cisa

Tulburarea Linistii Publice?

Postări Recomandate

cisa

Buna ziua Dl.Popa,

As dori un sfat de la Dvs. Avem un ciine ciobanesc german in ograda casei particulare care e inconjurata din 4 parti de garduri inalte. Pe vecinii nostri ii deranjeaza latratul lui si ca umbla prin ograda si latra la poarta cind trece cineva pe drum. Au scris o cerere la sectorul de politie ca ii deranjeaza...Intr-o zi am dat voie ciinelui sa se plimbe prin ograda pe la 17.00 au chemat 902 invocind ca ciinele a iesit in drum (aceasta nu a avut loc) si sotul a fost luat la sector si intocmit proces-verbal pu tulburarea linistii publice. Sunt corecte actiunile politistilor? Care liniste publica pe parcursul zilei? Putem contesta ?

Unde pot gasi informatie despre drepturile si obligatiile noastre cu privire la animale domestice?

Va multumesc anticipat de raspuns!!!!!

Editat de cisa

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua Dl.Popa,

As dori un sfat de la Dvs. Avem un ciine ciobanesc german in ograda casei particulare care e inconjurata din 4 parti de garduri inalte. Pe vecinii nostri ii deranjeaza latratul lui si ca umbla prin ograda si latra la poarta cind trece cineva pe drum. Au scris o cerere la sectorul de politie ca ii deranjeaza...Intr-o zi am dat voie ciinelui sa se plimbe prin ograda pe la 17.00 au chemat 902 invocind ca ciinele a iesit in drum (aceasta nu a avut loc) si sotul a fost luat la sector si intocmit proces-verbal pu tulburarea linistii publice. Sunt corecte actiunile politistilor? Care liniste publica pe parcursul zilei? Putem contesta ?

Unde pot gasi informatie despre drepturile si obligatiile noastre cu privire la animale domestice?

Va multumesc anticipat de raspuns!!!!!

Buna ziua,

Conform art. 357. Cod Contraventional, Tulburarea linistii constă în: Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare, se sancţionează cu amendă de la 10 la 20 de unităţi convenţionale(200-400 lei).

Astfel, este vadit faptul ca politia a incalcat legea prin aplicarea unei astfel amenzi, deaceea daca nu au trecut mai mult de 15 zile de la intocmirea procesului verbal aveti dreptul sa-l contestati in instanta de judecata.

Despre drepturile si obligatiile proprietarilor de ciini gasiti in Ordinul Ministerului Mediului cu privire la aprobarea regulilor de intretinere a ciinilor in localitatile RM, nr 426 din 27.10.2000.

Partajează acest post

Link spre post
cisa

Va multumesc mult de tot de raspunsul operativ si foarte folositor!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
kerbwf

Buna ziua,

Vecinii nostri fac reparatie, nu stiu dac-o fac si in zilele de lucru(lucrez), dar de ceva timp o tot fac simbata si duminica. Intrebarea e sunt oare in drept s-o faca in zilele de odihna, e imposibil!, in special cind fac ceva cu perforatoru(asa cred ca se numeste), nu ma aud pe mine insumi in casa mea. Banui ca o so tot faca ceva timp daca lucreza numai in weekend, mie groaza ce ma fac, chiar nu pot face nimic legal?!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,

Vecinii nostri fac reparatie, nu stiu dac-o fac si in zilele de lucru(lucrez), dar de ceva timp o tot fac simbata si duminica. Intrebarea e sunt oare in drept s-o faca in zilele de odihna, e imposibil!, in special cind fac ceva cu perforatoru(asa cred ca se numeste), nu ma aud pe mine insumi in casa mea. Banui ca o so tot faca ceva timp daca lucreza numai in weekend, mie groaza ce ma fac, chiar nu pot face nimic legal?!

Incercati sa scriti o plingere la inspectia de stat in constructii despre lucrarile neautorizate pe care le efectuiaza. Daca lucreaza cu perforatorul, la sigur sunt lucrari capitale....si cel mai probabil nu au autorizatie de construire.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Dumitru

Buna ziua!

Vreau sa cer un sfat referitor la perturbarea linistii publice! Va rog foarte mult sa ma ajutati! Suntem mai multi lucratori ai unui institut de cercetare care inchiriem de la uzina spatiu (transformat in locativ). Tot la acest institut, la subsolul caminului care ne aflam inchiriaza spatiu cu iesire spre drum o firma ce produce "ketcup"(nu stiu daca are vre-un drept de a produce si butoaie din tabla). In ultimul timp suntem deranjati de zgomotul pe care aceasta firma il produce, prin confectionarea de butoaie din tabla, (mai ales cind vine momentul de lovire in butoi cu ciocanul), in afara spatiului de inchiriat (adica la iesirea spre drum, direct sub ferestrele caminului). Intrebarea este:"Se pot oare intreprinde careva masuri macar pentru zilele de odihna atunci cind majoritatea au nevoie de liniste?"

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua!

Vreau sa cer un sfat referitor la perturbarea linistii publice! Va rog foarte mult sa ma ajutati! Suntem mai multi lucratori ai unui institut de cercetare care inchiriem de la uzina spatiu (transformat in locativ). Tot la acest institut, la subsolul caminului care ne aflam inchiriaza spatiu cu iesire spre drum o firma ce produce "ketcup"(nu stiu daca are vre-un drept de a produce si butoaie din tabla). In ultimul timp suntem deranjati de zgomotul pe care aceasta firma il produce, prin confectionarea de butoaie din tabla, (mai ales cind vine momentul de lovire in butoi cu ciocanul), in afara spatiului de inchiriat (adica la iesirea spre drum, direct sub ferestrele caminului). Intrebarea este:"Se pot oare intreprinde careva masuri macar pentru zilele de odihna atunci cind majoritatea au nevoie de liniste?"

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Din pacate linistea publica la noi e protejata în prezent doar in timpul noptii intre orele 22-07. Totusi sint anumite norme ale poluarii fonica admise in apropierea spatiilor locative. In acest caz va puteti adresa cu o plingere catre Centrul de sanatate publica(SANIPID)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator anonim

Buna ziua, am si eu o intrebare, du curind in blocul nosctru s-au mutat niste gazdasi, fac zgomot oribil zilnic, muzica, tipete, iar numeroasele sezizari la politie nu au nici un efect. ce masuri pot fi inteprinse si unde se poate de adresat? multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua, am si eu o intrebare, du curind in blocul nosctru s-au mutat niste gazdasi, fac zgomot oribil zilnic, muzica, tipete, iar numeroasele sezizari la politie nu au nici un efect. ce masuri pot fi inteprinse si unde se poate de adresat? multumesc anticipat.

In instanta de judecata, pentru a obtine daune morale si evacuarea lor. Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ludmila

Buna ziua , am si eu o durere, ca si ceilalti...  
  in casa noastra se construieste o mansarda, lucratorii bocanesc neincetat de dimineata pina noaptea. e imposibil!!!! spuneti , va rog , care sunt orele de lucru la constructii, daca noi traim in casa asta. va multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ludmila

in casa noastra se construieste o mansarda, lucratorii bocanesc neincetat de dimineata pina noaptea. e imposibil!!!! spuneti , va rog , care sunt orele de lucru la constructii, daca noi traim in casa asta. va multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Deocamdata legislatia nu prevede aceste ore insa nu se permite tulburarea linistii publice intre 22:00-07:00

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Artur

buna ziua Domnul POPA am o intrebare....Eu inchiriez un apartament la etaj si vecinii mei cu un etaj mai sus au un copil de vrio 3 anisori sau 4 si el alearga toata ziua de dimineatza pina seara prin casa nu asa da bate tare in podea .....de ar fi numai ziua dar asa eu vin de la lucru seara si doresc sa ma odihnesc si copilul cela nu are somn si la 00:00 de noapte ce spoate de facut in asa caz ???? Eu sunt foarte sensibil la somn aud tot ce se petrece in jur....daca o sa scriu plingere o sa ma ajute politia sa faca ceva cu vecinii acestea sau nu???Am fost la ei de vrio doua ori si iam rugat sa nu faca galagie si ei au spus ca eu nam sa leg copilul ca tu vrei sa dormi!!!! ajutatima va rog ca nu mai pot!!!!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua Domnul POPA am o intrebare....Eu inchiriez un apartament la etaj si vecinii mei cu un etaj mai sus au un copil de vrio 3 anisori sau 4 si el alearga toata ziua de dimineatza pina seara prin casa nu asa da bate tare in podea .....de ar fi numai ziua dar asa eu vin de la lucru seara si doresc sa ma odihnesc si copilul cela nu are somn si la 00:00 de noapte ce spoate de facut in asa caz ???? Eu sunt foarte sensibil la somn aud tot ce se petrece in jur....daca o sa scriu plingere o sa ma ajute politia sa faca ceva cu vecinii acestea sau nu???Am fost la ei de vrio doua ori si iam rugat sa nu faca galagie si ei au spus ca eu nam sa leg copilul ca tu vrei sa dormi!!!! ajutatima va rog ca nu mai pot!!!!

Incercati în temeiul acesta sa depuneti plingere la procuratura( e de competenta lor) :

Articolul 63 Cod contravențional

Neîndeplinirea obligaţiilor de întreţinere, de educare şi de instruire a copilului

(1) Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare de către părinţi sau de către persoanele care îi înlocuiesc a obligaţiilor de întreţinere, de educare şi de instruire a copilului

se sancţionează cu amendă de la 5 la 20 de unităţi convenţionale.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Anonim

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Un grup de copii produc niste explozii asurzitoare rezultate din reactia carbitului cu apa. Acestia isi fac de cap acum cu venirea noului an. Mentionez ca produc acele zgomote mai toata ziua in special seara pana la ora 21. Stau la tara si as dori sa stiu daca se aplica altfel de legi si daca pot suna la politia locala sau sa fac o reclamatie ceva.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Un grup de copii produc niste explozii asurzitoare rezultate din reactia carbitului cu apa. Acestia isi fac de cap acum cu venirea noului an. Mentionez ca produc acele zgomote mai toata ziua in special seara pana la ora 21. Stau la tara si as dori sa stiu daca se aplica altfel de legi si daca pot suna la politia locala sau sa fac o reclamatie ceva.

puteti suna la politia locala si sa faceti o reclamatie.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator andrei

Buna ziua.As vrea sa intreb:vecinii cresc pesti decorativi pentru comercializare.In tot apartamentul sint asamblate acvariumuri, a carur compresoare comit zgomot insuportabil pe timp de noapte.Am scris plingere la politie, insa mi sa spus ca nu se poate de dovedit zgomotul acestor dispozitive si ei nu pot sa ea nici o masura de a hotari problema.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua.As vrea sa intreb:vecinii cresc pesti decorativi pentru comercializare.In tot apartamentul sint asamblate acvariumuri, a carur compresoare comit zgomot insuportabil pe timp de noapte.Am scris plingere la politie, insa mi sa spus ca nu se poate de dovedit zgomotul acestor dispozitive si ei nu pot sa ea nici o masura de a hotari problema.

Nu prea cred ca ve-ti putea face ceva daca nu ve-ti putea demonstra zgomotul dat

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ion

buna ziua am asa o intrebare , prietena mea este proprietara unei camere in camin familial , vecinii iau spus ca eu nu am dreptul sa o vizitez mai mult de 3 ori pe saptamina , si inca nu mai tirziu de ora 21  , din motivul ca nu suntem casatoriti , eu nu cred ca ei au dreptate , de aceea daca exista careva regulamente va rog mult sa ma ajutati. ms

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua am asa o intrebare , prietena mea este proprietara unei camere in camin familial , vecinii iau spus ca eu nu am dreptul sa o vizitez mai mult de 3 ori pe saptamina , si inca nu mai tirziu de ora 21 , din motivul ca nu suntem casatoriti , eu nu cred ca ei au dreptate , de aceea daca exista careva regulamente va rog mult sa ma ajutati. ms

Nu exista asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post
lilianerou

Buna ziua.

Va rog sa imi acordati un sfat si in cazul meu.

Noi suntem o familie tinara si avem un copilas de 3 anisori. Evident in timpul cit se joaca copilul mai face un pic de galagie in cazul nostru mai alearga prin camera sare...

Astazi 21.01.2014 pe la orele 18 am fost avertizati / amenintati as spune, de vecinul de la etajul de mai jos ca va gasi persoane care sa ne lamureasca cum sa nu faca copilul galagie. A mai fost o data prin 2013 iarna cu aceasi plingere.

Vreu sa punctez faptul ca copilul nostru NU FACE galagie in fiecare zi pina la orele tirzii el pe la orele 10-11 deacuma se odihneste. Au si ei uneori mai multa energie.

Rugam sa ne ajutati cu un sfat cum sa acctionam in astfel de cazuri cind se ajunge la astfel de amenintari.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua.

Va rog sa imi acordati un sfat si in cazul meu.

Noi suntem o familie tinara si avem un copilas de 3 anisori. Evident in timpul cit se joaca copilul mai face un pic de galagie in cazul nostru mai alearga prin camera sare...

Astazi 21.01.2014 pe la orele 18 am fost avertizati / amenintati as spune, de vecinul de la etajul de mai jos ca va gasi persoane care sa ne lamureasca cum sa nu faca copilul galagie. A mai fost o data prin 2013 iarna cu aceasi plingere.

Vreu sa punctez faptul ca copilul nostru NU FACE galagie in fiecare zi pina la orele tirzii el pe la orele 10-11 deacuma se odihneste. Au si ei uneori mai multa energie.

Rugam sa ne ajutati cu un sfat cum sa acctionam in astfel de cazuri cind se ajunge la astfel de amenintari.

Ceea ce mi-ti spus nu reprezinta o amenintare directa, deaceea e greu sa demonstrezi, insa in scop de "profilaxie" adresativa cu o plingere la politistul de sector care cel mai probil le va face o scrisoare de preintimpinare cu privire la evitarea situatiilor de conflict pe viitor.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Murgeneanu Victor

Buna ziua dl. Popa ! Doresc un sfat de la dumnevoastra.

Noi traim la etajul 4, vecina de jos spune sa curatim balconul de omat altfel la ea intra in casa apa. Noi am ascultat-o si in fiecare zi curatiam omatut dar ea tot se plinge pe noi.Ne poate obliga cumva?   Cum sa rezolvam acest caz? E obligatoriu contractul de arenda?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua dl. Popa ! Doresc un sfat de la dumnevoastra.

Noi traim la etajul 4, vecina de jos spune sa curatim balconul de omat altfel la ea intra in casa apa. Noi am ascultat-o si in fiecare zi curatiam omatut dar ea tot se plinge pe noi.Ne poate obliga cumva? Cum sa rezolvam acest caz? E obligatoriu contractul de arenda?

Daca se va demonstra ca inundatia din casa e anume de la zapada de la balconul dvs.care e cu defectiuni, ar putea sa va actioneze in judecata. Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum