lita

Slujba Din Biserica Difuzata Afara

Postări Recomandate

lita

Avem linga casa o biserica. Parca e semn bun.

DAR de fiecare sarbatoare religioasa si duminica se face slujba in biserica, care este difuzata afara.

Din casa bineinteles se aude chiar si cu ferestrele inchise.

De ce slujitorii bisericii iti impun sa asculti slujba?

Cu acelasi succes as putea sa scot radioul afara si sa impun lumea din ograda sa asculte ce-mi place mie.

Oare este corect?

Nu vorbesc de cazul cind sint multi enoriasi care stau afara si nu incap in biserica.

Sectoristul mi-a spus ca daca nu o fac intre orele 7-22 e ok.

Chiar nu se poate nimic de facut?

In fiecare duminica bat clopotele la ora 8 si mai tirziu este difuzata si slujba de duminica,

seara cu o zi inainte de sarbatoare si in ziua cind e sarbatoare-slujba de seara.

Editat de lita

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cosinzeana

ha...! urmind logica celor care se indigneaza foarte tare (din tema cu banchetele de linga scarile din blocuri)....ar trebui sa chemati politia sau sa le stricati difuzoarele sau sa-i numiti cu cuvinte murdare )))))) (asta-i scris cu gluma)

poftim si o situatie frecventa la care nu poti face mare lucru....

mie char mii interesant ce vor spune fetele ))))

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Lita, e la Buiucani pe undeva?

Noi acum duminica am fost la parintii mei, la Albisoara si am fost mirata sa aud slujba. Se aude din biserica micuta de linga Ice Bravo si se vede ca e un difuzor destul de mare, caci se auzea si dupa iaz, adica la o distanta destul de mare...

Partajează acest post

Link spre post
geva

у нас та же ситуация на Чеканах(конечная).На всю улицу слышно, тоже считаю неправомерным и считаю это как- навязывание религиозных убеждений.

Partajează acest post

Link spre post
amalica

cred ca preotii o fac deoarece lumea nu prea imbla la biserica si vor sa-i cheme la slujba. In Chisinau auzeam si eu slujba de la biserica dar nu ma deranja absolut. In tarile musulmane din minaret se canta si se cheama la rugaciune si inca nimeni nu s-a indignat. :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
Soleil

La Ciocana (str. Dumeniuc) chiar se aude f. tare. Nici o sansa sa te trezesti duminica mai tirziu, initial clopotele, apoi slujba in difuzoare... Dar daca locuiesc si cetateni ce impartasesc alte confesiuni?

Intr-o anumita masura, cred ca e vorba de poluare auditiva... Nu prea cred ca transmitind slujba in difuzoare crestinii vor veni imediat la sfinta biserica.

Partajează acest post

Link spre post
amalica

Nu prea cred ca transmitind slujba in difuzoare crestinii vor veni imediat la sfinta biserica.

nici eu nu cred asta dar ei altfel gandesc :rolleyes: luind in consideratie si ultima lege a nedescriminarii

Partajează acest post

Link spre post
Aries

блин.. страна чудес :poka1:

даже не знаю что сказать)))))

а что скажет батюшка если подойти и задать ему напрямую вопрос? Мне оч любопытно какие цели преследуют служители церкви раздражая народ по выходным? :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
danusic

Aud si eu lla buicani..doar cind merg la piata..si ma gindesc ca e bine...dar nu m-am pus in situatia celor care traesc acolo..intradevar..cred ca te ajunge. :gamer3::shout: .in fiece simbata,duminica...Sincer cred ca nui corect...nu poti sa impui pe cineva fara voie sa asculte..ceia ce tu crezi si in ce crezi..

Dar cel mai tare ce nu imi place la Buicani...sunt evanghelisti.sau cum se mai numesc..care umblu de dimineata pina seara..si iti intra in suflet. :zastrel: ..te feresti pe alta alee,vin si acolo..tare -tare nu pot.. :off01:

Partajează acest post

Link spre post
lita

Lita, e la Buiucani pe undeva?

Noi acum duminica am fost la parintii mei, la Albisoara si am fost mirata sa aud slujba. Se aude din biserica micuta de linga Ice Bravo si se vede ca e un difuzor destul de mare, caci se auzea si dupa iaz, adica la o distanta destul de mare...

Da, e la Buiucani, pe Alba Iulia linga biblioteca

Aud si eu lla buicani..doar cind merg la piata..si ma gindesc ca e bine...dar nu m-am pus in situatia celor care traesc acolo..intradevar..cred ca te ajunge. :gamer3::shout: .in fiece simbata,duminica...Sincer cred ca nui corect...nu poti sa impui pe cineva fara voie sa asculte..ceia ce tu crezi si in ce crezi..

Dar cel mai tare ce nu imi place la Buicani...sunt evanghelisti.sau cum se mai numesc..care umblu de dimineata pina seara..si iti intra in suflet. :zastrel: ..te feresti pe alta alee,vin si acolo..tare -tare nu pot.. :off01:

intradevar cind pur si simplu treci pe linga biserica si auzi slujba iti pare ok, dar cind stai in casa si e foarte des (sint multe sarbatori) e deranjant

Cu evanghelistii am adoptata tactica sa nu ma uit la ei cind merg pe strada si atunci nu se apropie. Daca cumva ma uit in partea lor, incearca sa vorbeasca, dar mai mult de Buna ziua nu reusesc sa spuna.

cred ca preotii o fac deoarece lumea nu prea imbla la biserica si vor sa-i cheme la slujba. In Chisinau auzeam si eu slujba de la biserica dar nu ma deranja absolut. In tarile musulmane din minaret se canta si se cheama la rugaciune si inca nimeni nu s-a indignat. :girl_wacko:

Chemarea la slujba se face cu clopotele. Impotriva lor nu am nimic.

Partajează acest post

Link spre post
elenka

Nu numai bisericile ortodoxe practica chestia asta. Linga blocul nostru, ceva peste vreo 300-400 metri este o Casa a Evanghelistilor, sincer nu tin minte cum le spun, in fiecare duminica dupa pranz isi tin slujbele si predicile cu difuzoarele. Sincer, ma deranjeaza, duminica seara o prefer linistita, plimbari in aer curat, dar aici na tebe :shout: :shout: .

De la biserica ortodoxa din apropiere se aude doar la sarbatorile foarte mari, in rest doar dimineata clopotele. Insa in astea nu vad problema, de secole, prin sate bat clopotele la biserica si nu s-a revoltat lumea.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

si care e diferenta intre cei care se apropie de unele persoane si "intra in suflet" si cei care cu galagie "intra in suflet" la toata lumea?

Partajează acest post

Link spre post
lita

fetelor a incercat cineva sa intreprinda ceva? poate ati auzit ca se poate de luat masuri cumva.

daca este o practica comuna in oras, din cite vad, inseamna ca au dreptul s-o faca?

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Da, e la Buiucani, pe Alba Iulia linga biblioteca

noi cind iesim mai devreme duminica mai auzim clopotele, dar chiar si slujba... e prea de tot... :swoon:

Cu evanghelistii am adoptata tactica sa nu ma uit la ei cind merg pe strada si atunci nu se apropie. Daca cumva ma uit in partea lor, incearca sa vorbeasca, dar mai mult de Buna ziua nu reusesc sa spuna.

de acord, aceasta tactica ajuta ft mult )))

Partajează acest post

Link spre post
Aries

Cu evanghelistii am adoptata tactica sa nu ma uit la ei cind merg pe strada si atunci nu se apropie.

мой статус в скайпе вспомнила)

Приходили Свидетели Иеговы. После беседы со мной утратили смысл жизни :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
amalica

мой статус в скайпе вспомнила)

Приходили Свидетели Иеговы. После беседы со мной утратили смысл жизни :girl_crazy:

:lol:

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Lita, poate de strins semnaturi de la locuitorii blocului si a altor blocuri alaturate pt a inmina bisericii cu rugamintea de a nu difuza slijba.. .sau poate de inminat la sectorul de politie cu cererea de a rezolva situatia...

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

cred ca trebuie de scris plingere chear la Patriarhie....

Partajează acest post

Link spre post
calatoarea

hmm inainte de a citi aici, chiar nu stiam de asa problema...intr-adevar poate fi deranjant..

cred ca trebuie de scris plingere chear la Patriarhie....

si eu aici cred ca trebuie scris, fiindca nu cred ca politia va lua vreo "pozitie"

Partajează acest post

Link spre post
lita

Lita, poate de strins semnaturi de la locuitorii blocului si a altor blocuri alaturate pt a inmina bisericii cu rugamintea de a nu difuza slijba.. .sau poate de inminat la sectorul de politie cu cererea de a rezolva situatia...

intimplator m-am intilnit cu sectoristul si l-am intrebat daca el poate intreprinde ceva. A zis ca nu are baza legala, deoarece slujba nu este difuzata intre 22-7

Asa ca sectorul de politie nu hotareste nimic.

Partajează acest post

Link spre post
tasham

din cite stiu la sf. Dumitru tot is scoase boxele afara, dar acolo e tare multa lume afara...

Partajează acest post

Link spre post
Aries

intimplator m-am intilnit cu sectoristul si l-am intrebat daca el poate intreprinde ceva. A zis ca nu are baza legala, deoarece slujba nu este difuzata intre 22-7

Asa ca sectorul de politie nu hotareste nimic.

я как-то пропустила инфу , приняли или нет закон о дискриминации?

По моему его вполне можно применить в данном случае.

Из законопроекта о предупреждении и борьбе с дискриминацией

Настоящий закон создает необходимые правовые рамки для применения Директивы 2000/43/ Совета ЕС от 29 июня 2000 года о реализации принципа равного обращения с людьми, независимо от их расового или этнического происхождения, опубликованной в Официальном журнале Европейского Союза (JO) N180 от 19 июля 2000 г., и Директивы 2000/78/ Совета ЕС от 27 ноября 2000 года о создании общих рамок для соблюдения равного обращения относительно занятости и трудоустройства, опубликованной в Официальном журнале Европейского Союза (JO) N303 от 2 декабря 2000 г.

Статья 1. Цель закона

Целью настоящего закона является предупреждение и борьба с дискриминацией, а также обеспечение равных прав для всех лиц, находящихся на территории Республики Молдова, в политической, экономической, социальной, культурной и других сферах жизни, независимо от расы, цвета кожи, национальности, этнического происхождения, языка, религии или религиозных убеждений, пола, возраста, состояния здоровья, ограниченных возможностей, сексуальной ориентации, взглядов, политических убеждений, социального происхождения, имущественного положения, а также на основе любых других критериев.

Кажется в данном случае чьи-то права нарушены. Это навязывание религиозных убеждений.

Я не юрист, может есть такие на форуме и смогут помочь с законами.

Partajează acest post

Link spre post
danusic

si care e diferenta intre cei care se apropie de unele persoane si "intra in suflet" si cei care cu galagie "intra in suflet" la toata lumea?

pentru ine e foarte mare diferenta..Uniio fac mai putin agresiv.iar altii foarte agresiv-foarte..

biserica .si chiar daca se aude se aude de 2ori pe saptamina...iar ceilalti..in fiecare minuta circula.doi au trecut.trec altii..iata asa toata ziua..intra in scari..la noi de ex..e interfon..si le zicem..frumos..Va rugam..nu intrati...nu ne deranjati..si acasa.Zero..emotii..asteapta cind cineva ese din scara..si tusti intra..

Pina la urma deamu cu raul..pina nu sa strigat asa mai violent.era imposibil.. :off01:

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

я как-то пропустила инфу , приняли или нет закон о дискриминации?

.....

По моему его вполне можно применить в данном случае.

Кажется в данном случае чьи-то права нарушены. Это навязывание религиозных убеждений.

Я не юрист, может есть такие на форуме и смогут помочь с законами.

Родика :) понимаешь, не всё так просто, соломка-то подстелена давно, в 2007 году

ЗАКОН Nr. 125

от 11.05.2007

Закон о свободе совести, мысли и вероисповедания

(5) Государство признает особую важность и первостепенную роль Молдавской православной церкви в жизни, истории и культуре народа Республики Молдова.

pentru ine e foarte mare diferenta..Uniio fac mai putin agresiv.iar altii foarte agresiv-foarte..

biserica .si chiar daca se aude se aude de 2ori pe saptamina...iar ceilalti..in fiecare minuta circula.doi au trecut.trec altii..iata asa toata ziua..intra in scari..la noi de ex..e interfon..si le zicem..frumos..Va rugam..nu intrati...nu ne deranjati..si acasa.Zero..emotii..asteapta cind cineva ese din scara..si tusti intra..

mai des decit de 2 ori pe saptamina?

si da, le poti inchide usa in fata, sau sa-i ocolesti pe drum si gata (cel putin eu o fac)

dar sunetul tare pe citeva cartiere pe-mprejur nu-l poti ocoli nicicum

cred ca o inteleg doar cei, care o simt regulat....

e la fel ca si "ветер с моря дул...." zi la zi din barul de la coltul casei seara la ora 10, si sunt nevoita sa inchid ferestrele, sa nu-mi deranjeze copiii....

Partajează acest post

Link spre post
amalica

e la fel ca si "ветер с моря дул...." zi la zi din barul de la coltul casei seara la ora 10, si sunt nevoita sa inchid ferestrele, sa nu-mi deranjeze copiii....

ooo, da cantecu asta inca e in voga la cineva ? :girl_crazy::girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum