lita

Concediul De Maternitate

Postări Recomandate

BugsBunny
La 26.12.2018 la 9:03, BugsBunny a spus:

Concediul de maternitate se va plati ca unei persoane neasigurate, sau doar suma indemnizatiei va iesi foarte mica? Ati recomanda sa lucrez aceasta perioada?

Multumesc mult pentru raspuns!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Roxanne17

Buna ziua, 

In cazul copiilor gemeni mama poate beneficia de concediu partial platit doar  pentru un copil? Daca o ruda face cererea de concediu partial platit pentru unul din copii, e obligata sa faca un regim de munca part time? Sau ar putea continua sa lucreze full time?

Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
2 часа назад, Roxanne17 сказал:

Buna ziua, 

In cazul copiilor gemeni mama poate beneficia de concediu partial platit doar  pentru un copil? Daca o ruda face cererea de concediu partial platit pentru unul din copii, e obligata sa faca un regim de munca part time? Sau ar putea continua sa lucreze full time?

Multumesc

Da, e obligată să lucreze cu regim redus (indiferent că a luat concediul pe unul sau pe amîndoi copii)

Partajează acest post

Link spre post
tatiana30

Buna ziua, am SI Eu o intrebare, Referitor la Plata concediului de maternitate (126 zile), daca ma puteti ajuta. In prezent sunt in concediu de ingrijire copilului Pana la 3 ani cu al doilea copil. In December 2017 am iesit la serviciu cu un program de 7 ore .ca sa- mi pastrez indemnizatia lunara. Acum sfarsitul lunii Ianuarie trebuie din nou sa ies in concediu (30 saptamani). Da am uitat sa mentionez, ca in decembrie 2017 m-am concediat de la compania unde am activat Pana la concediu SI Indata m-am angajat la prezentul job. Daca sa calculez de Cat timp activez in Noua companie ar fi 14 luni fara nici un concediu de boala doar .ca in luna iulie2018 am luat 22 de zile din cont propriu. Imi puteti explica  formula de calcul a concediului (126zile)  , cum se va calcula se va lua in considerate SI Cele 22 de zile ( cont propriu), cand Nu am avut nici un venit ( daca numar 12 luni din Ianuarie 2019 atunci ar fi Pana in februarie 2018 Deci intra si luna in care Nu am avut nici un venit )ori se va tine cont SI de venitul din celelalte 2 luni ( Ianuarie 2018 SI decembrie 2017) . Din cate stiu in prezent se achita cam 4 salarii brute,  Iar in cazul meu cum va fi ?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 14.01.2019 в 21:34, tatiana30 сказал:

Buna ziua, am SI Eu o intrebare, Referitor la Plata concediului de maternitate (126 zile), daca ma puteti ajuta. In prezent sunt in concediu de ingrijire copilului Pana la 3 ani cu al doilea copil. In December 2017 am iesit la serviciu cu un program de 7 ore .ca sa- mi pastrez indemnizatia lunara. Acum sfarsitul lunii Ianuarie trebuie din nou sa ies in concediu (30 saptamani). Da am uitat sa mentionez, ca in decembrie 2017 m-am concediat de la compania unde am activat Pana la concediu SI Indata m-am angajat la prezentul job. Daca sa calculez de Cat timp activez in Noua companie ar fi 14 luni fara nici un concediu de boala doar .ca in luna iulie2018 am luat 22 de zile din cont propriu. Imi puteti explica  formula de calcul a concediului (126zile)  , cum se va calcula se va lua in considerate SI Cele 22 de zile ( cont propriu), cand Nu am avut nici un venit ( daca numar 12 luni din Ianuarie 2019 atunci ar fi Pana in februarie 2018 Deci intra si luna in care Nu am avut nici un venit )ori se va tine cont SI de venitul din celelalte 2 luni ( Ianuarie 2018 SI decembrie 2017) . Din cate stiu in prezent se achita cam 4 salarii brute,  Iar in cazul meu cum va fi ?

Perioada de calcul  va fii decembrie 2017-decembrie 2018. Cele 22 zile se vor lua in calcul cu venit 0. Da, indemnizația dvs. va constitui 4,2 salarii brute .

Partajează acest post

Link spre post
taynyta

Buna ziua. Ajutati-ma sa interpretez corect fragmentul din legea cu privire la acordarea indemnizatiilor.IMG-1700dd0019c46b60d8ffa9ccc0b0e816-V.thumb.jpg.3e35c3defb66c3868e8520d3b18dea8d.jpg

Daca "se stabileste" sa inteleg ca si se achita, nu?

In caz contrar de ce sa se stabileasca ceea ce nu se achita? Ar fi putut fi scris nu se achita in cazul dat si atit.

Merci mult anticipat!!!

Editat de taynyta

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 16.01.2019 в 12:24, taynyta сказал:

Buna ziua. Ajutati-ma sa interpretez corect fragmentul din legea cu privire la acordarea indemnizatiilor.IMG-1700dd0019c46b60d8ffa9ccc0b0e816-V.thumb.jpg.3e35c3defb66c3868e8520d3b18dea8d.jpg

Daca "se stabileste" sa inteleg ca si se achita, nu?

In caz contrar de ce sa se stabileasca ceea ce nu se achita? Ar fi putut fi scris nu se achita in cazul dat si atit.

Merci mult anticipat!!!

"a stabili indemnizatia" in sensul dat, înseamana "undă verde" pentru achitare.

Partajează acest post

Link spre post
taynyta
15 часов назад, GrigorePopa сказал:

"a stabili indemnizatia" in sensul dat, înseamana "undă verde" pentru achitare.

De ce atunci refuza achitarea ?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 18.01.2019 в 14:05, taynyta сказал:

De ce atunci refuza achitarea ?

Va recomand sa veniti la o consultatie personala.

Partajează acest post

Link spre post
nynaly

Buna ziua,

Se acorda indemnizatie  prenatala si postnatala in cazul in care ai obtinut venit si achitat taxele toate cele 12 luni pina la acordarea concediului de maternitate, insa te concediezi cu citeva zile inainte de ziua in care incepe concediul de maternitate? Daca da atunci se calculeaza in mod normal, din media salariilor din cele 12 luni, sau se da indemnizatia minima? si buletinul de maternitate se intocmeste pe persoana fizica sau pe numele fostului angajator? Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
10 часов назад, nynaly сказал:

Buna ziua,

Se acorda indemnizatie  prenatala si postnatala in cazul in care ai obtinut venit si achitat taxele toate cele 12 luni pina la acordarea concediului de maternitate, insa te concediezi cu citeva zile inainte de ziua in care incepe concediul de maternitate? Daca da atunci se calculeaza in mod normal, din media salariilor din cele 12 luni, sau se da indemnizatia minima? si buletinul de maternitate se intocmeste pe persoana fizica sau pe numele fostului angajator? Multumesc.

Nu se acorda indemnizație.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum