Vlatdutza

Chisturi Tiroida

Postări Recomandate

Vlatdutza

Buna ziua. Am facut un uzi la glanda tiroida si la diagnostic scrie: chisturi coloidali bilateral, anecogene (pe stanga unice) - 2,5-3 mm. Mentionez ca inca alaptez copilul. Spuneti-mi va rog ce ar insemna diagnosticul si ce analize si unde ar trebui sa le dau ca sa-mi poate stabili medicul diagnosticul si tratamentul. Am stari mai stranii, ca senzatia de tremurat, oboseala, senzatia ca nu-mi ajunge aer. Ma gandeam pana acum ca e de la oboseala, dar poate fi legat de tiroida? Va multumesc mult pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator endocrinolog

Buna ziua.

Думаю, что большинство ваших симптомы от усталости. Коллоидальные кисты размерами до 3 мм не о чем не говорят. Надеюсь, размеры железы в норме.

Для оценки функции щитовидной железы сдайте кровь на гормоны T3, T4, TSH и anti-TPO. Гормоны можете сдать в диагностическом центре: http://crdm.ms.md/

После этого выложите сюда результаты.

Partajează acest post

Link spre post
olika85

моя знакомая сдала анализы в диагностическом центре (очень удобно) и ей предложили лечение компресами. Сказали ничего страшного и операция не нужна

Partajează acest post

Link spre post
Vlatdutza

Buna ziua. Am primit in sfarsit rezultatele la analiza la hormoni. La T3 e 1,8; la T4 - 109; TSH - 1,5 si Anti-TPO - 34. Spuneti-mi va rog cum va par rezultatele si daca aceste chisturi pot influenta hormonii sau nu. Au nevoie de supraveghere, vor trece singure sau e nevoie de tratament? Va multumesc mult pentru raspunsuri. Cu stima.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Результаты гормональных исследований хорошие. Лечение на данный момент не требуется.

Следует повторить Узи щитовидной железы и анализ на гормон TSH через 12 месяцев.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum