lelelelele

Consultatie

Postări Recomandate

lelelelele

Buna ziua

am nevoie de o consultatie juridica in urmatoarea intrebare:

Sa descriu mai intati situatia:

Am reziliat contractul de investitie in constructia blocului locativ si am cerut rambursarea banilor investiti. Cererea a fost acceptata si mi-a fost inmanata hotararea societatii pe actiuni de a rambursa suma transelor investitionale minus sanctiunile pecuniare.

In aceasta hotarare este stabilit graficul de rambursare : timp de 6 luni din februarie pana in iulie, insa nu este stipulata nici-o informatie privind la nerespectarea termenilor de rambursare.

Acum sunt in situtia ca la sfarsitul lunii februarie si martie mi s-au dat banii, insa din luna aprilie au inceput problemele , pana in ziua de azi se amana rambursarea banilor, motivul invocat: lipsa banilor in contabilitate.

As dori sa aflu in aceste conditii ce drepturi am eu , care sunt posibilitatile de actionare si e posibil ceva de facut sau nu din cauza ca acesta situatie nu a fost prevazuta si intocmita in scris la momentul cuvenit.

multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua

am nevoie de o consultatie juridica in urmatoarea intrebare:

Sa descriu mai intati situatia:

Am reziliat contractul de investitie in constructia blocului locativ si am cerut rambursarea banilor investiti. Cererea a fost acceptata si mi-a fost inmanata hotararea societatii pe actiuni de a rambursa suma transelor investitionale minus sanctiunile pecuniare.

In aceasta hotarare este stabilit graficul de rambursare : timp de 6 luni din februarie pana in iulie, insa nu este stipulata nici-o informatie privind la nerespectarea termenilor de rambursare.

Acum sunt in situtia ca la sfarsitul lunii februarie si martie mi s-au dat banii, insa din luna aprilie au inceput problemele , pana in ziua de azi se amana rambursarea banilor, motivul invocat: lipsa banilor in contabilitate.

As dori sa aflu in aceste conditii ce drepturi am eu , care sunt posibilitatile de actionare si e posibil ceva de facut sau nu din cauza ca acesta situatie nu a fost prevazuta si intocmita in scris la momentul cuvenit.

multumesc anticipat

Buna ziua,

Aveti tot dreptul sa va adresati in instanta de judecată pentru recuperarea banilor nerambursati si totodată sa solicitati dobinda de intirziere din suma neachitată (conform ratei de refinantare a BNM în mediu 9,5% anual) chiar dacă aceasta nu este stipulata in contract, fiindca e prevazuta de lege.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum