Mariancik

Litera Ș Și Pronunțare Neclară

Postări Recomandate

Mariancik

Bună ziua!

Aș vrea o părere în privința situației cu copilul nostru de aproape 5 ani. Locul de trai, Viena. Frecventează grădinița locala.

În ultima vreme observ că îi dispare litera Ș, e mai mult un ssi, ceva de acest gen. Plus, nu deschide gura, ca să vorbească mai clar. Și mereu îl rog să repete ce a spus. Deja devine enervant, plus și el se enervează că eu îi indrept cuvintele, sau îl rog să pronunțe corect. Devine absurd, eu incep a mă certa, el a plînge și s-a terminat toată lecția.

Și mai este o problemă, la grădiniță vorbește germana, acasă româna, iar cu prietenul lui in rusă. Respectiv, el este corectat in vorbire in 3 limbi. Ințeleg că este un stres enorm să fii mereu corectat, însă la moment aceasta este situația. În orice caz, ne ținem de regula, 1 limbă- 1 purtător de limbă, deși uneori îl corectez în germană sau rusă.

Se agravează totul cînd este obosit, practic nu ințeleg nimic din ce vorbește.

Sarcina mea la moment este să-i dau cunoștințe de bază în română, ca să poata invăța germana corect, din punct de vedere gramatical, căci și la acest capitol sunt probleme serioase, conjugă verbele în maniera germană.

Ar trebui să cer consulația unui logoped local?

Sau să pun accentul pe citirea cărților? Sau pe poezii? El nu este mare amator de poezii sau să învețe ceva pe de rost, plus sistemul de aici e cu totul altul față de MD.

Cum să-l rog să deschidă gura mai tare, să pronunțe cuvintele mai clar? Sau există ceva exerciții speciale în acest scop?

Nu știu dacă am explicat clar cît de cît situația la moment, însă sper mult, cu ajutorul D-Voastră, să pot elabora un plan pentru viitor, ca el să poată vorbi corect, fluent, indiferent de limba vorbită în viitor.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AlexandrinaTurcanu

Bună ziua!

Aș vrea o părere în privința situației cu copilul nostru de aproape 5 ani. Locul de trai, Viena. Frecventează grădinița locala.

În ultima vreme observ că îi dispare litera Ș, e mai mult un ssi, ceva de acest gen. Plus, nu deschide gura, ca să vorbească mai clar. Și mereu îl rog să repete ce a spus. Deja devine enervant, plus și el se enervează că eu îi indrept cuvintele, sau îl rog să pronunțe corect. Devine absurd, eu incep a mă certa, el a plînge și s-a terminat toată lecția.

Și mai este o problemă, la grădiniță vorbește germana, acasă româna, iar cu prietenul lui in rusă. Respectiv, el este corectat in vorbire in 3 limbi. Ințeleg că este un stres enorm să fii mereu corectat, însă la moment aceasta este situația. În orice caz, ne ținem de regula, 1 limbă- 1 purtător de limbă, deși uneori îl corectez în germană sau rusă.

Se agravează totul cînd este obosit, practic nu ințeleg nimic din ce vorbește.

Sarcina mea la moment este să-i dau cunoștințe de bază în română, ca să poata invăța germana corect, din punct de vedere gramatical, căci și la acest capitol sunt probleme serioase, conjugă verbele în maniera germană.

Ar trebui să cer consulația unui logoped local?

Sau să pun accentul pe citirea cărților? Sau pe poezii? El nu este mare amator de poezii sau să învețe ceva pe de rost, plus sistemul de aici e cu totul altul față de MD.

Cum să-l rog să deschidă gura mai tare, să pronunțe cuvintele mai clar? Sau există ceva exerciții speciale în acest scop?

Nu știu dacă am explicat clar cît de cît situația la moment, însă sper mult, cu ajutorul D-Voastră, să pot elabora un plan pentru viitor, ca el să poată vorbi corect, fluent, indiferent de limba vorbită în viitor.

Buna ziua!

In primul rind este foarte important copilul sa stie exact cu cine si in ce limba sa comunice. Deci cu cine vorbeste germana, sa vorbeasca doar germana...Cu cine in rusa - doar rusa... Si tot asa... Doar atunci copilul va putea vorbi 3-4 limbi fara accent si fara greseli. Cind aceste legi nu se respecta, pot aparea diverse probleme printre care pot fii bilbiiala si altele...

Pentru a obtine o articulatie perfecta se recomanda efectuarea zilnica a exercitiilor ce dezvolta mobilitatea limbei si a buzelor. Framintarile de limba si cititul in voce, la fel se indica in asemenea cazuri, dar cred ca e prea devreme pentru a cere cititul perfect la virsta de 5 ani.

Ar trebui sa corectati copilul permanent cind greseste, micutul are nevoie de claritate, si daca uneori nu este corectat, ii pot aparea conflicte interne (copilul devine nesigur si nu mai intelege cind si cum e corect ).

Nu uitati ca el are nevoie de timp pentru a insusi aceste limbi, nu-l certati, explicati-i mai des cind si cum sa se exprime...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum