Tess

Serviciul In Timpul Suspendarii Contractului De Munca

Postări Recomandate

Tess

Buna ziua,

Am si eu o intrebare ce tine de reglementarea raportului de serviciu. Spuneti-mi va rog, daca e posibil in timpul suspendarii CIM angajatul a carui raport de serviciu este suspendat temporar, sa se incadreze in campul muncii la alta unitate. Si cum se va face inscriere in carnetul de munca acestuia, dat fiind faptul ca ultima inscriere ar fi cea de suspendare a CIM si daca trebuie sa fie mentionat ca acest CIM este prin cumul. Multumim!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua,

Am si eu o intrebare ce tine de reglementarea raportului de serviciu. Spuneti-mi va rog, daca e posibil in timpul suspendarii CIM angajatul a carui raport de serviciu este suspendat temporar, sa se incadreze in campul muncii la alta unitate. Si cum se va face inscriere in carnetul de munca acestuia, dat fiind faptul ca ultima inscriere ar fi cea de suspendare a CIM si daca trebuie sa fie mentionat ca acest CIM este prin cumul. Multumim!

Buna ziua,

In primul rind depinde in ce circumstante a intervenit suspendarea (în circumstanţe ce nu depind de voinţa părţilor, prin acordul părţilor sau la iniţiativa uneia dintre părţi). Totusi, la general e posibil. Locul nou de munca fiind prin cumul cel de baza fiind unde este suspendat. In al doilea rind, in carnetul de munca nu se fac inscrieri privind suspendarea contractului de munca. In carnetul de munca inscrierea despre munca prin cumul o face intreprinderea unde se afla carnetul de munca( in cazul vostru intreprinderea unde e suspendat contractul de munca). In ceea ce tine daca trebu sau nu mentionat in carnet de munca ca indepliniti si munca prin cumul este la latitudinea dvs., deoarece daca nu veti indica nu va veti bucura de anumite privilegii ( stagiu de cotizare, indemnizatii mai mari de ingrijire a copilului, maternitate, etc)

Partajează acest post

Link spre post
Xiqy

La acelasi subiect am si eu o intrebare, sunt in concediu neplatit pentru ingrijirea copilului de la 3 la 6 ani cu suspendarea contractului de munca, as vrea sa stiu in privinta concediului de maternitate, acesta nu se acorda? Cum se face calculul indemnizatiei pentru nasterea si ingrijirea copilului, daca in ultimele 6 luni am fost in acest concediu. Intre concediul 0-3 ani si 3-6 ani am muncit 2 luni. Care va fi baza de calcul? Merci!

Editat de Xiqy

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

La acelasi subiect am si eu o intrebare, sunt in concediu neplatit pentru ingrijirea copilului de la 3 la 6 ani cu suspendarea contractului de munca, as vrea sa stiu in privinta concediului de maternitate, acesta nu se acorda? Cum se face calculul indemnizatiei pentru nasterea si ingrijirea copilului, daca in ultimele 6 luni am fost in acest concediu. Intre concediul 0-3 ani si 3-6 ani am muncit 2 luni. Care va fi baza de calcul? Merci!

Buna ziua, in cazul dvs.(in temeiul cererii si certificatului medical) se intrerupe concediul de ingrijire a copilului de la 3-6 ani vi se acorda concediul de maternitate si vi se achita indemnizatia de materniate, avind baza de calcul salariul mediu tarifar in acele 2 luni in care ati lucrat

Partajează acest post

Link spre post
Tess

Multumesc mult,

Dar sa inteleg, ca inscrierea in carnet nu e obligatorie - citat "In ceea ce tine daca trebu sau nu mentionat in carnet de munca ca indepliniti si munca prin cumul este la latitudinea dvs?", mentionez, la locul de baza CIM e suspendat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Multumesc mult,

Dar sa inteleg, ca inscrierea in carnet nu e obligatorie - citat "In ceea ce tine daca trebu sau nu mentionat in carnet de munca ca indepliniti si munca prin cumul este la latitudinea dvs?", mentionez, la locul de baza CIM e suspendat.

NU.

Partajează acest post

Link spre post
Xiqy

Buna ziua, in cazul dvs.(in temeiul cererii si certificatului medical) se intrerupe concediul de ingrijire a copilului de la 3-6 ani vi se acorda concediul de maternitate si vi se achita indemnizatia de materniate, avind baza de calcul salariul mediu tarifar in acele 2 luni in care ati lucrat

Daca aceste luni nu sunt in ultimele 6 luni...baza de calcul e salariul tarifar?Si cat la suta? In dependenta de stagiul de cotizare?

Merci!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Daca aceste luni nu sunt in ultimele 6 luni...baza de calcul e salariul tarifar?Si cat la suta? In dependenta de stagiul de cotizare?

Merci!

Buna ziua,

Baza de calcul este salariul tarifar sau salariul de funcţie al beneficiarului in marime de 100% (indiferent de stagiul de cotizare).

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum