Noela

Montenegro/Черногория

Postări Recomandate

AStela

Sticla de apa plata 2l 0.3€

In Croatia n-am vazut asa preturi....poate in restaurante.....plus la toate Croatia e plina de Lidl cu preturi normale

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinca

Fratele meu e acum la Montenegro. Lui personal nu ia placut deloc, a spus ca apa e murdara, turistii fac mizerie. Insasi populatia a spus ca e foarte primitoare si sint oameni placuti. Dar el presupun ca compara cu litoralul Frantei unde traieste. Poate depinde si de regiune, nu am intrebat unde anume s-a cazat.

Partajează acest post

Link spre post
Casandra

Astela se poate mai amanuntit despre feribot, drum. Unde anume ati fost?

Noi mergem intr-o saptamina in Kotor si as vrea mai multe detalii, daca se poate. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
AStela

noi am stat in orasul Bar , de fapt linga Bar este DobraVoda

am mers pina la Ploce Croatia aici este feribot pina la Trpanj

55a0a8b446dac_staticmap.png

Partajează acest post

Link spre post
AStela

daca o sa mergeti pe autostrada o sa fie indicator in dreapta Ploce dar........pe indicator nustiu de ce scrie de 2ori Ploce si 2distante diferite , adica de fapt acolo este indicator pentru localitate si pentru statia de feribot , noi am crezut ca-s 2intrari diferite ....nu , e una si aceeasi asa ca sa n-o treceti pe prima.......noi am trecut-o , n-a fost nimic strasnic dar am mers prin niste munti de toata frumusetea dar foarte strasnic )))))))

pretul pentru feribot masina +2maturi si 2copii =35euro (feciorul mai mare are 16 noi ...of moldoveni....am zis ca are 15 si am economisit acolo un pic)  :blush:

Partajează acest post

Link spre post
AStela

despre drum

Romania am mers o zi pina la Oradea acolo ne-am cazat aproape de vama Bors , am fi putut merge mai departe dar asa a hotarit sotul (ciorba de burta si micii din RO au jucat mare rol) ....cazarea ne-a costat 50euro ....scumpusor.....servis asa de 3*** , curat , asta principalul , in Oradea se putea de gasit mai ieftin 

da....am avut in telefon aplicatia MAPS ME , merge fara internet , este harta , numai ca trebuie de copiat hartile tarilor necesare , plus la toate are asa functie daca esti in localitate iti arata toate hotelele, magazinele etc din regiune

in genere despre Vame ........mai mult de 5min n-am stat nicaieri inafara de vama la intoarcere Albania-Grecia , la albani am stat o ora jumate .......nimic nu se intimpla nimeni nimic nu facea si nici nu era ora mesei sau schimb , foarte multe masini , de aceea si la greci ne-am retinut cam 30min

pasapoartele biometrice primite foarte bine (unica problemuta a fost la greci , pasaportul meu e de culoare albastra....si ei sarmanii nu intelegeau de ce asa toate rosii da unul albastru....s-au descurcat pina la urma)

verificare de bagaje doar la romani , ne-au rugat sa deschidem portbagajul , atit si deja la moldoveni la intrare tot ...dar nu s-au bagat pe nicaieri 

de bani nu ne-au intrebat avem nu avem, de invitatiesau cazare niciatit (noi am avut scrisoare de garantie , tradusa in 2limbi(am cheltuit 500lei aiurea)) 

cartea verde ne-au verificat-o doar la intoarcere Albania si Grecia atit

asigurarea medicala n-am avut nevoie , dar......ar fi bine de facut

asa drumul

Ungaria -super drum....indicatoare la tot coltul, n-am avut nevoie nici de  GPS , dar daca nu aveti intentia sa mergeti prin Budapeste tre sa fiti atenti la indicatoarele de pe autostrada , acolo e jesti drumuri peste drumuri ........dupa localitati nu va conduceti, cel mai bine dupa nr.Drumului national sau international....noi am vrut sa intram in Budapeste , dar ne-am razgindit ....in asa oras in trecere nu poti fi , iti trebuie macar 2zile si am hotarit sa ne intoarcem inapoi si aici a inceput epopeea ))))) dar am avut noroc de un taxist , care dupa toate vorbea si rusa si ne-a scos din oras pe autostrada corecta dar noi cap patrat adica barbatu , a apucat-o in directia opusa ))))))vreo 40km i-am facut aiurea .Calitatea drumului e super, curat, parcari amenajate 

Croatia- tara frumusetei..........e mult de scris , mai bine sa vedeti 

traseul ne-a fost acesta

https://www.google.com/maps/dir/%D0%91%D1%83%D0%B4%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%88%D1%82,+%D0%92%D0%B5%D0%BD%D0%B3%D1%80%D0%B8%D1%8F/%D0%97%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B1,+%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F/%D0%A0%D0%B8%D0%B5%D0%BA%D0%B0,+%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F/@44.609601,15.9546729,7z/data=!4m11!4m10!1m2!1m1!1s0x4741c334d1d4cfc9:0x400c4290c1e1160!1m2!1m1!1s0x4765d692c902cc39:0x3a45249628fbc28a!1m2!1m1!1s0x4764a12517aabe2d:0x373c6f383dcbb670!3e0

Pina la Rijeca e autostrada ....intri iti iai talonul....pur si simplu apesi butonul ...la iesire achiti (mai sus am scris preturile) , in Rijeca am mincat intr-o cafenea pe litoral , 4persoane 70euro ......steik de vita +cartofi fri+o salata comuna+o bere+3cole....portiile foarte mari 

de aici am mers pina la Sibenic pe litoral, drum national , drum prin munti , calitatea drumului e foarte buna , muntii sint batuti cu plasa , dar poti vedea mereu persoane care merg si string pietrele cazute , parcari amenajate cu wc-uri gratis....fetelor o frumusete rara 

de la Sibenic am trecut pe autostrada..........autostrada nota 10 ....la fiecare 40km statie de alimentare+parcare+cafenea+wc+dus etc.

achitari in euro fara probleme 

preturile pe la asa parcari e scumpusor....ei da o cafea s poate de baut

da ATENTIE in Croatia, Muntenegru se merge anul imprejur cu lumina aprinsa ....munti , tunele .....amenda 30euro (in Muntenegru am patit-o , dar ne-au iertat .....cereau 50euro))))))))

MunteNegru - drumuri fara gauri , bunisoare , dar in comparatie cu Croatia mai proaste , prin munti sint portiuni care nu sint batute plase , mai murdar, da ei dau vina pe noi))) dar.......nu prea cred

Moneda lor-euro

preturi am scris mai sus

nu pot sa dau o parerea despre calitatea odihnei...........noi am stat in sector particular...am mers la prietena mea ...am stat la vecina ei , care are vila dar nu da in chirie , dar pentru noi a facut o exceptie.....plaja particulara , din piatra , apa foarte curata.......lume.....deloc....la ei in iunie inca nu e sezonul...pentru ei e frig si apa rece......pentru noi a fost ok

majoritatea plajelor sint din piatra , marunta , dar totusi, trebuie incaltaminte speciala , sau macar slapi care se tin bine pe picior 

papuci-plaja-4.jpg

am mers la Velika Plaja Ulcinj , care are 13km...plaja de nisip , dar nu galben da negru-sur , din cauza asta aveai senzatia ca apa e murdara...dar nu era asa......e buna plaja pentru copii mici , mergi 0.5km si tot la genunchi e ))))), curat , e interzisa vinzarea pe plaja (persoanele care merg si propun fel de fel de bunatati) , sunt baruri 

la aceasta plaja sezlongurile si umbrelele gratis , din cauza ca plaja e asa de mare , si lume iti parea putina , la copii le-a placut

Editat de AStela

Partajează acest post

Link spre post
AStela

plaja din DobraVoda, plaja din piatra, intrarea gratis , dar daca vreai shezlong cu umbrela -3euro/buc

despre Kotor.....e foarte frumos.....e golf .....inconjurat de munti inalti ......insasi marea nu se vede......dar e foarte frumos

parca am povestit totul , daca ceva am scapat , intrebati, raspund cu placere

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Fratele meu e acum la Montenegro. Lui personal nu ia placut deloc, a spus ca apa e murdara, turistii fac mizerie. Insasi populatia a spus ca e foarte primitoare si sint oameni placuti. Dar el presupun ca compara cu litoralul Frantei unde traieste. Poate depinde si de regiune, nu am intrebat unde anume s-a cazat.

Noi am fost la plaja Becici,dar vreo 2 zile si in Budva,Kotor,excursii diferite ,manastirea Ostrog,capitala,etc

Chiar sunt curioasa unde se afla fratele vostru,mai curata apa nu am vazut),la 2 m adincime se vede tot fundul marii)

Partajează acest post

Link spre post
Marinca

O sa-l intreb, dar a spus ca sta acolo si face diving si scoate la mal conserve folosite pe care rusii le arunca in mare, posibil ca prin asta a avut in vedere "mezerie". Sint sigura ca nu poate fi asa situatie pe toate litorale, dar daca spune, atunci asta e. Plus fiecare compara dupa experienta sa. El a calatorit mult prin lume. 

Editat de Marinca

Partajează acest post

Link spre post
AStela

Apa e foarte curata, deacord cu Ingrid

Partajează acest post

Link spre post
Marinca

Chiar o sa-l intreb unde anume sta, ca dupa cite intaleg trebuie sa vezi tot litoralul tarii ca sa spui ca nu poate fi asa ceva. Eu spre exemplu foarte mult iubesc Grecia, dar si acolo nu este cristalin de curat peste tot. Mi-ar fi si mie curios sa vad niste foto, il intreb si pe el daca are cu apa niste poze.

Partajează acest post

Link spre post
Marinca

Eu nu am fost niciodata acolo, am mai auzit din alta sursa ca natura e foarte frumoasa, dar lumea traieste foarte sarac, Doamna in cauza mai mult a calatorit prin tara. Noi personal am lasat pina cind planuri sa plecam acolo, dar urmaresc si eu tema. Mi-e imi este tot interesant cum e in diferite regiuni.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Pai eu, spre exemplu,am scris concret la care plaje am fost si era curat,nu am afirmat ca in tot Muntenegru pentru ca nu am fost in toata tara,am intrebat,unde anume e murdar ca sa stim sa nu mergem).

Si ai mei au scos multe scoici frumoase ,dar au trecut totusi 5-6 ani de cind au fost si pe unde umbla rusii ,mizerie este totdeauna,noi chiar asa si vorbeam,e frumos si curat cit inca nu au napadit unii pe aici.Ne v obidu konecino eto pishu nikomu,nevse mi odinakoviie.

Nu cred ca noi am calatorit putin,mai ales sotul meu).

Noi am fost pe 3 saptamini in Muntenegru si am reusit sa combinam excursiile cu marea.Imi place asa gen de odihna.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Noi am ales plaja Becici pentru ca luase  in 1935 in Paris a primit premiul Golden Palm pentru cea mai frumoasa plaja din Europa si inca ceva premii.Eram curiosi sa o vedem))

Editat de Ingrid

Partajează acest post

Link spre post
Marinca

mi-a spus ca a fost linga Budva

Partajează acest post

Link spre post
Marinca

La sigur ca trebuie sa fie si plaje curate si frumoase. Am mai citit de curiozitate si alte opinii despre Montenegro si sint diferite ca si oriunde. Pozele eu inca nu am vazut, deja cind le vad singura cred ca o sa-mi fie ceva mai clar. Foarte mare pacat ca unii nu pastreaza curatenie si lasa gunoi, pina la urma tot noi turistii suferim. Fratele meu mereu a iubit foarte mult natura si presupun ca asta si l-a deranjat cel mai mult - sa vada cum arunca gunoi peste tot.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Becici e la 2km de Budva,dar acolo mai sunt plaje prin preajma.Am mers vreo 3 sari in Budva,pe jos,litoralul este facut frumos,apropo tot de o companie ruseasca)si seara era super frumoasa plimbarea,baruri,restaurante,cluburi de noapte in Budva.

Partajează acest post

Link spre post
Casandra

Si noi ne-am intors ieri din Muntenegru. Foarte frumoasa tara. Am stat in kotor, dar am vizitat si alte zone.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

N-am prea observat plaja in Kotor,sau in vreun satuc?

Partajează acest post

Link spre post
Casandra

N-am prea observat plaja in Kotor,sau in vreun satuc?

Dobrota, Kotor. Mai mult pontoane, dar si citeva plaje cu piatra. 

Ati mers de-a lungul Kotorului?

Editat de Casandra

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

da. si pe jos si pe golf cu iahtul)

Noi am ales Becici ca loc de baza,pentru ca acolo e mai buna plaja decit in alte parti),dar am fost vreo 3 zile si in Kotor.

Partajează acest post

Link spre post
Надю-ша

Мы сегодня уезжаем из Черногории... море сегодня с утра такое неспокойное было )  Правда гораздо больше моря нам понравились горы... мы ездили посмотреть каньон на реке Тара- второй по величине в мире каньон... впечатлений уйма!!!

Partajează acest post

Link spre post
Casandra

Мы сегодня уезжаем из Черногории... море сегодня с утра такое неспокойное было )  Правда гораздо больше моря нам понравились горы... мы ездили посмотреть каньон на реке Тара- второй по величине в мире каньон... впечатлений уйма!!!

Da, e foarte frumos.

da. si pe jos si pe golf cu iahtul)

Noi am ales Becici ca loc de baza,pentru ca acolo e mai buna plaja decit in alte parti),dar am fost vreo 3 zile si in Kotor.

Mie mi-a placut plaja unde am fost noi cazati.

Plus ca eram cu masina si ne-am permis sa mergem la mai multe. Pina la urma a noastra era mai buna :)

Noi am vizitat Manastirea Ostrog, Lovcenul, Budva, Tivat, Perastul.

Partajează acest post

Link spre post
viktoriea-07

Девочки, а где вы приобретаете экскурсии ?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum