam cu verde de briliant .Peste o saptamina au inceput incet sa mai apara si altele la fel cu apa, una pe cealalta minuta,cite una pe fata,in cap si burtica.Mai are si altele micute,dar poate fi vorba aici de caldura,caci repede dispar.Medicul ne-a zis ca poate fi de la tintari sau vreo insecta,dar ma preocupa ca-i apar si altele la fel ca astea.Cine a mai avut asa ceva?E varicela in alta forma,alergie de la piscatura?

Recomandati-mi va rog si un dermatolog bun.......mersi

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
elenka

nu stiu daca face sa va faceti griji. Mama imi spunea asa: pina la 3 luni copilul se curata, ii apar diferite eruptii care si trec usor. Si eu ma speriam la orice bubita sau pata, dar intr-adevar dupa 3 luni n-a mai fost nimic. Ii faceam baie cu ierburi.

Desigur ca pot fi si cazuri de alergii, dar cred ca faceti diferenta

Partajează acest post

Link spre post
rumegus

Noi am esit din maternitate cu bubite de asa fel. La inceput erau putine, apoi se inmulteau. Medicul dermatolog a presupus si apoi s-a confirmat ca am aninat stafilococ in maternitate, mai tirziu ne-am chinuit mult cu burtica. Stafilococul l-am depistat si in masele fecale. Nu era sensibil nici la un antibiotic pe care l-am testat la laborator. Pediatrul nici nu stia cum sa procedeze. Am folosit un antibiotic dupa care a fost si mai rau sau inceput diareele. Medicul a spus ca cu timpul organismul se va deprinde sa traiasca cu acest stafilococ si copilul va ramine doar purtator. La 1,5 ani scaunul s-a regulat. Dar bubite ne esa din senin cind intr-un loc, cind in altul chear si acum la 2 ani. Stafilococul intraspitalicesc e foarte rezistent. Sper la voi sa fie doar bubite de caldura, dar ar fi bine sa excludeti ce e mai rau. In privinta bailor cu erburi eu as mai ezita sunt erburi care nu se indica in probleme de piele, sunt erburi care invers pot alergiza copilul. plante absolut inofensive nu exista ca si medicamentele fiecare isi are efectul sau. Medicul dermatolog mi-a spus ca romanita poate alergiza, a avut foarte multe cazuri. Noua ne-a recomandat doar bai cu tarita si acelea dupa 3 luni. Daca o sa doriti numele dermatologului nostru scriti in personal.

Partajează acest post

Link spre post
rumegus

baietelului meu de 2luni i-a aparut niste bubute stranii.la inceput erau ca niste piscaturi,mai apoi s-au facut cu apa.mi s-a parut ca e vorba de o intepatura,caci sint doar pe o minuta si o dadeam cu verde de briliant .Peste o saptamina au inceput incet sa mai apara si altele la fel cu apa, una pe cealalta minuta,cite una pe fata,in cap si burtica.Mai are si altele micute,dar poate fi vorba aici de caldura,caci repede dispar.Medicul ne-a zis ca poate fi de la tintari sau vreo insecta,dar ma preocupa ca-i apar si altele la fel ca astea.Cine a mai avut asa ceva?E varicela in alta forma,alergie de la piscatura?

Recomandati-mi va rog si un dermatolog bun.......mersi

In privinta varicelei. Daca d-stra in copilarie ati avut varicela si acum alaptati bebe la sin, probabilitatea sa anine varicela e minima.Prin lapte imunoglobulinele d-stra facute contra varicelei se transmit copilasului. Am aflat si eu despre asta fiind-ca am pus aceeasi intrebare cindva medicului.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum